Поява маленького дитини в сім’ї та його розвиток

Поява дитини в сім’ї зазвичай розцінюється як дуже значуща подія, і підготовка до нього починається задовго. Майбутні батьки, рідні та друзі підбирають одяг для малюка, коляску, ліжечко, обладнали дитячий куточок.

Ставлення до вагітної жінки змінюється не тільки з боку близьких, але й колег по роботі, просто зустрічних людей: багато хто починають розділяти з нею відповідальність за майбутнє малюка ще до його народження.

Добре, якщо ще до появи на світ немовляти вдалося частково розподілити сімейні ролі по догляду за ним. Якщо є чоловік, який здатний забезпечити дружину і спадкоємця всім необхідним, турбот стає набагато менше. Але не рідкісні випадки, коли жінка в очікуванні дитини самотня. В таких випадках залишається розраховувати тільки на власні сили, рідних (в першу чергу майбутніх бабусю і дідуся) і державну соціальну підтримку.

Розміри матеріальної допомоги вагітним до народження маляти в різних країнах сильно варіюється. У Росії допомоги по вагітності не відрізняються великими сумами і не можуть бути достатніми, щоб забезпечити всі потреби майбутньої матері.

Дитина для сім’ї

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Поява на світ малюка викликає багато почуттів з боку не лише батьків, але й усіх членів сім’ї. Як правило, це радісні емоції, збирають родичів навколо ліжечка немовляти з різними подарунками та порадами. Іноді проявляється і ревнощі, як правило, з боку інших дітей, або тривога за майбутнє новонародженого, зазвичай пов’язана з важким матеріальним становищем сім’ї.

Роль дитини у сім’ї у переважній числі випадків дуже позитивна. Батькам доводиться відмовитися від шкідливих звичок, влаштуватися на добре оплачувану роботу, вести більш розмірений спосіб життя. Особливо це важливо для сімей, де мати і батько досить молоді.

Трапляється і так, що малюк (особливо перший) стає жертвою різних виховних експериментів, які ставлять батьки, намагаючись бути найкращими мамою і татом. Його відправляють у безліч гуртків, спортивних секцій, навчають одразу декільком іноземним мовам по інноваційним методикам, ставлять експерименти з харчуванням.

Таке може статися, наприклад, якщо батько чи мати не добилися в житті того, чого хотів(а), і свідомо чи несвідомо звинувачує в цьому своїх батьків. Він або вона намагаються реалізувати власні амбіції вже на дітях.

Гірше всього, якщо маля в родині стає предметом для дорослих ігор: наприклад, бабуся і дідусь з одного боку намагаються всіляко підкреслити, що малюк любить більше їх, а інша сторона витончується всіма можливими способами, щоб перетягнути його розташування. Ставлення до дитини є непередбачуваним, адже дорослі діють в корисливих інтересах.

Відносини дітей з сиблингами

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Особливо значимо поява дитини в сім’ї для інших дітей. Якщо у малюка є брати і сестри, то формування його особистості протікає дещо по-іншому, ніж якщо він є єдиним у сім’ї. Має значення послідовність народження дітей. Перша дитина звикає отримувати всю увагу, яку можуть запропонувати йому дорослі, тому поява в будинку молодшого сиблинга іноді провокує ревнощі, агресію, інші емоційні проблеми.

З іншого боку, часто малюк, якщо він здатний розуміти свою роль в сім’ї, починає відчувати відповідальність як старший брат / сестра, і теж стає активним учасником виховного процесу для новонародженого.

Наявність брата / сестри викликає:

 • зниження егоцентризму,
 • зростання почуття відповідальності,
 • розвиток вміння ділитися.

Перша дитина часто раніше дорослішає, так як розуміє, що повинен допомагати своїм батькам виховувати молодших дітей, іноді відмовляється від власних інтересів на користь сім’ї. У нього зазвичай добре розвинені лідерські якості, господарність (особливо у хлопчиків).

Молодші діти при благополучній ситуації в сім’ї відчувають себе загальними улюбленцями. Крім мами і тата у них є старші брати і сестри, до яких завжди можна звернутися за допомогою. Не рідко зразком для наслідування для них стає один з батьків, а більш дорослий сиблинг.

При сприятливому збігу обставин молодші діти досить амбітні, артистичні, люблять перебувати в центрі уваги. Вони звикають, що ставлення оточуючих до них завжди позитивне. Однак у них можуть розвинутися і такі не дуже позитивні якості характеру, як конформізм, невміння самостійно приймати рішення, невпевненість у собі. Особливо це стосується сімей з великою кількістю дітей.

Так або інакше, як почувають себе разом брати і сестри, багато в чому залежить від загальної атмосфери в сім’ї. У люблячих батьків завжди буде менше конфліктів між дітьми, і кожна дитина зможе відчути свою винятковість, потрібність і розвинути наявні в неї таланти.

Родина для дитини

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Роль сім’ї в розвитку дитини дуже велика. Вона являє собою мікросоціум, у якому відбувається виховання дітей, засвоєння ними цінностей, розвиток їх особистостей. Крім того, вона надає матеріальне забезпечення зростаючого людини, здійснює за ним необхідний догляд, дає моральну підтримку в складних ситуаціях.

Відносини дитини з батьками

Ставлення батьків і дитини має велике значення для його розвитку, що показано в численних психологічних дослідженнях. Існують численні теорії, що пояснюють особливе вплив матері на формування особистості малюка в перші роки після народження. Великим визнанням користується теорія прихильності, основоположником якої є Джон Боулби, теорія об’єктних відносин, розпочата розвиватися в рамках концепції психоаналізу.

Незалежно від того, як вони пояснюють психологічні механізми взаємодії матері і дитини, дослідники сходяться на думці, що малюк у відсутності материнської ласки починає відчувати серйозні проблеми. Так, спостереження за дітьми-сиротами та дітьми, які тривалий час перебувають у госпіталях, позбавленими уваги як матері, так і особи, яка може її замінити, показують, що ті мають видимі відставання в розвитку, пізніше вчаться говорити, важко йдуть на контакт з оточуючими.

В теорії прихильності кажуть, що стосунки дитини з матір’ю будуть проектуватися на всі його подальші контакти з людьми. Якщо мама ніжна і викликає довіру, в майбутньому маленька людина зуміє встановлювати надійні контакти з оточуючими. Якщо ж мама звертається з ним погано, груба, неуважна або вкрай непослідовна, малюк починає цуратися сторонніх, замикається в собі, у важких випадках має затримку розвитку мовлення і мислення.

По мірі дорослішання дітей роль батька в їх життя збільшується. У класичному психоаналізі вважається, що присутність у родині батька необхідно для нормального психосексуального розвитку дитини. Зрозуміла і соціальна роль другого батька: він заробляє гроші, бере участь у вихованні (батьківські методи впливу на дітей відрізняються від материнських, вони можуть бути більш жорсткими, але тим не менш необхідними).

В перші роки після народження вплив батьків або осіб, які виконують їх роль дуже велика у порівнянні з впливом однолітків або інших дорослих. В цей період вони виконують основну задачу щодо соціальної адаптації маленької людини. Ні для кого не секрет, що маленькі дівчатка щиро намагаються наслідувати мамі, а хлопчики — з татом. Саме тому моральний вигляд обох батьків багато в чому відбивається те, як ведуть себе діти в соціумі (яслах, дитячому садку, на дитячому майданчику).

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Перший, до кого звертається маленька людина для роз’яснення чого-небудь незрозумілого, — це мама або тато. Тут вони виконують роль цієї енциклопедії — першої, з якого дитина черпає свої знання. Якщо батьки досить ерудовані і готові разом з маленькою людиною шукати відповіді на каверзні питання, його інтелектуальний розвиток протікає значно швидше.

Коли ж вони лінуються відповідати дитині, то його прагнення дізнатися все нове поступово згасає, і якщо поруч не знайдеться іншого дорослого, здатного задовольнити дитячу цікавість, багато таланти можуть виявитися не розкритими.

Ставлення батьків до того, який внесок вони можуть зробити у становлення малюка, багато в чому визначає його успіхи в перші роки життя. Дитині потрібні розвиваючі ігри, в достатній кількості які він не може отримати ні в яслах, ні в дитячому садку, ні навіть в спеціалізованих гуртках.

Відносини дитини з іншими родичами

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Свій внесок у становлення маленької людини робить кожен родич. По мірі росту дитини роль інших дорослих, крім батьків, в його життя збільшується. Починають впливати ті члени сім’ї, які не проживають разом з ним, але часто приходять в гості і приділяють йому час.

Родичі можуть мати великий виховний вплив на дітей і навіть конкурувати на певному етапі з батьками за ступенем впливу на малюка. Простий приклад: дядько часто заходить на чай і розповідає дитині цікаві історії про інші країни, свої пригоди і т. п. Ще він уміє майструвати красиві вироби з дерева і часто дарує що-небудь свого племінника / племінниці. Звичайно, маленька людина буде перебувати під чарівністю свого дядька і намагатиметься наслідувати йому.

Широке коло спілкування, утворений багатьма родичами і друзями родини, краще для дітей, ніж вузький. При цьому швидше і правильніше протікає їх соціальна адаптація. Втім, необхідно враховувати, позитивний або негативний вплив мають на нього дорослі, з якими доводиться контактувати. Зрозуміло, не рекомендується допускати регулярного спілкування з людьми, що мають негативний моральний вигляд.

Іноді мати або батько не хоче підтримувати стосунки з рідними свого(їй) дружини / чоловіка. В даній ситуації правильність такого рішення залежить від того, наскільки цінний внесок у виховання дитини може внести сторона, від спілкування з якою намагаються утриматися. Діти можуть об’єднувати навколо себе людей з абсолютно протилежними точками зору, і, як було зазначено вище, ніж з великою кількістю позитивно впливають на його розвиток родичів може мати контакти маленька людина, тим для нього краще.

Прийомні діти в сім’ї

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Окремо стоїть питання про становище в сім’ї прийомних дітей. Є думка, що ставлення батьків та інших родичів до прийомним дітям завжди залишається трохи відстороненим: гени адже не свої, а чужі. Така точка зору нічим серйозним не аргументована. Зрозуміло, якщо дорослі, які всиновили / удочерили дитини, діяли з нещирих мотивів, деяких холод між дитиною та прийомними батьками збережеться.

Але якщо прийомна сім’я з радістю сприймає ідею взяти на виховання дитину після втрати ним рідних батьків, то чому б йому не стати її повноцінним членом?

Основна небезпека для приймального малюка полягає в тому, що не нові батьки не зможуть прийняти його як рідного, а що інші люди, дізнавшись про усиновлення / удочеріння, будуть використовувати цей факт для того, щоб вказати дитині на його «неповноцінність». На жаль, не всі відрізняються чистотою помислів, тому випадки, коли маленького чоловічка починають дражнити в дитячому саду або в школі за те, що є прийомних, не рідкісні.

Особливо сильно страждати малюка може змушувати ставлення ревнивих сиблингов, які вже напевно будуть знати його таємницю появи в родині. Не дуже усвідомлюючи, яку моральну біль завдає йому (їй), брат чи сестра в хвилини сварки можуть регулярно підкреслювати, що вони мають більше прав перед батьками, ніж «приймак». Якщо виникають такі ситуації, першочергове завдання для відповідальних батьків — ясно і раз і назавжди роз’яснити всім своїм дітям, що вони приймаються ними на рівних.

Є й інші проблеми, які можуть супроводжувати взяття в сім’ю чужу дитину. По-перше, в силу різних факторів, діти з дитячих будинків частіше мають порушення розвитку або інші проблеми зі здоров’ям. Так і психологічна травма після втрати справжніх мами і тата так чи інакше виявляє себе. Виходить, з ними більше клопоту, і не всі батьки усвідомлюють, на що йдуть, коли вирішують подбати про сироту.

По-друге, іноді батько / мати не цілком усвідомлено діють нещиро, збираючись взяти на виховання дитину без батьків, вважаючи, що зможуть виконати соціально важливу задачу, скоригувавши його недоліки. Результат — у всіх особливостях малюка бачаться прояви його неспроможності, які необхідно виправити, а ставлення до нього занадто вимогливе.

Соціальна підтримка сімей з маленькою дитиною

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

Сім’я як дуже важлива соціальна структура знаходиться в центрі уваги психологів, соціологів, політологів та громадських діячів. В розвинутих країнах добре поставлена підтримка сімей з дітьми, оскільки не викликає сумніву, що внесок у розвиток підростаючого покоління в майбутньому окупається відновленням демографічного і трудового потенціалу держави.

В різних країнах світу

У ряді країн сім’я з маленькою дитиною отримує повноцінну допомогу з боку держави, так, що, наприклад, мати (при наявності працевлаштованого чоловіка) може дозволити собі повністю присвятити час вихованню дочки чи сина, а не йти на роботу.

В Англії був прийнятий закон, що звільняє на півроку після народження дитини від роботи за бажанням не тільки мати, але і батька. Відпустка оплачується, при цьому розміри дотацій по відношенню до він мав заробітку дуже високі. Гроші матері можуть одержувати протягом 10,5 місяців. Правда, у Великобританії є інша проблема: оплата дитячого садка, більшість з яких працює на комерційній основі. Від держави можна отримати компенсацію за відвідування дитиною дошкільного закладу протягом двох з половиною годин щодня. Якщо потрібне тривале перебування, батьки платять свої гроші.

У Фінляндії батькові дозволений тривалістю до 3-х років оплачувану відпустку по догляду за спадкоємцем. Також, як і матері, щомісяця виплачується сума становитиме мінімальну зарплату. Протягом 3-х місяців перед пологами і семи — після народження малюка мати може забезпечуватися виплатами щодо 70% від заробітної плати. Крім того, після виписки з пологового будинку немовля забезпечується мінімальним набором необхідних засобів по догляду, медикаментами. І, на відміну від Великобританії, проблем з тим, де залишити дитину під наглядом, значно менше: працює велика кількість безкоштовних дитячих кімнат, а також державних дитячих садків, де один вихователь доглядає за невеликою кількістю підопічних.

У Франції матері, які мають малий дохід, починають отримувати субсидії вже на четвертому тижні вагітності. Після народження дитини жінка має право піти в декрет на 16 тижнів з повним збереженням заробітної плати, а потім — до трьох років перебувати у відпустці по догляду з достатнім розміром щомісячних виплат, щоб, при наявності працюючого чоловіка, повністю забезпечувати себе і малюка всім необхідним.

У Німеччині підтримка інституту сім’ї здійснюється на різних рівнях. У разі розлучення батько дитини може виявитися зобов’язаним сплачувати аліменти в сумі до 75% від своїх доходів. Вік дітей, які отримують законодавчо закріплене право на повноцінну матеріальну допомогу від працюючого батька, у разі, коли вони отримують вищу освіту та не працевлаштовані, продовжується до 25 років. До 18 років включно (при отриманні вищої освіти — до 25) державою виплачується допомога на дитину особі, займається його вихованням.

А в США, наприклад, соціальна підтримка сімей з дитиною здійснюється тільки в тих випадках, коли самі батьки перебувають у вкрай несприятливому становищі, найчастіше, не мають роботи. Велику роль у розвитку інституту сім’ї в Америці відіграють незалежні громадські, благодійні організації, церква.

У тих країнах, де стоїть проблема погано контрольованого зростання населення, сім’ї не отримують соціальної підтримки, навпаки, проводиться пропаганда запобігання вагітності.

В Росії

Поява маленького дитини в сімї та його розвиток

У РФ сім’ї з маленькою дитиною або самотні батьки вправі розраховувати на виплату з боку держави посібників. На рівні Федерації діють закони:

 • ФЗ №81-ФЗ від 19 травня 1995 року «Про державних посібниках громадянам РФ, які мають дітей» в ред. від 06.04.2015 №68-ФЗ;
 • ФЗ №255-ФЗ від 27 грудня 2006 року «Про обов’язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв’язку з материнством» (в ред. від 31.12.2014 N 495-ФЗ).

По Статті 3 ФЗ №81-ФЗ виплачуються:

 • одноразова допомога вагітній жінці на ранніх термінах, що стала на облік у закладах охорони здоров’я (сума — 543,67 рублів в 2015 році),
 • разова виплата жінки після народження дитини (сума — 14 497,80 рублів в 2015 році),
 • разове допомога по вагітності дружини громадянина РФ, що проходить військову службу за призовом (сума — 22958,78 рублів в 2015 році),
 • разова допомога при усиновленні (удочерінні) дитини (сума — 14497,80 рублів в 2015 році, за дитину-інваліда — 110775 рублів),
 • допомога по вагітності та пологах, яка виплачується протягом всього декретної відпустки (сума — 100% середньої заробітної плати для жінок, які рахуються на роботі, або 100% від стипендії для студенток, 300 рублів після звільнення, 100% грошового забезпечення для військовослужбовців за контрактом).
 • щомісячну допомогу по догляду за дитиною, виплачується протягом півтора років після його появи на світло одного з родичів, що знаходиться в однойменному відпустці (сума в 2015 році — від 2718,34 рублів за першого, 5436,67 рублів за наступних дітей, до 10873,36 рублів максимум, визначається як 40% від середнього місячного заробітку (Стаття 11.2 ФЗ №255-ФЗ) особи, що одержує виплати)
 • щомісячні виплати на дитину дружинам громадян РФ, які проходять військову службу за призовом (сума — 9839,48 рублів в 2015 році).

Згідно з Частиною 1 Статті 2 ФЗ №255-ФЗ соціальні виплати можуть отримувати всі громадяни РФ, іноземні громадяни, які легально проживають в РФ, особи без громадянства.

Всі громадяни РФ, іноземні громадяни, протягом певного терміну легально проживають в РФ, та особи без громадянства підлягають обов’язковому соціального страхування у разі настання тимчасової непрацездатності або материнства (частина 1 Статті 2 ФЗ №255-ФЗ).

У Росії існує ряд спеціальних програм, спрямованих на поліпшення становища сімей з великою кількістю дітей. Право на отримання материнського капіталу отримують всі жінки через народження або усиновлення / удочеріння другої і наступної дитини в період з початку 2007 по кінець 2016 року. Розмір пропонованої державою суми досить великий, але переводити її повністю не дозволяється, вона направляється на оплату суворо визначених законодавством потреб сім’ї. Право на розпорядження нею за певних обставин можуть отримати інші родичі (в тому числі батько) або сама дитина по досягненні нею встановленого віку.

За програмою «Молода сім’я», розрахованої на підтримку подружніх пар, вік обох учасників яких не більше 35 років, молода сім’я з дитиною може при дотриманні ряду умов розраховувати на оплату з державного бюджету частини вартості нового житла.

В регіонах можуть діяти додаткові програми, розроблені в рамках федерального законодавства, спрямовані на поліпшення становища сімей з дітьми та одиноких батьків.

А ваші дітки схожі на героїв мультфільму?