Фріулі-Венеція-Джулія — регіон виноробства Італії: Вина Фріулі Венеції і Джулі

Фріулі простягається на північ від рівнин, оздоблюють Венеціанську затоку, до безладно розкиданих пагорбах, що простягнувся вздовж кордону зі Словенією. Тутешня кордон протягом століть була яблуком розбрату, за яку точилася постійна боротьба, і тільки після Другої світової війни, в 1954 році, Трієст, столиця Фріулі, був повернутий Італії. Отже, тут було вкрай мало забобонів про те, яке вино слід робити, де його потрібно виготовляти і хто цим повинен займатися. Грунт представлялася хорошою, клімат, особливо в пагорбах Коллі Горициано, здається ідеальним; вимагалося усвідомлення напрямку: вибрано було таке свіже, живе, з фруктовим ароматом.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Це стало можливим в 1960-х роках, коли у Фріулі заснували те, що виявилося для Італії найменш складною, найбільш логічною системою DOC. Тепер тут шість різних зон — Collio і Colli Orientali del Friuli, розташовані на горбистому сході, і мають більш рівнинний характер Friuli-Grave, Friuli-Latisana, Friuli Aquileia і Friuli-Isonzo. Вина маркуються просто: вказується сорт винограду назва району. У Коллі Орієнтал представлений широкий діапазон стилів та кращі червоні виробляються тут, але розмежування між Коллі Орієнтал і Коллі просто відображає той факт, що вони були приєднані до сучасної Італії в різний час, а ніяк не велику різницю між ними щодо стилю виноробства.

Читайте також: Медок — виноробний регіон Бордо, Франція

Діапазон напрямків виноробства неймовірно широкий, але повсюдно вина характеризуються рідкісним для італійських вин властивістю — фруктовим ароматом. Міжнародні сорти винограду — «каберне фран» (поширений тут набагато більше, ніж «каберне-совіньон»), «мерло», «піно-б’янко», «шардоне» і навіть «совииьон-блан» і «мюллер-тургау». Всі вони мають соковитої хвилею букета, який надзвичайно чарівний. «Піно-б’янко», який в Італії так часто прісний, здатне придбати лимонну гірчинку, яку супроводжує димний фруктовий аромат. Інтерес представляють також видатний, з горіховою нотою, білий Tocai і щільне, смолиста Refosco. Деяка кількість вина піддається старінню у дубових діжках, особливо в Коллі і Коллі Орієнтал, але результати досі були дещо неоднозначні.

З усіх вин Фріулі найбільшою популярністю має Picolit. Воно повинно бути солодким і лакричным і виготовляється або з заизюмленных грон, або з винограду, залишеного на лозі і зібраного пізно і перезрілим. Його називають «італійським d’yquem» — в силу своєї рідкості, порівняння безглузде, імовірно засноване на вміст цукру. В даний час це вино, безумовно, солодке, але занадто часто надто нещільне. Кращі виробники: (Colli Orientali) – Abbazia di Rosazzo, Dorigo, Dri, Livio Felluga, Ronco di Cialla, Ronco del Gnemiz, Specogna, Torre Rosazza, La Viarte, Vigne dal Leon і Zamo del Palazzolo; (Collio) — Borgo Conventi, Borgo del Tiglio, Livio Felluga, La Castellada, Princic, Puiatti, Russiz Superiore, Schiopetto, Venica, Villa Russiz (Gravner і Jermann виробляють ВИНО поза DOC); (Grave) — Plozner, Pradio; (Isonzo) — Lis Neris-Pecorari, Pierpaolo Pecorari, Ronco del Gelso, Vie di Romans; (Picolit) — Al Rusignul.

Також рекомендуємо прочитати: Читайте також: Італія – італійські вина і регіони виноробства

КЛАСИФІКАЦІЯ

Не існує класифікації, відмінною від звичайної системи DOC.

ОРГАНІЗАЦІЯ

Індивідуальні господарства і невеликі компанії прославили регіон, здобувши славу йому в 1960-х роках, і продовжують виробляти деякі з найбільш цікавих вин.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Слово «Colli» означає «пагорби», тому від регіонів з цим словом у назві очікуйте вина з більшою концентрацією і характером. Існують також деякі дорогі столові вина Vino da Tavola, особливо в Коллі Орієнтал; білі часто витримуються в нових дубових діжках. Їх ціна буде на етикетці найбільш очевидною відмітною рисою.

ПРО СМАК

Ці вина відрізняють метод холодного бродіння і чиста беспримесность фруктового аромату — обидві характеристики, будучи вперше представлені в I960 році, були виключно новаторськими. Маріо Скьопетто — цій людині приписують створення напрямки вина, яке виробляють по всій Фріулі.

Вина володіють сильним букетом, ніж основні італійські білі вина, які отримують в більшості своїй «треббіано», але відтепер вони не самотні; в Альто-Адідже виробляють тепер схожі за стилем вина і часто з тих самих сортів винограду.

ХОРОШІ РОКИ

Більшість цих вин слід пити молодими.

2000 Ще один чудовий рік.
1999 Виключно хороший рік у всіх аспектах.
1998 Хороший рік для врожаю білого вина.
1997 Чудову якість.
1996 Провідні винороби проявили себе добре.
1995 Посередні вина — як результат холодного літа.
1994 Дощі у вересні дали змішане якість.
1993 Хороші, багаті вина з хорошою концентрацією.
1991 Хороший рік як для червоних, так і для білих вин.
1990 Вина з хорошою структурою і концентрацією.

Читайте також: Піно гріджіо італійське біле сухе вино

ЯК ЇХ ПИТИ?

Хороші універсальні вина на кожен день, які непогано поєднуються з більшістю страв. Втім, уникайте будь-якої важкої їжі, оскільки більшість букетів цих вин є досить легкими. Червоним властиво бути свіжими і трав’янистими, їх п’ють злегка охолодженими.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Для вин Фріулі ціни рідко бувають дуже низькими, але вони все-таки являють собою гарну покупку. Picolit — виняток. Якщо хочеться, пийте його з цікавості, але постарайтеся, щоб платив хтось інший

ДОСТУПНІСТЬ

Ймовірно, в тих торгових точках, де вважають, ніби італійські вина починаються з к’янті і закінчуються Soave, знайдеться мало місця для Friuli Вам варто відправитися до фахівця, але і в цьому випадку краще, щоб в наявності був представлений хороший вибір виробників.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Isonzo Tocai, 1998 (Ronco del Gelso) якість 8*, ціна 7*, цінність 8*.

Хороші роки: Більшість фриулийских вин краще пити молодими, хоча першокласні червоні можуть витримуватися кілька років. Найкращі роки. 1999, 1997, 1996

Зауваження про смак. Білі вина мають чистий, бадьорий, фруктовий аромат і хорошу сортову визначеність, хоча використання нового дуба іноді затьмарює цю характеристику, червоні здебільшого є досить легкими і трав’янистими завдяки їх соковитому фруктового аромату.