Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країни

Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниПитанням виховання культури тверезості серед населення задавалися лідери багатьох країн, у їх число входить Ірландія, США, Царська Росія, СРСР. Необхідність введення сухого закону зазвичай виникає в тих випадках, коли основна частка статей доходу державного бюджету формується за рахунок надходжень від продажу алкогольної продукції.

Високий рівень пияцтва народу забезпечує бюджету і безліч витрат, пов’язаних з неякісним виконанням робочих обов’язків, розгулом злочинності, зниженням рівня народжуваності. У Росії серйозно про введення сухого закону замислилися після інциденту 1905 року. З-за пияцтва резервістів у війні з Японією не була вчасно мобілізована армія.

Сухий закон в Росії 1914 року

Після сумних подій 1905 року імператор Микола 2 почав активну підтримку руху в підтримку тверезого способу життя. Почали розроблятися проекти по вихованню культури тверезості. Пік розгулу пияцтва в Російській імперії припав на 1913 рік. Вже 14 січня 1914 року голова Ради Міністрів Коковцев Ст. Н. отримав від барона Каульбарса К. В. доповідь про необхідність повної заборони продажу горілки. Пропонувалося її відпускати лише через аптечні мережі за рецептом лікаря. При цьому барон передбачив можливі втрати бюджету: їх може заповнити введення прибуткового податку, адже з багатого і тверезого отримати вигоду простіше.

Також рекомендуємо прочитати:

Фінансова програма, що передбачає відмову від виробництва і продажу горілки, була представлена міністром промисловості і торгівлі Барком П. Л. на аудієнції з імператором 26 січня 1914 року. Програма не стала несподіванкою для Миколи 2 і була ним прийнята. Затятим противником нової внутрішньої політики виявився голова Ради Міністрів, за що був звільнений від займаної посади 30 січня 1914 року.

З цього моменту в країні почалася активна робота по пропаганді тверезого способу життя у всіх сферах життя суспільства. Першими відчули суворість нового закону військові імперської Росії:

 • За появу в нетверезому вигляді їм ставилося серйозне покарання, аж до звільнення з армії.
 • Офіцери, в чиєму підпорядкуванні перебували винні солдати, підлягали суворим покаранням. Це могли бути штрафи і навіть зниження за званням.
 • Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниДля роботи з населенням в серпні 1914 року був організований союз міст. Його метою стало просвітництво народу. До моменту закінчення війни союз перетворився велику громадську організацію. Влітку 1914 року під заборону ще не потрапляло пиво, щоб не спровокувати бунту серед населення. Але вже листопада цього ж року вийшов закон про значне підвищення вартості пінного напою.

  Читайте також: Як швидко вивести алкоголь з організму

  За рік дії сухого закону на території Росії вживання алкоголю на душу населення скоротилося в 17 разів. На 13% зросла продуктивність праці, а число прогулів скоротилося вдвічі. У масштабах імперії в два рази скоротилося число самогубств і злочинів. При цьому вклади в грошові каси населенням збільшилися в 3 рази. Негативні сторони з самогоноварінням і окремими порушеннями закону були незначні завдяки високому рівню пропаганди і державної підтримки.

  Сухий закон після революції 1917 року

  Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниПісля лютневих подій в країні почастішали випадки винних погромів. Новому уряду, який використовував силу п’яної юрби у власних цілях, бунти некерованих елементів були не потрібні. У цій ситуації особливу небезпеку представляли винні склади, на яких у воєнні роки накопичилося кілька мільйонів літрів спирту. Подібні «допінги» в умовах анархії можуть стати страшною силою в руках божевільного від плутанини народу. Тоді були видані термінові укази про необхідність посилення охорони таких складів. Тоді ж новий уряд почав розробку проектів по відновленню сухого закону в країні.

  До листопада 1917 року під ударами революції пали всі деталі державної машини: пристрій, апарат, поліція, судова система, прокуратура. Але культура виховання тверезості була збережена. При цьому її пропаганда велася по тих же напрямках, що і при Миколі 2. Звільнення від сухого закону почалося в 1925 році, але передумови для цього виникли ще в 1920 році.

  Відмова від культури сімейних та духовних цінностей на користь пияцтва був продиктований чиновниками радянської влади. Народ укотре став жертвою інтриг внутрішньої і зовнішньої мафії, яка цікавиться тільки зростанням свого капіталу.

  В Америці сухий закон

  Загальний розгул пияцтва серед громадян Америки вимагав від уряду негайних і категоричних дій. Сухий закон в Америці був прийнятий у 1919 році у вигляді 18-ї поправки до конституції. Передбачалося, що заборона дозволить суспільству захиститися від руйнівної дії алкоголю.

  Під заборону потрапляла торгівля алкоголем і навіть його транспортування. Особливо активну прихильники сухого закону намагалися заборонити будь-яка згадка про алкоголь. Одне з товариств навіть наполягав на необхідності переписати Біблію, видаливши з неї будь-які згадки дурманних напоїв. Але закріплені в Конституції моральні норми призвели до того, що більшість американців поставила себе вище закону. Незаконна торгівля спиртним швидко придбала масовий характер. Негайно почалося зростання злочинності, а мафія почала набирати силу.

  Доступ до високоякісного спирту і навіть першокласного шотландському віскі мали лікарі і аптекарі. Але придбання в аптеках за рецептом лікаря скромних доз спиртного багатьом було недостатньо. На вулицях все частіше спалахували бунти, влаштовували демонстрації.

  Читайте також: Алкогольний калькулятор для вимірювання проміле у водіїв

  Скасування сухого закону була прийнята у вигляді 21 поправки до Конституції 5 грудня 1933 року. Цей день відзначався країною, як один із великих державних свят.

  Сухий закон Горбачова

  Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниВ часи радянського союзу статистика алкогольної смертності трималася під суворою забороною. Величезні надходження до бюджету в період з 1960 по 1980 роки обернулися рівнем смертності в 47%. Кожен третій громадянин країни помирав у результаті зловживання спиртним, але уряд хоче засекречувати інформацію, а не робити дії по введенню політики тверезості. Країна перебувала на межі катастрофи, але розробка способів запобігання відкладалася на невизначений час.

  При Брежнєві значне підняття цін на горілку тільки забезпечило бюджету додаткові мільйони. Алкоголізація населення прийняла форму національного лиха. Почалася розробка проекту по впровадженню сухого закону. Але процес загальмувався у зв’язку зі смертю перших осіб країни.

  До влади прийшов молодий і дуже заповзятливий політик Н.С.Горбачов. Він вирішив, що висока ціна за барель нафти дозволить радянській економіці без шкоди відмовитися від «п’яного бюджету».

  І тільки в 1985 році з приходом Горбачова почалася реалізація цієї постанови (сухого закону). Передбачалося різке введення антиалкогольної акції, але про майбутнє нововведення політик у своїх виступах вважав за краще не поширюватися. 17 травня 1985 року всі ЗМІ країни повідомили про вжиття заходів по боротьбі з алкоголізмом та самогоноварінням.

  Сухий закон Горбачова був прихильно сприйнятий більшістю населення, що підтверджували дані звітів. Новий керівник країни вирішив рухатися далі: він видав указ про закриття більше двох третіх магазинів, що спеціалізуються на торгівлі спиртним. Була відновлена робота гуртків тверезості серед трудових колективів. Але якісної антиалкогольної пропаганди, яка виховує нові цінності і пояснює необхідність здорового способу життя, не велося.

  Негативні сторони дії сухого закону

  Період, коли в СРСР діяв сухий закон, багатьом запам’ятався за трьома ключовими змін в країні:

 • Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниВ результаті бездумного знищення виноградників на Кавказі, в Криму і Молдавії були втрачені унікальні сорти винограду. Виробництво якісних колекційних вин було зруйновано.
 • Заповзятливі громадяни почали спекулювати на продаж міцних напоїв. На превеликий жаль, вітчизняних злодіїв в законі, дія залізної завіси не дозволило їм розгорнутися в повну силу. Але навіть виручених мільярдів було достатньо, щоб увійти в період загальної приватизації не з порожнім кишенею. Серед звичайних громадян горілка перетворилася на універсальний засіб оплати товарів або послуг.
 • Громадяни, які не бажають розлучатися зі звичним способом життя, перетворилися в алкоголіків-токсикоманів. Вони стали вживати клей, одеколон, антифриз та інші небезпечні речовини. Багаторазово почастішали випадки отруєнь, в тому числі і зі смертельним результатом. При цьому медики встановили, що алкоголіки-токсикомани деградують значно швидше за тих, хто зловживає алкоголем.
 • Читайте також: Алкогольний запій: як з нього вийти

  Поряд з різким стрибком народжуваності в країні спостерігається і пік масового самогоноваріння. Горючий виготовлявся продукт практично в кожному будинку. Прості громадяни виготовляли самогон з будь-якого підручного сировини. Незаконне виробництво натурального продукту викликало гостре обурення з боку влади. Були введені обмеження на продаж цукру. Його почали відпускати за талонами. При цьому особи, близькі до верхівки влади, не обмежували себе в регулярному вживанні якісного алкоголю іноземного виробництва. Комуністична верхівка, активно веде народ до тверезості, піддала цензурі навіть більшість фільмів, вирізаючи з них сцени з розпиттям алкогольних напоїв.

  Наслідки сухого закону

  Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниЙосип Віссаріонович Сталін був добре обізнаний про масовій алкоголізації населення. Але при цьому він розумів, що для простої людини випити міцного напою і забутися є єдиною радістю і спосіб скинути напругу. Були зняті всі мотивації зберігати тверезий спосіб життя: зарплата у всіх однакова, якість продукції на зарплату не впливає. Таким способом вдавалося зберігати народ у покорі. Тверезі громадяни починають аналізувати ситуацію, бунтувати. Монополія на алкоголь і забезпечувала стабільний дохід у державну скарбницю.

  Перед тим, як скасовувати діє сухий закон, був проведений ретельний аналіз змін у різних сферах держави:

 • Історія введення сухого закону в СРСР і США: хто вирішив запровадити і наслідки такого рішення для країниПрийняття сухого закону дозволило багатьом сім’ям знайти упевненість в завтрашньому дні. Скоротилася кількість хворих, що надходять до клініки з психічними відхиленнями. На період сухого закону в СРСР 1985 – 1991 рр. припадає бунт народжуваності.
 • Без компенсації доходів в бюджет після заборони продажу алкогольної продукції Горбачов Н.С. залишив економіку країни без захисту. Чим успішно скористалися США. Вони уклали союз з Еміратами про зниження ціни на нафту. До цього моменту країна вже повністю залежала від імпортного виробництва. Державна скарбниця почала танути на очах. Н.Рижков разом з однодумцями зумів домогтися від Горбачова в 1988 році підписання указу про легалізацію алкогольної промисловості.
 • Паралельно з’ясувалося, що спекулянти за один тільки 1988 рік заробили на продажу алкогольної продукції більше 30 млрд рублів. І це в період витрати державою золотого запасу.
 • Курс на «п’яний бюджет» в країні ніколи не вибирався самим народом. Цьому сприяє некомпетентність чиновників, нездатних поповнити бюджет без руйнування здоров’я громадян, без гри на чужих слабкостях; підступи місцевої і зовнішньої мафії, а також інтриги інших держав. Всі сухі закони в нашій країні сприймалися з великим ентузіазмом, активно підтримувалися народом.