Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Для тих, хто любить збирати гриби, Краснодарський край може стати своєрідною Меккою. Цей великий регіон відомий тим, що в його межах росте практично все: від пшениці та соняшнику до соковитих фруктів і ягід. Це пов’язано з природними особливостями суб’єкта, який знаходиться відразу в декількох кліматичних поясах.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Різноманітність погодних умов, якими характеризується Кубань, доповнюється складним рельєфом. Тут присутні і степи, і морське узбережжя, мальовничі гори Кавказького хребта. Листяні ліси змінюють густі хвойники, а чорнозем — підзолисті і глинисті грунти, що переходять у неприступні скелі. Численні фото, зроблені в Краснодарському краї, не дають повного уявлення про все регіоні, так як його частини дуже відрізняються один від одного.

В Росії існує приповідка, що на Кубані навіть паличка, встромлена в землю, здатна прорости. Цей жарт недалека від істини. Крім культурних рослин край багатий різноманітними дикорослими видами, в тому числі і грибами, як їстівні, так і отруйні. Тому, вирушаючи на тихе полювання в краснодарські лісу, краще попередньо знайти фото об’єкта своїх пошуків і уважно вивчити його, щоб не ризикувати здоров’ям, зрізавши помилково небезпечний грибочок.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Як виглядають і де ростуть серухи
Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів

Ранні їстівні види

Найбільш відомі гриби, які можна вживати в їжу, складно переплутати з мухомором або блідою поганкою, що представляють небезпеку для людини. Навіть на фото різниця між деякими безпечними і отруйними найменуваннями настільки очевидна, що, зустрівши ці види в природі, навіть новачок легко розбереться, яку знахідку можна покласти у кошик, а від чого краще триматися подалі.

Краснодарський край дивний тим, що травень, не вважається грибним місяцем, може принести велику удачу любителям тихого полювання. Весняна тепла погода у поєднанні з високою вологістю та відповідними типами ґрунтів створюють сприятливі умови для раннього проростання спор деяких видів.

Щоб побачити, які гриби ростуть на Кубані в травні, достатньо просто прийти в будь-змішаний ліс цього регіону і уважно подивитися на землю, повалені дерева і старі пні. Саме тут зазвичай з’являються перші їстівні гриби Краснодарського краю.

Читайте також: Трюфелі: види грибів та особливості їх вирощування

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Однією з перших можна помітити берестянку або вешенку звичайну. Вона росте на корі дерев великими групами. Це невеликий гриб, який з’являється вже в травні. Період плодоношення триває все літо і осінь. Вологий субтропічний клімат прекрасно підходить для берестянки. Урожай цього виду завжди багатий.

Глива звичайна має капелюшок неправильної округлої форми. З часом вона стає злегка увігнутої в центрі. Краю верхньої частини гриба тонкі і загнуті всередину. Діаметр капелюшка досягає 5-15 див. Її колір може бути блідо-рожевим, сірим або коричневим. Шкірка не відділяється від плодового тіла, м’якоть якого світла, володіє приємним грибним запахом. Фото не дуже точно здатне передати відтінок гливи, але сплутати її з небезпечними видами складно, так як отруйні гриби не ростуть на деревах.

Ще один травневий гриб, який можна зустріти на Кубані, називається «моховик зелений». Своє ім’я він отримав завдяки оливково-золотистим забарвленням капелюшка. Вона може досягати 15 см в діаметрі. У молодих грибів капелюшок опуклої кулястої форми. Ніжка має більш світлий відтінок. Шкірка плодового тіла суха. М’якоть злегка синіє після зрізання.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Починаючи з квітня у лісах Краснодарського краю можна знайти маслюк зернистий, який плодоносить майже до настання холодів. Цей гриб має опуклу округлу капелюшок оранжево-коричневого кольору. Після дощу вона зазвичай стає слизькою, як ніби маслянистою. Звідси і така назва. Ніжка досить коротка, з тонкою сіточкою.

Всі їстівні гриби, що ростуть навесні, можна смажити, варити, сушити, маринувати або солити. Їх великою перевагою є те, що період активного плодоношення багатьох отруйних видів не збігається з часом їх появи. Це частково знижує ризик отруєння. Але все ж до збирання цього натурального ласощі потрібно ставитися дуже відповідально навіть у травні.

Кавказькі гриби (відео)

Тихе полювання на Кубані влітку і восени

З настанням середини червня грибів у лісах змішаного типу стає набагато більше. Деякі з них можна зустріти тільки влітку, інші ростуть майже до кінця осені. До других відноситься білий гриб, що традиційно вважається шляхетним виглядом. Знайти його мріє кожен любитель тихого полювання.

Читайте також: Опис грибів опеньків і технологія їх вирощування

Білий гриб, що виріс в Краснодарському краї, нічим не відрізняється від тих, що збирають в інших регіонах. Капелюшок кругла і опукла. З часом вона стає більш плоскою. Її колір спочатку світло-сірий, потім поступово темніє до буро-коричневого. Ніжка завжди світла. М’якоть біла з яскраво вираженим грибним ароматом і прісним смаком.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Благородні гриби у великій кількості ростуть буково-ялицевих та дубово-грабових лісах, якими багата Кубань. Цей вид придатний для будь-якої обробки і вважається універсальним в кулінарії.

Ще одним цікавим грибом, характерним для Краснодара і всього регіону, є грабовик. Він виділяється серед інших видів золотисто-жовтою зморшкуватою капелюшком. Ніжка грабовика найчастіше вигнута. Вона має волокнисту поверхню і потовщується біля основи. М’якоть цього виду м’ясиста, неоднородая. На зрізі вона темніє.

Грабовик зростає в передгірських районах. Найбільше таких грибів можна зібрати в хвойних лісах з глинистим типом грунту. Але і в змішаних дібровах грабовики зустрічаються досить великими групами. Період плодоношення триває з липня до вересня.

Не менш популярними грибами Краснодарського краю є ежовики. Вони з’являються в середині літа в листяних і змішаних лісових зонах і закінчують плодоношення в листопаді перед настанням холодів.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Товста і нерівна капелюшок ежовика має хвилясті краї і неправильну овальну форму. Колір у верхній частині цього виду рожево-жовтий. М’якоть плодового тіла на зрізі має такий же відтінок. Рожева ніжка циліндричної форми звужується до основи. Їжовик жовтий росте на будь-яких грунтах. Він належить до 4 категорії, підходить для смаження, варіння і тушкування.

Краснодарський край по чисельності різних видів грибів порівнюють з Приморьем. Сприятливі кліматичні умови сприяють такій різноманітності. Тут можна зустріти майже всі гриби, існуючі на території Росії:

  • підберезники;
  • підосичники;
  • лисички;
  • рижики;
  • сироїжки;
  • грузді;
  • рядовки;
  • сморчки;
  • опеньки і багато інших.

Але крім їстівних видів на Кубані можна зустріти велику кількість грибів, непридатних для вживання в їжу. Вони представлені десятками найменувань. Неїстівні гриби можуть бути дуже небезпечні, адже багато з них токсичні. Тому збирати лісові дари завжди потрібно вкрай обережно.

Читайте також: Де в Башкирії ростуть гриби?

Дубовики в Краснодарському краї (відео)

Небезпечні види грибів в Краснодарському краї

Деякі отруйні гриби є двійниками їстівних. Тільки окремі зовнішні ознаки дозволяють ідентифікувати їх. Але досвідчений грибник завжди зможе безпомилково визначити, чи є той чи інший гриб або краще відмовитися від його вживання.

Найвідомішими отруйними грибами є мухомори і бліді поганки. Перший вид має характерне забарвлення капелюшка. Вона червонуватого кольору з білими вкрапленнями. Ніжка у мухоморів досить тонка, як правило, біла.

Бліда поганка отримала свою назву за блідо-сіре забарвлення з легким зеленуватим відтінком. Капелюшок має куполоподібну форму, краї верхньої частини нерівні, іноді хвилясті. Ніжка зазвичай тонка, звужується вгорі. Найбільш характерний зовнішній ознака — тонке напівпрозоре кільце, яке має гриб під капелюшком. Цей елемент є у багатьох отруйних видів, що дозволяє відрізняти їх від їстівних.

Ще один отруйний гриб, який краще обходити стороною, називається сатанинським. Він має подушкообразную капелюшок блідо-сірого кольору. Нижній її край червонуватий. Ніжка у цього виду дуже ламка. Вона зазвичай забарвлена в жовто-червоний відтінок. М’якоть сатанинського гриба біла, але на зрізі синіє і червоніє.

Гриби Краснодарського краю (35 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, ростуть, в травні

Умовно їстівний гриб або небезпечний отрута?

У Краснодарському краї дуже поширена свинушка. До 80-х років минулого століття вона вважалася умовно їстівним. Її вживали в їжу після тривалої обробки: вимочували у воді 72 години і варили 30-60 хвилин. Сьогодні цей гриб визнаний отруйним. Він містить небезпечний токсин, здатний руйнувати еритроцити і викликати гостру ниркову недостатність, наслідком якої може бути навіть летальний результат.

Свинушка має кілька назв: корівник, свинарь, дунька. Це гриб з жовто-бурою круглою головкою, що має увігнуті краю, росте в місцях з підвищеною вологістю великими групами. Пряма невелика ніжка має той же колір, що і верхня частина. М’якоть м’ясиста, позбавлена яскраво вираженого смаку і аромату.