Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.

Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.Велика частина тих домовласників, які застосовують у своїй оселі автономну систему опалення, воліють встановлювати твердопаливні котли. Здійснюючи таку покупку під дією нав’язливої реклами, мало хто знає про те, що ці агрегати мають ряд особливостей. Зокрема, для того, щоб підтримувати комфортний мікроклімат в приміщенні подібний пристрій має топитися круглі добу. Якщо котел гасне, теплоносій охолоджується і температура в будинку швидко знижується. Установка теплоаккумулятора значно підвищує ефективність всієї системи обігріву, а також знижує витрати на придбання палива. Обслуговувати котел можна тільки в зручний час, при цьому не відчуваючи зміни мікроклімату в будинку.

Особливості теплоаккумулятора і для чого він потрібен

Зміст статті

 • Особливості теплоаккумулятора і для чого він потрібен
  • Принцип роботи
  • Можливості
 • Теплоакумулятор своїми руками: схеми і опис процесу
  • Утеплення теплоаккумулятора

Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.Головна задача, що покликана вирішувати теплоакумулятор — накопичення теплової енергії та її повернення в той час, коли котел перестає її виробляти. Наприклад, коли усе паливо вже прогорів. Крім цього, такий пристрій, дозволяє не тільки підтримувати оптимальну температуру повітря, але й гарантує наявність гарячої води.

Теплові акумулятори застосовують у зв’язці з котлами на твердому паливі, а також електричними. При грамотно виконаної установці домовласник має всі шанси на зниження витрат енергії на 20-25%.

Принцип роботи

Представляючи собою добре утеплений резервуар, теплоакумулятор працює за простою схемою. До нього зверху підводиться труба від котла, по якій надходить вода. Внизу розташований насос, який подає поступово остигаючу воду назад в систему обігріву. Таким чином, холодна вода замінюється знову підігрітою. Будь котел працює циклами — відключаючись і включаючись. При наявності теплоаккумулятора навіть у момент пасивного періоду — тобто до наступної закладки палива, батареї і вода залишаються якийсь час теплими, завдяки надходженню в систему гарячої води з резервуара.

Можливості

Споживач, який застосовує тепловий акумулятор, може експлуатувати котел з великим комфортом. Протоплювати його досить всього один раз на добу, при цьому температура залишається стабільною протягом двадцяти чотирьох годин.

Теплоакумулятор своїми руками: схеми і опис процесу

У разі прийняття рішення про створення теплового акумулятора своїми руками, необхідно:

 • Виконати розрахунок обсягу ємності.
 • Визначити підходящу конструкцію — ємність може бути циліндричної або прямокутної.
 • Заготовити необхідні матеріали і комплектуючі.
 • Зібрати і перевірити пристрій на герметичність.
 • Підключити ємність до системи опалення.
 • ВАЖЛИВО! Перед розрахунком об’єму резервуара необхідно вирішити, яку площу можливо виділити під його установку.

  Від об’єму резервуара буде залежати, скільки протримається тепло в приміщенні в період відключення котла. На фото представлений розрахунок об’єму приміщення 100 м2:

  Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.

  Оптимальним накопичувачем для збереження розігрітого теплоносія буде циліндрична ємність з опуклими днищами. Така форма дозволяє зберігати досить великий об’єм води. Такі ємності можна виготовити тільки в заводських умовах.

  Домашній майстер значно полегшить завдання, якщо знайде можливість і буде використовувати вже готову ємність. Для цього можна використовувати:

 • Балони для зберігання і транспортування газу.
 • Невикористані ємності, які призначені для експлуатації під тиском.
 • Ресивери, які були встановлені в пневматичну систему залізничного транспорту.
 • Але, зрозуміло, допустимо використання і саморобних баків. Для їх виготовлення застосовують листовий прокат завтовшки не менше 3-х мм. Всередині ємності мають 8-15-метрову мідну трубку, діаметром 2-3 см, попередньо зігнуту в спіраль. Зверху резервуара розміщують патубок для відведення гарячої води, а знизу такою ж холодною. Кожен забезпечують краном для забезпечення контролю надходження рідини.

  Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.

   

  Нормальна робота теплового накопичувача заснована на русі гарячого і холодного теплоносія всередині, час «зарядки» акумулятора. Воно повинно здійснюватися строго по горизонталі, а в момент «розрядки» — по вертикалі.

  Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.

  Для забезпечення такого руху необхідно забезпечити виконання декількох простих правил:

 • Контур котла потрібно підключити до акумулюючої ємності через циркуляційний насос.
 • Опалювальну систему постачають робочою рідиною із застосуванням окремого насосного агрегату і змішувача, до складу якого включено триходовий клапан — він відбирає з накопичувача необхідний обсяг води.
 • Насосний агрегат, який встановлюють в контурі котла, по ефективності не може поступатися вузла, що подає робочу рідину до приладів опалення.
 • Теплоакумулятор для котлів опалення своїми руками: принцип роботи, схеми і опис процесу.

  Утеплення теплоаккумулятора

  Як утеплюють ємності? Для вирішення цієї задачі оптимальним варіантом вважають базальтову вату, товщина якого дорівнює 60-80 мм. екструдований Пінопласт або пінополістирол використовувати не рекомендується. Ще одна причина, по якій використовують вату — її пожежна безпека. Теплоізоляцію встановлюють між ємністю і металевим кожухом, який виготовляють з листового прокату — його необхідно пофарбувати.