Традиції і звичаї Різдвяного святвечора

Що таке Різдвяний святвечір?

Святвечір перед Різдвом Христовим називають Святим вечором. Він припадає на 6 січня 2018 року. Слово «святвечір» походить від слова «сочиво», як раніше називали подається у цей день до столу обрядове блюдо – розмочені водою пшеничні зерна.

Як святкувати Різдвяний святвечір?

Які традиції та звичаї Різдвяного святвечора і про те, що роблять у Святвечір перед Різдвом і піде наша розповідь.

У Різдвяний святвечір за християнським традиціям віруючі готуються до свята Різдва Христового, в храмах йдуть урочисті богослужіння. Весь день наповнений особливим святковим настроєм.

Розповімо про традиції і звичаї Святвечора перед Різдвом. До цього свята в будинках проводили генеральне прибирання: скребли підлоги, натирали до блиску каструлі-сковорідки, чистили столові прилади, в тому числі столове срібло. Всі члени сім’ї святково вдягалися і збиралися разом.

У Різдвяний святвечір закінчується сорокаденний піст, коли виключалися з раціону продукти тваринного походження. Віруючі відмовляються від їжі до першої зірки, яка взимку з’являється досить рано, приблизно о пів на шосту вечора. Ця традиція пов’язана з легендою про появу Віфлеємської зірки, що сповістила про народження Христа.

Що роблять у Різдвяний святвечір?

Як відзначають Святвечір напередодні Різдва Христового? У давнину після появи першої зірки господарем будинку запалювалася лампада, читалася молитва, і всі сідали за стіл, застелений білою скатертиною.

Було прийнято запрошувати на вечерю одиноких людей, пригощати жебраків, а за поріг будинку виставляти частування для бездомних тварин.

До столу на Святвечір подавали сочиво або кутю. Її готували з пшениці, гороху, рису, обдирного ячменю і заправляли медом, маковим, соняшниковим або іншим пісним маслом.

Зерно символізувало воскресающую життя, а мед або солодка приправа означали солодкість благ майбутнього блаженного життя.

Потім подавали інші пісні страви – щі, борщі і солянки, голубці, овочеві рагу, каші з сухофруктами та ін. Їх заправляли олією, без молока та сметани. В кінці трапези подавали узвар або компот з цілих плодів або кислий ягідний кисіль.