Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Гриби опеньки — це дуже складна і мінлива за своїм складом група, яка об’єднує гриби з різних сімейств. Вони ростуть великими сім’ями на пнях, що впали і живих деревах, на покриві з разлагающейся листя, у траві. Найчастіше зустрічаються гриби опеньки, які живляться мертвими органічними рештками пнів. Деякі з них є паразитами, оскільки вони селяться на живих деревах (березах, пенатах, ялини) і дуже стрімко їх знищують. Мікологи відносять дані гриби до 3-4 розряду харчової цінності, але бувалі грибники вважають одними з кращих для консервації і заморожування.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимовіГриби опеньки — це дуже складна і мінлива за своїм складом група, яка об’єднує гриби з різних сімейств

Опеньки діляться на помилкові і справжні. Крім неїстівних «родичів» вони ще мають досить отруйних двійників поза своєї групи. Так як всі опеньки не мають узагальнених для всіх видів характеристик, що їх дуже складно розрізняти. Крім цього, деякі види можуть частково змінювати зовнішність». Ці метаморфози залежать від погодних умов або дерева, на якому поселяються гриби.

Їстівні опеньки дуже корисні для людини, так як мають багатий хімічний склад, містять природні антибіотики і протиракові речовини. Для поповнення добової норми у вітамінах B1 і З досить з’їсти всього 100 г готового продукту. Быстроусвояемые білки, вітаміни E, PP і B2, натрій, калій, марганець тільки підвищують дієтичну цінність цих грибів. Вхідні в їх склад кальцій і фосфор прирівнюють грибні страви до рибним, а наявність заліза благотворно впливає на роботу щитовидної залози і кровоносної системи людини.

Гриби опеньки (відео)

Поширені види опеньків

Негниючник луговий

Гриб опеньок луговий (Marasmius oreades) відноситься до сімейства трихоломовых росте на луках, узліссях, пасовищах, вздовж доріг. Друга назва — негниючник луговий, або гвоздиковий гриб. Сім’я зазвичай розташовується великими кільцями, які в народі називаю ведьмиными. Розмір цих кіл з кожним роком збільшується. Деяким з них буває по кілька сотень років. На луках ростуть і схожі на цей гриб отрутні говорушки агрестис. У них тісно прилягають один до одного пластинки і тендітні ніжки. Верх капелюшки нагадує скло, обрамлене кільцем. Схожа на негниючник луговий і малоприємна, але не отруйна коллибия лесолюбивая.

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів
Хибні опеньки: опис видів та мета зростання

Опеньки лучні дуже маленькі, тому легко ховаються в сухий період. Добре їх видно після дощу. Ці гриби в першу чергу використовують для супів. Найкраще збирати тільки капелюшки, оскільки ніжка у них занадто жорстка. Збирають їх з червня по жовтень. Лучні опеньки злегка пахнуть гвоздикою або гірким мигдалем, володіють своєрідним солодкуватим присмаком. Вони мають тілесно-коричневу або бежеву капелюшок (діаметр 3-9 см) з гофрованими краями. Пластинки білуваті, відокремлюються один від одного. Спори білі. Ніжка біла, жорстка. У деяких районах Європи зустрічається часто.

Читайте також: Лісові гриби вовнянки: фото та опис

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Літні опеньки

Опеньок літній (Pholiota mutabilis) відноситься до групи строфариевых і поширений по всій Європі. Ці цінні їстівні гриби мають неперевершений і приємний горіховий аромат. Вони відмінно підходять для гарячих грибних страв. В їжу придатні тільки капелюшки, так як залишок гриба досить жорсткий. Для того щоб не поплутати літні опеньки з грибами-двійниками опеньок, а саме отруйної галериной облямованої, їх рекомендується збирати разом з ніжками. Цей вид опеньків зростає з травня по жовтень на мертвих, загниваючих листяних (рідше хвойних) деревах, дуже любить пеньки. Він має капелюшок діаметром 5-8 см від жовтого до оранжево-коричневого кольору. М’якоть біла, пластинки горіхово-коричневі, а спори землисто-коричневі. Верхня частина ніжки кремова, після шкірястою зони кільця покрита темними лусочками.

Цей гриб легко дізнатися в сиру погоду, так як його збільшується від вогкості гладка клейка капелюшок стає двоколірною (ніжно-коричнева середина і темна широка облямівка по краю). У молодих екземплярів капелюшок маленька, опукла, закрита знизу плівковим покривалом. По мірі дозрівання опенька вона стає плоскою, а з колишнього покривала на ніжці формується плівчасте кільце. У період посухи капелюшки літніх опеньків трохи висихають і стають однотонного медового кольору. Розрізняти їх потрібно за такими ознаками: наявність кільця на лускатої ніжці, кремово-білі пластинки, коричневий шар з спір, що осипається зі старих екземплярів на капелюшки молодих грибів.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимовіЇстівні опеньки дуже корисні для людини, так як мають багатий хімічний склад, містять природні антибіотики і протиракові речовини

Чешуйчатка золотиста

Королівські опеньки (Pholiota aurivella) належать до роду чешуйчаток сімейства строфариевые. Друга їх відома назва — чешуйчатка золотиста. Їх капелюшки можуть бути до 20 см у діаметрі, а висота — 15-20 см, що робить цей вид опеньків справді королівськими. Ці гриби відрізняються від звичайних опеньків тим, що схожі на «їжачків». Ростуть, як і інші представники цієї групи, дружними родинами. Королівські опеньки мають коричнево-золотистий або іржаво-жовтий капелюшок з розкиданими по всій її поверхні бурими загостреними лусочками. Пластинки широкі, світло-солом’яні, прирослі до ніжки зубцями. М’якоть у чешуйчаток золотистих білувата, з жовтим відтінком. Ростуть вони в листяних лісах, воліють селитися на вербі, вільхі або поруч з ними. Часом їх можна зустріти на березових пнях. Найкраще збирати ці гриби з серпня по вересень.

Читайте також: Доступний гриб валуй

Завдяки різноманітності мікроелементів і амінокислот королівські опеньки дуже корисні для здоров’я. Чешуйчатка золотиста містить фосфор, кальцій, залізо, натрій, магній, корисні амінокислоти, протеїни, вітаміни. Багато корисні речовини в цьому вигляді грибів в рази вище, ніж в інших видах опеньків. Так як чешуйчатку золотисту відносять до 4 класу, перед вживанням їх необхідно відварити.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Фламмулина — подарунок зими

Зимові опеньки (Flammulina velutipes) родом з сімейства трихоломовых. Це їстівні гриби, які ростуть взимку і не бояться морозу. Під час сильних холодів зимові опеньки лише на короткий час перестають рости, а з настанням менш суворої погоди відновлюють свій розвиток. Як виглядає опеньок зимовий? Він має ряд відмінних особливостей, а саме:

  • верхній шар капелюшки вологий, слизистий;
  • капелюшок розміром 2-5 см, коричнево-помаранчева, з короткою гофрування;
  • спори білі;
  • пластинки кремові, видалені один від одного;
  • м’якоть білувато-жовта, кремова на зламі;
  • відсутність кільця і лусочок на тонкій ніжці;
  • ніжка чорно-коричнева, бархатиста.

Цей зимовий гриб дуже цінується завзятими грибниками. Незвичайне час зростання (листопад-березень) не дозволяє сплутати їх з іншими грибами. Він росте, як правило, в річкових заплавах, вздовж струмків, серед опалого вербових гілок, іноді їх можна знайти в сирих букових лісах. Зимові опеньки зустрічаються найчастіше в центрі і на півночі Європи. Слід бути гранично обережним, оскільки м’якою зимою в тих же місцях можна зустріти сильно отруйний гриб галерину облямовану. Її легко відрізнити за сріблястою ніжці з прожилками.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Незважаючи на те, що фламмулина (зимовий опеньок) класифікується як умовно-їстівний гриб, бувалі грибники вважають його не тільки одним із кращих за смаковими якостями серед опеньків, але і більш прийнятним для домашнього культивування. У їжу вживають тільки капелюшки, так як ніжки надто сухі. Виросли будинки зимові гриби набагато смачніше, ніж їх лісові родичі, і при цьому абсолютно безпечні для здоров’я людини.

Опеньки осінні гриби (відео)

Технологія вирощування опеньків

Опеньки користуються величезною популярністю у грибоводів. Можна вирощувати як літній опеньок, так і зимовий. Культивування літніх грибів здійснюють на чурка, деревних відходах, пнях і гілках. Вирощування зимового опенька можливо при певних кліматичних умовах: висока вологість, слабка освітленість і знижена температура. Також їм необхідний певний склад субстрату, щоб було чим харчуватися під час росту.

Фламмулину на Сході цінують за гарні смакові якості й за цілющі властивості. До її складу входять речовини, які знижують ризик ракових захворювань. Капелюшки молодих грибочків можна їсти в сирому вигляді і додавати їх в холодні закуски і салати. Ніжки фламмулины, вирощеної штучно, досить м’які і можуть бути використані після попереднього відварювання. Гриби в домашніх умовах при недостатньому освітленні можуть зрости майже білими, що абсолютно не впливає на їх смак і корисні властивості.

Читайте також: Де збирати гриби: Краснодарський край – прекрасне місце для тихого полювання

Отже, розглянемо більш детально, як вирощувати опеньки в домашніх умовах (від виготовлення субстрату до збору врожаю).

Можна купити в магазині спеціальні субстратні блоки, які повністю готові для посадки міцелію, а можна виготовити їх самостійно.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Виготовлення дволітрового субстратного блоку з міцелієм

Для виготовлення дволітрового субстратного блоку беремо 200 г суміші соснових опилок, лузги соняшника, рубаних тонких гілочок чагарників і листяних порід дерев (крім дуба). Додаємо до складу 70 г перловки або ячменю і одну чайну ложку без гірки крейди (вапняної муки). Все перемішуємо, повністю заливаємо водою і залишаємо на 5-10 хвилин. Проварюємо протягом 45 хвилин після закипання і проціджуємо. Ця процедура потрібна для знищення цвілі, спор і шкідливих бактерій. Підсушуємо отриману суміш на деко в духовій шафі на слабкому вогні близько 20 хвилин.

Остиглий субстрат викладаємо в дволітрову банку або щільний целофановий пакет з аналогічною ємністю. Охолоджуємо готовий блок в холодильнику. Його температура повинна бути нижче кімнатної. Розминаємо чистими руками зерновий міцелій, викладаємо приблизно 20 г на поверхню субстрату і ущільнюємо. Далі потрібно закупорити блок. Пакет зав’язуємо, а банку закрити капроновою кришкою. Робимо зверху отвір діаметром 3 см і вставляємо в нього ватну пробку. Поміщаємо блоки на місяць у приміщення з температурним режимом 12-20 °C. Після закінчення цього строку грунт в блоці ущільнюється і світлішає, а на її поверхні з’являються зачатки майбутніх грибів у вигляді горбків.

Гриби опеньки (45 фото): харчуються мертвими органічними рештками пнів, двійники, вирощування в домашніх умовах, їстівні, літні, зимові

Зимові опеньки будинку

Як виростити гриби у своєму домі? Для зростання опеньків в домашніх умовах потрібна температурі 8-12 °C і вологість повітря 80%. Після появи зачатків блоки вже не потрібно закупорювати. Пакети розв’язують, а з банок знімають кришки. При високій вологості можна повністю звільнити блок від поліетилену, тоді опеньки будуть рости в різні сторони. Для отримання акуратного грибного пучка з високими ніжками на горлечко банки можна надіти сорочку з картону.

У холодну пору року вирощування грибів можна організувати на стандартному заскленому балконі і при цьому кілька разів збирати непоганий урожай. Вирощуючи будинку фламмулину, потрібно пам’ятати, що її спори не повинні потрапляти на живі дерева. Цей гриб може не тільки вибрати для свого існування пень загиблого дерева, але й оселитися на плодових деревах вашого саду.