Настоянка з листя чорної смородини

Зміст

 • За що цінують смородинові листочки
 • Спиртова настоянка на порічкових листі
 • Показання та протипоказання до застосування

Чорна смородина походить від слова «смородь», що в перекладі з давньоруської означає «сильний запах». Ось чому з листочків цього чагарника часто готують чай, застосовують їх і при консервації.

За що цінують смородинові листочки

Настоянка з листя чорної смородиниЯкщо відкрити енциклопедію і прочитати про ягоди чорної смородини, то там написано, що вона містить ряд цінних елементів, будучи вельми корисною для людини: вітаміни а (каротин), B, C, E, K, P; інші речовини. Ті ж вітаміни, але з іншою пропорцією містяться і в листках (зокрема, в листі дещо в більшій кількості присутній вітамін С). Всі ці складові в тій пропорції, що знаходяться в листі, корисні для людини.

Чай на листочках виходить тонізуючу, загальнозміцнюючу, антисептичним. Крім цього, він володіє такими властивостями як сечогінний, протиревматичний, що очищає. Перераховані якості дозволяють використовувати його як додаток до лікарських засобів (або ліки). З лікувальною метою рекомендується застосовувати настоянки на листках.

Настоянки призводять до виведення сечової та пуринової кислоти з організму людини, вони також є потогінні і проносними м’якого дії. Застосовують настоянки і при порушенні обміну речовин, кровотечах, захворюваннях серцево-судинної системи, подагрі, гастриті.

Використовували настої і відвари з частин цього чагарнику і в старовину. Народна медицина радить використовувати листочки при лікуванні ексудативного діатезу (чаклуни, однак грамотними були), хвороб очей і дерматитів.

Спиртова настоянка на порічкових листі

Є деякі рекомендації з виготовлення настоянок на аркуші чорної смородини. Насамперед, бажано збирати молоді листки навесні або на початку літа. Взагалі при заготівлях і в їжу часто Настоянка з листя чорної смородинирадять вживати саме весняні молоді паростки, це відноситься до багатьом рослинам.

Існує два принципово різних підходи одержання настойок з ягід чорної смородини або інших частин рослин, в тому числі і листя.

Перший підхід полягає в тому, що спирт утворюється в заготовці в результаті життєдіяльності мікроорганізмів, бактерій. Градусів виходить трохи, від десяти до чотирнадцяти, не більше. Тут важливо дотримати пропорції цукру води та листя, інакше смакові якості будуть, швидше за все, гірше, ніж могли б бути. Спирт в подібному процесі не додається. Сам процес отримання містить два етапи: на першому етапі бродіння йде в накритому марлею посуді, розчин періодично перемішують (3-4 дні процес триває); на другому етапі посуд накривають гумовою рукавичкою або кришкою (гази в цьому випадку виходять через гідрозатвор). Другий етап може тривати досить довго, кілька тижнів. Далі отриманий сидр розливають по пляшках. Надалі цей напій можна зміцнити спиртом, тоді він буде довше зберігатися.

Другий підхід полягає в тому, що ми просто заливаємо спиртом або горілкою листя або ягоди. У такій кількості спирту бактерії не живуть, тому процеси ідуть інші. Якщо перший спосіб вимагає місяць і більше, то при використанні спирту напій виходить через кілька днів, а то і через день. Якщо така настоянка робилася на спирту, то при остаточному етапі готування додається кип’ячена вода щоб отримати від тридцяти до сорока градусів фортеці. Подібні рецепти досить розпливчасті, оскільки все зводиться до того, наскільки сильно ароматизований напій вийде.

Рецепт, як готувати настоянку на основі листя чорної смородини наступний. Підготовляєте молоді листочки, миєте їх від пилу і просушуйте. Потім набиваєте ними пляшку, майже доверху, і заливаєте горілкою. Наполягаєте добу або більше. Ось і весь рецепт. Аналогічний рецепт з ягодами, їх насипають половину або на дві третини посуду, а потім заливають спиртом. Після того, як напій відстоявся, спирт Настоянка з листя чорної смородинирозводять водою.

Показання та протипоказання до застосування

Про спиртову настоянку з листочків чорної смородини інформації дуже мало (точних даних про показання і протипоказання немає), але оскільки склад ягід і листя багато в чому схожий, то показання протипоказання будуть приблизно однакові. Що стосується алкоголю, то його дію можна звести до прискорення засвоєння елементів організмом. Є і протипоказання для алкоголю, про них в самому низу.

Незважаючи на всю користь чорної смородини, є і протипоказання до її споживання. Не бажано харчуватися цією ягодою при такому захворюванні, як тромбофлебіт (головним чином, це пов’язано з тим, що ця ягода містить вітамін К в значній кількості), занадто часте споживання ягоди у великих кількостях може призвести до підвищення згортання крові.

Протипоказана дана ягода та при деяких видах (гиперцидные) гастритів, гепатиті, виразках і підвищеної кислотності шлунка. Також, не рекомендується використовувати цю ягоду в разі інсульту або інфаркту.

Про показання писалося вище, тому наведемо деякі народні рецепти:

 • артроз шийний: в цьому випадку рекомендується приймати щодня двісті п’ятдесят грам сухого екстракту листя,
 • порушення структури вен: (тут обережніше) тривале застосування настойок листя у поєднанні з іншими рослинами антиоксидантами,
 • ревматизм, порушення кровообігу, інфекції видільної системи: п’ють по дві-три чашки настою листя в день (чай з листя смородини).

Настоянка з листя чорної смородиниПротипоказання до алкоголю:

 • вагітним,
 • закодованим,
 • алкозалежним,
 • приймають сильнодіючі препарати,
 • приймають психотропні препарати,
 • якщо є захворювання печінки.

Дані протипоказання відносяться в основному до настоянці, що стосується сидру, отриманого шляхом бродіння, то градусів в ньому не багато. Його не слід приймати вагітним, для решти — згідно з вказівками лікаря.