Ареометр — побутової спиртомір, визначає фортеця домашніх алкогольних напоїв

Ареометр — побутової спиртомір, визначає фортеця домашніх алкогольних напоївАреометр — це простий прилад, призначений для вимірювання густини рідини. Принцип його дії заснований на законі Архімеда, а винахідником вважає Гипатія. Хоча існує думка, що право створення ареометра належить французькому хіміку Антуану Боме.

Які бувають ареометри

Прилади поділяються на механічні та електронні. Механічний ареометр виглядає, як запаяна з обох боків скляна трубка, з одного боку — вузька, а з іншого — широка. У нижній потовщеної частини запаяний невеликий вантаж (дріб або ртуть), а вузька сторона забезпечена градуйованою шкалою. Частково пристрій нагадує класичний градусник. Електронний ареометр має вигляд невеликого прямокутного або круглого приладу, з датчиком-щупом, який занурюють в рідину для вимірювання.

Існує кілька видів ареометров:

Також рекомендуємо прочитати:

 • лактометр (лактоденсометр);
 • солемір (TDS метр);
 • спиртометр (алкоголеметр);
 • сахарометр (рефрактометр або винометр).

Лактометр призначений для вимірювання жирності молочної продукції. В молоко законодавчо заборонено додавати воду, але в окремих випадках це може статися випадково, наприклад, при митті обладнання. Щоб виключити неприємність, на виробництві використовується лактометр.

Солемір потрібен для визначення ступеня жорсткості води, хімічного складу і вмісту солі. Це необхідно, наприклад, для наповнення акваріума або поливу рослин. За допомогою приладу можна визначити, чи вода підходить для вживання в їжу.

Як правильно користуватися ареометром

При купівлі ареометра в магазині комплектація обов’язково включає інструкцію. В ній чітко зазначено, як користуватися ареометром. Не варто недооцінювати уявну простоту приладу, при недотриманні правил високий ризик одержати недостовірні результати. Вимірювач щільності, і діапазон його шкали, повинен відповідати ситуації, тобто для спирту — спиртометр, для винних напоїв — сахарометр. Правила використання:

 • Рідину необхідно нагріти або охолодити до відповідної температури, під яку відкалібрований ареометр.
 • Перед вимірюванням обов’язково перевірити, щоб трубка була чистою, без жирних і брудних плям, і абсолютно сухою.
 • Під час процедури краю приладу не повинні торкатися стінок ємності.

Читайте також: Очищення самогону за допомогою активованого і деревного вугілля

Все це впливає на кінцевий результат вимірювань.

Спиртометр

Ареометр — побутової спиртомір, визначає фортеця домашніх алкогольних напоївАреометр спиртової призначений для роботи з водно-спиртовими розчинами, простіше кажучи для визначення частки етилового спирту в розчині з спирту і води, без зайвих домішок. Щільність горілки або спирту прийнято вказувати у відсотках.

Пік популярності приладу припав на радянський час, коли в період перебудови М. С. Горбачов підписав указ «Про посилення боротьби з пияцтвом». Але у російського народу давні традиції і без алкоголю не обходиться жодне свято, тому під час «сухого закону» підприємливі громадяни стали гнати самогон. А для визначення міцності напою знадобився ареометр для спирту, або спиртометр побутової.

Як користуватися спиртометром

По суті, правила використання всіх ареометров схожі. Трубка повинна бути ідеально чиста і суха, а при вимірюванні прилад не повинен торкатися стінок ємності, що використовується для вимірювання. Обов’язковою умовою при визначенні міцності спирту або горілки є дотримання температури напою — рівно 20° градусів. При розведенні спирту водою відбувається реакція, в результаті якої виділяється тепло. Необхідно почекати, поки викид тепла пройде і тільки після цього вимірювати фортеця. Якщо температура відрізняється від заданої, то орієнтуватися допоможе таблиця:

Міцність напою / Температура розчину 5° C 10° C 15° C 20° C 25° C 30° C 35° C 20-60% + 6% + 4% + 2% — — 2% — 4% — 6% 60-80% + 5% + 3% + 2% — — 1% — 3% — 5% 80% і вище + 4% + 3% + 1% — — 1% — 3% — 4%

Читайте також: Ректифікаційна колона для самогонного апарату

Види спиртометрів

Ареометр — побутової спиртомір, визначає фортеця домашніх алкогольних напоївУ механічних спиртометрів немає особливих відмінностей один від одного: лабораторний, побутовий чи рюмочный — принцип роботи один. Серед населення більше поширений спиртомір побутової. Його похибка у вимірюванні, при дотриманні правил, що становить до 0,5%. Цього цілком достатньо для домашнього використання.

Якщо потрібна більш висока точність, можна скористатися електронним спиртометром. Він працює за іншим алгоритмом і забезпечений термометром. Однак вартість його висока.

Особливою популярністю серед домашніх виробників міцних напоїв користується спиртометр АСП-3. Зазвичай це комплект із трьох приладів з діапазоном від 0 до 40%, від 40 до 70%, і від 70 до 100%, з градацією шкали в 1%, хоча найчастіше у продажу можна знайти тільки один ареометр АСП, з градацією від 70 до 100%.

Виномер

Про спирт і самогон розказано вище, а як визначити фортеця вина в домашніх умовах? Крім спирту і води у вині присутня цукор та інші добавки, адже своє вино готується за різними рецептурам, і використовується різна сировина. Для цієї мети використовується виномер, за допомогою якого вимірюється щільність цукровмісних добавок в розчині. Якщо відома початкова щільність сусла, до бродіння, можна вирахувати, скільки градусів у вині. Дріжджі харчуються цукрами, і чим вище щільність початкового розчину, тим більше фортеця майбутнього вина, з 1 грама цукру, виходить від 0,53 до 0,6%. Виміряти виномером фортеця магазинного вина, на жаль, не вийде.

Читайте також: Застосування насадки Панченкова в самогонному апараті

Виномер своїми руками

Конструкція виномера настільки проста, що дозволяє зробити прилад в домашніх умовах.

 • Для цього необхідно взяти поплавок з запаяним дном, підійде навіть звичайна пробірка. Опустити в воду при температурі 20 °C, навантажуючи вантажем, стежити, щоб вона вільно плавала, трохи не доходячи до дна. На зрізі води ставиться мітка — 0.
 • Потім взяти 25 грам сухого цукру, розчинити у воді і довести об’єм до 100 мл Опустити в пробірку рідину і поставити мітку. Густина такого розчину теоретично дорівнює 25.
 • Вийняти пробірку з розчину і нанести рівну градуювання між двома зазначеними точками.
 • Капілярний виномер

  Ареометр — побутової спиртомір, визначає фортеця домашніх алкогольних напоївОкремо варто згадати про капілярний виномер. Цей настільний прилад широко використовується виноробами Європи, але не особливо поширений в Росії. Призначений він для визначення міцності сухих вин, має інший принцип роботи, і не вимагає окремої ємності для вимірювання. Необхідно наповнити воронку вимірюваним продуктом, дочекатися поки рідина наповнить капіляр і почне по крапельно витікати. Після цього прилад перевертається, показання зчитуються за рівнем зупинилася рідини в капілярі.

  У випадку з міцними або солодкими винами похибка вимірювача може скласти 2-4%, в залежності від кількості цукру в напої.

  Додаткове обладнання

  У магазинах запропоновано широкий вибір ареометров різного напрямку і градації. Для зручності використання пропонується додаткове обладнання. В основному це термометр для вимірювання температури напою, від якої залежить точність результату. Мірний циліндр, виконаний з скла або пластику, різного об’єму. А також спеціальний щуп, призначений для відбору проб браги, вина та інших напоїв.