Як стелити лінолеум на дерев’яну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Як стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми рукамиЛінолеум є багатофункціональним підлоговим покриттям, малюнок якого може стилізуватися під будь-який матеріал починаючи від паркету і закінчуючи кахлем. Головні його переваги — це доступна ціна, широкий асортимент моделей, універсальність використання.

Лінолеумне покриття може настилатися на будь-яку підставу, будь то бетон або дерево. Але в кожному випадку процедура укладання має свої особливості і нюанси, які слід неухильно дотримуватись у процесі роботи.

Щоб ви не сумнівалися, чи правильно виконуєте роботу, ми докладно розповімо, як самому укласти лінолеум на дерев’яну підлогу.

Матеріали та інструменти для самостійного настилу

Зміст статті

 • Матеріали та інструменти для самостійного настилу
  • Параметри вибору інструментів
  • Необхідні матеріали та інструменти
 • Підготовка до настилу
  • Вимоги до поверхні підлоги
  • Як підготувати нерівний підлогу до настилу лінолеуму
   • Вирівнювання
   • Обробка антисептиком
   • Грунтовка
  • Підготовка до настилу лінолеуму
 • Способи настилу лінолеуму
  • Сухий спосіб
  • На скотч
  • На клей
 • Корисні поради

Перед тим як приступити безпосередньо до роботи, слід запастися всіма інструментами і матеріалами, які можуть знадобитися.

Параметри вибору інструментівЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Вони залежать від технології кріплення лінолеумних полотен до основи підлоги. Сьогодні використовуються наступні способи кріплення:

 • за допомогою клейових складів;
 • на будівельний двосторонній скотч;
 • «плаваючий» варіант — без жорсткого зчеплення з підлогою.

В залежності від технології укладання знадобиться придбати спеціальний клей, придатний для склеювання полімерів і дерева, або двосторонній скотч-ленту.

Для збільшення адгезійних властивостей деревини потрібно обробити основу підлоги грунтовкою. При купівлі грунтовки, слід вибирати склад, призначений для просочення дерев’яних поверхонь.

Увага! Розраховуючи кількість грунт-складу, потрібно пам’ятати, що основа повинна забарвлюватися в 2-3 шари. Зазвичай на ємності вказується середня витрата грунтовки при обробці поверхні в один шар.

Необхідні матеріали та інструменти

Для роботи знадобляться наступні матеріали.

 • Довга лінійка, бажано не коротше двох метрів.
 • Валик.
 • Гострий ніж.
 • Шпатель.
 • Паяльник для зварювання стиків.

Підготовка до настилуЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Якщо ви зібралися стелити лінолеум своїми руками, не забудьте про те, що настил матеріалу вимагає попередньої підготовки.

Вимоги до поверхні підлоги

Дерев’яним підлогам властивий набір ряду дефектів, які з’являються в результаті неправильного монтажу мостин або виникають в процесі експлуатації.

До найнеприємнішим з них відноситься наступне.

 • Викривлення мостин, в результаті чого вони починають випирати в місцях стиків один з одним.
 • Поява щілин внаслідок усихання деревини.
 • Скрип при ходьбі по ним.

Лінолеум, на відміну від інших видів підлогових покриттів, не володіє необхідною жорсткістю, щоб приховати нерівності підлоги. Тому після укладання всі дефекти підстави відразу ж відображаються на лінолеумної поверхні. Ситуація ще більш ускладниться, якщо стелять лінолеум, який має певний геометричний малюнок. Наприклад, у вигляді паркету, мостин або плитки. Тому перш ніж приступати до роботи, потрібно підготувати поверхню.

Як підготувати нерівний підлогу до настилу лінолеуму

Чим рівніше буде основа підлоги, тим естетичніше вони будуть виглядати після укладання покриття.

ВирівнюванняЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

 • Невеликі тріщини в дошках або щілини в місцях їхніх стиків можна закрити за допомогою шпаклівки по дереву.
 • Більш великі стикувальні шви, шириною понад 0,5 см, можна залити герметиком або монтажною піною з балончика. Після її висихання виступаючі частини слід зрізати врівень гострим ножем.
 • Незначні нерівності мостин, наприклад, в місцях їх з’єднання один з одним, можна усунути за допомогою шліфмашинки або електрорубанка.
 • Якщо ж дефекти підстави більш значні, то єдиним виходом буває суцільна застелення вирівнюючим шаром. Це може бути листи фанера, що ламінує ДСП, ОСБ плита. Покласти вирівнюючі листи слід таким чином, щоб у місцях їхніх стиків не було нерівностей. В іншому випадку перепади вирівнюються шліфмашинки з грубозернистим колом або рубанком.

Як стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

У той же час листи не повинні лягати дуже щільно. Між ними необхідно залишати зазор в 2-3 мм на компенсацію температурного розширення. Вони кріпляться до підлоги за допомогою саморізів. Дистанція між сусідніми саморізами не повинна перевищувати 20 див. Самі ж плити потрібно постелити по відношенню один до одного вразбег, подібно цеглинам в кладці. Таким чином, зменшується ймовірність утворення нерівностей в місцях стикування чотирьох сусідніх плит.

Обробка антисептиком

Після повного вирівнювання підстав дерев’яних підлог потрібно обробити їх антисептичними і водовідштовхувальними просоченнями.

Увага! Лінолеум не є вологонепроникним матеріалом, тому під ним можливе скупчення вологи, що випаровується з деревини або клею.

Це, в свою чергу, призводить до ураження деревини гнильними грибками і цвіллю. Спеціальні просочення дозволяють збільшити стійкість фанери і ДСП до вогкості.

Грунтовка

Наступним кроком буде потрібно нанести ґрунтовку, що підвищує зчеплення клейових складів з деревом. Для цього застосовуються суміші, спеціально створені для обробки деревини, а «бетонні» або «металеві» грунти для цих цілей непридатні. Ґрунтовку слід наносити в декілька шарів, зазвичай не менше 2-х. Кожен наступний шар наноситься тільки після повного висихання попереднього. Це дозволяє збільшити адгезію клейового складу з підставою в кілька разів.

Підготовка до настилу лінолеумуЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Як і підлоги, лінолеум перед застилкой також вимагає попередньої підготовки.

Рулони перед роботою слід занести в те приміщення, де буде проводитися укладання, і залишаються як мінімум на ніч. Це потрібно, щоб підлоговий матеріал «звик» до температурі кімнати. Особливо це актуально для зимової пори року. Холодні листи лінолеуму, настеленные без попереднього відігрівання, згодом розширяться, що призведе до їх деформацій на стиках.

Комерційні і напівкомерційні різновиди відрізняються від побутових більшою жорсткістю. Примусове їх розправлення, особливо у холодному вигляді, може стати причиною появи тріщин. Перед тим як застелити, такі рулони слід заздалегідь розкачати, щоб лінолеум зміг самостійно розправитися, і під час роботи його листи щільно прилягали до підлоги.

Далі слід розкроїти лінолеум по довжині кімнати. Під час монтажу покриття встик зі стінами слід залишати невеликий температурний зазор у 3-5 мм від краю. Цей шов, згодом прикритий плінтусами, дозволить компенсувати розширення матеріалу при його нагріванні, наприклад, у літню спеку.

Способи настилу лінолеуму

Сухий спосібЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Найпростіший варіант настелити лінолеумне полотно на дерев’яні підстави — так званий плаваючий або сухий метод.

В цьому випадку для фіксації покриття не використовуються ніякі кріпильні пристосування у вигляді клею, скотчу, саморізів і т. д. Весь процес в даному випадку виглядає так.

 • З рулону викроюється лист, відповідний розмірами кімнати.
 • Всі виступаючі елементи у вигляді стояків опалювальних або водопровідних труб відзначаються на заготівлі та вирізують ножицями.
 • Заготівля розстилається на підлозі на кілька днів і тільки після цього, уздовж стін фіксується за допомогою плінтусів.

Незважаючи на простоту укладання, подібна технологія має свої обмеження.

Важливо! Плаваючий варіант рекомендується застосовувати виключно для невеликих приміщень, де можна обійтися одним лінолеумним листом.

На скотчЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

Тому якщо ширина кімнати більше чотирьох метрів (максимальна ширина стандартних рулонів), то краще використовувати для кріплення покриття клей або скотч. Справа в тому, що без фіксації до основи окремі полотна при ходьбі будуть зміщуватися відносно один одного, задиратися на стиках.

Популярний варіант кріплення лінолеумних листів — на скотч. Для цього потрібно придбати спеціальну монтажну двосторонній скотч-ленту.

Як і в першому випадку, спочатку робимо викрійку необхідних заготовок з рулону. Потім відриваємо з одного боку скотч-стрічки захисний шар і наклеюємо її на підлогу уздовж напрямку розкочування рулону. Відстань між паралельними смугами повинно бути приблизно 0,5–0,7 м. Таким чином, для шириною рулону 2 м цілком буде достатньо трьох — чотирьох смуг скотча.

Далі розстилаємо викрійку вздовж наклеєних смуг за місцем її майбутнього перебування. Скачуємо відріз лінолеуму з одного краю в рулон до половини його довжини. Видаляємо зі скотчу верхній захисний шар і акуратно розгортаємо лист підлогового покриття, ретельно притискаючи його в місцях контакту з стрічкою. Потім закручуємо лінолеум з іншого боку і повторюємо всю процедуру заново.

На клейЯк стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

При необхідності покрити лінолеумом великі площі застосовується фіксація полотна на клей. Для цього використовують універсальні клейові склади, підходящі для склеювання дерева, ПВХ або поліуретану.

Перед початком роботи викрійку також розстеляють за місцем, перевіряючи точність сходження контурів. Потім вона скручується в рулон або до середини або до кінця. Готовий клейовий склад наливаємо у ванночку-лід або в іншу підходящу ємність. За допомогою валика або зубчастого шпателя промазуємо простір перед рулоном на 1-2 м вперед.

Після цього розкачуємо рулон, приклеюючи лінолеум до дерев’яної основи. При цьому особливо слід стежити, щоб полотно по всій своїй площі щільно прилягав до поверхні підлоги. Для цього його поверхню акуратно розгладжується широким шпателем, з-під неї виганяються бульбашки повітря і надлишки клею. Лінолеум залишають на 20-30 хвилин, після чого вся процедура триває в тому ж порядку.

Увага! Сусідні листи настилаються з невеликим нахлестом один на одного. Це необхідно для отримання більш рівних стикувальних швів.

Після того як весь лінолеум застелена, клеї дають деякий час схопитися. Затем краї полотен, покладені внахлест на 2-3 см, за допомогою довгої металевої лінійки і гострого ножа прорізаються наскрізь. В результаті виходить дуже тонкий, щільно підігнаний стик.

Наступним кроком потрібно герметизувати стик. Це можна зробити клейовим складом, наприклад, «холодної зварюванням», акуратно затерев їм шов. Інший варіант — застосувати спеціальний паяльник з плавким шнуром. Розплавляючись, цей шнур щільно закладає стики, утворюючи рівну поверхню.

Корисні поради Як стелити лінолеум на деревяну підлогу: правильно укласти, своїми руками

 • Перед початком робіт слід перевірити весь лінолеум на відсутність «бульбашок», здуття і інших дефектів.
 • Якщо такі відхилення будуть виявлені, найкращий вихід — обміняти рулон на більш якісний. Тому що отримати рівну поверхню в даному випадку все одно не вийде.
 • Починати роботу слід з кута, самого далекого від дверей. Стелити полотна так буде зручніше тим, що ви завжди, на будь-якому етапі укладання матеріалу, будете мати доступ до вхідних дверей.
 • Якщо ви бажаєте при настилі лінолеуму домогтися не тільки естетичного ефекту, але і поліпшити шумопоглинання або утеплити підлоги, слід використовувати спеціальну підкладку. Вона може виготовлятися з джуту, пробки або полімеру.