Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислоти

У сучасних умовах якість води залишає бажати кращого. Якщо в ній відзначається велика кількість солей магнію і кальцію, це робить її жорсткою. При кип’ятінні твердої води будь чайник покривається вапняним нальотом.

Накип не тільки псує смак напою, зовнішній вигляд чайника, але і збільшує час його закипання, тому що покриває нагрівальний елемент. Це означає, що збільшуються і витрати на електрику чи газ.

Популярні способи очищення чайника оцтом від накипу

Зміст статті

 • Популярні способи очищення чайника оцтом від накипу
  • Оцет і холодна вода
  • Оцет і аскорбінова кислота
  • Кип’ятіння в три етапи
 • Профілактичні заходи

Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислотиЯкщо не очистити чайник від накипу оцтом, то він може перегоріти, або заіржавіти. Краще не затягуйте з чищенням, це займає небагато часу, але ви отримаєте відмінний результат за невеликі гроші.

Як почистити чайник оцтом? Чайник від накипу можна відчистити засобами, що є під рукою в кожному будинку. Розглянемо найпопулярніші способи очищення чайника в домашніх умовах.

Оцет і холодна вода

Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислотиОцет — самий доступний і поширений помічник в очищенні побутової техніки від накипу. Можна використовувати оцет, або оцтову есенцію. У чому відмінність? Оцет (столовий) — це найпоширеніший розчин оцтової кислоти, його концентрація становить 9%.

Оцтова есенція також є розчином кислоти, але концентрація речовини тут значна — зазвичай 70%. Сама по собі оцтова кислота зустрічається в господарстві нечасто: це порошок або розчин з концентрацією 90%. Для проведення очищення використовуйте перший або другий варіант.

Важливо! Виробники багатьох електричних чайників не радять використовувати оцет для видалення накипу в силу його агресивності. На практиці ж без сильнодіючого засобу часто не обійтися. Постарайтеся слідувати цим пропорціям при очищенні, щоб не пошкодити техніку.

Налийте в чайник 0,5 літра води. Якщо використовуйте 9% оцет, додайте приблизно 150 мл (це менше, ніж 1 склянка), якщо оцтову есенцію, то буде достатньо однієї столової ложки. Якщо ваш чайник має великий обсяг, то можна збільшити всі компоненти на 2. Існує два варіанти дій:

 • Спочатку закип’ятити воду і тільки потім лити оцет;
 • Додати оцет, а потім закип’ятити воду.
 • Прийнятніший перший варіант, але можете на досвіді перевірити, в який спосіб вам більше підходить. Після закипання залиште чайник відмокати на 1-2 години, періодично перевіряючи стан накипу. Наліт може повністю відшаруватися сам або просто разрыхлиться на стінках.

  Тоді візьміть м’яку губку і обережно змийте накип самостійно. Після виконаної роботи кілька разів прополощіть резервуар, тому що оцет має досить різкий запах.

  Оцет і аскорбінова кислота

  Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислотиУ цьому способі крім оцту використовуйте порошок аскорбінової кислоти. Налийте в чайник очищену воду, заповнивши його приблизно на дві третини. Засипте в резервуар 2 столові ложки аскорбінової кислоти і залийте дві ложки столового оцту (якщо тільки оцтова есенція — використовуйте її в мінімальній кількості — близько 1 чайної ложки).

  Закип’ятіть чайник, залиште розчин на час до 10-12 годин. Зазвичай накип відходить за перші пару годин, тому перевіряйте стан під кришкою.

  Після обробки промийте чайник під проточною водою і 1-2 рази закип’ятіть його, щоб повністю позбутися речовин і неприємних запахів.

  Кип’ятіння в три етапи

  Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислотиЯк почистити чайник від накипу оцтом? Цей спосіб підходить для ситуацій, коли шар нальоту дуже товстий. Очищення в три щаблі — найагресивніша для побутової техніки, тому її варто використовувати тільки в екстрених ситуаціях.

  Розглянемо, як очистити чайник від накипу оцтом і содою:

 • Наповніть чайник 1 літром рідини, додайте 1 столову ложку харчової соди. Прокип’ятіть воду. Якщо чайник електричний — кип’ятіть воду кілька разів за годину, якщо для плити — не припиняйте кип’ятіння протягом години;
 • Видалити накип у чайнику оцтом і содою просто. Далі злийте воду і знову залийте 1 літр чистої води, розчиніть 1 столову ложку порошку лимонної кислоти. Повторіть кип’ятіння протягом однієї години. Змийте накип, яка вже розчинилася;
 • Останнім кроком буде використання приблизно 100 мл 9% оцту або неповної 1 столову ложки оцтової есенції і 1 літра фільтрованої води. Проведіть останнім room кип’ятіння. Змийте залишки накипу за допомогою губки, ретельно промийте чайник або прокип’ятіть її з чистою водою.
 • Профілактичні заходи

  Як почистити чайник від накипу оцтом з додаванням соди, аскорбінової або лимонної кислотиПочистити чайник оцтом від накипу на практиці досить складно. Однак можна дотримуватися ряду правил, які допоможуть не вдаватися до чищення тривалий час або проводити її рідше, ніж зазвичай:

 • Використовуйте чисту фільтровану воду. Можна користуватися фільтром у вигляді глечика, стаціонарним фільтром або купувати воду в бутлях. При купівлі бутильованої води зверніть увагу на етикетку: на ній зазвичай вказується її жорсткість (наприклад, до 1,5 — найбільш жорстка, більше 9 — дуже жорстка). Вибирайте м’яку або найменш жорстку воду;
 • Ніколи не кип’ятіть одну і ту ж воду двічі і більше, краще замініть її на нову;
 • Кожен раз обполіскуйте чайник від білих «пластівців», утворюються при кип’ятінні;
 • При промиванні резервуара використовувати щадні методи. Не мийте чайник за допомогою жорстких металевих губок або абразивних засобів. Вони можуть пошкодити стінки, в результаті чого подряпини і мікротріщини швидше в’їдається наліт, і починаються процеси іржавіння і руйнування емалі або пластику;
 • При правильному догляді можна регулярно використовувати для профілактики делікатні методи очистки, наприклад, розсіл або фруктові очищення.
 • Тепер ви знаєте, як очистити чайник від накипу оцтом. Нічого складного в процедурі немає.