Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Хоча гриби можна збирати у будь-який час року, найбільш врожайною грибний часом є осінь. У цей період продовжують рости майже всі літні гриби, а також з’являються нові, які не люблять жаркий клімат.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відеоХоча гриби можна збирати у будь-який час року, найбільш врожайною грибний часом є осінь

Сезон збору грибів восени в регіонах Росії

Достаток дощів, відсутність жаркого сонця, нічна прохолода та інші особливості, притаманні осіннього періоду, служать прекрасними умовами для зростання грибний культури.

З вересня грибники виходять на тихе полювання за делікатесними особинами. На початку осені ще не закінчують плодоносити літні грибниці, але вже з’являються інші види, наприклад, опеньки, рижики, підосичники, підберезовики, сироїжки, говорушки.

У жовтні земля покривається опалим листям, в якій ховаються гриби. При цьому число особин вже помітно скорочується. У середині осені продовжують рости маслюки, зеленушки, сироїжки, рядовки, чорні грузді. Грибні мухи не переносять холодні тумани, зникають, перестаючи псувати зовнішній вид грибів. Осіння пора чудово підходить для сушіння лісового продукту, оскільки в квартирах вже включено опалення, де можна добре просушити сировину.

Деякі види грибів переносять невеликі нічні заморозки. На пнях і валежнике люблять селитися гливи і сірі рядовки, які можна збирати до настання сильних морозів.

Також рекомендуємо прочитати:Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії

Як ростуть білі гриби (відео)

Які гриби ростуть у лісі на початку осені

Оскільки після появи ніжки, зв’язує грибницю з капелюшком, до формування плодового тіла пристойних розмірів проходить 2 тижні, після дощу можна йти на пошуки грибів вже через 1-2 тижні. Пік збору врожаю припадає на вересень.

Опеньки

Особливість осінніх опеньків в швидкому появі врожайною хвилі і швидкому зникненні. Любителям даного виду ласощі важливо не пропустити початок збору. Культура воліє селитися колоніями на повалених стовбурах дерев, сухостої, пнях і на кореневій системі живих рослин. Деревні гриби можуть рости на одному місці до 15 років, поки грибниця не зруйнує дерево-господаря повністю.

Читайте також: Якісь їстівні, неїстівні та отруйні гриби можна зустріти навесні

На одному пеньку виростає до декількох літрів примірників. Молоді особини збирають разом з ніжками. Якщо опеньки підросли і капелюшки розкрилися, то необхідно зрізати тільки капелюшки, оскільки харчова цінність ніжок незначна. Для того щоб не порушити грибницю, важливо зрізати гриб, а не висмикувати з коренем.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Лисички

В основу назви лягло давньоруське слово «лисый», що означає «жовтий». Гриби воліють селитися на кислих ґрунтах. Сірувато-жовта ніжка довга трубчаста всередині. Буро-жовта капелюшок має воронкоподібну форму з хвилястими краями. Структура м’якоті щільна з приємним ароматом. Для того щоб пом’якшити жорсткість, потрібна тривала термічна обробка.

Досить часто можна зустріти лисичку неправдиву, яка є умовно-їстівними рослинним продуктом. Хоча правильна кулінарна обробка виключає можливість отруєння, смакові якості цього гриба набагато нижче, ніж у справжньої лисички. Забарвлення неправдивої лисички набагато яскравіше, а поверхня капелюшки злегка бархатиста. Краї капелюшки акуратно закруглені.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Рижики

Яскравий грибочок з оранжево-червоним забарвленням любить селитися серед сосен. У місці зламу виділяється оранжевий молочний сік з приємним смолистим запахом, який зеленіє при окисленні.

Капелюшок має діаметр до 17 див. Для молодих екземплярів характерна округло-опукла, а для старих воронковидна. З часом загнуті краї капелюшки випрямляються. Ніжка циліндричної форми, що досягає в довжину до 6 см і в товщину до 2 див. Часто уражається шкідниками.

Дана популяція воліє рости групами. Включається в першу смакову категорію. завдяки цьому, люди вживають їх у свіжому, солоному, маринованому і консервованому вигляді.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Сироїжки

Гриб розповсюджений на території Росії. Відомо близько 60 представників даного сімейства, умовно розділяються на 3 групи:

 • їстівні;
 • малоїстівна;
 • отруйні.

Всі представники подібні за будовою і зовнішнім виглядом. Капелюшок у формі півкулі по мірі дорослішання випрямляється, стаючи плоскою. Бувають особини з лійкоподібної капелюшком і загорнутими вгору краями. Їстівні представники пофарбовані в зеленувато-бурі тони, а отруйні в яскраво-червоні. Можна зустріти і плямисті капелюшки. Залежно від вологості поверхня може бути липкою або сухою. Верхня плівка легко відділяється.

Ніжки циліндричної форми пофарбовані в білий або жовтуватий колір. Неїстівні види бувають рожевими. Щільна біла м’якоть з віком стає більш крихкою і розсипчастою.

Читайте також: Гриби дощовики: опис видів і лікувальних властивостей

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Білі гриби

Повноправні господарі лісу, користуються величезним попитом, оскільки мають делікатесні смакові якості. Беруть участь у всіх видах кулінарної обробки.

Матова капелюшок злегка опукла, в діаметрі може сягати 30 див. Колірний спектр від червонуватого до лимонного. Центр капелюшки зазвичай темніше країв. Шкірочка на поверхні після дощу стає клейкою. У суху погоду може навіть розтріскуватися.

Велика ніжка висотою до 26 см, частіше всього світліше, ніж капелюшок. Може мати червонуватий відтінок. Форма ніжки циліндрична, звужена у верхній частині. Соковита м’якоть молодих особин біла. З часом жовтіє. Під шкіркою темно-коричнева.

Для поселення вибирає лісові зони (хвойні, дубові та березові). Не любить болотисті і торф’яні ґрунти.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Гриби пізньої осені

У другій половині осені в лісі грибів стає менше, причому як їстівні, так і отруйні. Крім того, що не всі грибники люблять ходити по бруду в дощовий і холодний період, гриби набувають жорсткість.

Грузді

Опушена капелюшок і жовтуватий міцелій є візитною карткою груздя. Завдяки тому, що гриби воліють селитися великою сім’єю, з однієї галявини можна зібрати кошик врожаю. Оскільки грибочки добре маскуються в опалому листі і хвої, їх складно помітити. Грузді вступають у симбіоз з березами, тому зустрічаються поруч з ними. Відомо кілька видів груздів:

 • справжній;
 • чорний;
 • перцевий;
 • улюблена.

Розмір білуватою капелюшки від 5 до 20 см. В центрі увігнута, трохи покрита слизом, край кошлатий. Ніжка у формі бочки, всередині порожня.

Для селища вибирає ялинові, березові і змішані ліси. Зустрічаються як одиничні екземпляри, так і групи. В їжу використовується тільки в засоленому вигляді.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Зимові опеньки

Капелюшок виростає до 10 див. У молодих грибів опукла, у старих стає плоскою. По краю колір світліше середини, яка буває жовтуватою, помаранчевої, або медово-коричневого. Довжина тоненької ніжки, що не перевищує в діаметрі 1 см, від 2 до 7 див. Структура ніжки щільна. Колір бархатисто-коричневий, зверху додається суміш червоного.

Дана грибна популяція є паразитує, яка виросла на пошкоджених або мертвих листяних деревах, зазвичай на верби і тополі.

Зеленушки

Назва грибів виправдовує себе, оскільки навіть термічна обробка не усуває зеленуватий колір плодового тіла. Зустрічаються у всіх регіонах Росії невеликими групами (від 5 до 8 штук), хоча бувають і поодинокі особини. По зовнішньому вигляду схожі з молодими сироїжками. Ростуть у хвойних, листяних і мішаних лісах. Плодоносять до тих пір, поки їх не покриє шар снігу.

Читайте також: Гриб гірчак: зовнішній вигляд, місця збору і смакові якості

Широка капелюшок (до 15 см) щільної структури досить м’ясиста. У центральній частині має невеликий горбок. Забарвлення зеленувато-жовтий або жовто-сірий. Іноді з буруватим крапом. У дощовий період шкірка стає липкою.

На зламі м’якоть біла, желтеющая при окисленні. Оскільки у грибів майже відсутній смак, вони зазвичай не вражаються шкідниками. Ніжка коротка і вросла в землю.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Гливи

Для розвитку гливи потрібно целюлоза, тому вони ростуть на валежнике або старих пнях. Оскільки гриби непоказні на вигляд, недосвідчені грибники беруть їх за неїстівні.

Колір капелюшка мінливий, від коричнево-сірого до блакитного. В центрі більш темна. З плином часу капелюшок вицвітає. Форма нагадує устрицю. У зрілих особин випрямляється. Оскільки з розетки виростає група грибочків, їх плодові тіла часто зростаються. На дотик поверхню грибів глянсова. При підвищеній вологості покривається клейким шаром. Розташування ніжки асиметрично, або вона повністю відсутня. Щільна біла м’якоть у молодих плодових тіл соковита, у старих жорстка і волокниста.

Гриби восени (43 фото): назва отруйних та їстівних видів, які ростуть в лісі, збір осінніх в Ростовській області, відео

Їстівні і отруйні види осінніх грибів Ростовської області

Завдяки розташуванню в південній частині Російської рівнини, умови в Ростовській області є придатними для росту грибів і ягід. До їстівних належить кілька десятків різновидів. Деякі з них:

 • білий гриб;
 • підосичник;
 • рядовка;
 • маслюк;
 • говорушка сіра;
 • лисичка;
 • сморчок;
 • зимовий опеньок;
 • рижик;
 • печериця.

До небезпечних для здоров’я видів, які необхідно вміти відрізняти від їстівних, відносяться:

 • рядовка сірчана та зелена;
 • мухомор;
 • бліда поганка.

Деякі гриби, як зеленушка, є умовно-їстівними, які перед вживанням вимагають спеціальної обробки.

Як збирати гриби восени (відео)

Гриби воліють вологі умови та помірну температуру. При сухому літі і осені урожай буде мізерним. Але і дощова погода не принесе великого збору грибів, оскільки постійна вологість приносить грибниці шкоди. Оптимальною температурою для розвитку плодового тіла вважається температура +5+10 °С.