Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Цивільний шлюб — в юридичному сенсі зареєстрований відповідно до законодавства союз подружжя. Часто під цим терміном розуміють співжиття. Розмежування на церковний і громадянський шлюб в різних країнах пішло з тих часів, коли релігії надавалося велике значення, і союз чоловіка і жінки визнавався законним і визнаним суспільством, тільки якщо була проведена церковна церемонія вінчання, можлива в більшості випадків тільки якщо це перший шлюб.

Юридичні права і відповідальність подружжя

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Реєстрація відносин накладають на чоловіка і дружину відповідальність один перед одним, а також перед дітьми, якщо вони є.

Закони, що діють в РФ для регулювання шлюбних відносин:

 • Сімейний кодекс РФ №223-ФЗ від 29.12.1995 із змінами від 13.07.2015 №240-ФЗ
 • ФЗ №143-ФЗ від 15.11.1997 «Про актах громадянського стану» із змінами від 31.12.2014 №517-ФЗ

Згідно гол. 3 ФЗ №143-ФЗ, шлюбний союз може бути створено двома і повнолітніми дієздатними особами, які не мають на момент проведення процедури іншого(ой) чоловіка або дружини, за їх добровільним бажанням та за особистої присутності обох. Досягла 16-ти років особа може одружитися (вийти заміж) з дозволу одного з батьків або особи, що його замінює.

Юридично цивільний шлюб дає однакові права чоловіка та дружини на майно, називається загальним, порушену після отримання офіційного документа, що підтверджує подружжя. До нього (п. 2 ст. 34 гол. 6 Розділу III СК РФ) належить:

 • трудовий дохід кожного з подружжя;
 • гроші, отримані від інтелектуальної діяльності або підприємництва;
 • пенсії, допомоги та нецільові виплати;
 • нерухоме та рухоме майно, цінні папери, частки в бізнесі.

При купівлі майна не враховується, чиє ім’я і гроші були використані під час операції. Майно у шлюбі вважається спільним, якщо інше не постановлено шлюбним контрактом, який може бути написаний при обопільному бажанні подружжя. Чоловік або дружина, не одержує(а) свого доходу за будь-якої поважної причини, має права на власність, нажиту спільно (п. 3 ст. 34 гол. 6 Розділу III СК РФ).

Будь вступили в цивільний шлюб за ст. 6 гол. 6 Розділу III СК РФ зберігає за собою права особистого володіння на:

 • майно, що знаходилося в його розпорядженні до реєстрації відносин;
 • подаровані речі, отримані у спадок, інших безоплатним способом;
 • результат інтелектуальної праці.

Будь-який чоловік продовжує володіти винятковими правами на свою інтелектуальну діяльність, незважаючи на те, що дохід від неї розглядається як загальне майно в шлюбі.

Виходять з положення, що всі дії з спільною власністю один з подружжя вчиняє за згодою другого. Цивільний шлюб наділяє можливістю спростувати дійсність угоди в суді після пред’явлення доказів, що сторона-відповідач була попереджена про небажання чоловіка її здійснювати.

Шлюбний контракт

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Щоб уникнути невизначеності чоловіком і дружиною може бути укладено спеціальний договір, іменований шлюбним (ст. 40 гол. 8 Розділу III СК РФ), за яким здійснюється розподіл майна у шлюбі.

За ст. 42 гол. 8 Розділу III СК РФ даний вид контракту здатний регулювати:

 • права та обов’язки за змістом;
 • правила розділу загальної власності під час розлучення;
 • правила несення витрат кожним з подружжя;
 • інші питання, що стосуються майна.

Шлюбний контракт не може впливати на стосунки в шлюбі, обмежувати особисту свободу або цивільні права уклали його.

Права та обов’язки по відношенню до дітей

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Цивільний шлюб є достатнім для визнання батьківства дитини, що з’явився на світ у період після офіційної реєстрації відносин. За п. 1 ст. 17 гол. 2 ФЗ №143-ФЗ, для отримання відомостей про батька достатньо свідоцтва про шлюб. Якщо жінку кинув чоловік під час вагітності, вона має право вказувати його батьківство без додаткових юридичних зволікань.

Мати, її цивільний чоловік або справжній батько можуть через суд вимагати спростувати отриманий таким чином факт батьківства (п. 1 ст. 52 гол. 10 Розділу IV СК РФ). Крім того, ініціювати цей процес може сама дитина після того, як стане повнолітнім.

З 18 ст. гол. 2 ФЗ №143-ФЗ, якщо подружжя зберегли різні прізвища, дитина може отримати будь-яку з них за спільним рішенням матері і батька. По батькові дається за батька.

Діти повинні отримувати турботу боку своїх батьків. Законом передбачається право дитини на повноцінну сім’ю, складену рідними або нерідними матір’ю і батьком, так і на зустрічі зі своїми справжніми родичами, включаючи батьків (ст. 55 гол. 10 Розділу IVСК РФ).

Цивільна дружина та чоловік зобов’язані утримувати виховуються ними неповнолітніх дітей. При цьому юридично не зумовлюється право дитини на власність батьків, а батьків — на власність дитини, крім випадків успадкування. Розпоряджатися майном можна за загальним рішенням, яке входить в особисту сферу, не регульовану законодавчо (п. 4 ст. 60 гол. 11 Розділу IV СК РФ).

Діти, які не мають повноліття, виховуються і отримують турботу в родині, де вони проживають. При цьому, якщо трапляється так, що один з подружжя є рідним батьком (але для нього це — не перший шлюб), а другий — ні, при цьому справжня(ий) мати/батько зберегли батьківські права, виховання і матеріальна підтримка дитини може також проводитися справжнім батьком.

Виплату аліментів неповнолітній особі виробляє рідної(а) батько/мати не живе(а) з ним спільно.

Стосунки у шлюбі

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Якщо говорити про особисте життя, вона не регламентується законодавством. Однак у законах є окремі пункти, що визначають правила поведінки подружжя один щодо одного (дотримання порядність, повага до інтересів тощо)

Іноді цивільний шлюб є способом вирішення, які його уклали особами юридичних питань. Це не дає гарантії, що між подружжям існують любовні відносини.

З точки зору законодавства (ст. 31 гол. 6 Розділу III СК) чоловік і дружина мають рівні права і зберігають дієздатність для здійснення будь-яких вчинків, укладання угод та несення юридичної і моральної відповідальності за свої дії. Вступ у шлюб не дає одному з подружжя підстав для зменшення свободи другого. Якщо хто-небудь з них, невдоволений іншим, ситуацію намагаються вирішити полюбовно, на підставі особистої домовленості, або ж цивільний шлюб можна анулювати.

Юридично зареєстрований шлюб не може бути підставою для вимоги вірності від чоловіка, хоча наявність любовної зв’язку у однієї із сторін може послужити достатнім для суду підставою, щоб дати розлучення другій стороні. Проте питання, як повернути чоловіка або дружину не входять в компетенцію офіційних органів.

Не рідкість, що колишній цивільний чоловік або дружина після припинення шлюбу продовжують відчувати потяг і прихильність екс-дружину, і між ними зберігаються інтимні стосунки, так що наявність або відсутність офіційної реєстрації відносин не є свідченням на користь або проти реальної любовному зв’язку.

Розлучення

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Цивільний шлюб розривається за спільним бажанням чи ініціативою одного з подружжя. Для розлучення можуть існувати особисті і об’єктивні обставини. Наприклад, якщо жінку кинув чоловік, вона має підстави вимагати, щоб їхні стосунки були офіційно припинені.

При наявності обопільної згоди і відсутності загальних неповнолітніх дітей розлучення здійснюється в Рагсі або іншому місці, де шлюб був зареєстрований, через місяць після отримання заяви. На процедурі повинні бути хоча б цивільна дружина або чоловік, другий чоловік має можливість надати нотаріально завірений документ, що підтверджує його бажання розлучитися.

Якщо у чоловіка та дружини, які згодні на розлучення, є спільні діти на утриманні, вони звертаються до суду, який виносить позитивне рішення щодо їх питання не раніше, ніж через 30 днів після отримання відповідної заяви (ст. 23 гол. 4 Розділу II СК РФ).

Для того, щоб припинити шлюб з ініціативи тільки одного боку, потрібно, щоб друга сторона була визнана (п. 1 ст. 34 гол. 4 ФЗ №143-ФЗ):

 • померлою;
 • зниклої без вісті;
 • недієздатною;
 • засудженої до висновку тривалістю понад 3-х років.

Бажання тільки одного з подружжя розлучитися задовольняється в суді, якщо будуть представлені свідоцтва, що їх подальше життя разом не можлива (п. 1 ст. 22 гол. 4 Розділу II СК РФ). Стосунки у шлюбі входять в особисту сферу, юридично не очевидно, є розлучення необхідністю.

Законом передбачена процедура примирення, коли справа заморожується на строк до 3-х місяців (п. 1 ст. 22 гол. 4 Розділу II СК РФ), протягом яких незгідний чоловік може подумати, як повернути чоловіка або дружину. Якщо після проходження призначеного часу позивач продовжує дотримуватися колишньої точки зору, цивільний шлюб анулюється.

Цивільна дружина має право зберегти шлюб, якщо вона вагітна, а також протягом року після появи дитини на світ (ст. 17 гол. 4 Розділу II СК РФ).

В суді може бути встановлено угода з питань (ст. 24 гол. 4 Розділу II СК РФ):

 • з ким будуть проживати неповнолітні діти;
 • хто буде виплачувати аліменти на спільних дітей;
 • як буде поділено спільне майно;
 • буде один з подружжя отримувати утримання з боку іншого.

Як повернути чоловіка або дружину і уникнути розлучення?

Цивільний шлюб: чоловік і дружина їх права та закони

Часто одна із сторін високо мотивована до збереження союзу. Причиною тому можуть бути спільні діти, які не мають 18 років, особисте ставлення, а також матеріальна зацікавленість.

Сторони повинні спільними зусиллями усунути причини, які призвели до того, що одна з них попросила розлучення. Консультація у психолога або соціального працівника також корисна для того, щоб визначити спосіб, як повернути чоловіка або утримати дружину.

Соцопитування на тему «Цивільний шлюб».