Гриб гірчак (по-іншому жовчний): опис, відмінності від їстівних, можна готувати, де зростає, фото, відео

Саме через гіркого смаку гриб прозвали горчаком. Незважаючи на гіркоту, він є ласощами для багатьох тварин.

Гриб гірчак (по іншому жовчний): опис, відмінності від їстівних, можна готувати, де зростає, фото, відеоГірчак по-іншому називається жовчний гриб

Ботанічний опис гриба гірчак

Хоч гірчак і не вважається отруйним, але його неможливо вживати в їжу з-за протилежного гіркого смаку. Навіть термічна обробка не здатна перетворити гірчак в їстівне страву, а навпаки підсилить його гіркоту. Лише невеликий шматочок плодового тіла здатний зіпсувати все кулінарне творіння. Гірчак по-іншому називається жовчний гриб (лат tylopilus felleus).

Молоді екземпляри мають напівкулясті губчасті капелюшки діаметром від 5 до 15 см, на верхівці розширюються, стаючи плоско-опуклим. Відтінок капелюшків знаходиться в спектрі від оливково-коричневого до жовтуватого. Зверху покрита шаром щільної плівки. Буває злегка бархатистою, але пізніше стає голою.

Жовтувато-коричнева ніжка товста і міцна. Верхня частина значно темніше. У молодих особин має клубневидную форму. По мірі зростання перетворюється в циліндричну. Зазвичай в два рази вже капелюшки.

М’якоть плодового тіла володіє щільною структурою білого кольору, розовеющее на місці зламу. Незважаючи на неприємно-гіркий смак, гірчак має слабкий грибний запах.

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть серухи
Користь і шкода свіжих і консервованих груздів
Як виглядають і де ростуть гриби молочники
Все, що потрібно знати про рядовке лиловоногой (синеножке)

Цікава особливість горчака в тому, що його зазвичай не зворушують ніякі шкідники, тому зовнішній вигляд тіла дуже привабливий.

Властивості горчака (відео)

Інші назви горчака

Офіційна назва даної грибний популяції — жовчний гриб (tylopilus felleus) сімейства балетовых. Залежно від району вирощування грибної культури, жителі можуть називати його по-різному. Найчастіше його кличуть жовчним грибом або горчаком.

У народі прозвали заячим грибом, горькушей, помилковим боровиком, помилковим білим або підберезники.

Місця зростання горчака

Грибна популяція зустрічається в хвойних, листяних і мішаних лісах. Краще селитися на кислих або легких ґрунтах, але може рости на мертвій деревині або моху. Найчастіше росте на лісових околицях, по узліссях рідколісся поблизу стовбурів дерев.

Читайте також: Гриби курочки (ковпаки кільчасті): що потрібно знати про ці гриби

Зазвичай гірчак росте поодиноко, але бувають і невеликі колонії (по 5 – 15 штук), тому рясний урожай – явище рідкісне. Плодючість починається з середини літнього сезону і триває до осінніх похолодань. Регіони, для яких характерно настання ранньої і холодної осені, тривалість життя грибів зменшується, закінчуючись у вересні.

Гриб гірчак (по іншому жовчний): опис, відмінності від їстівних, можна готувати, де зростає, фото, відеоЗазвичай гірчак росте поодиноко

Їстівні гриби-двійники

Оскільки за описом гірчак складно відрізнити від справжнього білого гриба, підберезника і боровика, його прозвали помилковим. Помилка при зборі врожаю може дорого коштувати, адже при попаданні в блюдо, воно остаточно зіпсується. При цьому від високих температур гіркоту посилюється. Приглушити гіркий смак можна тільки за допомогою оцту.

Основні відмітні ознаки жовчного гриба від двійників:

  • Якщо лизнути горькушу, то відразу буде відчутний схожий на жовч дуже гіркий смак, змінюється печінням.
  • Місце зрізу у помилкового примірника темніє, стаючи рожево-бурим. Їстівні особини колір зазвичай не міняють. Тільки підберезник на зламі набуває рожевого забарвлення.
  • На поверхні ніжки горчака є бура сіточка, яку білий гриб не має. Підберезник, подібно березового стовбура, покрита темними лусочками. Ніжка у боровика теж має сітку, але відрізняється від помилкового двійника.
  • Помилковий представник культури характеризується наявністю білого або рожевого трубчастого шару. Підберезник або справжній білий гриб мають жовтуватим або сіруватим забарвленням трубчастого шару.

Читайте також: Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей

Досвідчені грибники рекомендують ретельно оглядати гриби під час збору, оскільки неїстівні гриби при вживанні можуть завдати шкоди здоров’ю. Після використання різних спецій і оцту при консервуванні, гіркоту може маскуватися. В результаті, потрапляючи в організм з їжею, токсини, що містяться в грибах, руйнують печінку. Симптоми отруєння можуть з’явитися через тижні після вживання горчака. Це може бути запаморочення, слабкість, порушення жовчовиділення, а при великих дозах цироз печінки.

Гриб гірчак (по іншому жовчний): опис, відмінності від їстівних, можна готувати, де зростає, фото, відео

Смакові якості і їстівність горчака

Горькуша входить в список умовно-їстівних рослин. Для приготування кулінарних страв використовують тільки капелюшки. Оскільки в сирому вигляді лісової продукт має їдким смаком, його вживають тільки після спеціальної обробки. Хімічний склад включає наступні елементи:

  • білки;
  • клітковину;
  • вуглеводи;
  • мінерали;
  • вітаміни.

Щоб приготувати помилковий підберезник, його необхідно попередньо відварити протягом півгодини або замочити на 2 діб. При цьому регулярно міняти воду (2 рази в день). З-за сильної гіркоти навіть після вимочування гриби застосовуються тільки для солінь або маринований.

Готовий продукт може подаватися як окрему страву, так і в якості доповнення до інших холодним овочевим або м’ясним закусок або салатів.

Гриб гірчак (по іншому жовчний): опис, відмінності від їстівних, можна готувати, де зростає, фото, відео

Вибираючи жовчний гриб в кулінарних цілях, рекомендується віддати перевагу молодим екземплярів, оскільки вони володіють кращими гастрономічними якостями. Верхній шар капелюшків повинен бути рівномірно забарвленим без дефектів.

Читайте також: Як виглядають і де ростуть гриби свинушки

Готувати гірчак необхідно не пізніше декількох діб після збору. При цьому сирий продукт повинен зберігатися в холодильнику, обгорнутий у вологу тканину або паперові рушники. Якщо потрібно зберегти гриби в свіжому стані протягом тривалого періоду, їх можна заморозити.

Завдяки біологічно активним речовинам у складі гриба, вживання його в їжу призведе до зниження в крові рівня цукру і холестерину, нормалізації артеріального тиску і частоти серцевих скорочень, а також стимуляції вуглеводного обміну і кровотворення. До того ж, гірчак має антиоксидантну, протизапальну, імуностимулюючу дію, знижуючи інфекційні та онкологічні захворювання.

Чим відрізняється гірчак від білого гриба (відео)

Саме із-за пекучої гіркоти багато грибники побоюються є горькушу, прирівнюючи її до неїстівним. Після видалення молочного соку в результаті вимочування, гриби стають цілком придатними для соління.