Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відео

Молочні судини – це умовно-їстівний чи отруйний гриб, який належить до сімейства Сыроежковых. Назва гриба відбувається від їх зовнішнього вигляду — зазвичай на м’якоті виступають білі краплі соку, які випливають з місця ушкодження плоду. Гриб має безліч інших назв — гладиш, дуплянка, груздь сизий, вільшанка.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоМолочні судини – це умовно-їстівний чи отруйний гриб, який належить до сімейства Сыроежковых

Ботанічний опис грибів

Серед видів родини Сыроежковых також зустрічаються і отруйні екземпляри, які, як правило, відрізняються від інших помітним зовнішнім виглядом.

  • Капелюшок звичайного млечника має гладку блискучу поверхню незалежно від погодних умов. Її діаметр може досягати двадцяти сантиметрів, а забарвлення мати темні кола. Колір і форма гриба може зміняться під час формування плоду — у молодих грибів окрас темний або сизий, а капелюшок опуклий. У зрілих, навпаки, коричневе забарвлення і написи форма. Краї капелюшки хвилястий, загорнуті всередину.
  • Ніжка може бути довжиною близько 4-10 см, має правильну циліндричну форму. Зрідка після механічних пошкоджень вона може бути трохи роздутою, але при цьому полою усередині.
  • Пластинки, що знаходяться під капелюшком, досить тонкі і часто розташовані. Мають жовтий або бежевий окрас.
  • М’якоть плоду тендітна і товста. Має бежевий відтінок, напитана молочним соком. При пошкодженні вона тут же змінюється колір на жовтий чи зелений. Запах незвичайний — його аромат схожий на рибний.

Застосовується в народній медицині та кулінарії.

Особливості млечника звичайного (відео)

Їстівні та неїстівні види млечников

Найбільш популярними видами млечника можна віднести червоно-бурий гриб, молочні судини жовтувато-буреющий, м’ясо-червоний, древесинный, сосочковий, перцевий, пекучо-чумацький, а також млявий, блідий, гіркий молочники.

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть серухи
Користь і шкода свіжих і консервованих груздів
Все, що потрібно знати про рядовке лиловоногой (синеножке)
Де і які гриби збирають в Самарській області
Читайте також: Кулінарна гармонія: опеньки, смажені з картоплею

Червоно-бурий молочні судини

Гриб має капелюшок близько 8 см в діаметрі, щільну і м’ясисту м’якоть, а також горбок посередині. У молодих плодів форма випукла, а у більш зрілих вона випрямляється по мірі зростання. Пластинки вузькі, спадні, мають рожеве або жовте забарвлення. Виділяється сік білого кольору. При з’єднанні з киснем він не змінює забарвлення. При цьому має приємний солодкий аромат і гіркоту на смак. Ніжка циліндричної форми до 4 сантиметрів, тверда. Зазвичай має забарвлення в тон капелюшку або на кілька тонів світліше. М’якоть кремова, не має смаку і запаху.

Виростає в хвойниках і змішаних лісах, формуючи невеликі групи. Сезон плодоношення починається з липня і триває до жовтня місяця.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоЧервоно-бурий молочні судини

Бляклий молочні судини

Капелюшок цього гриба має забарвлення сірого або бузкового кольору, зрідка лілового. З плином часу вона може вицвітати з-за попадання прямих сонячних променів. По центру знаходиться улоговинка, а сама поверхня гриба нерівна, клейка, з косяком лісовим сміттям. Ніжка може бути як прямий, так і зігнутою, циліндричної форми. Її забарвлення варіюється від кремового до сірого. М’якоть також сірого кольору, а при ушкодженні виділяє сік.

Двійники у гриба відсутні, а він сам формується з середини серпня і до початку жовтня. Росте в лиственниках і ельниках, особливо любить поєднувати мікоризу з березою.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоБляклий молочні судини

Гигрофоровидный молочні судини

Даний вид грибів належить до їстівним і має капелюшок діаметрів від 4 до 10 див. Забарвлення плодів може відрізнятися в залежності від погодних умов, але найчастіше гриб червоного або бурого кольору. Капелюшок опуклий, на дотик суха, але при відблисках сонця блищить. Пластинки знаходяться під шапкою, світло-кремового кольору та низхідні.

Читайте також: Гриби поплавоки (толкачики): опис та фото

Росте гигрофоровидный молочні судини починаючи з кінця червня і до середини жовтня. Особливо плодоносить при помірному кліматі. Для росту необхідна багата мінералами грунт, росте тільки в листяних лісах, по сусідству з дубами і березами.

Де збирати молочники (відео)

Неїстівні та отруйні молочники

Серед отруйних грибів особливо виділяється молочні судини щитоподібний, золотисто-клейкий, сірий, рожевий, мокрий, а також бузковий і гіркий.

Молочні судини гіркий

Плід має капелюшок діаметром 5 см, тонку ніжку та низхідні пластинки. Форма гриба опукла, але по центру є невеликий горбок, який і відрізняє млечников від інших видів. Забарвлення капелюшка жовтий. При натисканні м’якоті утворюється сік, що має водянисту структуру, не змінює забарвлення при зіткненні з повітрям. М’якоть щільна, соковита і ламка.

Росте в листяних лісах, утворює мікоризу з дубом і березою. Не їстівний для людини.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоМолочні судини гіркий

Молочні судини коричневий

Капелюшок п’яти сантиметрів в діаметрі, трохи вдавлені всередину. Край хвилястий, а по центру утворений горбок. Шкірка гриба гладка, суха і блискуча незалежно від погодних умов, може бути оливкової, коричневого або темного кольору. Пластинки спадні, трохи врослі в ніжку. Крізь них виділяється молочний сік, який має водянисту консистенцію, але не має характерного аромату або запаху. Ніжка правильної циліндричної форми, інша. По мірі дозрівання гриба вона стає полою усередині. М’якуш світло-оранжевого кольору, ближче до ніжці стає червонуватою. При розрізі з білого або оранжевого кольору перетворюється в сірчано-жовтий. На смак коричневий молочні судини пекучий, є його нестерпно.

Виростає в ельниках і змішаних лісах, грибниця формується групами. Сезон росту грибниці і формування плодів — з кінця вересня до кінця жовтня.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоМолочні судини коричневий

Щитоподібний молочні судини

Капелюшок щитовидного млечника може виростати до 10 см в діаметрі. Спочатку він має напівсферичну форму, а по мірі дозрівання плодів вона змінюється, а краї стають все більш нерівними. Має білястих забарвлення і точно таку ж м’якоть, яка не змінює колір на повітрі при пошкодженні гриба. Ніжка правильної форми, близько 8 см в довжину, покрита невеликими лусочками. Молочний сік, що виділяється грибом, білий. При окисленні на повітрі він стає ліловим.

Читайте також: Користь і шкода свіжих і консервованих груздів

Утворює мікоризу разом з ялиною, вербою або березою. Виростає в лиственниках, його можна зустріти в кінці серпня до початку жовтня.

Гриб молочні судини (гладиш, дуплянка): звичайний, блакитний, інші види, де ростуть їстівні, фото, відеоЩитоподібний молочні судини

Місця та терміни збору млечников

Для нормального розвитку млечника йому необхідно багата на мінеральні речовини вологий грунт. Саме така найчастіше зустрічається широколистяних лісах, а також хвойних і змішаних. Територіально молочники ростуть у Східній і Західній Європі, а також центральних округах Росії, на Алтаї.

Грибниця формується на декілька немає, але врожай самих грибів можна збирати тільки один раз в рік. Сезон появи плодів починається з кінця серпня-початку вересня і триває до перших заморозків.

Як відрізнити молочні судини від сироїжки (відео)

Молочники в кулінарії

Характерною особливістю грибів є їх м’якоть і наявність чумацького сік. «Сирна» консистенція дозволяє легко кришити гриб і заготовлювати про запас. При цьому смак млечников може бути як солодкувато-нудотним, так і радикально-їдким. Саме через гіркоти і їдкість не всі види млечников можна вживати в їжу. Деякі з видів називаються умовно-їстівними і перед їх використанням вони вимагають вимочування або іншої термічної обробки.

Їстівні сорти можна заготовлювати про запас методом засолювання або маринування. Під час приготування молочні судини занадто швидко проходить ферментацію і набуває кислуватий присмак. Велика частина гіркоти іде під час відварювання.

Також гриб можна готувати на сковороді разом з ріпчастою цибулею і чорним перцем, робити з нього асорті.