Дитячі екскурсії дорослим музеям

Спільний відпочинок дітей і батьків іноді виглядає як компроміс виду «сьогодні нудно мені, а завтра тобі». Інакше кажучи, дорослі готові потоптатися біля каруселей в парку атракціонів, щоб купити згода дитини провести день в картинній галереї. Між тим діти ставляться до образотворчого мистецтва з таким же інтересом, з яким сприймають взагалі все нове. Треба лише допомогти їм зберегти смак до розглядання творів живопису і скульптури. У нашій статті ви знайдете кілька порад, як долучити дитину до світу прекрасного, а також дізнаєтеся про художніх музеях, де розроблені спеціальні дитячі програми.

Дитячі екскурсії дорослим музеям

Готуємося до походу в музей заздалегідь

Знайомство з образотворчим мистецтвом починається з перших дитячих книг. Батьки намагаються вибрати книжки з зрозумілими, барвистими малюнками, і діти можуть подовгу розглядати картинки. Буде непогано, якщо до походу в галерею живопису ви теж разом з дитиною заглянете в книжку – тільки це буде книга з репродукціями (на допомогу можуть прийти і віртуальні картинні галереї). По-перше, це буде першим кроком до сприйняття серйозних полотен. По-друге, можливо, з’явиться інтерес дитини до конкретних сюжетів, і вам буде простіше вирішити, що саме ви подивіться в музеї.

Вибір, на що звернути увагу дитини, – другий важливий крок. Якщо ви збираєтеся в музей з дошкільням, зробіть темою міні-екскурсії полотна з казковими сюжетами. Наприклад, в Третьяковській галереї виставлені картини «Альонушка», «Іван-царевич на сірому вовку», «Богатирі» Віктора Васнецова, «Царівна-Лебідь» Михайла Врубеля, ілюстрації Івана Білібіна до «Казці про золотого півника». У Російському музеї – «Садко» Іллі Рєпіна і «Микула Селянинович» Миколи Реріха. Можливо, вам захочеться звернутися до пейзажів і показати дитині роботи Шишкіна, Левітана, Айвазовського, Куїнджі, а може бути, художників Барбізонської школи або «Малих голландців». У сферу уваги можуть потрапити біблійні або історичні сюжети.

Не бійтеся дитячих запитань – дорослі зазвичай володіють достатнім багажем знань, щоб відповісти на них. Поговоріть з дитиною про героїв полотна, запитаєте, який настрій викликає у нього картина. Спробуйте під час відвідування мюнхенської Пінакотеки обговорити виразні сюжети Брейгеля і Ван Ейка, картини Боттічеллі і Перуджіно на біблійні теми. Нехай дитина дасть неправильне тлумачення того, що відбувається, але він однозначно затримається біля картин.
 

Читайте також: Інтерес з першого погляду: готуємося до походу в музей з дитиною

Безліч інших корисних порад, які допоможуть ввести дітей у світ живопису, ви знайдете в книзі викладача Школи Лувру, мистецтвознавця Франсуази Барб-Галль «Як говорити з дітьми про мистецтво».

Третій крок – ознайомтеся з планом музею, щоб легко знайти потрібні картини (наприклад, на сайті Лувру є детальний план усіх поверхів будівлі). Краще це зробити заздалегідь, але можна придбати план прямо при вході в галерею або розпитувати доглядачок залу про те, де знаходиться потрібний вам експонат.

Якщо у вас немає часу передбачити похід з дитиною в музей переглядом ілюстрацій, спробуйте просто йти за своїм чадом музейними залами, розглядаючи те, біля чого зупиниться дитя. Його погляд можуть залучити яскраві фарби, знайомий (або загадковий) сюжет, зображення дітей і навіть просто банкетка для втомлених відвідувачів. Сядьте разом на лавочку і поразглядывайте полотна, які опинилися поруч.

Зазначимо, що перші екскурсії в музеї для дітей навряд чи будуть довгими. Нехай навіть ви подивіться лише одну картину – головне, щоб дитина згодом не відмовлявся від відвідування картинних галерей. Тому завершіть похід в музей візитом в сувенірний магазин. Маленький подарунок повинен бути зі змістом: набір листівок або наклейок з репродукціями, закладка або блокнот з мотивами відомих картин будуть оживляти в пам’яті дитини побачене в музейних залах. Можна навіть зберегти вхідні квитки і план музею.

На допомогу батькам – спеціальні програми в музеях для дітей

Між тим у багатьох всесвітньо відомих художніх музеях працюють спеціальні програми для юних відвідувачів. Так, Ермітаж пропонує екскурсії та цикли лекцій для дітей різного віку. Дошкільнят уже на підході до музею зустрічає чарівна Фея і іграшковий кошеня Смотрик, і під час екскурсії-гри діти дізнаються про історію створення Ермітажу, про знаменитих художників і скульпторів, про мистецтво різних країн та епох. Молодшим школярам та підліткам пропонуються лекції, відповідні їх рівню розвитку. Є окремі програми для сімей з дітьми. Якщо ви гостюєте у Санкт-Петербурзі довго, можна придбати абонемент на цикл дитячих екскурсій.

Державна Третьяковська галерея для дітей приготувала гру-квест. Тут пропонують перетворити звичайну екскурсію в детективну історію. Як заінтриговані будуть діти, дізнавшись, що напередодні їх приходу в музеї пошалило маленьке привид. Нескладний, але захоплюючий маршрут пройдуть навіть дошкільнята, а попутно вони ознайомляться з творами живопису. У старших дітей і інтрига закручена сильніше: невідомі планують викрасти картину з Третьяковки, їм необхідно перешкодити. Для цього потрібно переглянути колекцію галереї.

Лувр – те зібрання творів мистецтва, яке не можна обійти увагою, відпочиваючи в Парижі. Нехай дитина разом з вами трохи потомитися, передчуваючи екскурсію сюди. Розгляньте будівля Лувру здалеку вдень і ввечері (художнє підсвічування прикрашає і без того прекрасний будинок). Поб’єте дітей цікавими деталями, наприклад, розповіддю про те, що розкішний палац виріс на місці дикого «вовчого лісу». Застосуйте хитрість – минаючи величезну чергу, увійдіть в музей через один з бічних входів. Запропонуйте дитині розглядати картину не стоячи біля неї, а сидячи на підлозі посеред залу. Нехай вам і не вдасться оглянути весь Лувр з дітьми, але ви зможете побачити найвидатніші твори, в тому числі знамениту «Джоконду».

Поцікавтеся, коли проходять тематичні екскурсії по Лувру. Для дітей та їх батьків проводяться цікаві заходи в музеї: уявіть тільки радість дитини, якщо йому запропонують побувати в майстерні художника.

Музей Прадо у Мадриді – велика спокуса для цінителів живопису, а зважаючи на безкоштовний вхід для дітей до 18 років, варто скористатися моментом і побачити знамениті роботи. Якщо програму необхідно зробити лаконічною, скористайтесь аудіогідом «Шедеври» російською мовою; він включає пояснення до 50 найбільш помітним полотнам в колекції музею. Дитина володіє англійською або іспанською? Тоді він зможе пройти ігровий маршрут, в кінці якого отримає невеликий сюрприз. Альтернативний художній музей Мадрида – Центр мистецтва королеви Софії, де виставлені роботи майстрів живопису та скульптури ХХ століття. Багато зразки монументального мистецтва можуть зацікавити дітей незвичайними формами.

Галерея «Альбертіна» у Відні також пропонує чудові сімейні програми, під час яких розкриваються секрети живописних полотен. Символіка в роботах Дюрера, одухотворені мадонни да Вінчі, емоційні полотна Сезанна – все це стане темою екскурсії. Якщо ви віддаєте перевагу подорожувати по залах самостійно, скористайтеся аудіогідом російською мовою. Любителі малювати і створювати вироби можуть взяти участь у дитячих майстер-класах.

У вас вдома після такої екскурсії відкрився філіал картинної галереї? Вітаємо: тепер відвідування художніх музеїв можна зробити обов’язковим пунктом сімейного відпочинку.