Гриб коров’яча губа: свинушка, коров’як, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

Коров’яча губа — гриб, який до певного часу вважався умовно їстівним продуктом. У нього є й інші назви, наприклад, свинушка тонка, коров’як або дунька. В кінці 20-го століття, після численних випадків отруєння, фахівці провели глибоке дослідження предмета живої природи і з’ясували, що свинушки тонкі здатні розвинути в організмі людини аутоімунну реакцію. На сьогоднішній день цей продукт віднесений до отруйних рослин.

Гриб коровяча губа: свинушка, коровяк, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

Короткий опис нижчого рослини

Як і будь-який класичний гриб, свинушка має капелюшок і ніжку. Верхня частина рослини варіюється від 10 до 12 см в діаметрі, зустрічаються екземпляри, які виростають до 18 див. На ранніх стадіях росту форма капелюшка опукла, по мірі росту вона ущільнюється і набуває вигляд лійки. Краю верхньої частини тіла рубчасті, хвилясті і злегка загнуті. Оливково-коричневі капелюшки з віком змінюють відтінок на жовто-коричнева. Її шкірка в посушливий період має суху і бархатисту структуру, у вологий період верх капелюшки липкий і блискучий.

Читайте також: Які гриби вважаються неїстівними

Пластинки, розташовані в нижній частині описуваного тіла, стосуються нижньої частини гриба, ніжки. Вона виростає до 6-7 см у висоту і до 2 см в діаметрі. Форма злегка конусовидна, звуження направлено до основи гриба, цю особливість можна помітити тільки у більш зрілих рослин.

Гриб коровяча губа: свинушка, коровяк, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів
Хибні опеньки: опис видів та мета зростання

Коров’як росте частіше у молодих березняках, зустрічається у хвойних і листяних лісах. Гриб неважко зустріти на околицях яру, селяться вони частіше групами в тих місцях, де вологий грунт.

Користь, шкоду і двійники коров’яку

Крім виявлених шкідливих властивостей, свинушках тонких є і корисні якості, які варто відзначити. Перш за все, в грибах міститься лецитин, цей компонент перешкоджає формуванню в організмі людини шкідливих жирових з’єднань. Високий вміст клітковини, антиоксидантна активність, невеликий вміст жирів і достатню кількість білкових сполук — все це позитивні ознаки гриба-коров’яку.

Читайте також: Опис і технологія вирощування грибів глива

Гриб коровяча губа: свинушка, коровяк, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

У м’якоті рослини присутні не тільки калій, кальцій, пантотенова кислота та рибофлавін, але і багато інших вітамінів і мікроелементів.

На превеликий жаль, вся наявна користь не сумісна з наявністю в коров’ячої губі мускарину. Цей алкалоїд неймовірно небезпечний, про нього людство дізналося в 19 столітті. Вперше його виявили у мухоморі. Мускарин згубно впливає на органи кровотворення.

Гриб коровяча губа: свинушка, коровяк, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

Гриби коров’ячі губи, або свинушки тонкі, дуже схожі з рижиками деяких видів. Різниця лише в тому, що у рижиков виділяється молочний сік на зрізі. Гриб-паутинник дуже схожий із свинушками. Паутинник отруйний, його токсини, що отруюють нирки і печінку людини. У смертельно небезпечної рослини колір капелюшка темніше і є виражений горбок. Крім того, у паутинника пластини товщі і розташовані рідше, а на ніжці є поперечні жовті смужки.

Симптоми грибного отруєння і застосування гриба

Найбільш частіше і швидше проявляються симптоми шлункового і кишкового отруєння грибами. З’являється блювота, сильні болі в животі, блідість шкірного покриву і діарея. Медики можуть відзначати зниження циркуляції крові, підвищений рівень гемоглобіну в крові, гостру ниркову недостатність і т. д.

Читайте також: Унікальні гриби Криму

Гриб коровяча губа: свинушка, коровяк, дунька, як виглядає, опис, їстівний, готувати, варити

Описуваний вид гриба зростає з червня по листопад. Знайти його можна в тінистих і вологих місцях. Незважаючи на те, що даний вид має певну небезпеку для здоров’я, не всі грибники прибрали його зі свого списку придатних лісових продуктів, його збирають і застосовують при приготуванні різних страв.

У процесі приготування важливо дотримати певні правила: перед приготуванням гриби не тільки чистять, але і вимочують протягом 10-15 годин. За цей період необхідно поміняти воду тричі. Варять неоднозначні гриби теж тричі, тобто перша стадія термообробки триває не більше 10 хвилин, потім окріп зливається. Вдруге продукт міститься в киплячій воді 30 хвилин, для третьої варіння потрібно 40 хвилин. Отримавши напівфабрикат, можна вибрати рецепт приготування страви з грибами.