Альто-Адідже — регіон виноробства в Італії: Вина Альто-Адідже

Хоча офіційно Альто-Адідже приєднана до Трентіно, утворивши область Трентіно-Альто-Адідже, до подібного об’єднання вдалися з чисто політичних вигод — щоб уникнути загрожує неприємностями існування провінції Альто-Адідже з німецько промовистою більшістю і з сепаратистськими схильностями. Традиції і стилі виноробства в обох провінціях кардинально відрізняються, і хоча Трентіно першим став робити спроби для підвищення якості, не рахуючи окремих винятків, загальний рівень там не так високий, як в Альто-Адідже.

Альто-Адідже — один з найпривабливіших виноробних районів в Італії, а також і один з найкрасивіших. Він охоплює північну половину довгій вузькій долині, що простягнулася від Верони, рівною, як степ, але при цьому обмеженою чудовими піками. Сама долина головним чином відведена під яблуневі сади, але запаморочливі кручі гірських схилів засаджені виноградними лозами. Здається, що доглядати за виноградом при такій крутизні неймовірно важко, майже неможливо, проте більшість виноробів Альто-Адідже за національністю німці, і вони займаються цим на протязі 2000 років, і круті схили річкової долини сприймаються ними як нормальне явище в якісному обробітку винограду.

Хоча географічно Альто-Адідже залишається в межах Італії, емоційно вона належить Австрії. Більшість її мешканців швидше вважатиме за краще думати про себе як про австрійців — вони навіть називають свою область Sudtirol. З 1363 по 1920 рік ця довга, з крутими схилами долина була частиною Австро-угорської імперії, поки після Першої світової війни вона не була передана Італії країнами-переможницями. Сильне тірольські вплив виразно відчувається в архітектурі, в кухні і в звичаях, і за межами головного міста Больцано більшість населення розмовляє німецькою мовою, яка є для них рідним.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Альто-Адідже зі значним успіхом виробляє різноманітні види неіскристих вин, деякі з яких є унікальними за стилем. Переважна більшість виноградних лоз — червоні, і виноградники головним чином віддані під «скьяву», або «фернатш» — так цей сорт називається по-місцевому. Вино нерідко піддається глузуванням як кволе і позбавлене смаку, але це не так. Коли збори винограду обмежені, то він може давати напрочуд легкі червоні вина, які п’ють келих за келихом, кращі приклади тому – у винах Kalterersee (Lago di Caldaro) і Santa Maddalena.

Також рекомендуємо прочитати: Читайте також: Сорти винограду і стилі вин в Бордо, Франція

Lagrein — інша місцева різновид винограду, при цьому «лагрейн дункель» (або «чорний лагрейн») – є темним, інтенсивно-червоним сортом. «Піно нуар» і «каберне-совіньон» висаджуються у все зростаючих обсягах, але для завоювання успіху їм потрібні теплі роки. В Альто-Адідже вино каберне-совіньйон володіє свіжим, землистим, трав’яним смаком і виразним черносмородиновим фруктовим ароматом; піно-нуар може виявитися надто легким, але у своєму кращому вигляді здатне дати варіацію запашного сливового і вишневого букета червоного бургундського.

Хоча білі сорти перебувають у меншості, саме вони викликають найбільший інтерес в даний час. Є деяка кількість «совіньйон-блан», але більш важливі «піно-б’янко» і «шардоне». Обидва дають досить легкі вина, причому «піно-б’янко» має скоріше листяним, ніж зрілим і винним, смаком порівняно з тим же сортом в Ельзасі, і при виготовленні шардоне новий дуб використовують мало або ж зовсім обходяться без нього. Навіть без застосування дуба вино набагато легше і все-таки м’якше, ніж в Шаблі. Ряд виноробів використовують при створенні вина дубові бочки і справляють гарне, збалансоване шардоне.

І «сильванер і «мюллер-тургау» мають тут різко-свіжим букетом. «Рейнрислинг» дає освіжаючі, гранично сухі вина. «Гевюрцтрамінер або «трамінер», тут менше пряний, ніж ельзаська версія, і можливо, дещо надмірно м’який для вимогливого смаку. Різні різновиди сорту «мускат» дають сухі вина, що змагаються з аналогічними з Ельзасу, а також легкі солодкі вина, неперевершені в Європі. Особливу увагу зверніть на Goldmuskateller або на Rosenmuskateller.

В Альто-Адідже є також гарні рожеві вина, вироблені з винограду сорту «лагрейн», який дає дивовижно фруктові, абсолютно сухі вина, звані Lagrein Kretzer. Виготовляється і деяке число пристойних ігристих вин, хоча велика частина зборів винограду піно-б’янко» і «шардоне» за раніше відправляється на південь, на заводи ігристих вин в Тренто і Ломбардію.

Читайте також: Смак винограду

Кращі виробники: Abbazia di Nova-cella, Haas, Hofs tatter, Lageder, Schloss Schwanburg, Tietenbrunner і кооперативи в Coiterenzio, San Michele Appiano, Schreck-bichl, Terlano.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Регіональний DOC Альто-Адідже включає в себе 24 напряму вин, у тому числі і сортові вина, які ростуть у різних підрайонах.

ОРГАНІЗАЦІЯ

Кращі вина виготовляють індивідуальні виноробні господарства, але велика частка вина поставляється кооперативами, робота в більшості з яких добре налагоджена.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Етикетки швидше приведуть в замішання. Найменування сортів винограду і географічні назви можуть бути італійською або німецькою мовами, а то й на обох відразу, а сорти винограду іноді зустрічаються навіть і по-французьки.

ПРО СМАК

Основний напрямок — легкі і надзвичайно свіжі вина. Лише для небагатьох з білих вин потрібно взагалі яка-небудь витримка, хоча деякі вина, якщо треба, цілком можуть добре витримуватися.

ХОРОШІ РОКИ

Більшість вин слід вживати молодими. Світло-червоні вина Vernatsch кращими бувають найчастіше в межах від шести до дев’яти місяців після збору врожаю, а більшість білих досягають розквіту у віці близько року. Деяким винам піно-б’янко, шардоне і трамінер необхідна, як мінімум, трирічна витримка, як і більшості каберне і піно-нуар. Глибокому, темному Lagrien для дозрівання потрібно, напевно, років п’ять. У числі хороших років в недавньому минулому можна назвати 1998 та 1996 роки.

ЯК ЇХ ПИТИ?

Вина Альто-Адідже підійдуть до будь-якого рецепту — ця галузь здатна задовольнити майже будь-який запит, починаючи з аперитивів і кінчаючи благородними міцними червоними і солодкими десертними винами. Але найбільшої довіри заслуговують білі. Вони — ідеальний вибір для легких страв. Надто рясні жирні соуси будуть придушувати їх тонкий букет. Lagrein Kretzer являє собою чудове рожеве вино для пікніка. Червоні вина підійдуть до будь-якої м’ясної страви.

Читайте також: Як зберегти вино

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Оскільки виноград для цих вин вирощують на схилах пагорбів, а ці виноградники дуже дорого утримувати, то вина не будуть дешеві, як багато хто інші, більш відомі італійські вина. Альто-Адідже до того ж не така вигідна покупка, який вони колись були: вони придбали популярність, але якість їх впало. Збори зросли, і дуже багатьом винам бракує концентрації, яку вони мали в минулому. І тим не менш шардоне або піно-б’янко з Альто-Адідже все ж дешевше, ніж еквівалентна шардоне з Бургундії. Альто-Адідже також одне з кращих місць в світі, де можна придбати шардоне, яке не піддавалося витримці в дубі,— це корисно знати тим споживачам, хто розуміє в цьому толк.

ДОСТУПНІСТЬ

Значна частка готової продукції прямує прямо на визнані експортні ринки Австрії. Німеччини, Швейцарії та країн Бенілюксу. Шардоне, ймовірно, легше всього знайти, відшукати піно-б’янко не складе особливої праці. За кордоном Lagrein куди більш рідкісна річ, а якщо ви побачите Goldmuskateller або Rosenrnuskateller – хапайте їх негайно.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Alto Adige Pinot Bianco, 1998 (Franz Haas} якість 7*, ціна 6*, цінність 7*.

Хороші роки: Більшість вин слід пити дуже молодими. Всі білі готові до вживання через шість місяців, але краще почекати рік. Найкращим, найбільш концентрованим білим («пино-б’янко», «шардоне» і іноді «траминера») потрібно щонайменше три роки Каберне і піно-нуар (Blauburgunder) необхідно три роки, причому самі тонкі вина здатні витримуватися ще дюжину років. Тільки «лагрейн дункель» для дозрівання потрібно багато часу, можливо п’ять років. Кращі роки: 1997, 1995, 1993, 1990.

Зауваження про смак: Білі вина — дуже свіжі, з чітко вираженим фруктовим ароматом. Червоні вина легкі, проте надзвичайно інтенсивні в букеті, і Lagrein має смолистої терпкістю, сталкивающейся з шоколадно-розмитим зрілим фруктовим ароматом.