Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види

Трутовики – всім відомі гриби, які викликають недовіру у багатьох грибників. Насправді є їстівні, повністю безпечні види, які можна приготувати як звичайні гриби. А ще трутовики використовуються в лікувальних цілях, тому нехтування ними щонайменше необгрунтовано.

Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовики – всім відомі гриби, які викликають недовіру у багатьох грибників

Загальна характеристика гриба трутовика

Трутовик – це гриб, який належить до групи з відділу Базидіоміцети. Сама ця група несистематичний, тобто в ній поєднуються різні види, які подібні типом живлення і особливостями способу життя, але разом з тим вони сильно відрізняються зовнішнім виглядом, будовою і особливостями розмноження. Народна назва – гриб чага. Так називають ороговілий, затверділий виріст, часто зустрічається на березах і інших листяних деревах.

ЦЕ ЦІКАВО

Трутовик справжній рекордсмен у царстві Грибів. Деякі представники виростають в діаметрі до 1,6 метра, а по масі складають 5-6 кілограм.

Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик – це гриб, який належить до групи з відділу Базидіоміцети

Їстівний трутовик чи ні

На це питання відповісти однозначно можна так: є їстівні види гриба, є неїстівні, причому останніх – більшість. При цьому серед них можна виділити отруйні представники – по суті, м’якоть гриба безпечна для людини, але у багатьох видів вона досить жорстка і за смаковими якостями сильно поступається іншим грибів.

Перед тим, як відправитися в ліс, слід добре вивчити фотографії їстівних видів, які досить смачні в різних рецептах (детальніше – у відповідному розділі):

Також рекомендуємо прочитати:Як виглядають і де ростуть літні опеньки
Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей
Гриби грузді: опис їстівних і неїстівних видів
Хибні опеньки: опис видів та мета зростання

 • Трутовик сірчано-жовтий.
 • Печеночник (печіночниця звичайна).
 • Трутовик лускатий (або строкатий).
 • Трутовик зонтичний.
 • ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

  Оскільки більшість трутовиків неїстівні або мають своєрідні смакові якості, не слід брати ті гриби, в яких ви не впевнені. І ще одне важливе правило – поблизу автодоріг і підприємств гриби брати не варто: вони накопичують важкі метали та інші шкідливі речовини.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик буквально висмоктує воду і поживні компонентами з деревини

  Чим і як живиться гриб трутовик

  Трутовики – це своєрідна група грибів. Якщо більшість представників цього царства харчуються тільки відмерлими рослинами, оселяючись на деревині підгнилих та повалених дерев, то трутовик – це гриб-паразит, що живе на живих, здорових деревах.

  Різні види цих грибів оселяються на деревних стволах і за кілька років проникають всередину відростками міцелію. Таким чином, трутовик буквально висмоктує воду і поживні компонентами з деревини – він харчується речовинами, які синтезуються у берези, осики або іншому дереві. У результаті вона починає вмирати і через кілька років загниває.

  Цікаво, що такий тип відносин не закінчується і після загибелі рослини. Коли дерево остаточно відмерло, трутовик продовжує в ньому жити, руйнуючи вже мертві залишки. Під плодовим тілом гриба розвиваються спори, які несуться вітром та уражають нові дерева – так відбувається життєвий цикл цього паразитичного організму.

  Читайте також: Маринуємо білі гриби швидко і смачноГриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик вражає різні види дерев

  Опис плодового тіла гриба трутовик

  Плодові тіла різних видів трутовиків сильно відрізняються за забарвленням. Для багатьох із них властива характерна особливість – у міру зростання вони стають жорсткими і перетворюються в повністю затверділі освіти, схожі на копытообразные вирости. Трутовик вражає різні види дерев – березу, осику, вільху, тополю, вербу. Однак на хвойних рослинах зустрічається набагато рідше – очевидно, смола цих дерев пригнічує розвиток грибниці.

  За формою різні види трутовиків майже збігаються – їх капелюшок являє собою ніби перевернуте блюдце, вонзенное в стовбур. Однак можуть бути і інші варіанти – рівні плодові тіла. По квітам спостерігається велика різноманітність – від сірих і бежевих до коричневих, помаранчевих, бурих і винно-червоних. Селяться трутовики найчастіше поодинці, але існують і ті види, які ростуть групами.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиЗа формою різні види трутовиків майже збігаються – їх капелюшок являє собою ніби перевернуте блюдце

  Корисні і лікувальні властивості деревного гриба-паразита

  В даний час хімічний склад гриба вивчений не повністю. Тим не менш, достовірно відомо, що до його складу входить досить багато корисних для людини речовин:

  • полісахариди, що пригнічують ріст ракових клітин і зміцнюють імунітет;
  • сапоніни і поліфеноли, необхідні для нормального обміну речовин;
  • таніни;
  • сексвітерпени.

  Завдяки цьому його використовують як засіб лікування:

  • цукрового діабету;
  • цирозу і жирового гепатозу печінки;
  • закрепів і дисбактеріозу;
  • вугрів, висипів та фурукнулов;
  • знищення деяких паразитів (лямблій);
  • ран і гнійників.

  Деякі рецепти народної медицини розглянуто у відповідному розділі.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиВбиваючи старі дерева, трутовики звільняють місце в лісі для нових

  Чим небезпечний трутовик для дерев

  Для дерев трутовик приносить шкоду, оскільки він буквально висмоктує з деревини воду і органічні речовини. Процес триває багато років, тому ефект помітний не відразу. В результаті рослина висушується і стає крихким, в результаті чого після невеликого урагану ламається і падає на землю разом з трутовиком, який продовжує живитися ним.

  Тим не менш, навіть така шкідлива на перший погляд діяльність приносить свою користь. Вбиваючи старі дерева, трутовики звільняють місце в лісі для нових, і таким чином в якомусь сенсі їх можна вважати санітарами лісу. Корисний гриб і своїм хімічним складом – багато його види використовуються в народній медицині для лікування різних захворювань (детальніше – у відповідному розділі).

  Як приготувати трутовик (відео)

  Шкода трутовика для організму людини

  Трутовик не несе особливої загрози для здоров’я людини, однак неїстівні види можуть перетравлюватися дуже важко і викликати здуття живота, відчуття важкості і навіть напад блювоти. Отруєння можуть спровокувати тільки ті плодові тіла, які ростуть поруч з дорогами і промисловими виробництвами.

  Тим не менш, не рекомендується використовувати в їжу гриби тим людям, які страждають хронічними захворюваннями шлунка і кишечника, вагітним і годуючим жінкам. Також не слід збирати старі представники їстівних видів – вони сильно втрачають у смакових якостях і стають дуже жорсткими з часом, чому їх і недолюблює більшість грибників.

  Поширені види трутовика

  В даний час описано кілька десятків видів цих грибів. Вони поширені досить широко, тому що в більшості випадків невибагливі до умов життя – скрізь, де росте достатня кількість листяних дерев, неминуче оселиться і трутовик. Зустрічаються ці гриби в Росії від Європейської частини до Сибіру і Далекого Сходу, повсюдно в Європі і США. Вони воліють помірний клімат, тому в тропічних широтах поширені незначно.

  Читайте також: Як виглядають і де ростуть літні опеньки

  Нижче розглянуті кілька видів, які найбільш часто зустрічаються в нашій країні. Спочатку йде їстівні різновиди.

  Галерея: гриб трутовик (43 фото)

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, види

  Трутовик сірчано-жовтий

  Цей вид має красиву яскраво-жовте забарвлення. Він росте завжди групами і зустрічається в нашій країні тільки в Європейській частині. Найбільше любить селитися на дубах, вишні, тополях, горобині і буках. Характерна особливість – сім’я грибів нагадує застиглу на корі дерева монтажну піну.

  Брати гриби можна відразу цілим гніздом, причому дуже великі, старі представники краще не використовувати. І ще одне важливе правило збору – якщо сірчано-жовті трутовики з листяних деревах абсолютно безпечні, то з хвойних їх краще не збирати – є незначний шанс легкого отруєння.

  ЦЕ ЦІКАВО

  У Німеччині та США цей вид вважається справжнім делікатесом: його називають «лісова курятина» за схожість смаку з смаженою куркою. А в Ізраїлі існує фермерське господарство, спеціально выращивающее саме цей гриб.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик сірчано-жовтий

  Печіночниця звичайна

  Капелюшок нагадує за кольором печінку, тому гриб і отримав таку назву. Він воліє також клімат Європейської території Росії, особливо часто поселяючись під дубами або каштанами.

  У їжу вживають тільки молоді печіночниці. Вона має приємний смак, з легкою кислинкою. Найчастіше її смажать або тушкують з цибулею та картоплею, як і інші гриби.

  Трутовик лускатий (строкатий)

  Цей вид має м’яку і досить товсту капелюшок. На відміну від багатьох інших трутовиків у нього є навіть ніжка, так що виглядає він, як звичайний гриб. Росте в середній смузі нашої країни. Він досить поширений в березняках і зростає навіть в найбільш несприятливі сезони зважаючи на своїй невибагливості.

  Тим не менш, грибники рідко беруть його, оскільки м’якоть досить жорстка. Найчастіше його вживають після тривалого варіння.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик лускатий (строкатий)

  Трутовик зонтичний

  У нашій країні зустрічає рідко, але в сусідньому Китаї це дуже популярний гриб. Він має невеликі плодові тіла, які, проте, завжди ростуть великими сім’ями. Отримав свою назву завдяки капелюшку, що нагадує парасольку.

  В основному віддає перевагу м’який клімат і дубові, букові, грабові ліси. Поряд з капелюшком має ніжку, яка нагадує згорнуту трубочку. У китайській кухні його вживають як в смаженому, так і у вареному вигляді.

  Далі перераховані неїстівні види цього гриба.

  Несправжній Трутовик

  На відміну від цього, він дуже міцно прикріплюється до стовбура дерева. Має сірі, бежеві і бурі (іноді іржавого кольору) відтінки плодового тіла. Ніжки у цього гриба немає зовсім, а капелюшок досить велика – з віком досягає 25 см у діаметрі.

  Трутовик лакований

  Цей гриб має дуже красиве плодове тіло, що нагадує за кольором міцно заварений чай. Його поверхня глянцева і виблискує на сонці, завдяки чому вид і отримав свою назву. Він найбільше відомий у Китаї, Кореї і Японії, де його навіть прозвали «грибом безсмертя», оскільки екстракти цього виду використовуються в місцевій народній медицині.

  Читайте також: Секрети і варіанти приготування наваристих грибних щейГриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик лакований

  Трутовик різнобарвний

  А цей вид має капелюшок виняткової краси. Вона складається з різнокольорових напівкіл світлих відтінків і різної ширини – зелені, помаранчеві, червоні, жовті і навіть бузкові. На відміну від багатьох інших, цей вид не відноситься до паразитів і найчастіше живиться лише відмерлими деревами.

  Способи приготування їстівного трутовика

  Готувати трутовики можна, як звичайні гриби. Ось кілька простих рецептів.

  Суп з лускатого трутовика

  З цього виду можна приготувати суп з галушками. Відварюється 300 г дрібно порізаних капелюшків, доводять до кипіння і на слабо вогні доходять півгодини. Потім вони виймаються і прокручуються на м’ясорубці, а в бульйоні варяться галушки, картопля, зелень і спеції – за смаком. Подрібнені гриби знову вводяться в суп і доводяться до кипіння, після чого варяться на слабкому вогні ще чверть години.

  Салат з трутовика сірчано-жовтого

  Береться 200 г гриба, відварюють в солоній воді протягом години, охолоджують і нарізають. У салат додається сметана, цибуля, оцет або лимон, а також сіль і зелень за смаком. Можна посилити поживність картоплею.

  Гриби трутовики (43 фото): їстівний чи ні, лускатий, як попередити зараження дерев, лікувальні властивості, видиТрутовик різнобарвний

  Смажений печеночник

  А цей вид гриба можна посмажити з цибулею і картоплею. Але попередньо його треба поварити півгодини на слабкому вогні в підсоленій воді. Сіль, зелень і спеції додаються за смаком.

  Гриб трутовик в гомеопатії та народній медицині

  Застосовують трутовики в медичних цілях внутрішньо і зовнішньо.

 • Для приготування спиртової настоянки береться столова ложка подрібненого сухого гриба, заливається півлітровій пляшці горілки і розбавляється 2-ма склянками холодної води. Настоюється дуже швидко – за 3-4 дні.
 • Для відвару таку ж кількість гриба кип’ятять в 2 склянках води протягом півгодини, остуджують і проціджують. Цей відвар застосовують як усередину, так і зовнішньо.
 • ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

  Оскільки склад багатьох видів цих грибів до кінця не вивчений, то консультація лікаря перед початком лікування – обов’язкова.

  Корисні властивості трутовика (відео)

  Як попередити зараження дерев трутовиком

  Якщо в природі трутовик – санітар лісу, то жоден садівник не побажає бачити такого «помічника» на своїх деревах. Щоб убезпечити садові рослини від непрошеного гостя, існує кілька простих способів:

 • Регулярний ретельний огляд на предмет сторонніх утворень – молоді трутовики відокремити від стовбура набагато легше, ніж старі.
 • Будь-які зрізи на деревах краще просочувати фунгіцидами, карболкою або мідним купоросом – спори грибів проникають в основному саме через відкриті місця.
 • Якщо трутовик виявлений на дереві занадто пізно, краще все-таки його прибрати, щоб гриб не дав спори, які можуть заразити інші дерева. В свою чергу всі інші дерева треба негайно обробити фунгіцидами.
 • Трутовики – це і корисні, і шкідливі гриби одночасно. Якщо правильно застосовувати заходи захисту і навіть просто регулярно стежити за деревами саду ніщо не загрожує – розвиваються плодові тіла досить повільно.