Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховий

Гриб на дереві — поширене явище. Однак організми, які ростуть на пнях і деревині, володіють різними морфологічними властивостями. Деякі з них, незважаючи на те, що паразитують на дереві, все-таки сприймаються абсолютно спокійно з-за їх симбіозу з деревом. Але існує безліч різновидів, які є неїстівними.

Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховийГриб на дереві — поширене явище

Їстівні гриби на деревах

Їстівні гриби часто ростуть на деревах, однак їх різновидів не так багато. Багато з них добре знайомі грибникам, так як володіють приємним смаком і є поживними. Виділяють такі гриби, що ростуть на деревах, їстівні:

 • Гріфола кучерява. У неї м’якоть волокниста. Має білястий відтінок і приємний стійкий аромат. Капелюшок дуже кущистість і густа, є псевдошляпки, які є зростками. Ніжка чітко виражена, має світле забарвлення.
 • Курячий гриб. Він ще може мати назву трутовик сірчано-жовтий. М’якоть відрізняється пружністю і щільністю. Вона дуже товста. Молодий гриб дуже соковитий. Шапка відрізняється каплевидної форми. Має жовтий і помаранчевий відтінок. Ніжка теж жовтувата, вона погано висловлена. Іноді виходить виростити своїми руками такий грибок.
 • Рожковидная глива. М’якоть має білястий відтінок. Дуже м’ясиста і пружна, але не має яскраво вираженого смаку або запаху. Капелюшок має воронкоподібну або рожковидную форму. Має білувато-сірим забарвленням. На ніжці розташовуються пластинки. Своїми руками такий гриб вийде вирощувати в домашніх умовах, використовуючи деревину і пеньки.
 • Трутовик лускатий. Це ще 1 гриб, що росте на деревах. М’якоть відрізняється приємним запахом. Вона соковита, але щільна. Ніжка коротка, має лусочки буруватого відтінку. На капелюшку теж є такі лусочки, але сама вона жовтуватого кольору і шкіряста. Такий трутовик теж можна їсти.
 • Полипорус ніздрюватий. Капелюшок у цього гриба має овальну або напівкруглу форму. Вона вкрита лусочками. Відрізняється жовто-червоним квітів. Ніжка коротковатая, розташовується як би збоку. Вона біла й гладенька. Полипорус вийде виростити своїми руками, але це нелегко зробити. М’якоть біла. Вона жорсткувата, не відрізняється виразними смаковими якостями, а свій запах ледве помітний.
 • Опеньок зимовий. Його теж можна виростити своїми руками. М’якуш має ніжний смак і легкий грибний аромат. Відрізняється білим кольором. Капелюшок слизька і опукла. Вона має коричневий відтінок, а в центрі ще темніше. Ніжка на дотик оксамитова і волосиста. Теж відрізняється коричневим кольором.
 • Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховийЇстівні гриби часто ростуть на деревах, проте їх не так багато різновидів

  Отруйні гриби на деревах

  Гриби на деревах можуть ще і паразитувати. Причому ця група організмів більш численна, ніж ті, які відносяться до їстівним. Брати їх своїми руками не рекомендується і вже тим більше вживати, так як вони можуть нашкодити здоров’ю людини. Крім того, паразитує на дереві гриб небезпечний і для нього, так як симбіозу між ними немає, і це швидше захворювання. Незважаючи на це, деякі з них активно використовуються в медицині, так як з їх м’якоті роблять ліки.

  Читайте також: Збираємо і вживаємо гриби зеленушки

  Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховий

  Ось найпоширеніші отруйні гриби-паразити дерев:

  Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
  Як виглядають і де ростуть серухи
  Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
  Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів

 • Траметес пухнастий. У нього тонка м’якоть. Вона відрізняється шкірястою структурою і білим відтінком. Капелюшок має борозни, які вгорі вкриті щетиною сіруватого відтінку. Ніжка має такий же колір.
 • Постия в’язка. Це грибочок, який може рости прямо з дерева. М’якоть у нього м’ясиста і соковита, але смак відрізняється гіркуватими нотками. Ніжка біла коротка або взагалі відсутня. Капелюшок має напівкруглу, раковинообразную, трикутну або ниркоподібну форму. Поверхня біла.
 • Пиптопорус дубовий. Виростати може прямо з дерев. Капелюшок має веерообразную або круглу форму. Відрізняється оксамитовість. Часто розтріскується. Має коричневий відтінок. Ніжка має такий же колір, але слабо виражена. М’якоть соковита, м’яка, біла.
 • Ишнодерма смолиста. Її часто можна побачити поруч з деревами. Капелюшок кругла. Вона щільно сидить, а її основу низбегающее. Має червонуватий або коричнюватий колір. А ось ніжка світліше її. Відрізняється гладкістю. За розмірами середня. М’якоть волокниста і соковита. Має світлий коричневий або білий відтінок.
 • Ганодерма південна. Вона зростає з дерева. Ніжки у неї практично немає, а капелюшок плоска. Щільно сидить, трохи опукла. Широкою частиною приростає прямо до грунту або деревині, якщо вона на стовбурі. М’якоть має темний червоний або шоколадний відтінок. Дуже ніжна і м’яка.
 • Як позбутися від трутовика на дереві (відео)

  Лікувальні різновиди грибів на деревах

  Гриб, який росте на дереві, може мати лікувальні властивості. Виділяють кілька різновидів, частини яких вростають прямо в деревний стовбур. Багато грибники активно збирають такі продукти і вдома готують з них ліки. Ось поширені організми, які володіють цілющими властивостями:

 • Трутовик лакований. Він ще може називатися гриб Рейші. Володіє сильним протипухлинною дією. Крім того, відрізняється імуномодулюючими властивостями, стабілізує кров’яний тиск, поліпшує жировий метаболізм. Активно застосовується при занепаді сил.
 • Трутовик скошений. Він називається ще чага. Відрізняється спазмолітичну дію, а також бореться з бактеріями. Ще має репаративні та сечогінні властивості. Може зрости на березі. Володіє гастропротекторным дією, прискорює зарубцьовування ерозій і виразок у шлунку і кишечнику. Здатний підтримувати нормальну мікрофлору кишечника. Він нормалізує роботу всього травного тракту.
 • Модринова губка. Це ще 1 гриб, що росте на деревах. Він володіє яскраво вираженим проносну дію. Крім того, зупиняє кровотечу, має снодійний і заспокійливий дії. Сприяє зменшенню потовиділення. З листяної губки роблять настоянки.
 • Читайте також: Лісові гриби вовнянки: фото та опис

  Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховий

  Гриби, які ростуть на деревах, корисні в якості харчування людям, які мають такі проблеми:

  • підвищений рівень вмісту холестерину в крові;
  • наявність анемії;
  • високий рівень кров’яного тиску;
  • підвищена кислотність шлункового соку;
  • цукровий діабет;
  • ожиріння;
  • ослаблений імунітет.

  До речі, лікувальні гриби, як і деякі їстівні, теж можна вирощувати самостійно, але це досить складний процес. Так що набагато легше збирати їх у лісах.

  Як відбувається зараження дерев грибами

  Як правило, гриби-паразити вражають стовбури старих дерев, які поступово втрачають свою здатність протистояти таким організмам. Так як вони більше не можуть формувати ранові ядро, яке захищає рослину від грибкових спор. Мікозного організми, які руйнують деревину, поширюються не тільки на лісові види, але і фруктовий сад, присадибні зони. Найчастіше вони вражають дубовий, вербовий, липовий, тополиний, березовий стовбур. Крім того, можуть переходити на горіховий, сосновий, кедровий, каштановий, кленовий стовбур. Набагато рідше виявляються хворими ялини і модрини, а ось плодовий сад швидко постраждає від спор.

  Ксилотрофными називають ті гриби, які руйнують деревину. Зараження відбувається через пошкоджені ділянки кори: зламані або обрізані гілочки, сухобочины, рани, морозобоіни, пошкодження механічного характеру. Спори, які розсіюються в повітрі, потрапляють в кору, а потім проростають у деревині. Поступово міцелії поширюються по стовбуру, руйнуючи його. Деякі різновиди ксилотрофов воліють селитися на деревині, яка вже пройшла механічну обробку. Наприклад, це дошки, стовпи, колоди. У таких місцях виростають трутовики, будинкові, забірні, стовпові, шпальные гриби. Існують окремі різновиди організмів, які ростуть на кореневої гнилі. Вони теж вважаються ксилотрофами, але поширюються не тільки суперечками, але і при контакті зі здоровою кореневою системою.

  Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховий

  У підсумку, після інфікування утворюється стовбурова гниль бурого або червоного кольору з деструктивними характеристиками. Ще можна побачити ядровую гниль призматичного типу. Зазвичай паразит вражає ядровую частина. Деякі організми всмоктуються в коріння і звідти вже висмоктують поживні речовини з рослини допомогою спеціальних ниток. Які мікозного організми є паразитичними, складно сказати на перший погляд. Вони можуть мати синяво-чорний відтінок, помаранчевий, темний бурий або світлий білястий колір. Але в будь-якому разі їх роль згубна для рослини, оскільки вона поступово гине. Але з іншого боку, деякі паразитичні різновиди є лісовими санітарами, так як вони розвиваються на хворий або старій деревині. Крім того, вони збагачують ліс поживними речовинами.

  Читайте також: Гриби сироїжки: як правильно збирати

  Вирощування грибів (відео)

  Як боротися з грибами-паразитами

  Про те, що дерев’яний стовбур має гниль всередині, можуть говорити різні ознаки. Наприклад, це наявність сухобочины, плодових тіл грибів, здуття в нижній частині стовбура. Ще знижується показник лінійного приросту. Однак бувають випадки, коли гниль є, однак зовні це ніяк не виражено. Щоб визначити наявність микозного захворювання, можна скористатися спеціальними приладами, які дозволяють вивчити дерево зсередини, але при цьому для нього не буде практично жодної шкоди.

  Наприклад, таким є резистограф. Їм потрібно просвердлити став нездоровим стовбур дерева. Застосовується спеціальне тонке свердло. В цей час датчики реєструють різні показники, в тому числі і щільність деревини за її опірності буріння. Потім за допомогою комп’ютерної програми визначається внутрішній стан рослини.

  Можна скористатися й іншим приладом — арботом. Це своєрідний томограф. Принцип його роботи грунтується на тому, що вимірюється швидкість, при якій звуковий імпульс обладнання проходить через деревину.

  Гриб на дереві (50 фото): їстівні, які паразити, як називатися, вирощувати своїми руками, можна їсти, помаранчевий, горіховий

  Після діагностики приймається рішення про те, видаляти або залишати рослина. Однак додатково потрібно враховувати архітектоніки крони, нахил дерева, особливості породи дерева, грунту, земельної ділянки, наявність інших об’єктів поруч з ним. В залежності від того, наскільки запущено стан рослини, приймаються заходи щодо видалення дерева, якщо воно визнається аварійним. Але іноді його можна вилікувати або, принаймні зупинити поширення гнилі. Дупло лікується за допомогою видалення тих частин, які вражені міцелієм. Потім їх потрібно обробити фунгіцидними засобами. Далі встановлюється арматура, яку закривають ізоляційної прошарком. Потім пломбується дерево, а саму пломбу маскують. Всі ці роботи повинен проводити тільки фахівець.

  Але краще всього проводити профілактику ураження міцелієм. Йому найкраще протистоять здорові і сильні рослини, так що необхідно вчасно прибирати сухобочины, заліковувати рани, пломбувати дупла, видаляти сухе та хворі гілки. Спіли слід обробляти спеціальним герметиком, варом або фарбою. Якщо в саду є хворі рослини, то їх потрібно вчасно видаляти.

  Висновок

  Гриби на деревах — досить поширене явище, і не дивно, адже це найкраще середовище для них. Причому організми можуть бути як їстівними або лікувальними, так і отруйними. Вони паразитують на стовбурах, гілках, коренях рослини. Щоб запобігти цьому, необхідно вчасно проводити профілактичні заходи в своїх садах і городах. Однак деякі з таких ксилотрофных грибів вважаються корисними, так що їх можна збирати в лісах.