Хрещенська вода — як потрібно її використовувати?

19 січня 2017 року в православних храмах щорічно відзначають Хрещення Господнє – одне з головних християнських свят. За довгі роки склалися його традиції, які дотримуються донині.

Це свято, що також називають Богоявленням, встановлений в пам’ять про хрещення Ісуса Христа, яке здійснив Іван Хреститель. Під час хрещення на річці Йордан на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і голос почувся із неба проголосив: «Цей є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління».

«Хрещення» в буквальному значенні означає «занурення у воду», не випадково одна з традицій цього свята – освячення води. Цей обряд відбувається двічі – у Водохресний святвечір і на Богоявлення. Святять воду і в природних водоймах, вирубуючи в річках і озерах ополонки у формі хреста або кола. Таку ополонку називають Иорданью.

Багато віруючі цікавляться: як правильно набрати водохресну воду, як правильно її використовувати? Ми відповімо на ці та інші питання.

Як правильно набрати водохресну воду?

Після церковної служби її можна набрати в храмах. Щоб вода не втратила своїх властивостей, ємності для її набору повинні бути чистими. Не можна використовувати для цього банки або пляшки, що містять залишки інших напоїв.

Різниці між водою, набраною у Водохресний святвечір 18 січня або в саме свято, немає. Ви можете відправитися за водою і пізніше, адже згідно з традицією, Хрещення Господнє відзначається протягом тижня. Тобто всі сім днів віруючі можуть приходити за святою водою в храми.

Не потрібно набирати таку воду у великих кількостях. Як кажуть священики, будь питна вода, в яку ви додасте трохи свяченої води, стане теж освяченою. Тобто ви можете взяти, наприклад, літр такої води і розлити його по більш містким ємкостей вже вдома.

Як правильно використовувати водохресну воду?

Освячена у храмах вода має особливе символічне значення: нею роблять обмивання в ім’я Отця, Сина і Святого Духа, з її допомогою очищають людей від гріхів, позбавляють від різних недуг.

За традицією вранці в день Богоявлення люди п’ють свячену воду. У давнину після цього дівчата поспішали до річки – вмиватися в «йорданській воді», «щоб особи були красивими і рожевими».

Освячену воду зберігають вдома поруч з іконами. Так як вона не псується, її можна зберігати довго. Її вважають кращим ліками від різних душевних і тілесних недуг. Водохресна вода зміцнює імунну, нервову, ендокринну систему, чинить на організм загальнозміцнюючу дію.

Вживати її, згідно з церковними правилами, краще натщесерце, з просфору, – при цьому достатньо зробити пару ковтків. Якщо потрібно випити ліки, то робиться пара ковтків води, а потім вже проводяться лікувальні процедури.

Людям, що страждають серйозними захворюваннями, можна пити святу воду в будь-яких кількостях на протязі всього дня. Після прийому святої води потрібно обов’язково помолитися про зцілення і відпущення гріхів. Чим міцніше ваша віра, тим більше ймовірність того, що ви зцілитеся.

Де взяти святу воду, якщо на Хрещення не були в храмі?

Бувають випадки, коли у людей немає можливості відвідати в ці дні храм. Однак запас води можна поповнювати в храмі, де вона зберігається завжди, і в інший час. Тобто в будь-який день року, не обов’язково на Водохреща, її можна взяти в церкві.

Також на Водохреща можна налити води з інших джерел і користуватися нею. Вважається, що в цей час святий стає вся вода. Як кажуть священики, справа не у воді, а «в серці людському — наскільки воно здатне прийняти святиню, яку Бог даром дає всім».

Якщо ви хочете набрати хрещенської води з-під крана, краще зробити це з півночі до 1:30 в ніч з 18 на 19 число.

Що потрібно робити з богоявленською водою?

Свяченою водою кроплять житла, щоб вигнати з хати нечисту силу. Для цього окроплюють всі кімнати, подвір’я та господарські будівлі. Потрібно окропити хрестом з води кожен кут, а також вхідні двері і вікна, щоб захистити будинок від нечисті.

При цьому читається наступна молитва:

«Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, на просвітлення розуму мого, зміцнення душевних і тілесних сил моїх, на здоров’я душі і тіла мого, підкорення пристрастей і немочі моїх по безпредельному милосердю Твоєму молитвами Пречистыя Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь».

Розповідаючи, як правильно набрати святу воду на Водохреща, не можна не згадати і про сніг, якому також приписують особливі властивості у цей день. У старовину його збирали зі стогів дівчата, так як вважалося, що він відбілює шкіру і допомагає зберегти красу.

Сніг, зібраний у Водохресний вечір, використовували для вибілювання полотен. Його, як і воду, вважали цілющим, і лікували ним різні недуги.

У цей день наші предки дотримувалися безліч інших традицій. У Водохресний святвечір ставили на стіл чашу з водою і говорили: «Вночі вода сама колихнется», що було знаком Хрещення. Якщо опівночі вода в чаші колыхалась, люди виходили на вулицю, поглянути на небо, щоб помолитися і загадати заповітне бажання, яке, як вважалося, неодмінно має збутися.

Як правило, в ці дні стоять сильні – «хрещенські» – морози. Незважаючи на це, багато віруючих купаються в ополонках. Вважається, що цей обряд сприяє зціленню від недуг. Багато людей також вважають, що таким чином можна змити з себе гріхи, але церква вчить, що вони змиваються тільки покаянням через таїнство сповіді.

Тому наша розповідь про те, як слід правильно використовувати воду, освячену на Водохреща, буде неповним, якщо не згадати про інших традиціях Хрещення.

Намагайтеся приділяти в цей час більше уваги своїм близьким, допомагати бідним та вчиняти інші добрі справи. На Водохреща ні в якому разі не можна сваритися з рідними та іншими людьми, сваритися і лихословити. Не можна дозволяти собі навіть злих думок, а не тільки поганих вчинків.