Скільки разів у день під час Великого посту мирянам можна їсти?

У 2018 році Великий піст розпочнеться 19 лютого і триватиме до 7 квітня. У цей період часу віруючі повністю відмовляються від вживання в їжу продуктів тваринного походження.

Ченці, які присвятили своє життя служінню Господу, зобов’язані дотримувати строгий піст. Від мирян ж цього не потрібно. Тому часто запитують: скільки разів на день мирянам можна їсти під час Великого посту?

Загальне правило утримання полягає в тому, щоб кожен, враховуючи стан свого здоров’я і вік, куштував стільки їжі, скільки йому потрібно для підтримання сил, а не скільки вимагає бажання насичення.

Якщо людина не в змозі дотримувати строгий піст, то можна постити хоча б в середу і п’ятницю, відмовитися на цей час від солодкого і, звичайно, від перегляду розважальних передач, відвідування театру, кіно.

Скільки разів на день можна їсти у Великий піст мирянам?

У перший день Великого посту-Чистий понеділок (19 лютого 2018 року), а також у Страсну п’ятницю останній тижні посту (6 квітня) віруючі повністю відмовляються від їжі, п’ють тільки воду. Однак повне утримання від їжі можуть витримати тільки здорові люди, з благословення священика.

Тим, кому нелегко обходитися весь день без їжі, можна їсти трохи хліба з сіллю. Згідно з рекомендаціями церкви, мирянам у такі дні можна дотримуватися сухояденії, тобто вживання термічно необробленої їжі.

Протягом першого тижня Великого посту (19-25 лютого 2018 року) приймають пишу ввечері, один раз в день:

  • у понеділок — утримання від вживання їжі;
  • у вівторок обмежують себе вживанням тільки хліба і води;
  • у середу і четвер — сира їжа без олії (хліб, сирі овочі і фрукти, горіхи);
  • п’ятниця — варена рослинна їжа без додавання рослинного масла;
  • субота і неділя — можна їсти варену їжу з рослинною олією, дозволяється кількість червоного вина.

З другої по шосту тиждень включно (з 26 лютого по 1 квітня 2018 року). Їдять один раз в день ввечері. Рекомендований наступний раціон:

  • в понеділок, середу і п’ятницю – сухоїдіння без рослинного масла (хліб, варені овочі, фрукти, компот, вода);
  • у вівторок і четвер — варена рослинна їжа без додавання олії.

Людям, які мають проблеми з травленням, можна їсти два рази на день (вранці і ввечері) і не слідувати рекомендаціям про сыроядении:

  • у вівторок і четвер – гаряча їжа без олії (овочі, каші та інші страви з круп, гриби) один раз на день;
  • у вигляді виключення в понеділок, вівторок і четвер мирянам можна їсти рибу;
  • в суботу і неділю дозволяється включати в раціон рослинну олію і трохи виноградного вина.

Скільки разів в день мирянам дозволяється вживати їжу на останньому тижні Великого посту? З понеділка по середу Страсного тижня (2, 3 і 4 квітня 2018 року) віруючі вживають один раз в день хліб, сирі овочі і п’ють воду. У четвер (5 квітня) можна варені овочі, вино та олія.

У Велику (Страсну) п’ятницю, випадає на 6 квітня 2018 року, ченці за статутом нічого не їдять. Мирянам дозволяється сухоїдіння. У Велику суботу (7 квітня 2018 року) пропонується сухоїдіння, без рослинної олії. Мирянам можна їсти варену їжу, як виняток дозволяється рослинна олія.

Треба сказати, що суворим канонам, про яких йшла мова вище, мало хто слідує. Великий піст передбачає одноразове або дворазове вживання їжі, а сучасні жителі міст і сіл звикли харчуватися 3-4 рази на день.

Тому віруючі люди в дні посту їдять як зазвичай, але виключають з раціону скоромні продукти.