Багатодітні сім’ї: допомоги, пільги, субсидії та все що потрібно знати

Ставлення до багатодітних сімей в Росії в цілому можна назвати скоріше позитивним, ніж негативним. Тим не менш, навіть тих людей, які захоплюються багатодітними батьками і радіють за них, самі такими ставати побоюються з-за можливих проблем соціального плану. Крім того, часто можна почути негативні оцінки з боку оточуючих. Але з тим, що на щасливе і благополучне сім’ю приємно подивитися (причому абсолютно незалежно від кількості дітей у цій сім’ї), напевно, погодиться більшість.

Навколо теми великої родини існує маса міфів і страхів, тому варто детальніше розглянути, які ж вони сьогоднішні … багатодітні сім’ї?

Як створюються багатодітні сім’ї

Багатодітні сімї: допомоги, пільги, субсидії та все що потрібно знати

 • Насамперед, визначимо, що з юридичної точки зору – це сім’ї з трьома і більше дітьми. А тепер можна розглянути, як і чому зазвичай утворюються багатодітні сім’ї.
 • Одна з причин – повторний шлюб. Коли в одного або обох батьків вже є діти від першого шлюбу, та плюс до цього з’являються спільні діти з новим чоловіком.
 • Сюрприз природи. Родина планувала другого або більше дитини, але вагітність виявилася багатоплідної, і розмір родини несподівано різко збільшився.
 • Міцні сімейні або національні традиції, релігійні переконання. Так, нарешті, просто любов до дітей і бажання їх виховувати у обох подружжя. Всі світові релігії ставлять сім’ю у главу кута поряд з любов’ю до Бога, тому заохочують народження кількох дітей у сім’ї.
 • Взяли одну прийомну дитину і «увійшли у смак».
 • По-справжньому неблагополучні сім’ї. Доля дітей з таких сімей гідна щирого жалю: їм не приділяють уваги, не люблять, інколи не забезпечують елементарного догляду. Неблагополучні діти найчастіше відстають у розвитку, відчувають складнощі з соціалізацією і страждають різними захворюваннями (часто це результат зачаття в нетверезому вигляді).

Основні соціальні проблеми сучасної багатодітної сім’ї

Багатодітні сімї: допомоги, пільги, субсидії та все що потрібно знати

 • Нестача матеріальних коштів. Яким би не було допомогу по догляду за дитиною, воно часто менше зарплати, яку отримувала жінка до декрету, а членів сім’ї стає більше. Отже, добробут сім’ї падає. А якщо дітей кілька, доводиться дуже економно підходити до витрат. Але насправді не все так похмуро: планування бюджету вельми корисний навик, а на витратах при бажанні можна істотно заощадити. До того ж, держава надає певні пільги багатодітним сім’ям.
 • Житлове питання. Складно буває забезпечити кожному членові сім’ї свій персональний кут. Починаються конфлікти. Тут важливо чітко закріпити за кожним його простір, а іншим терпляче нагадувати, щоб не порушували чужі кордону.
 • Як дорослому (особливо працюючому татові) встигнути поспілкуватися з усіма дітьми і нікого не обділити? Кожній дитині слід виділити окремий день або частину дня тижня, коли йому дістається повне і беззастережне увагу батьків. Нехай це буде хоча б півгодини спільного читання з повним зануренням або ігри з повною віддачею, ніж три години робити, що вам цікаво, що говорить дитина. Такий підхід буде найбільш ефективним, а дітям не доведеться страждати і намагатися ділити батька або мати один з одним.
 • «Сімейна епідемія». При такому тісному щоденному спілкуванні практично неможливо ретельно ізолювати хворого члена сім’ї, є ризик, що всі аж до батьків з часом від нього перезаразятся.
 • Ще одна проблема – упереджене ставлення до багатодітної сім’ї. Багато людей, особливо не замислюючись, схильні навішувати ярлики: «багатодітні – це суцільно неблагонадійні і безвідповідальні люди». Бездумно плодять убогість і не вміють користуватися контрацептивами. Чи треба говорити, наскільки такий підхід несправедливий.
 • Багатодітні сімї: допомоги, пільги, субсидії та все що потрібно знати

  Неблагополучними бувають різні родини, в тому числі мало – і бездітні. Навпаки, при правильному підході: чим більше дітей, тим сім’я благополучніше, більш реалізований потенціал кожного з батьків, здоровіше атмосфера сім’ї в цілому і тим більше високодуховну розвиток кожного члена такої сім’ї.

  Діти – це, перш за все, велика відповідальність.

  І люди усвідомлено на себе цю відповідальність взяли гідні всілякої поваги. А безвідповідальними можна назвати, як не дивно, цілком фінансово благополучних подружжя, свідомо народжують тільки одну дитину або взагалі не бажають мати дітей. Виходить: немає дитини – немає і відповідальності.

  Якщо вдуматися, позбавляючи себе дітей, ми позбавляємо людство майбутнього. А якщо ми оглянемося на минуле, то зауважимо, що у слов’ян сім’ї завжди були великими і дружними. Про це розповідають різні народні прислів’я і приказки: «Один син — не син, два сини — полсына, три сина – син», «Скільки в лісі купин — стільки зичимо вам дочок, а скільки пеньків — стільки хлопчиків!», «Людина без сім’ї, що дерево без плодів» і т. п.