Каталонія — регіон виноробства Іспанії: Вина Каталонії

Революція в сучасному іспанському виноробстві почалася в Каталонії, самій північно-східної області Іспанії. Біля витоків її стояв Мігель Торрес (Miguel Torres) з Пенедеса, представив на французьку Олімпіаду вин Gault-Millau цілий ряд надзвичайно цікавих вин, створених в стилі нових віянь. В результаті в атмосфері, в якій змішалися недовіру і нічим не обмежений ентузіазм, група з 27 французів і лише двох іспанців одностайно визнала кращим в престижній категорії каберне вино Torres Gran Coronas Black Label 1970 року, віддавши йому перевагу перед добірними винами, поданими від Бордо. Завдяки гучного успіху Торреса слідом за ним потягнулися і Каталонія, і вся решта Іспанія.

Зміни були разючі, і відбувалися вони впродовж наступних півтора десятиліть. Ім’я Торреса і прийняте їм напрямок вплинули на маркетингові заходи компанії в Чилі, і це несподівано вказало шлях розвитку і для чилійців. Тим не менш у мене є сумніви щодо Каталонії. Якимось чином революція не виправдовує очікувань. Мені б не хотілося розчаровуватися в Каталонії — я багато років співаю дифірамби винам від Торреса,— і все ж нині вони представляються менш цікавими, ніж могли б бути.

Можливо, справа в тому, що Каталонія залишається наскрізь пронизаної феодальним духом. Це область невеликих селянських господарств, де виробляють прісний виноград для дешевих ігристих та столових вин. Якщо Каталонія має намір перетворитися в район, де нововведення запроваджені широко і по-справжньому, то їй варто звернути увагу на численних виробників-приватників, які віддають перевагу якості.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Район Costers del Сегре DO був створений для того, щоб сприяти великою діяльності компанії Raimat на захід від Лериды. Виноградники «Раймат» офіційно класифіковані як експериментальні, і важко зрозуміти, як ці виноградники, сухі і які знемагають від спеки влітку і замерзають взимку, обійдуться без зрошення. Тутешні сорти винограду являють собою суміш кліматично стійких іспанських сортів, на кшталт «темпранільо», «парельяда» і «макабео», поряд зі світовими зірками, такими як «каберне-совіньйон», «мерло», «шардоне» та «піно нуар».

Також рекомендуємо прочитати:

Не оминули нововведення крихітну Алелью, яка компенсує збільшений відтік населення в міста зміною в стилі білих вин: від солодкуватих і витриманих в бочках до молодим, енергійним і свіжим. Тут варто відзначити Marques de Alella, вина з тоном горіха та абрикоса, не зовсім сухі і дуже хороші. Схожі зміни відбувалися в Ампурдан-Коста Брава, у самої французької кордону. Колись основним стилем вина тут була важка, в стилі «рансьо», «гарнача»; тепер же, крім безлічі невиразних рожевих вин, тут є певне число пристойних, в новому стилі Vi Novell. Не чудово, звичайно, але це ознака того, що в регіоні нарешті зрозуміли, що зовсім поруч знаходиться Коста Брава з натовпами туристів.

Читайте також: Сорти винограду і стилі вин в Бордо, Франція

Ще один легендарний DO-регіон Каталонії — Приорато. Вино з цього району залишається незвичним, темним і незмінним з плином часу. Мінімальний вміст алкоголю в ньому становить 13,5 відсотка, що високо за будь-якими стандартами, і вина, одержувані від низьковрожайних сортів лоз, є надзвичайно концентрованими. Кращі виробники: Clos Erasmus, Clos Martinet, Clos Mogodor і Scala Dei. У Teppa Альті і Таррагоні солодкі кріплені вина поступово поступаються легким, сухим винам. Таррагона більшу частину свого вина продає оптом для купажування або для переробки в ігристе кава. У Конка де Барбера також проводиться багато основних вин для заводів шипучих вин. Хоча щупальця «Торрес» дотяглися також і досюда — у компанії є тут виноградники «шардоне», «піно нуар» та «каберне».

Перемістимося в Пенедес. Завдяки Торресу це одне з перших місць в Іспанії, де реалізувалася концепція нержавіючої сталі і холодного бродіння, яка з тих пір заволоділа всією країною. Компанія «Торрес» стала однією з перших, яка стала висаджувати міжнародні сорти винограду і схрещувати їх з місцевим виноградом. У Пенедесе раніше вирощується більше різновидів лози, ніж у більшості областей Іспанії. В теплому прибережному регіоні зростають сорти, призначені для спекотного клімату, на кшталт «монастреля» або «гарначи», а вина мають тенденцію перетворюватися в пересічні і значною мірою важкі. Заглиблюючись далі і піднімаючись вище, до Мідно-Пенедес, ви зустрічаєте виноградники «макабео», «ксарелло» і «парельяда», призначені для великого виробництва кави. Тут також є і «каберне», і «темпранільо». Ще далі в глиб країни місцевість підвищується в Пенедес Суперіор, температура падає в достатній мірі для вирощування сортів «парельяда», «шардоне», «рислінг» і навіть «гевюрцтрамінер». Кращі виробники: Rene Barbier, Can Rifols dels Caus, Cavas Hill, Ferret i Mateu, Jean Leon, Masfa Bach, Mont Marcal, Jaume Serra, Torres і Vallformosa.

Що я думаю про каве? Я завжди обережно ставився до цієї шипучці. Занадто часто смак її міг віддавати корінням, воно могло старіти раніше терміну. Але серед кави тепер є багато хороших вин, причому більше, ніж було раніше. Хороші результати дало застосування «шардоне» для надання певного стилю місцевим сортам винограду, звичайно використовуваним в купажі з названих вище сортів винограду «макабео» надає кислотність і трохи аромату; «ксарелло» дає землистість і алкоголь, а «парельяда» — певний квітковий відтінок. Кращі виробники: Cavas Hill, Codornfu, Conde de Caralt,Juve у Camps, Marques de Monistrol, Mont Marcal, Raimat, Rovellats, Segura Viudas. Каву треба пити молодим. Хоча воно виготовляється шампанським методом, це вино не визріває, як шампанське. Кава може проводитися в різних місцях Іспанії налічується 159 сіл, що мають дозвіл на його виробництво, але більша частина поставляється з Каталонії.

Читайте також: Виготовлення рожевих вин

КЛАСИФІКАЦІЯ

У Каталонії виноробство відрізняється найбільшим в Іспанії різноманітністю, тут велика кількість вин DO, а також шипуча кава. Багато представляють найбільший інтерес неіскристих вин в наші дні проводяться поза правил DO.

ОРГАНІЗАЦІЯ

У більшій частині Каталонії першорядну роль грають кооперативи. Каталонії, якщо вона має намір прогресувати в якісному відношенні, необхідно ще більше заповзятливих дрібних виноградарів.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Деякі з кращих каталонських вин не є винами DO, і на їх етикетках можуть бути вказані сорт винограду або стиль вина. Ігристі кава маркуються у відповідності з вмістом цукру, починаючи від брют (Brut Nature або Brut), далі сухе (Seco), напівсухе (Semi-seco) Та напівсолодке (Semi-dulce) до дуже насиченого солодкого (Dulce). Таррагона і Приорато раніше виробляють невелику кількість вина типу ramio — солодке і сильно окислена.

ПРО СМАК

Букети каталонських вин надзвичайно різняться — від різких, свіжих білих і виразних, витриманих в дубових бочках червоних до традиційних солодких ароматів «москатель» у старих ситхес і таррагони. Окремі зразки смаку знайомі — наприклад, ваніль молодого дуба, змішана з горіховим, тропічним плодовим ароматом «шардоне» або з яскравим черносмородиновим ароматом «каберне-совіньон»,— але ряд найбільш оригінальних вин — це ті, в яких змішані іспанські сорти винограду з більш інтернаціональними різновидами. Фірма «Торрес» на цьому набила руку: приміром, у її Gran Vina Sol Green Label змішані «парельяда» з «совіньйон-блан». Кава все більше і більше набуває свіжість. Не чекайте від неї, хлібного тони шампанського: замість цього спробуйте свіжого, схематичного, сухого плодового аромату, але будьте готові до присмаку коренів, який тримається дуже довго. Краща кава майже завжди містить «шардоне».

ХОРОШІ РОКИ

У Каталонії не спостерігається значних коливань клімату, які впливають на якість збору винограду. Відмінності в роках врожаю головним чином позначаються на червоних винах, особливо на тих, виноград для яких збирається в більш прохолодних місцях, а їх виробники намагаються домогтися більшої витонченості. У загальному і цілому червоні вина досить добре піддаються старінню, а білі майже завжди краще молоді. 1998,1997,1996 і 1995 роках були зроблені дуже хороші вина, найкращі з них добре витримуються; інші вдалі року — 1991 і 1990.

Читайте також: Мексиканські вина і регіони виноробства

ЯК ЇХ ПИТИ?

Каталонські білі вина, вироблені сучасними виноробами, такими як «Торрес» або «Маркес де Алелья», можуть стояти в ряду кращих в Іспанії аперітівних вин в силу їх свіжого плодового аромату. Місцева кухня — більш цікава, ніж в більшій частині Іспанії, почасти завдяки космополитичному світогляду Каталонії. Червоні вина особливо гарні з місцевої копченою шинкою, ковбасами butifarra, запеканками casseroles з домашньої птиці та дичини і з м’ясом, запеченим з пряними травами на грилі. Більшість білих вин добре поєднується з рясними місцевими морепродуктів. Каву краще всього подавати як аперитив.

Каталонські червоні зазвичай володіють насиченим плодовим ароматом, в той час як білі варіюють від сухого і свіжого до благородного дубового «шардоне». Вина кава часто не відрізняються вишуканістю.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Вина від кращих виробників північно-сходу Іспанії не відносяться до числа дешевих. Постійне зростання цін в Ріохе зробив ці вина не такими вигідними для покупки, якими вони були раніше. Виробники Пенедеса також не бачать, чому вони повинні пропонувати свою продукцію за заниженими цінами, оскільки якість їх вин часто висока. У північносхідної Іспанії важливо знайти хороших виробників, так як рівень якості вина там не скрізь однаковий. Кращі райони для пошуку з точки зору вдалої покупки — Приорато і Костерс-дель-Сегре, обидва знаходяться в Каталонії. Молоді невитримані червоні вина з Ріохи також можуть бути гарною покупкою.

ДОСТУПНІСТЬ

Для основних вин — дуже хороша. Ріоха є притчею во язицех у багатьох країнах, оскільки вона зуміла блискуче заповнити якісну нішу, коли ціни на бордоські і бургундські в 1970-х роках злетіли як божевільні. Важко відшукати Gran Reservas, але в багатьох магазинах є в наявності вина категорії Crianza і Reserva.

Каву знайти нескладно, та й інші неигристые вина Пенедеса продаються досить широко, особливо вина від «Торреса», хоча поширеність їх марок вищого класу набагато більш обмежена. Вина «Раймат» знайти не так складно. Інші каталонські вина надходять на експорт в набагато меншому обсязі, хоча вибір їх постійно поліпшується.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Milmanda Chardonnay 1998 («Торрес») якість 9*, ціна 9*, цінність 9*.

Хороші роки: Більшість вин північно-сходу Іспанії надходить в продаж готовими до вживання. Залежність від року врожаю більшою мірою властива для Ріохи, ніж для більшої частини Каталонії. Кращі року: 1998, 1997, 1996 1995, 1994 1991, 1990.

Зауваження про смак: Ріоха зазвичай асоціюється з м’якими, ванільного букета червоними винами, хоча тут також є свіжі молоді червоні і бадьорі білі.