У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

Розбіжності у відносинах між чоловіком і жінкою виникають із-за безлічі генетичних, соціальних і природних відмінностей. Гормони, сила і слабкість, активність головного мозку – все це діє на психологію протилежностей. І саме з цих причин з’являється нерозуміння в сімейному житті на всіх її етапах. Психологічне здоров’я сім’ї залежить від того, наскільки швидко зрозуміють і засвоять ці унікальні особливості представники різних статей.

«Ми такі різні»

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

Не існує людей, яким властиво виключно жіноча або чоловіча поведінка. Однак існують риси характеру, властиві лише певному підлозі:

 • Мислення. Чоловічий мозок влаштований так, що дозволяє масштабно мислити і відмінно орієнтуватися в просторі. У колишні часи ці цінні якості були незамінними при полюванні, що було запорукою виживання в дикому світі. Думки представників сильної статі більш точні і повністю побудовані на логіці. Жінка воліє прислухатися не до здорового глузду, а до інтуїції і внутрішнього голосу. Якщо чоловікам властива раціональність, то жіночій половині більше підійде епітет «емоційність». Ці особливості часом стають ворогами щасливих сімейних відносин, оскільки на їх ґрунті виникає велика частина розбіжностей і конфліктів.
 • Пріоритети. Для чоловіків важливий особистий успіх в соціумі та кар’єрні досягнення. Жінки ж націлені на створення сімейного вогнища і народження потомства. Різні цілі призводять до того, що чоловіків вважають байдужими і черствими, а для жінок припасають прізвисько «квочки». Якщо чоловік повністю завантажений роботою, це не означає, що він охолов до своєї половині. Справжні чоловіки вважають себе відповідальними за родину, тому пов’язані зобов’язаннями повністю її забезпечити. Для жіночої психології характерно прояв турботи, емоційний зв’язок і участь у справах рідних. Тому чоловікам не варто робити трагедію з чергової поїздки до батьків дружини, оскільки для неї це дійсно дуже важливо. І вона зовсім не ставить за мету таким чином просто подратувати і зіпсувати день.

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

 • Спілкування. Чоловічий світ являє собою нескінченне змагання за звання бути першим. Саме з цієї причини хлопці воліють дивитися фільми пригодницького жанру, стежити за успіхами улюбленої спортивної команди і ходити на футбольні матчі. Для жінок важлива підтримка і розуміння з боку оточуючих, тому і на дозвіллі вони не проти поспостерігати за розвитком відносин у популярному шоу або романтичній мелодрамі. У сімейних відносинах важливо враховувати цю психологічну особливість і з повагою ставитися до захоплень партнера, підтримуючи його.
 • Думка оточуючих. Для чоловічої половини не характерна залежність від думки сторонніх, оскільки вони звикли розраховувати тільки на себе. Така поведінка призводить до того, що дружини збирають образу через небажання чоловіка до неї прислухатися. Щоб уникнути конфлікту, достатньо надати чоловікові свободу рішень і дій, адже його кінцевою метою є захист сім’ї та відносин. Хлопці більш схильні до різких вчинків і необачних висновків, в той час як жіночій природі властиві нескінченні сумніви. Милі дами постійно програють у голові різні варіанти подальшого розвитку подій і продумують власну лінію поведінки, щоб заслужити захоплення близьких.
 • Сексуальна активність. Причиною сімейних сварок часто стає інтимна сфера, де партнерам складно досягти взаєморозуміння. Природою задумано, що чоловік є продовжувачем роду – він здатний миттєво «спалахнути» для сексу. При цьому емоційний фундамент зовсім необов’язковим. Призначення жінки – виносити і народити здорове потомство, тому до пошуку партнера вона підходить скрупульозно. Навіть після статевого акту вона має потребу в прояві почуттів, а «місія» чоловіки вже виконана. Ось і виходить, що чоловік забувається сном, а жінка залишається скривдженою і розгубленою наодинці зі своїми не завжди світлими думками. Можна поговорити з партнером, не ображаючи і не принижуючи її гідності, про важливість емоційного моменту. А чоловікам корисно приділити увагу такій характерній особливості жіночої, щоб поліпшити якість стосунків з дружиною.

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

 • Взаємини в соціумі. Як часто виникає ситуація, коли по дорозі довелося згорнути не туди, а чоловік категорично відмовляється запитати напрямок у сторонніх. Жінка не бачить допомоги оточуючих нічого поганого, а для чоловічої гордості це непоправний удар. Всіма своїми переживаннями жінка воліє ділитися з друзями, батьками і навіть колегами, не особливо добираючи співрозмовників. Хлопчиків з дитинства вчать, що плакати їм не належить, тому в дорослому віці вони продовжують замикатися в собі. І проблеми вирішують теж самостійно, адже розповісти про них комусь- зізнатися у власній неспроможності і слабкості.
 • Небезпека. Екстрена ситуація по-різному впливає на представників протилежних статей. Особливості жіночого початку призводять до того, що пані все увагу приділяють дрібниць, губляться або впадають у ступор. Психіка чоловіків спрямована на швидке реагування і пошук правильного та оптимального рішення.
 • Швидкість. Хлопці звикли досягати поставленої мети в найкоротші терміни, а дівчата здатні чекати і не схильні до імпульсивності. Однак чоловік повністю дотримується складеного плану, а для жінок властива гнучкість і дію по ситуації. Ось чому вважається, що у милих дам сім п’ятниць на тижні, а панянки часто ображаються на чоловічу непохитність і твердість.
 • Темперамент. Більшість представників чоловічої статі холерики. Особливості характеру включають імпульсивність, активність, самовпевненість, прагнення до лідерства. У той час як жінки за своєю природою сангвініки і меланхоліки. Основне правило, яке варто запам’ятати всім жінкам, які хочуть досягти щасливих сімейних відносин – з холериком не можна завзято сперечатися.
 • Відкритість. Порівняно з чоловіками, жінки більш відкриті до спілкування і початку відносин. Вони висловлюють емоції, діляться почуттями – і чекають подібної реакції від чоловіків. І не отримуючи бажаного, звинувачують чоловіків у всіх гріхах. За такою манерою поведінки приховані особливості роботи гормональної системи і зміна фаз менструального циклу. І це важливо враховувати при спілкуванні з дружиною, щоб не викликати чергову хвилю або навіть бурю почуттів.

Щоб зберегти психологічне здоров’я сім’ї, важливо не тільки дізнатися про природу розбіжностей, але і зрозуміти, як їх можна спрямувати на благо відносин.

Корисна практика

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

 • Сім’я і відносини. Жінка весь день клопочеться по господарству, прибирає, готує смачну вечерю. А повернувся з роботи чоловік просто бере її старання, як належне, і після трапези відправляється до телевізора. Вся справа в особливості чоловічої природи: у стародавні часи після вдалого полювання він дивився на вогонь. Зараз функції вогню виконує телебачення та інтернет. Це не означає, що чоловік не цінує турботу дружини або охолов до неї. Він виконав свою функціональну обов’язок і хоче просто відпочити. Необхідно надати йому таку можливість, а якщо з часом відчуження дружина почне викликати тривогу, можна акуратно з ним поговорити. Нехай у нього залишиться небагато часу на медитування «біля вогню», але взаємодія і спілкування для сім’ї дуже важливо. Дружина повинна зрозуміти цінність тиші, а чоловік прийняти жіночі особливості і приділити коханій увагу.
 • Рішення завдань. З приводу будь-якої проблеми чоловік висловиться приблизно так: «Я розрахував і вирішив, що такий план буде найкращим. А до такої-то дати ми отримаємо такий результат». Жінка озвучить свою версію: «Моя інтуїція каже, що потрібно діяти в цьому напрямку. Я відчуваю такий підхід правильним». Якщо не почати суперечку, а об’єднати всі ці унікальні особливості, ефект від взаємних дій буде приголомшливим. Не треба висміювати та критикувати здатність жінки сприймати світ через призму почуттів і відчуттів — інтуїція здатна направити по потрібному шляху. Проте скидати з рахунків чоловічу логіку теж не варто, адже холодний розум дозволяє прорахувати ризики і скласти надійний план.

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

 • Прохання. Чоловіки завжди говорять прямо і не ходять навкруги, якщо їм щось потрібно. Вони цінують кожну хвилину свого дорогоцінного часу і не говорять загадками. Жінки схильні починати розповідь настільки здалеку, що їх супутники часто втрачають нитку і сенс. У кращому випадку вони перепитують, чим викликають жіночий гнів, а в гіршому просто перестають слухати, сприймаючи промову дружини в якості нав’язливого фону. Для прикладу можна взяти звичайну ситуацію, коли дружина хоче придбати солодощі до чаю. Вона робить це не тільки для себе, але і для коханого – адже в цьому і є вся принадність сімейних відносин. І питає чоловіка, чого б йому хотілося, на що отримує відповідь: «Все одно». Чоловікові дійсно все одно, що саме купить дружина – він радий турботі. А жінка сприймає його слова, як ребус, і намагається його розгадати. Підсумком такої психологічної особливості стає сварка, навіть якщо прокрутити ситуацію навпаки. Чоловік направляється в магазин за солодощами, дружина відповідає, що їй все одно – та отримує це «все одно». А все тому, що чоловік сприйняв її відповідь через власну психологічну призму.
  У більшості випадків проблема відносин криється в тому, що пара не робить нічого для розвитку та збереження сімейних цінностей. Замість того щоб розібратися в кожній конкретній ситуації, подружжя оцінюють її з індивідуальної дзвіниці. А адже дуже корисно приміряти на себе роль іншого, щоб уберегти психологічне здоров’я.

Рекомендації психологів

У чому відмінності чоловічої і жіночої психології?

Повністю захистити розвиток сімейних відносин від зовнішнього впливу неможливо, оскільки ця важлива клітинка суспільства перебуває в соціумі. Але дотримання ряду правил допоможе врахувати особливості відмінностей між статями і принести в будинок гармонію:

 • Не можна вірити стороннім. Жінки схильні сприймати будь-яку інформацію близько до серця, а її корисно фільтрувати і хоча б зрідка включати логіку. Випадкова фраза може бути заснована на заздрості, прагненні погіршити довіру у вашій родині. Та хіба мало причин, по яких поширюються плітки. І якщо чоловіки рідко надають значення слів і того, що скажуть оточуючі, то жінки переносять це дуже болісно. Хтось з подруг побачив чоловіка з іншою, чоловік постав перед родичами в непривабливому світлі – все це турбує жінку і обов’язково позначиться на якості сімейних відносин. Підступна суперниця може виявитися сестрою чоловіка, а різкі слова по відношенню до родичів можуть бути викликані поганим самопочуттям коханого – це важливо і потрібно враховувати. Якщо чоловік відчуває підтримку, він відповість взаємністю — і теж буде захищати свою тендітну половинку. Особливості жіночого сприйняття можна спрямувати на покращення відносин, якщо дружина стане мудрою.
 • Філософське ставлення до життя. Жінкам властива паніка в складних ситуаціях, тому вони починають бурхливу, але разом з тим і порожню діяльність. Всі рішення краще надати чоловікові – надійний тил в такі моменти для нього набагато цінніша, ніж розгублена жінка, періодично впадає в істерику. Даючи оцінку цього життєвого етапу, потрібно виходити з того, що все минуще. Чорна смуга завжди змінюється білою, а зміни можуть відбуватися і на краще, якщо постаратися витягнути з них максимальну вигоду. Незважаючи на зовнішню холодність і спокій чоловіка, в його душі теж може вирувати ураган сумнівів. Перевагою щасливих сімейних пар є те, що жінка забезпечує комфортні умови чоловікові, підтримуючи емоційно. Не варто чекати від чоловіка відповідних одкровень, оскільки його мовчання і спокій — вже добра ознака.
 • Табу на словесні перепалки. Існують жінки, які жити не можуть без суперечок. В епоху фемінізму представниці прекрасної статі більш самостійні, впевнені не тільки в собі, але і в своїх судженнях. Можна сказати, що деякі особливості чоловічого характеру перекочували до милим дамам. Але життя біля підніжжя вулкана, який готовий обпалити лавою в будь-яку секунду, стомлює. І якщо справжня жінка розуміє це і намагається тримати емоції при собі, то бізнес-вумен воліє брати бика за роги. Конфлікти вимотують, чоловік на підсвідомому рівні розуміє, що місце голови сім’ї зайнято. І з цієї ситуації є два виходи: або верховодити починає жінка, а чоловік підкоряється, або чоловік йде до тієї, яка дозволяє проявлятися його кращим якостям. Тому перед тим, як здобути перемогу у словесному марафоні, важливо подумати, що важливіше: збереження сімейних відносин або власну перевагу над опонентом. А паралельно згадати, що коли-то саме цей опонент чим підкорив ніжне жіноче серце.
 • Ворогами хороших сімейних відносин і стають відмінності в захопленнях. Вибір інтересів теж обумовлений особливостями психології, оскільки кожен підлогу вибирає те, що саме йому до душі. Потрібно постаратися і в цьому питанні знайти спільні точки дотику і з повагою ставитися до хобі партнера. Якщо дружина захоплюється рукоділлям, нерозумно висміювати її праця, адже так жінка знаходить гармонію з оточуючим світом. Потрібно похвалити її, піднести в подарунок корисний аксесуар для рукоділля та надати можливість не відмовлятися від улюбленого заняття. Якщо футбольний матч, який дивиться чоловік, здається нудним – бажано залишити свою думку при собі і приєднатися до перегляду. Або залишити чоловіка наодинці з телевізійним екраном, тоді і він не стане насміхатися над мелодрамами і численними серіалами.

Незважаючи на різні погляди на спілкування, створення міцних сімейних уз без нього неможливо. Необов’язково повністю виливати душу дружині, але виділити хоча б кілька хвилин для того, щоб розповісти про події минулого дня, дуже корисно. Дружина не буде відчувати себе самотньою, а чоловік потроху почне освоювати непросту для нього науку. Адже якщо кожному продовжувати жити у своєму світі, за короткий термін можна вибудувати глуху стіну нерозуміння. І це стане початком охолодження, яке призведе до розлучення. Існує думка, що жінки приходять з Венери, а чоловіки – з Марса. Але ж не дарма їх об’єднали на одній планеті Земля – можливе для того, щоб ці різні по психології і сприйняття навколишнього світу люди знайшли спільну мову.

Розбираємо наочно відмінності в чоловічій і жіночій психології.