Планування і створення сім’ї

Створення сім’ї вимагає відповідального ставлення з боку обох подружжя. Між тим, наскільки грамотно вони зможуть підійти до питань, пов’язаних з сексуальним життям і народженням дітей, та успішністю їх шлюбу існує тісний взаємозв’язок. Проблеми сім’ї мають значення не тільки для її членів, але і для суспільства.

Деякі їх аспекти висвітлюються на міжнародному та державному рівнях. Правильно проведена політика планування сім’ї сприяє зміцненню націй і стабілізації демографічної, економічної, соціальної обстановки всередині країн.

Основні визначення

Планування і створення сімї

Планування сім’ї — це заходи, що вживаються для того, щоб забезпечити контроль демографічної ситуації в тій чи іншій країні. Не залежно від того, чи є їх кінцевою метою підвищити або знизити приріст населення, планування допомагає майбутнім батькам краще розібратися в тому, скільки дітей вони хочуть і коли, який інтервал між їх народженням повинен бути, а також запобігти ряд захворювань, пов’язаних зі статевим життям і вагітністю.

Планування сім’ї в різних країнах

У тих країнах, де чисельність населення по відношенню до площі держави велика, дії з планування спрямовані на те, щоб регулювати народжуваність в негативну сторону, тобто виключати велика кількість дітей в однієї сімейної пари.

Планування і створення сімї

Китай

З 1970-х рр демографічна ситуація в державі стала настільки несприятливою, що уряд змушене було приступити до жорстких заходів з контролю за дітонародженням. На пару чоловік — жінка дозволялося мати тільки одну дитину (за винятком багатоплідної вагітності). У селах діяло виняток, що дозволяє мати двох нащадків, якщо перший з них був дівчинкою. Дане правило є конституційно закріпленим.

Після появи на світ спадкоємця як жінка, так і чоловік могли бути піддані примусової стерилізації за рішенням суду. Крім ймовірного медичного втручання в країні проводиться активна соціальна пропаганда проти відтворення великої кількості нащадків, за аборти і застосування контрацептивів, а також застосовується система штрафів і заохочень. До теперішнього часу середня кількість дітей, народжених однією жінкою, становить близько 1,8 (у порівнянні з 5,8, як було раніше).

Індія

В середині 20 століття планування сім’ї стало частиною державної політики Індії. Застосовувалися такі заходи, як добровільна стерилізація, просвітництво щодо вагітності, підвищується віковий поріг для створення шлюбу. На одну сімейну пару рекомендувалося мати двох дітей.

Інші країни Африки і Азії

У багатьох державах Африки і Азії так чи інакше проводиться політика по зниженню народжуваності. Широке застосовується поширення безкоштовних контрацептивів серед населення, впровадження уроків у школах, консультацій з питань вагітності та шлюбу, грошове заохочення відмови від народження великої кількості дітей, створення ЗМІ позитивного образу одно – або двухдетной сім’ї і т. п.

Хірургічне або хімічне втручання для того, щоб уникнути небажаної вагітності, що проводиться в рамках масових програм, має велику небезпеку, так як часто не проводиться повне обстеження здоров’я піддаються даної процедури, що не дозволяє вчасно врахувати протипоказання до проведення процедури. Крім того, існують побічні ефекти від стерилізації, не рахуючи психологічної травми, яку завдає подібне втручання.

Планування і створення сімї

Планування сім’ї та геноцид

В деяких країнах, в більшій мірі це стосується держав Африки та Азії, радикальні релігійні партії можуть активно просувати політику примусової стерилізації частини населення, яка сповідує іншу віру.

Наприклад, у М’янмі, де мусульмани є меншість, радикально налаштовані прихильники буддизму намагаються домогтися законодавчого затвердження низки заходів щодо запобігання зростання мусульманського населення. Серед запропонованих — примусова стерилізація і державний контроль, щоб інтервал між народженням спадкоємця в одній сім’ї, становив не менше трьох років.

У минулому В ряді країн, на сьогоднішній день очолюють рейтинг найбільш розвинених, робилися спроби широко впровадити політику жорсткого державного контролю за відтворенням небажаних груп населення. Так, у фашистської Німеччини в 30-х рр пропагувалася примусова стерилізація хворих з важкими спадковими вадами: шизофренією, епілепсією, Хантінгтоном та ін. В Америці пропонувалося впровадження жорстких заходів з контролю за народжуваністю індіанців.

У країнах Європи

У європейських країнах найчастіше демографічна ситуація стабільна або вимагає невеликого підвищення рівня відтворення населення. Тим не менш, планування сім’ї в цих державах дозволяє:

Контролювати бідність: сім’ї з низьким рівнем доходу можуть забезпечити меншу кількість дітей, ніж з високим.

 • Батькам зробити на світло бажаних дітей і правильно вибрати інтервал між їх появою.
 • Запобігти появі на світло потомства з важкими спадковими вадами.
 • Передбачити можливі ризики для здоров’я жінки, яка вирішила народити дитину.
 • Забезпечити соціально-психологічну підтримку в разі настання вагітності.

Для запобігання народження дітей застосовуються контрацептиви, а у разі вагітності — аборти (медикаментозні і хірургічні) на ранніх термінах. Щодо абортів у всіх державах не припиняється полеміка. Представники релігійних організацій, особливо християнських і мусульманських, які беруть активну участь у політичному житті різних країн, часто виступають за повне викорінення абортів як противних людській природі.

У Фінляндії

Планування і створення сімї

Ця країна вважається однією з найкращих для народження дітей і материнства. Вагітні жінки та сім’ї з маленькими дітьми отримують сильну соціальну підтримку, що включає виплату допомог, забезпечення кваліфікованою медичною допомогою, безкоштовні програми по підготовці до пологів і багато іншого.

Планування сім’ї починається зі спеціальних уроків з питань статевого виховання, в обов’язковому порядку включаються в навчальні програми шкіл для дітей віком від 14 до 15 років. Підлітки мають можливість анонімно та безкоштовно отримати консультацію у медичних центрах, а також звернутися в медичні пункти, що працюють при кожному навчальному закладі. Аборти в країні можна, але здійснюються за наявності медичних або соціально-економічних показань, а також при настанні вагітності в результаті згвалтування.

В Англії

Англія однією з перших в Європі стала займатися масовим утворенням населення з питань статевого життя. Тут у другій половині 19 століття з’явилися брошури, що розповідають, як можна контролювати дітонародження, опис методів контрацепції. Рух за запобігання вагітності в цій державі набрало чинності до кінця 19 століття.

На сьогоднішній день у Великобританії в школах проводять спеціальні заняття статевого виховання серед молоді розповсюджуються брошури, до яких можуть пропонуватися безкоштовні зразки сучасних контрацептивів. Незважаючи на можливість отримання кваліфікованої допомоги при вагітності, втручання в її природне протікання, призначення усіляких додаткових обстежень і аналізів відбувається тільки при наявності скарг з боку пацієнтки. Аборти дозволені до 24 тижня вагітності при наявності ряду соціально-економічних та медичних показань.

У Польщі

В Польщі діє дуже суворе законодавство щодо абортів: вони заборонені, за винятком випадків, коли така медична процедура необхідна для збереження життя і здоров’я вагітної жінки, коли плід страждає важкими порушеннями розвитку або коли зачаття настало внаслідок насильницького акту. Державна підтримка сімей з маленькою дитиною полягає у виплаті допомоги на дитину. Таким чином, сім’ям практично залишається покладатися тільки на свої сили в питаннях планування.

У Німеччині, Франції та ряді інших. У більшості країн Європи вільно підходять до обговорення питань сексу, зокрема, підліткового. Крім включення в програми шкільного утворення спеціальних курсів, просвещающих щодо статевого життя, у будь-якої людини завжди є можливість звернутися в державний центр планування сім’ї за отриманням безкоштовної консультації на тему сексу і народження дітей.

Аборти у багатьох Європейських державах є доступною і легальною процедурою і можуть здійснюватися безкоштовно. Для переривання вагітності необхідна наявність медичних показань або бажання пацієнтки на ранніх термінах, однак отримати направлення на аборт досить легко.

Підхід до планування сім’ї в Росії

Планування і створення сімї

Демографічна політика в державі спрямована, в цілому, на підвищення рівня народжуваності та підтримку молодих батьків. В державі здійснено ряд заходів щодо підтримки появи в сім’ї другого і наступних дітей. До них відносяться виплата материнського капіталу, підвищення грошового розміру допомог, надання численних пільг сім’ям, де кількість дітей дорівнює або перевищує три.

Поряд з цим здійснюється політика планування, допомагає парам вирішити різні питання, пов’язані з вагітністю, наприклад:

 • захиститися від небажаного зачаття,
 • передбачити ймовірність передачі спадкових захворювань потомству,
 • контролювати вибір часу дітонародження,
 • визначити оптимальний інтервал між появою дітей у сім’ї,
 • правильно підготуватися до вагітності,
 • прийняти рішення щодо аборту,
 • підібрати курс лікування при безплідді.

В даний час в Росії широко впроваджуються програми статевого освіти серед підлітків. Частково уявлення про репродукції та сексуального життя учні освітніх установ отримують на уроках біології та суміжних дисциплін. Також проводяться спеціальні заняття, де обговорюється створення сім’ї, вагітність, гігієна статевого життя, заходи щодо попередження небажаного зачаття і передачі захворювань статевим шляхом.

Провідні спільну статеве життя пари при бажанні можуть звернутися в центр планування сім’ї, в якому отримають детальну консультацію щодо всіх наявних проблем і сумнівів, часто супроводжують створення сім’ї.

Зокрема, медичні працівники зможуть проінформувати про наявні ризики, пов’язані з пологами в ранньому або пізньому віці, проблемами з жіночим і чоловічим здоров’ям, можливістю поширення венеричних захворювань і ВІЛ інфекції та ін. Звернулися за допомогою можуть отримати також психологічну підтримку, в тому числі в разі конфліктів у родині, грубого поводження з боку одного з членів родини.

Цілями проведеної в Росії політики планування є:

 • Зменшити кількість абортів;
 • Знизити рівень захворювань, що передаються статевим шляхом;
 • Підвищити репродуктивне здоров’я населення;
 • Збільшити кількість бажаних дітей;
 • Зменшити кількість відмов від дітей;
 • Знизити середній вік батьків;
 • Збільшити кількість дітей, що припадають на одну сімейну пару;
 • Підвищити сексуальну грамотність населення;
 • Збільшити кількість звернень за легальної медичної та психологічної допомогою.

Подивіться, як розвивається хлопчик чи дівчинка в животику у мами.