Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаються

Гриби — це окреме царство організмів, що поєднують в собі ознаки і тварин, і рослин. Більшість з представлених видів застосовуються в кулінарії і не отруйні, але деякі можуть завдати значної шкоди людському організму. Розмножуються спорами і мають свою, унікальну кореневу систему. В даний час науці відомо більше ста тисяч різних видів, але передбачається, що реальна кількість видів набагато перевищує цю цифру.

Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаютьсяГриби — це окреме царство організмів, що поєднують в собі ознаки і тварин, і рослин

Характеристика шапинкових грибів

Найбільш поширеними їстівними плодами є підосичники, білі, рижики, підберезовики. Кожен з видів має спільні ознаки будови: грибницю, плодове тіло. Умовно капелюшні організми можна розділити на два типи — трубчасті і пластинчастіе. Вони відрізняються зовнішнім виглядом і будовою нижньої частини капелюшка гриба. Назва рослини отримали завдяки зовнішньому вигляду — капелюшки, розташовані на тонких ніжках помітні неозброєним оком і привертають грибників.

Будова шапинкових грибів

Капелюшні гриби складаються з двох частин — плодового тіла і самої кореневої системи, яку називають грибницею. Винятком є трюфелі, зморшки і рядки, так як ці види не мають пенька і з’єднані з грибницею самим плодовим тілом.

Розвинені коріння можна побачити неозброєним оком — у місці збору гриба після його зрізання можна трохи розпушити грунт і побачити нитки. Саме вони і живлять надземні частини організму і є найбільш важливою частиною для нормального росту рослини. Детальніше розглянути кореневу систему можна під мікроскопом. Помітно, що вона складається з безлічі білястих ниток, своєрідно сплетених між собою. Кожна нитка складається з клітин довгастої форми, розташованих в одному ряді.

Читайте також: Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів

Клітка шляпочного гриба має нестандартне будова — в ній два ядра замість одного і повністю відсутні пластиды.

Також рекомендуємо прочитати:Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії

Які гриби їстівні (відео)

З чого складається плодове тіло шляпочного гриба, та його функції

Плодове тіло — це надземна частина організму, яка складається з шляпки та пенька (трубки). Плоди, також як і коріння, складаються з безлічі ниток білого кольору, утворених довгастими клітинами. Однак, щільність клітин в капелюшку набагато вище, так як вони розташовані в два шари (на відміну від коренів). Верхній шар пофарбований у відповідності з видом гриба пігментами.

Трубчасті плоди відрізняються від пластинчастих видом нижній частині капелюшки. У пластинчастих вони представлені м’яким смугами (пластинками) білого кольору, а у трубчастих безліччю мікроскопічних трубок.

Особливості життєдіяльності

Гриби поєднують в собі ознаки життя і рослин, і тварин. З трав’янистими рослинами існує кілька схожих ознак:

  • Клітинна стінка розвинена та складається з клітин, складених у кілька рядів. Це дозволяє грибу уникнути механічних пошкоджень. При збиранні і транспортуванні це також зручно.
  • Гриби, так само як і рослини, цілком нерухомі і знаходяться у вегетативному стані. Вони зв’язані з ґрунтом кореневою системою.
  • Розмноження спорами. Як і деякі види рослин вони використовують їх для розмноження — після того, як суперечки дозріває в навколишнє середовище виривається безліч клітин, які при попаданні у вологе середовище утворюють кореневу систему.
  • Адсорбція. Не секрет, що гриби в більшій мірі складаються з рідини. Як і рослини вони здатні всмоктувати як корисні, так і шкідливі речовини з навколишнього середовища. Саме тому не рекомендується збирати плоди поблизу доріг, промислових об’єктів.

З тваринами також об’єднує кілька ознак. Наприклад, здатність синтезувати органіку з неорганічних речовин (гетеротфорность). Також у складі капелюшки присутній хітин, який захищає стінки від пошкоджень. Це ж речовина знаходиться і в панцирі деяких комах, скелет членистоногих. Клітини гриба не містять пластидов і хлоропласта, які забезпечують харчування сонячним світлом. Також як і тварини, вони можуть виділяти продукти життєдіяльності (сечовину) у навколишнє середовище.

Читайте також: Калейдоскопичное розмаїття осінніх грибів

Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаються

Способи живлення

За типом живлення гриби поділяються на два види:

  • сапротрофы;
  • симбионты.

Останнім притаманні схильність до паразитичному способу життя і мутацій. Сапротрофами є більшість грибів. Їх головною особливістю є швидкість утворення міцелію. За добу коренева система у сумарному підрахунку довжини може складати один кілометр. Це дозволяє тісно контактувати з поживним грунтом, поглинати корисні речовини в повному обсязі з неї. Саме тому гриби найчастіше розташовуються на субстраті, який багатий перегноєм (ліс, луг, поле, болото з гнилою деревиною).

Ті види міцелію, які живуть тільки у взаємодії з кореневою системою дерев називаються паразитами, а їх «сусідство» симбіозом. Грибниці забезпечують деревину вологою, а дерева служать у вигляді опори і джерела органічних речовин.

Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаються

Про розмноження шапинкових грибів

Гриби мають два види розмноження — статеве і безстатеве. Розмноження без статевих ознак відбувається завдяки окремим частинами міцелію (грибниці) і клітин, що входять до їх складу. Також безстатевий вид розмноження представлений спорами, які утворюються в спеціальних клітках (спорангиях). Потрапляючи в сприятливі для росту і розвитку умови спору проростає всередину землі і формує міцелій.

Статеве розмноження відбувається шляхом сполучення двох різностатевих клітин, що знаходяться на кінцях гіф. При цьому в одних видів після спостерігається поява органів, не схожих а гамети, а в інших формуються вирости, що складаються тільки з вегетативних клітин.

Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаються

Приклади їстівних шапинкових грибів

Найбільш цінними серед їстівних шапинкових грибів є печериці, білі гриби, маслюки, підосичники, грузді. При цьому у кожного окремого виду відбувається формування плодового тіла і кореневої системи в різний час року.

Читайте також: Травневі гриби Підмосков’я: їстівні та неїстівні види

Сироїжка

Має щільну м’якоть і тонку, чутливу ніжку. Володіє білим забарвленням капелюшка, які може змінюється при надрізі гриба або стадії росту плода. Існує кілька видів: хвиляста сироїжка, блідо-зелена і харчова.

Капелюшні гриби (52 фото): види, будова, функції плодового тіла, з чого складається, як харчується, називаються

Печериця

Гриб має білим забарвленням і плодовим тілом середніх розмірів. Найбільш поширеними видами є печериця лісовий, садовий, польовий і звичайний. Має округлу форму капелюшка з загнутими всередину краями, поверхня якої може бути глянсовою. Ніжка може сягати до десяти сантиметрів в довжину.

Маслюк

Відноситься до трубчастого увазі, а назву отримав завдяки слизькій поверхні капелюшка. Капелюшок напівкуляста, пофарбована до коричневий або оливковий колір. Шкірка плоду легко відокремлюється від м’якоті, а сама м’якоть соковита, жовтого кольору.

Неїстівні гриби (відео)

Які отруйні гриби відносяться до шляпочным

Отруйні капелюшні гриби можуть викликати в людському організмі незворотні наслідки інтоксикації. При прийомі в їжу шкідливі речовини призводять до харчового отруєння, обезводнення і навіть летального результату. Найбільш популярними представниками отруйних шапинкових є мухомор, несправжні опеньки, сатанинський гриб, а також біла поганка, помилкова лисичка, жовчний гриб і сироїжка їдка.

Деякі з отруйних плодів є умовно-їстівними. Це означає, що перед приготуванням плодів слід провести додаткову теплову обробку (тушкування, варіння або сушіння).

Пам’ятайте, що навіть їстівні гриби можуть стати небезпечними для здоров’я, якщо вони зібрані поблизу залізниці та інших джерел отруйних речовин.
Збирати плоди потрібно з особливою обережністю, дотримуючи всі правила техніки безпеки. Перед входженням в ліс необхідно провести інструктаж серед учасників групи на послідовність дій, а також одягнути закритий одяг, яка попередить укуси комах.