Чому дитина погано їсть, що робити

Діти просто так не відмовляються від їжі. Цьому є ряд вагомих причин. Не обов’язково відразу бігти по лікарях і робити десятки аналізів. Спочатку необхідно визначити, чому дитина погано їсть, які причини викликають небажання.

Як правило, діти перестають виявляти інтерес до їжі по стандартним причин. Це може бути і хвороба, тому перш ніж задаватися риторичними питаннями, шукати на них відповіді і робити висновки, варто виміряти температуру. Ненормальний показник на градуснику — це привід звернутися до лікаря і лікувати хворобу, а не намагатися нагодувати дитя кашею в потрібній кількості.

Чому дитина погано їсть, що робити

Це не мирна проблема: коли дитина дійсно недоїдає, він не отримує в потрібному обсязі і набір корисних речовин, вітамінів і т. д. Отже, він відстає в розвитку за рік, вередує і страждає.

Таке становище не означає, що необхідно терміново варити подвійну порцію обіду. Вона означає, що необхідно знайти і ліквідувати причину втрати апетиту.

Шукайте методи відновлення правильного режиму харчування, готуйте йому різноманітну їжу. Подавайте їжу в дитячій посуді.

Норма

Перш ніж бити у дзвін і щось робити, визначте норму харчування для дитини. Враховуємо такі фактори:

 • Габарити дитяти. Якщо малюк середніх пропорцій, менше своїх однолітків, а комплекція батьків ближче до астеніків (від природи худорлява статура), то можливо він і потребуватиме в меншої частки калорій. Насильно годувати дітей не рекомендують.
 • Вік. Кожен рік, місяць і навіть день діти ростуть, набираються сил. Відповідно, їм необхідно не збільшення кількості їжі, а його різноманітність і наявність саме корисних для зростання речовин і вітамінів.
 • Раціон харчування. Пробуємо замість каші давати дітям супутні зростання інгредієнти. Так, каша — це вуглеводи, але потрібні елементи для росту можна отримати і з інших видів їжі.
 • Щоденний режим. Коли він введений в повсякденність — це добре. Малюк хоче вчасно поїсти, бо відчуває занепад сил. Коли ж пасивні заняття переважають над активними, чи не закріплені режимом — дитина не відчуває втоми й потреби в їжі.
 • Алергія. Сьогодні багато дітей мають алергічну реакцію на продукти. Ви можете її не помічати, однак якщо регулярно дитина відмовляється від певних речей на столі — варто перевірити.
 • Запах і зовнішній вигляд. Більш ніж у 50% випадків діти відмовляються їсти не естетично оформлену їжу, або їжу, яка має дуже виражений запах. Експериментуємо з подачею.
 • Норма кілокалорій в день. Розраховуємо те, що ми намагаємося дати малюкові в усі прийоми їжі і те, що він повинен їсти. Розрахунок проводити з точністю в рік і місяць життя дитини, якщо це немовля, то враховувати тиждень і день.
 • Чому дитина погано їсть, що робити

  У більшості випадків дитина погано їсть, тому що йому не подобається або їжа, або порції, якими його намагаються нагодувати.

  У немовлят

  З грудними дітьми, які ще не прожили перший рік життя ситуація інша. Вони знаходяться на грудному молоці (якщо це можливо). Тому ряд проблем може виникнути вже з перших днів годування:

 • Дитина не хоче прикладатися до грудей: ви можете бажати це не правильно. У гарної жіночої консультації консультують майбутніх і молодих мам як правильно це робити. Поради можна отримати у лікаря.
 • Занадто рясне виділення молока струменем під тиском. Якщо лактація проходить дуже добре, виходить занадто багато молока. Коли немовля намагається його пити, прихилившись до грудей, воно боляче потрапляє йому в рот. Альтернатива — годувати грудним молоком із соски, попередньо використавши спеціальний апарат для відсмоктування молока (молоковідсмоктувач).
 • Неприємний смак молока. Грудне молоко, його склад і смак дуже сильно залежить від того, що їсть мати, що годує мама. необхідно змінити свій раціон, відстеживши, що саме не подобається немовляті.
 • Якщо дитина продовжує вперто відмовлятися від грудей, пробуйте додати суміші для годування, але тут обов’язкова консультація з лікарем. Важливо: причиною відмови може бути і погане самопочуття дитини, гази, несприйняття лактози або просто хворий животик.

  Діти молодшої групи

  Чому дитина погано їсть, що робити

  Дітлахи, які ще не ходять в садок — зазвичай міцні і здорові. Вони не схильні контактам з великою аудиторією, відповідно, рідше хворіють. Тому найчастіше відмова від прийому їжі в цьому віці — це проблеми примх та недостатньої активності.

  Ще один важливий факт, про який могли забути більшість батьків — це обов’язковий поступовий переклад немовляти з грудного молока на звичайну їжу.

  Якщо дитині не давали у віці 3-6 місяців добавки до молока, тим самим готуючи його до звичайної їжі, то після повного перекладу в 1,5 — 2 роки на звичайне годування, малюк може чинити опір. Проблема зазвичай виникає дещо пізніше, через півроку або навіть рік. Тоді дитя остаточно розуміє, що більше солодкого та корисного продукту від мами від не отримає. Настає психологічний дискомфорт. Тому психологи і педіатри радять не робити перехід від грудного молока на звичайні продукти рідко.

  У разі, якщо цей етап вже пройдено, а ви не врахували такий нюанс, необхідно робити наступне. Додайте більше лактози в щоденне харчування. Хороша альтернатива грудного молока — це підсолоджена манна каша в рідкому вигляді. Досвід багатьох мам показує, що навіть примхливі діти охоче її їдять, особливо — через соску з великим отвором.

  Ефективно впоратися з проблемою недоїдання допомагає садок. Тут діти звикають регулярно і все, що їм дають, а головне — вважають це цікавим і корисним заняттям. Так найпростіше можна виробити у дітей молодшої групи інтерес до їжі і режим її прийому.

  Психологічний фактор

  Чому дитина погано їсть, що робити

  Змініть порції: відмова від їжі може викликати і психологічний фактор. Ми подаємо дітям приблизно половину дорослої порції, однак візуально вона може виглядати все ж дуже великий. Не варто переживати, що подавши дітям їжу в маленькому блюдце або піалі, то вони залишаться голодними. Практика говорить про те, що малюк обов’язково охоче все з’їсть і попросить добавки.

  Друге — можна робити акцент на спільному обіді. Привчіть дитину до ритуалу поглинання їжі в колі родини або друзів. Зазвичай з цим добре справляються у садочках і школах. Факт: у соціумі кожна людська особина намагається не впасти в бруд обличчям. Звернувши увагу на те, що всі навколо зайняті обідом, дитина обов’язково приєднається.

  Сильний стрес і зміни у житті можуть відбити апетит і у дорослої людини, а що говорити про дітей із несформованою психікою і тонким почуттям балансу. Дитина погано їсть і у випадках, коли його оточення сильно змінюється. Наприклад, після переїзду може пропасти і апетит, і сон. У такому випадку постарайтеся приділити більше уваги своєму чаду, покажіть йому, що його улюблені речі залишилися разом з ним. Ще один фактор — це розлука. Ви могли не помічати, як дитина прикипів до кого, кого тепер немає періодично поруч. Не соромтеся розпитати його, за ким він сумує, буває, що простий телефонну розмову або якийсь візит поверне крихті радість і бажання є.

  Турбота і шкоду

  Чому дитина погано їсть, що робити

  Поширені помилки:

 • Введення нових продуктів в раціон приділяється мало уваги. Урізноманітнити харчування дітей просто необхідно, але для цього потрібне терпіння. Якщо цього не робити, дітям швидко набридне стандартний набір на обід. Скажете: “Він більше нічого не їсть!”, а вам дадуть відповідь — “Його потрібно привчити до нової їжі!”.
 • Рік життя дитини дорівнює по відчуттю трьом дорослим, і навпаки, при захоплених занятті час біжить швидше. Діти відчувають час по іншому. Необхідно ввести строгий раціон харчування, розрахований на поточний рік розвитку дитини. В іншому випадку діти не звикають є вчасно і вважають це марною тратою часу, просто забуваючи, коли обідали в останній раз.
 • Система перекусів: це турбота та шкоди режиму. Так, коли раптом дитя прибіжить на кухню і попросить бутерброд, йому складно відмовити. Але зробити це потрібно, бо кожен рік дитя буде втрачати здоровий апетит, звикаючи є коли йому заманеться.
 • Занадто тривалий час прийому їжі погано позначається на звичці дітей харчуватися правильно, вчасно. Типова ситуація, коли тарілку борщу чадо уплітає протягом години. так і не з’ївши її навіть на половину. Порада дієтолога: введіть часові рамки як прийому їжі, так і його тривалості.
 • Педіатри відзначають, що в більшості випадків намагаючись з’ясувати, чому дитина погано їсть, батьки найменше аналізують свої вчинки, намагаючись знайти причину тільки в дітях. Це в корені невірно.

  Чи можна годувати насильно?

  Чому дитина погано їсть, що робити

  Педіатри сходяться на думці, що це нерозумна міра. Відчуваючи, що його змушують робити щось через силу, він відмовляється з подвоєним завзяттям. Це поширена помилка більшості батьків, бабусь і дідусів.

  Другий заборона стосується розваг під час їжі. Маленького “нехочуху” нерідко намагаються нагодувати, залучаючи в цікаві для нього заняття. Уявіть, що під час роботи хтось включає в офісі ваш серіал, на що ви будете акцентувати увагу? Правильно, підсвідомо ми намагаємося відволіктися від процесу роботи та дізнатися, що в новій серії. Так і з дітьми: ігри під час обіду або вечері молодших привчають не до прийому їжі, а до розваг. Для дітей логічний висновок — що мультики або гра важливіше їжі.

  Крім того, дієтологи відзначають, що такий метод, навпаки, веде до зниження апетиту у дітей. Це пов’язано з порушенням у формуванні нормальних звичок, пов’язаних з їжею.

  Коли дітей змушують їсти — це виробляє інстинкт опору. Застосовуйте інші методи, як викликати апетит у малюка. Можна робити активні прогулянки і вводити заняття, які вимагають великої кількості енергії, безпосередньо перед обідом. Так діти самі захочуть чимось поласувати, а тут і ви з посмішкою і тарілкою смачного супу.

  Батогом та пряником

  Чому дитина погано їсть, що робити

  Нерідко в сім’ях вводять систему виховання шляхом заохочення і покарання їжею. Добре себе вів — отримай на десерт морозиво. Погано себе вів — ось тобі тарілка гречки.

  Це невірно. Так, за один тільки рік можна позбавити дитину нормального сприйняття їжі в цілому. Дитя повинне зрозуміти, що їжа — це в першу чергу його краса і сила. Робіть акцент на цьому.

  Коли така традиція міцно прищеплюється в дитинстві, це впливає на все життя, а нерідко є причиною психологічної травми.

  Використовуйте систему мотивації з десертами — це ефективно. Наприклад: той, хто з’їсть борщ до дна — отримає найсмачніше морозиво! Це закликає дітей зрозуміти, що солодке — це необов’язкове страву і для того, щоб їм поласувати, необхідно для початку з’їсти правильну й корисну їжу. Звичайно, всі діти охоче виконують цю вимогу і йдуть мамам і бабусям на зустріч.

  Зневага

  Тривале ігнорування проблеми, коли дитина погано їсть може призвести до серйозних наслідків. Втрата апетиту може бути помічена не відразу, однак необхідно звернути увагу на такі “тривожні маячки”:

  • Дитя занадто довго проводить час на кухні, залишаючи тарілку наполовину повною. Варто давати менші порції, щоб відстежити, скільки насправді він з’їдає за раз.
  • Відмова від раніше улюблених або терпимих продуктів.
  • Блідий вигляд і постійна сонливість.
  • Істерики і капризи “на порожньому місці” — це завжди заклик до допомоги. Поганий настрій у дітей нерідко викликано недоліком корисних елементів і продуктів.
  • Поява правила насильного годування.

  Важливо: коли проблема з годуванням дитини стала руба — необхідно звернутися до педіатра. Більше того — консультація з лікуючим лікарем — це регулярна необхідність. Нерідко батьки намагаються різними хитрощами змусити поїсти дітей, а педіатр тим часом швидко виявляє проблему і призначає спеціальну дієту.