Як їздити взимку на ABS?

Як їздити взимку на ABS?

Класичні рекомендації старої автомобільної школи свідчать, що при заносі на передньопривідному автомобілі потрібно додати газу, а на задньопривідному – навпаки, скинути. При цьому категорично забороняється гальмувати. Все це абсолютно вірно при їзді на старих або спортивних автомобілях. Насправді, виробники вже давно не випускають машин, не обладнаних електронними помічниками. У багатьох країнах це заборонено законодавчо. Їзда по зимовій засніженій дорозі на авто, оснащеному системами ABS і EBD, має декілька відмінностей.

Як їздити взимку на ABS?Схема пристрою ABS

Трохи про сучасній автомобільній електроніці

Сьогодні на вітчизняних дорогах залишається все менше автомобілів, у яких у стандартному опціонному наборі не присутні такі абревіатури, як ABS і EBD. Сучасний автомобіль комплектується роботизованими коробками передач і автоматично підключається повним приводом. А в автошколах продовжують викладати теорію по запиленим підручниками з минулого століття, в яких добра половина рад починається з фрази «вичавте зчеплення»:

 • Антиблокувальна система (ABS) перешкоджає блокуванню коліс при гальмуванні. Спеціальні датчики вимірюють кутову швидкість обертання коліс і передають дані про неї на контролер пристрою. В сучасних системах також враховується положення рульового колеса, відомості про це передає особливий датчик положення керма. Зібрана інформація обробляється комп’ютером ABS. При натисканні на гальмо при їзді по дорозі з поганим зчепленням можливе блокування коліс. Аналізуючи отримані дані, бортові електронні «мізки» дають команду виконавчим пристроям. Ними виступають електричні клапани в трубках гальмівної системи, які регулюють подачу гальмівної рідини в кожен окремо взятий гальмівний циліндр. Так досягається ефект розгальмовування заблокованого колеса. На практиці це виглядає як багаторазове натискання і відпускання педалі гальма. Щоправда, відбувається це кілька десятків разів в секунду, і кожен гальмівний циліндр має свою окрему педаль. Старі водії напевно пам’ятають цей прийом гальмування на льоду, але жоден з них не зможе похвалитися такою швидкістю реакції і наявністю чотирьох ніг для індивідуального управління кожним колесом.
 • Як їздити взимку на ABS?Водіння в зимовий період з системою ABS

  Виробники регулярно оновлюють комп’ютерне забезпечення ABS. Відомі випадки, коли експерти виявляли помилки в прошивках бортових контролерів. Система занадто активно реагувала на блокування коліс, внаслідок чого автомобіль уповільнював рух не так ефективно, як повинно було бути. Найяскравіший приклад – Volkswagen Tiguan. Однак, це одиничні випадки. Сучасні системи ABS «навчилися розпізнавати оледеневшую дорогу, дрібний гравій і рідку бруд. У кожному конкретному випадку комп’ютер вибирає оптимальний алгоритм гальмування.

 • Основна відмінність EBD (система розподілу гальмівних зусиль) від ABS полягає в тому, що вона працює постійно, в будь-яких дорожніх умовах і незалежно від дій водія. Її основне завдання – розподілити зусилля на робочі гальмівні циліндри таким чином, щоб баланс сил на шасі був оптимальним. В якості вихідних даних вона використовує ту ж інформацію, що і ABS. EBD дозволяє автомобілю зберегти стійкість на дорозі, що робить пересування більш безпечним. Обидві ці системи розроблені для спільної ефективної роботи та органічно доповнюють один одного.
 • Гальмуємо, але обережно

  Старі підручники з автошкіл минулого століття категорично забороняють натискати на педаль гальма при входженні в поворот на дорозі з поганим зчепленням. Більшість водіїв прагнуть скинути швидкість ще до цього маневру. Звичайно ж, це правильне рішення. Однак, досить часто виникає ситуація, коли потрібно запобігти зіткнення з несподівано виниклою перешкодою. Правила дорожнього руху дають тільки одну рекомендацію – педаль гальма має бути вичавлена в підлогу до відмови. Це рішення не завжди вірно для автомобілів, оснащених електронними системами розподілу гальмівних зусиль. Справа в тому, що біля передніх коліс зазвичай є необхідний запас зчеплення з дорогою. При цьому можна акуратно зменшувати швидкість автомобіля, не втрачаючи повної керованості. Зниження швидкості дасть більше часу на реакцію і поліпшить зчеплення з дорожнім покриттям.

  Як їздити взимку на ABS?Система ABS в роботі

  Різке натиснення на педаль, навпаки, може призвести до подовження гальмівного шляху.

  Проблема ритмічного заносу

  В таку ситуацію найчастіше можна потрапити на передньопривідному автомобілі. Описати її можна дуже просто – зад авто бовтається по дорозі, немов маятник у настінних годинників. Пов’язано це з дуже активним выворачиванием керма в спробі вийти з заносу або, навпаки, із запізнілою реакцією на юз задніх коліс. Класичний автоінструктор запропонує злегка додати газу, при цьому необхідно активно працювати рульовим колесом, намагаючись виправити невірну траєкторію. На жаль, стандартний курс водіння у вітчизняних автошколах не передбачає такої екстремальної підготовки водіїв. У результаті цілком можна повністю втратити керування автомобілем і потрапити під колеса зустрічного важкої вантажівки.

  При впровадженні електронних помічників проблема перестає носити настільки критичний характер. Вони допоможуть зберегти курсову стійкість автомобіля і зрівняють швидкості обертання коліс. Екстрене гальмування у цьому випадку, звичайно, не є панацеєю, але полегшити своє становище ви зможете, використовуючи досягнення технічного прогресу.

  Висновки

  ABS і EBD не замінять повністю вашої майстерності володіння автомобілем, але нададуть істотну допомогу при гальмуванні в критичних умовах. Користуватися гальмами в машинах, обладнаних цими системами, можна з відомою часткою обережності. До речі, якщо ваше авто оснащене того ж і системою ESP, то можливість ковзання зводиться до мінімуму. Розумна електроніка буде постійно стежити за дотриманням обраного курсу, не потребуючи при цьому втручання водія.