Страсна седмиця Великого посту: обряди і звичаї

Вже кілька століть на Русі дотримуються особливі традиції та обряди Страсного тижня Великого посту. У 2018 році вона триває з 19 лютого по 7 квітня. У цей час церква не святкує дні пам’яті святих, а також не здійснює поминання покійних, обряди вінчання.

Віруючим слід відмовитися від відвідування видовищних заходів, перегляду розважальних програм, інакше пост дотримуватися безглуздо.

У дні Страсної седмиці слід дотримуватися суворого посту. В понеділок, вівторок і середу рекомендовано сухоїдіння, тобто потрібно обмежитися сирими овочами та фруктами.

У Великий Четвер можна випити трохи вина і додати в їжу олію. У Страсну п’ятницю не можна приймати їжу до виносу плащаниці під час церковної служби. Велика Субота до появи першої зірки також вважається часом суворого посту.

Багато традиції та обряди Страсного тижня Великого посту спрямовані на те, щоб очистити будинок від негативу, який накопичився за попередній час. Цей тиждень називають також Чистої або Білою, беручи до уваги дотримання духовної і тілесної чистоти віруючими.

На Страсній седмиці Великого посту дотримуються особливі обряди і звичаї. У перший день на Русі було прийнято починати велике прибирання в будинку, білити хати. Селяни говорили: «З великого понеділка до Великого Дня цілий тиждень, по горло бабам справи!»

Розповімо про інших традиціях цієї самої суворої тижня Великого посту 2018 року.

В давнину багато з них проводилося у Великий четвер, який також називають Чистим четвергом. Митися в цей день бажано до перших променів сонця в холодній воді, опустивши в неї срібло і читаючи молитви.

Вода змиває хвороби, повертає красу і здоров’я. Багато людей до сходу сонця купалися в ополонці або обливалися водою в бані, а вдень селяни вивішували сушити зимовий одяг.

В цей день також фарбували яйця для Пасхи, замішували тісто для пасок, готували паху і перепалювали сіль в печі. Вважалося, що сіль, приготована в цей час, має цілющі властивості, тому вона використовувалася в якості лікувального засобу для людей і худоби. Цю сіль подавали до столу на Великдень.

У четвер також було прийнято вперше підстригати волосся однорічній дитині. А дівчата в цей день підрізали кінчики своїх кіс, щоб волосся краще росло.

Під час страсного тижня дотримуються й інші обряди і звичаї. В п’ятницю вже не слід займатися справами по дому і митися. В цей день у храмах освячують великодні страви: паски, паски і фарбовані яйця.

В ніч з суботи на неділю в храмах проводиться урочисте богослужіння. О дванадцятій годині ночі відбувається полуночниця, а опівночі, при дзвоні дзвонів – хресний хід навколо храму.

Потім починається Світла Утреня, під час якої віруючі вітають один одного радісними вигуками: «Христос воскрес!» – і відповідають: «Воістину воскрес!»