З дитиною в дорозі: як уникнути морської хвороби

«Мене нудить!» – чи доводилося вам чути ці слова від дитини, коли ви перебували в транспорті? Блідість, нудота і блювання у цьому випадку не пов’язані з отруєнням, вони є симптомами кінетозу, відомого також як морська хвороба. Якщо дитину захитує у транспорті, не варто відмовлятися від поїздок – краще навчитися справлятися з заколисуванням. Про причини морської хвороби та способи боротьби з нею ви дізнаєтеся з нашої статті.

З дитиною в дорозі: як уникнути морської хвороби

Морська хвороба на суші

На думку вчених, причина кінетозу полягає в недосконалості вестибулярного апарату у дітей. Це не вимагає лікування, дитина забуває про дорожню проблему, досягнувши віку 10-12 років. Характерно, що діти до 2 років практично не схильні до заколисування.

Але і інші чинники можуть впливати на самопочуття дітей. Відповіддю на питання, чому заколисує в дорозі, може бути щільний обід, занадто сильний запах або нестача свіжого повітря. Свою роль можуть зіграти і деякі захворювання, навіть тривалий нежить.

Морська хвороба проявляється по-різному. Про закачуванні, крім нудоти, свідчить млявість, запаморочення, головний біль, підвищена пітливість, надмірне слиновиділення, незвичайна чутливість до запахів. У дитини може частішати або сповільнюватися серцебиття. Іноді можливий непритомність. Якщо ви помітили один або декілька з перерахованих симптомів, поспішіть на допомогу дитині.
 

Перша допомога при закачуванні

Отже, що робити, якщо захитало? В першу чергу – не панікувати: дитину не наздогнала небезпечна хвороба, і полегшити його стан легко.

Зменшує симптоми кінетозу свіже повітря. Подорожуючи на автомобілі, зробіть зупинку, вийдіть з дитиною на вулицю. В автобусі або тролейбусі можна прочинити вікно. Уняв нездужання, постарайтеся пересісти на передні сидіння в салоні або хоча б посадіть дитину по ходу руху транспорту. Полегшать нудоту глибокі і рідкісні вдихи. Подихайте так разом з дитиною, це також хороший спосіб заспокоїтися.

Якщо ви знаєте, що вашої дитини закачує в машині, поїзді, автобусі, літаку, завжди тримайте під рукою м’ятні або кислуваті льодяники – сглатывание слини допомагає нормалізувати тиск в середньому вусі. Варто мати у дорожній сумці пляшку з негазованою водою. Навчіть дитину пити маленькими ковточками. Можна також змочити водою серветку (носову хустку, запасну футболку) і зробити компрес.Також запасіться щільними пакетами, вологими серветками і змінним одягом.
 

Профілактика. Як уникнути заколисування

Між тим кинетозу можна і треба протистояти. Нижче ми дамо кілька порад, як вести себе в подорожі, щоб не заколисували.

Перш за все, до поїздки потрібно правильно приготуватися. Бажано, щоб дитина вирушав у дорогу відпочив. Перед відправленням потрібно поїсти, тільки їжа не повинна бути жирної, важкої – обмежтеся легким перекусом.

Подбайте і про дорожній одяг. Вона повинна бути м’якою, вільною, без здавлюють деталей. Прослідкуйте, щоб пояс не тиснув на живіт, а комір – на шию.

При укладанні багажу покладіть в сумку, яка завжди під рукою пляшку з водою або імбирним настоєм – імбир вважається хорошим засобом від заколисування. Воду треба пити потроху, маленькими ковтками, не чекаючи проявів морської хвороби. Знадобляться також м’ятні або лимонні льодяники (їх можна запхнути в кишені на одязі, якщо знаєте, що дитина не з’їсть їх в один присід ще до виходу з будинку), кисле яблуко, часточки лимона. Якщо діти не проти пожувати пекучу цукерку, запропонуйте їм замість льодяника зацукрований імбир.

Можна застосовувати ефірні масла: м’ятна або ромашкове масло знімає нудоту. Досить капнути одну-дві краплі олії на носову хусточку або паперову серветку і піднести до носа дитини при погіршенні самопочуття.

Наступний крок – вибір місця для дитини в транспорті. Якщо ви подорожуєте у власному автомобілі, а дитина в силу віку їздить в автокріслі, то найкраще місце для нього – по центру заднього сидіння. Поїздка в автокріслі має кілька переваг. По-перше, що сидить в кріслі дитина впирається в підголовник і дивиться вперед, а кінетоз часто породжується глазением по сторонах. По-друге, дітей часто заколисує, коли вони крутяться, повертаються спиною по ходу руху – автокрісло такої можливості не дає. В-третіх, одне з кращих засобів від морської хвороби – сон в дорозі. Зручне крісло, казка чи спокійна музика допоможуть малюку заснути. Якщо ж дитина не спить в дорозі, поясніть йому, що потрібно дивитися вперед і вдалину. Для цього можна організувати гру: хто перший побачить машину певної марки, хто найбільш точно описує колір хмар і т. п. Намагайтеся, щоб у салоні не було надто спекотно, регулярно робіть зупинки, щоб подихати повітрям.

Але повернемося до вибору місця. В міському транспорті вибирайте місця в передній частині салону, обов’язково усаживайте малюка обличчям по ходу руху. У літаку краще всього сидіти в кріслах над крилом. В поїзді – в вагонах, розташованих ближче до голови складу. На кораблі – в центрі нижньої палуби.

Нарешті, можна вдатися до пігулок від заколисування. Такі препарати бувають декількох типів. Одні перешкоджають обробки мозком імпульсів від вестибулярного апарату. Інші знижують збудливість нервової системи (антигістамінні, седативні, протиблювотні препарати). Є також гомеопатичні засоби. Але враховуючи, що всі ліки від кінетозу мають побічні ефекти і протипоказання, їх можна застосовувати тільки після консультації з лікарем. Зауважимо, що такі ліки, як правило, треба приймати за годину-півтора до поїздки. Якщо препарат не подіяв, збільшувати дозу не можна.
 

Тренуємо вестибулярний апарат

Можна, звичайно, чекати, коли мозок дитини навчиться зводити воєдино сигнали від усіх органів почуттів – в цьому випадку морська хвороба пройде сама собою. Але краще з допомогою простих тренувань прискорити цей процес. Давайте дізнаємося методи, як тренувати вестибулярний апарат.

Впевнені, дитину не доведеться змушувати бігати або стрибати, грати з м’ячем. Вправи з обертанням голови можна робити навіть на ходу. А звичайне катання на гойдалках і каруселях – це майже тренування космонавта. Корисні вправи на утримання рівноваги – ходьба по колоді або бордюру, «млин». Допомагає тренувати вестибулярний апарат плавання, волейбол, теніс, бадмінтон.

Навіть якщо дитина схильний закачування, не варто уникати поїздок. Але нехай перші подорожі будуть короткими – це теж хороша тренування. Запасайтеся в дорогу хорошим настроєм, і тоді морська хвороба відступить.