Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машину

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуВ даний час багато видів діяльності неможливо уявити без застосування швейних машин — і як елемента величезної виробничої апаратури, і як невеликих пристосувань для домашнього використання. Але чи замислювалися ви, скільки цього механізму років і які зміни він зазнав перш ніж дійшов до сучасного споживача в знайомому кожному виді?

Історія створення швейної машини

Зміст статті

  • Історія створення швейної машини
    • Хто створив першу швейну машину
    • Коли була створена перша швейна машина
  • Як виглядала перша швейна машинка
  • Принцип роботи перших швацьких машин
  • Швейна машина: історія розвитку

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуВона починається ще з часів печерних людей, коли вперше була створена голка з кістки, більше схожа на шило і використовувалася для пробивання отворів у шкірі, які простромлювався нитка. Ще пізніше для останньої дії стали використовувати гачок. А ще пару століть тому, люди навчилися робити голці вушко, яке розташовувалося на підставі (забігаючи вперед, перші голки з вушком близько вістря були винайдені в 1814 році Йозефом Мадерспергером в Австрії, а пізніше запатентовані Ісааком Зінгером).

Хто створив першу швейну машину

За даними істориків, першим автором проекту машинки для шиття, чиє ім’я дійшло до теперішнього часу, був знаменитий Леонардо Да Вінчі в XV ст. Але на жаль, тоді він так і залишився на папері, не будучи втіленим у життя.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машину

Знову повернулися до цього винаходу лише в 1755 році, в Німеччині, винуватцем появи винаходу став Карл Вейзенталь, який запатентував пристрій, копировавшее метод ручного отримання стібка. Через 35 років в Англії Томас Сент винайшов швейну машину для виготовлення взуття. Після цього у Франції Бартелемі Тимонье придумав свою версію механізму і першим заснував автоматизовану швейну фабрику. Але нічого з цього так і не ввійшло в ужиток, а фабрику Бартелемі спалили кравці з-за боязні конкуренції.

І тільки через ще 55 років, вже в XIX столітті американський винахідник Елліас Хоу розробив модель машинки, дійсно придатною для шиття якісного одягу, яка, втім, була ще дуже далека від сучасних версій. Вона дозволяла робити близько трьохсот стібків в хвилину.

Коли була створена перша швейна машина

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуІсторія її виникнення відбувається задовго до Леонардо Да Вінчі, в XIV столітті, в Голландії. Однак ім’я її творця в історичних документах не збереглося.

Як виглядала перша швейна машинка

Це був колісний механізм для страйку довгих полотен з парусини, він був величезного розміру і займав собою значний простір. Швейні машини такого виду можна було побачити в майстернях по виробництву вітрил. До нашого часу ні зображення, ні опису таких агрегатів не дійшли, однак, збереглися більш пізні моделі.

Так виглядало пристрій Томаса Сента.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машину

А це — Бартелемі Тимонье і його винахід.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машину

І, нарешті, так виглядає перша швейна машина, що використовує принцип човникового стібка, створена Еліасом Хоу.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машину

Принцип роботи перших швацьких машин

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуЯк і говорилося раніше, проект Карла Вейзенталя копіював утворення стібка вручну. Машинка Томаса Сента переважно використовувалася для створення чобіт і мала ручним приводом, тобто, для того щоб привести його в рух, необхідно було крутити спеціальне колесо. Пристрій, створений Бартелемі Тимонье, діяло за принципом однониткового ланцюгового переплетення.

Швейна машина: історія розвитку

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуВинахід Эллиаса Хоу містило в собі човник, який діяв за тим же принципом, що і в ткацьких верстатах. Тканина накалывалась на шпильки транспортера і механічно пересувалася, а голка переміщалася в перпендикулярному напрямку. Одна така машинка заміняла працю п’яти кравців. Основним недоліком такого пристрою було те, що воно часто виходило з ладу, тому вимагало значного вдосконалення, чим і зайнялися інші винахідники.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуУ середині XIX століття це вийшло зробити Ісааку Зінгеру. Він створив модель з ножним приводом, що звільняє руки кравців, що дозволяло їм самим пересувати тканину у будь-яких необхідних напрямках, а отже, робити не лише прямі шви. Тканина фіксувалася спеціальною лапкою, а потім переміщалася за допомогою зубчастого колеса. За допомогою таких машинок, швачкам вдавалося створювати набагато більш довгі шви, ніж у попередніх версіях.

Ім’я Зінгера на слуху практично у всіх, хто коли-небудь працював на швейних машинах. Створені ним пристрою настільки надійні і довговічні, що працюють досі, через понад 150 років!

ДОВІДКА. До Хоу і Зінгера прообраз їх швейних машинок з використанням верхньої і нижньої нитки був винайдений в Америці Уолтером Хантом, який не запатентував його, турбуючись про те, що величезна кількість кравців залишаться без роботи.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуІсаак Зінгер починав свою кар’єру інженером в майстерні з ремонту швейного обладнання. Поштовхом до роботи над удосконаленням машинок Хоу послужило те, що вони часто потрапляли в руки Зінгера в зламаному стані, тому він уклав парі з хазяїном майстерні, що зможе винайти набагато більш міцне пристрій з довгим терміном експлуатації. Свою знамениту «машинку Зінгера» він створив всього за 11 днів. Крім інших достоїнств, вона мала змінні механізми, що дозволяло самостійно купувати необхідні запчастини і значно прискорювало ремонтні роботи.

Оскільки промисловим компаніям було набагато вигідніше утримувати штат швачок-поденщиц з низькими зарплатами, ніж купувати дороге з того часу обладнання Зінгера, їм були випущені більш компактні версії для домашнього використання, які можна було придбати в розстрочку. Завдяки цьому, їх зміг собі дозволити купити велику кількість людей, що і забезпечило популярність автору.

Історія виникнення та розвитку швейної машинки: хто створив першу швейну машинуОднак прогрес рухався вперед і через кілька десятків років з’явилися електричні швейні машини, які приводяться в дію за допомогою невеликого моторчика і володіють стандартним набором функцій. Вони застосовуються і до цих пір, в тому числі і в побуті, оскільки прості і зручні у використанні.

В даний час останні моделі швейних машин забезпечені вбудованим електронним мікропроцесором. Їх можна запрограмувати на створення рядків і малюнків найвищої складності. Участь людини у шитті зараз обмежена лише встановленням необхідних параметрів, все інше машинка робить сама.

Таким чином, історія швейних машин пройшла величезний і довгий шлях, і нам залишається тільки здогадуватися, які метаморфози з нею відбудуться в майбутньому.