Як перестати зриватися на своїх дітей?

Деякі батьки часто не витримуючи стрес починають зриватися на своїх дітей, роздаючи запотиличники і сильно підвищуючи голос. У цій статті наведено кілька порад психологів про те, як за допомогою вправ навчитися не зриватися на дітях і контролювати свої емоції.

Всі біди від безсилля

Як перестати зриватися на своїх дітей?

Безсилля від важких навантажень на роботі, від невирішених конфліктів з близькими, втоми і перенапруги, безсилля від того, що не знаєш, як можна по-іншому виховувати дітей. Останнє особливо важливо: у багатьох батьків просто немає прикладів, як можна виховувати дитину без постійної лайки і ременя, адже вони самі були виховані такими методами.

В умовах постійної напруги і перевантаження проблемами, зрив може наступити дуже легко. Моменти, коли людина зривається, випускаючи величезний згусток негативної енергії, приносять сильне полегшення. Саме тому зриви так легко входять у звичку і більшість батьків не відмовляються від них згодом.

Такі зриви будуються з ланцюжка різних факторів і реакцій психіки, тому просто заборонити собі грубість та агресію по відношенню до дітей недостатньо. Необхідно побудувати певну стратегію і поступово її реалізовувати.

Ось три пункти, з чого в цілому повинна складатися така стратегія:

  • робота над власними емоціями, звичками та настановами,
  • створення комфортного і безпечного контакту з дитиною,
  • навчання дитини слухняності.

Робота над собою

Як перестати зриватися на своїх дітей?

 

Головна мета батьків у роботі над собою – усвідомити ті емоції, які призводять до зривів, усунути їх джерела і навчитися справлятися з ними більш адекватно і без насильства над дітьми.

Задайте собі такі питання:

  • Що я відчував під час зриву? Гнів? Мене щось образило? Або все це через безсилля?
  • Як мені хотілося випустити ці емоції в момент зриву? Навернулися сльози, стиснулися кулаки, серце стало битися частіше, хотілося кричати?
  • Що мені нагадали ці відчуття? В яких інших ситуаціях я відчував те ж саме чи помічав такі ж реакції у інших людей?

Хорошим рішенням буде регулярно записувати в щоденник відповіді на ці питання. Спочатку буде вдаватися записувати тільки думки з приводу вже сталося зриву, але далі ви навчитеся відстежувати свої емоції безпосередньо тоді, коли вони виникають. Такий контроль і усвідомлення своїх почуттів дозволити настільки ж свідомо на них реагувати, уникаючи зриви.

Найчастіша причина зривів криється у сильної втоми та внутрішні конфлікти з самим собою, у незадоволеності своїм життям, у хворобливому травматичному досвіді минулого. Тому, одним лише відпочинком і турботою про себе не обійтися.

Вправи, які допоможуть впоратися зі складнощами у відносинах з дітьми

Як перестати зриватися на своїх дітей?

Розглянемо детальніше.

Необхідно опрацювати всі травмуючі спогади зі свого життя

Мета цієї вправи проста – ви повинні домогтися того, щоб ваші травмуючі спогади з минулого більше не викликали яскравою негативної реакції, не змушували плакати і «застрявати» на них знову і знову. Для цього, можна кілька разів розповісти свою історію близькій людині, вести щоденник своїх відчуттів і думок, або спробувати виплеснути всю цю енергію у творчість. Також можна звернутися до фахівця, який підкаже науковий підхід в лікуванні психологічних травм.

Навчитися бачити ситуацію об’єктивно, з боку

Наприклад, стоячи в довгій черзі в магазині, можна переключити своє роздратування, звернувши увагу на який-небудь предмет поруч з вами. У цьому час, уявіть, що все це лише новинний сюжет по телевізору. Точно також можна робити і в інших дратівливих ситуаціях.

Навчитися адекватно реагувати на сильні емоції дитини

Як перестати зриватися на своїх дітей?

Наприклад, дитина отримала серйозну травму, він дуже пригнічений і голосно плаче. Мати починає переживати за нього і намагається швидше його заспокоїти. Вона дає йому шоколадку і каже: «Не треба плакати, вже все добре! Краще з’їж шоколадку поки». І мама, і дитина спокійний, але ніхто з них не стикнувся зі своїми неприємними почуттями.

А ось інший приклад. Та ж сама ситуація. Мати не намагається відкупитися шоколадкою і заспокоює дитину: «Поранився, ну, буває. Давай разом заспокоїмося, а вдома вилікуємо твою рану, все буде добре».

У цьому прикладі мати не тікає від болю своєї дитини і допомагає йому з ними впоратися, не відкидаючи їх.

Дотримуючись цих порад, стане простіше ставитися спокійно до різних ситуацій, коли дитина не слухається вас, вередує або закочує істерику. Потрібно допомагати дитині проживати свої емоції, незважаючи на власну втому і проблеми.

Комфортний і безпечний контакт з дитиною

Як перестати зриватися на своїх дітей?

Фахівці кажуть, що дитині необхідно послідовне поведінка батьків, щоб відчувати себе в безпеці і вирости адекватним дорослою людиною.

Необхідно, щоб виваженими та продуманими були не тільки методи покарання, але і приємне проведення часу. Припустимо, батьки ввели таке правило: «Не пограєш в комп’ютер, поки не заберешся в кімнаті». Тут необхідно простежувати, щоб це правило виконувалося. Якщо дитина одного разу не забереться і отримає комп’ютер, правило вже не послідовне.

Не варто забувати і про головне – про радість у відносинах. Необхідно вибудовувати з дитиною такі відносини, щоб радості було якомога більше. Для цього краще всього займатися чим-то разом, наприклад, читати казки або романи, дивитися кіно, малювати, грати у футбол і т. д.

Навчити дитини слухняності

Як перестати зриватися на своїх дітей?

Власне, неслухняність дитини найчастіше призводить до зриву батьків. Наприклад, мати говорить своїй дитині, щоб він вів себе тихо. Вона каже один раз, ще, ще кілька, але він не слухається, і вона вирішує його шльопнути. У цій ситуації, жінка не знає, як змусити дитину слухатися її.

Слухатися батьків – точно такий же базовий навик дитини, як уміння розмовляти або читати. Однак, батькам здається, ніби слухняність дітей – це щось само собою зрозуміле і зовсім не обов’язково вчити цьому своєї дитини. Як же навчити дітей слухатися?

  • Необхідно позначити послідовну і чітку систему правил і наслідків.
  • Показувати ці правила і наслідки під час ігор з дитиною на прикладі персонажів з мультфільмів, іграшок і т. д.
  • Якщо важко, можна звернутися до професіонала по взаємодії дітей і батьків за порадою.
  • Багатьом здається, ніби почуття постійного безсилля і батьківство – речі нероздільні. Однак робота над собою і своїми емоціями може все змінити, і тоді сімейне життя заграє яскравими фарбами і буде приносити щастя.