Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли з’явилися весняні в лісах, відео

Особливістю республіки Білорусь є переважання помірно-континентального клімату з теплим і вологим літом. Ростуть тут гриби віддають перевагу дерновим, дерново-карбонатним та дерново-підзолистих грунтів.

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відеоСезон збору весняних грибів у Білорусі починається досить рано

Перші весняні гриби в лісах Білорусі

Сезон збору весняних грибів починається досить рано. Як тільки з’явилися листочки на березі, тобто вже в квітні або травні, цілком можна вирушати на тихе полювання. Найчастішими весняними грибами є зморшки і рядки, іменовані «смаржки».

Строчок звичайний

Має зморшкувату та пустотілу капелюшок з звивистими складочками. Фарбування може варіюватися від світлого коричневого кольору до темного буро-коричневого кольору. В останній декаді березня і на початку квітня плодові тіла цього різновиду пахне талим снігом або весняними струмками, але трохи пізніше, приблизно в травні, грибний аромат стає більш вираженим і дуже приємним. Ніжка білого або кремового кольору, зморщена і пустотіла, укорочена.

Строчок гігантський

Найчастіше зустрічається в листяних лісах. Характеризується більш великої, світлого бежевого або трохи бежево-жовтуватого забарвлення, менше складчастої капелюшком. Ніжка даного різновиду також укорочена, без вираженого грибного аромату і смаку. Використовується для приготування грибних порошків, а також приготування перших і других страв, закусок.

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Також рекомендуємо прочитати:Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії

Сморчок звичайний

Володіє неправильно-сітчастої, яйцевидної або кулястої, порожнистої капелюшком, краї якої приростають до жовтуватого або сіро-бурої ніжці. Грибна м’якоть досить тонка і ніжна, тендітна, білуватого забарвлення, з маловираженим ароматом. Ніжка порожня, циліндричної форми, білуватого або буруватого кольору, з наявністю борошнистого нальоту типу. Устречается на старих кострищах, в садово-паркових зонах.

Читайте також: Якісь їстівні, неїстівні та отруйні гриби можна зустріти навесні

Сморчкова шапочка

Володіє капелюшком-наперсточком, надягнутої на досить високу ніжку і прикріплену до неї в самій верхній частині. Поверхня з поздовжньою зморшкуватістю, зовні жовтувато-бурого фарбування і білувата всередині, не має вираженого аромату і смаку. Порожня ніжка білого кольору, восковидні типу, циліндричної форми, трохи розширюється біля основи. Для приготування не використовується попереднє відварювання.

Де збирати лисички в Білорусі (відео)

Назви і опису літніх грибів Білорусі

Комфортні ґрунтові та кліматичні умови сприятливі для росту і розвитку дуже багатьох видів їстівних грибів, які по своїй живильній цінності відносяться до різних категорій.

Білий гриб або боровик

Один з найбільш цінних трубчастих різновидів з капелюшком, що має гладку або трохи зморшкувату поверхню. Молоді екземпляри мають опуклу форму капелюшка, але в процесі росту вона стає більш плоскою. Забарвлення світле коричневе, коричневе або бордово-коричневі. М’якоть міцна і соковита, білуватого забарвлення, з дуже характерним грибним ароматом. Ніжки досить потужні, циліндричної форми, зі світлою бежево-коричневої сітчастою поверхнею.

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Підосичник

Капелюшок різновиди бархатиста, червонувато-оранжева, відносно великих розмірів, спочатку опуклої форми і злегка розправляється по мірі росту і розвитку гриба. Для молодих екземплярів характерна щільність і достатня пружність, м’якоті, але з часом плодове тіло починає поступово розм’якшуватися. М’якоть На зрізі подосиновика швидко синіє або чорніє, а виражений аромат відсутня практично повністю. Ніжка гриба жорстка, з сірувато-білою поверхнею, вкрита волокнистими білуватими або трохи бурими лусочками.

Лисички

Капелюшок і ніжка лисички утворюють собою єдину плодове тіло, забарвлення якого може варіюватися від світлого жовтого кольору до жовтувато-оранжевого забарвлення. Це найпопулярніша різновид в Білорусії. Капелюшок гладка, злегка вдавлені або лійчастого, з трохи хвилястими краями. М’якоть пружна, білуватого забарвлення, з невираженим фруктовим запахом. Ніжка має м’якоть волокнистого типу.

Читайте також: Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Осінні види грибів Білорусії

В затяжний осінній період з теплою досить вологою погодою, часто спостерігається друга хвиля зростання їстівних різновидів.

Опеньки

Різновид характеризується жовтувато-бурими капелюшками середніх розмірів. Молоді екземпляри мають капелюшки дзвоникоподібної форми, яка з часом може ставати розпростертої. Висока, тонка, пружна ніжка має характерний для виду кільцем плівкового типу, яка в процесі росту і розвитку плодового тіла відділяється і обвисає.

Моховик

Їстівний трубчастий вид з сімейства Болетовые. Відрізняється сухий, трохи бархатистою, іноді клейкої, з тріщинами капелюшком. М’якоть білуватого, жовтуватого або червонуватого забарвлення, іноді синеющая на зрізі. Ніжка з гладкою або зморшкуватою поверхнею. Споровий порошок коричневого кольору.

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Отруйні гриби Білорусі

На території республіки рясно ростуть не тільки їстівні різновиди, але також велика кількість отруйних і смертельно небезпечний, особливо для дітей і людей з ослабленим здоров’ям, видів.

Бліда поганка

Найбільш небезпечний отруйний пластинчастий вид, здатний викликати смертельне отруєння. Капелюшки з сіркою або оливковою поверхнею, опукла або розпростерта, з білою м’якоттю, що не має смаку і запаху. Ніжка біла, циліндрична, з характерним потовщенням біля основи.

Ложноопенок

Капелюшок ложноопенка середніх розмірів, дзвоникоподібної форми у молодих екземплярів, і практично плоска у дорослих, старих грибів. Основне забарвлення червонувато-жовте або жовто-помаранчеве, з більш темною центральною частиною. Ніжка тонка і порожня, волокнистої структури. Кільце на ніжці відсутня, а м’якоть жовтувата має гіркий смак і неприємний запах.

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Мухомор червоний

Мухомор легко пізнаваний, завдяки глянсовій, яскравого червоного фарбування капелюшку, вкритої білими крапками. Молоді екземпляри мають полушаровидной шляпочной формою, яка з часом стає увігнутою. Ніжка циліндричної форми, білого або жовтуватого забарвлення, з клубнеобразным потовщенням біля основи.

Свинушка тонка

Тривалий час різновид ставилася до категорії умовно їстівних, але на сьогоднішній день є отруйним грибом. Капелюшок м’ясиста, слабовыпуклой форми з загорнутими повстяними краями, або плоска і воронковідно-втиснутий. Краї можуть бути опущеними, заборчатыми або прямими рубчатыми, часто хвилястими. У молодих екземплярів поверхня має оливково-бурого або оливково-коричневого забарвлення, а у дорослих – сірувато-бура або іржаво-бура. М’якоть на зрізі темніє. Ніжка суцільна, укорочена, з матовою, гладкою, охряно-оливкової або брудно-жовтого кольору.

Читайте також: Особливості грибів паразитів і сапрофітів

Гриби Білорусії (51 фото): опис і назву отруйних, їстівних, місця збору, коли зявилися весняні в лісах, відео

Галюциногенні гриби Білорусі

Ще кілька років тому було прийнято вважати, що галюциногенні гриби на території Білорусі не ростуть, і завозяться з території суміжних держав. Однак, як показує практика, психо-активного характеру речовина під назвою псилоцин у великій кількості міститься в грибах, що належать до роду Рsilосybе. Зовнішній вигляд таких грибів схожий з звичайними поганками.

Середня доза на один прийом становить 6-10 мг і викликає у яка вжила ейфорію приблизно через чверть години. Легка ейфорія супроводжується, як правило, зміною візуального сприйняття і акустичних відчуттів. За умови багаторазового прийому спостерігається виражена, але поступова деградація, яка формує хворобливий стан, близьке по симптоматиці до шизофренії.

Також до категорії галюциногенних відносяться: Панеолус метеликовий (Раnаeоlus рарiliоnасеus), Гнойовик метеликовий (Раnаеоlus sрhinсtrinus), Сінний гнойовик (Раnаеоlus fоеnisecii), Сірчана голова (Нyрhоlоmа суапеѕсепѕ), Волоконница гостра (Inосybe асuta), Гимнопил Юнони (Gymnорilus јипопіиѕ), Мицена чистий (Мусепа pura) і Гнойовик дятловый (Соргіпиѕ рісасеиѕ), а також Рядовка смердюча (Тrichоlоma Іпамоепим) і Сан-Ісідро (Рsilосybe сubеnsis).

Як збирати гриби в Білорусі (відео)

Місця і час збору грибів у Білорусі

Збір здійснюється з ранньої весни і до відчутного осіннього похолодання. Різні види зустрічаються не тільки на добре освітлюваних сонцем узліссях і галявинах у хвойних лісах, а також в затінених ділянках листяних і зміщених лісів. Деякі різновиди ростуть уздовж доріг і на руйнуються пнях. Характер зростання також відрізняється, тому плодові тіла можуть виростати, як поодиноко, так і безладними групами, рядами або кільцями.