Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.

Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.Водяні системи опалення працюють при наявності тиску всередині магістралей і без нього. Це обумовлено конструктивними особливостями опалювального комплексу в цілому та окремими його елементами. Тиск дозволяє підвищити ефективність використання обладнання і вимагає виконання монтажу магістралей, які називають закритими контурами, кваліфікованими фахівцями. Експлуатація відкритих опалювальних систем (самопливом) поступово відходить у минуле, але, за рахунок простоти, ще знаходить застосування в побуті.

Який тиск в котлі вважається нормальним

Зміст статті

 • Який тиск в котлі вважається нормальним
 • Причини відхилення від норми
  • Чому падають показники тиску
  • Чому тиск різко зростає
 • Контроль і усунення стрибків тиску в системі опалення

Значення даного показника в системі опалення залежить від призначення магістралей і застосовуваних джерел тепла. Наприклад, для висотного будинку, нормальним вважається тиск 7-11 атмосфер (атм), а для автономної магістралі двоповерхового приватного котеджу, в залежності від конструкції теплообмінника котла, прийнятним буде значення до 3-х атм.

Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.

Величина залежить від обладнання і міцності змійовика, в якому нагрівається теплоносій. Сучасні побутові газові агрегати оснащені міцними теплообмінниками, здатними витримувати 3 атмосфери. Виробники твердопаливного обладнання рекомендують не перевищувати значення 2 атм.

Наведені значення показують максимальну величину, на яку розрахований котел. Зовсім не потрібно експлуатувати його в цьому режимі. Тим більше, що при нагріванні відбувається підвищення тиску. Досить буде середнього значення, яке забезпечить необхідну працездатність агрегату і радіаторів.

Для визначення експлуатаційної величини враховують рекомендації виробників використовуваного котла і встановлених опалювальних приладів. Всі вони зводяться до показників від 0,5 до 1,5 атм. Значення тиску автономної системи, яке знаходиться у цих межах, вважається нормальним!

Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.

УВАГА! Деякі користувачі сучасних систем стверджують, що чим вище тиск, тим більше ККД теплового обладнання. Дослідження показують, що відмінності між експлуатацією при 1-й і 2-х атм незначні, якщо мова йде про автономних системах. При цьому знос з’єднувальних елементів магістралі збільшується на порядок!

Коливання тиску, які виникають при роботі в режимі нагріву, менше позначаться на вузлах і приладах при меншому значенні. Експлуатація при 2-х і більше атмосфер зажадає додаткового навантаження, а також періодичної роботи закритого розширювального бачка і клапана безпеки.

Причини відхилення від норми

Потреба в роботі опалення виникає протягом усього холодного періоду року, а це – 6 місяців безперервної подачі тепла (для середніх широт). За такий проміжок часу система повинна безперебійно видавати необхідну теплову потужність, а тиск в магістралі повинна мати постійне значення. На практиці це не завжди відбувається так. Вплив зовнішніх і інших факторів викликає перебої в роботі опалювального обладнання. Розглянемо причини, які впливають на параметри автономних систем.

Чому падають показники тиску

Першою і основною причиною зниження робочого параметра є витік теплоносія в місцях з’єднань трубопроводів з опалювальним обладнанням. Для тимчасового усунення такого недоліку користуються подкачивающим клапаном. При відсутності – дозаправляють магістраль теплоносієм по мірі падіння тиску, з водопровідної мережі або свердловини. Такі заходи дозволять тимчасово нормалізувати силу напору.

Щоб повністю усунути недолік, необхідно:

 • виявити текти;
 • відключити джерело тепла;
 • злити теплоносій на ділянці магістралі, попередньо перекривши доступ води;
 • відремонтувати необхідний вузол;
 • закачати воду, увімкнути котел.

Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.

ВАЖЛИВО! При відсутності можливості зливу теплоносія на окремій ділянці, в автономних системах магістраль спустошують, а після усунення несправності – заправляють!

Виявлення витоку можливо при наявності мокрого плями або наявності крапель на з’єднаннях трубопроводу. У випадках, коли побачити текти не вдається, спочатку, збільшують тиск до 3-х атмосфер і включають циркуляційний насос. Якщо це не допомогло, то зливають воду і накачують повітря. Місце витоку повітря визначають по звуку, а переконуються за допомогою мильної води, яка вкаже точне знаходження дефекту.

Причиною зниження тиску може бути знос опалювального обладнання, появу накипу в теплообміннику і патрубках системи. Ще одна маловідома причина зменшення робочих параметрів – зниження температури. Коли остигає неопалювальний будинок у холодну пору року, а відповідно охолоджується теплоносій, то величина параметра падає на 0,5 атм і більше. У такій ситуації підтримують нижня межа значення на рівні 0,9-1,0 атм і не допускати замерзання теплоносія при періодичній експлуатації опалення.

Чому тиск різко зростає

Несправність автоматики, що забезпечує автоматичне наповнення магістралі, часто є причиною швидкого зміни параметрів. Крім цього уповільнення циркуляції теплоносія по трубах призводить до перегріву, а відповідно до збільшення тиску. Приводом можуть бути повітряні пробки, а також наявність бруду в фільтрі або інших вузлах системи.

Яке має бути тиск в котлі опалення: який тиск вважається нормальним, причини відхилення від норми та шляхи їх усунення.

Для виявлення причин зростання контрольованого параметра зіставляють всі виникаючі фактори, а після цього робити висновки. Простим методом усунення різкого підвищення тиску є випускання надлишку теплоносія, примусове включення насоса, потім підкачка води, при необхідності, до встановленого значення. Повторення процедури з меншою амплітудою коливань і поступове вирівнювання контрольованого параметра, говорить про усунення повітряної пробки.

Неможливість усунення причини таким методом свідчить про наявність «непрохідною» бруду, яка перешкоджає нормальній роботі котла. Для усунення такої причини, спочатку чистять фільтр, а якщо не допомагає – теплообмінник. Методику очищення застосовують як механічну, так і гідравлічну. Важливо не пошкодити внутрішню порожнину і сполучні патрубки.

ДОВІДКА! При експлуатації твердопаливних котлів, особливо при розпалюванні, стрибок тиску може змінювати значення на 1-1,2 атм! Важливо зіставляти зміну контрольованого параметра з підвищенням температури. Пряма залежність величин, що зіставляються, говорить про необхідність уповільнення розпалювання агрегату.

Контроль і усунення стрибків тиску в системі опалення

Для отримання об’єктивної інформації про роботу всієї магістралі, її обладнають кількома манометрами. Кількості термометрів завжди не вистачає для об’єктивної оцінки роботи окремих ділянок. Зіставляючи дані вимірювальних приладів на різних режимах, користувач самостійно може виявити місце нестабільною тепловіддачі і можливої несправності.

Надійність роботи всієї системи опалення досягається за рахунок установки:

 • мембранного розширювального бачка, що при збільшенні тиску вище 2-х атм, компенсує, подальше його зростання;
 • групи безпеки, що складається з автоматичного развоздушивателя, манометра і клапана, налаштованого на певне значення, після якого він відкривається і стравлює надлишок тиску.

Розширювальний бак встановлюють на «обратку», а повітровідвідник з іншими приладами – у верхній точці «подає» магістралі. Наявність цих атрибутів виключає можливість розривів трубопроводу і пошкодження теплообмінника котла.

УВАГА! При установці вибухобезпечного клапана, його працездатність перевіряють методом штучного створення високого тиску!

Після ознайомлення з робочими параметрами тиску системи, кожен користувач автономного опалення може самостійно діагностувати причину несправності і при бажанні – усунути таку.