П’ємонт — виноробний регіон Італії: Вина П’ємонту

Для П’ємонту властивий якийсь двозначний характер — у своїх межах він прихистив і «китів» італійської виноробства, з їх похмурими обличчями, і самих веселих шалапутів. Гігантами виступають райони Бароло і Барбареско, зі своїми міцними, щільними, вселяють побоювання червоними винами з винограду сорту «неббіоло». Тоді як злегка розпущене, але обеззброююче своєю чарівністю ігристі вина з Асті представляються негодниками, в симпатії до яких ніхто не ризикне зізнатися, але ніхто і встояти перед ними не здатний. І справді, червоні вина П’ємонту можуть бути на смак такими важкими та непоступливими, так що ковток асті буде гарний і по-справжньому заслужений.

Найкращі з п’ємонтських виноробів вважають своїм обов’язком дотримуватися високих критеріїв якості, жертвуючи своїми інтересами, що в загальному-то незвично для італійського виноградарства. Багато з виноградників розташовані високо на голих пагорбах. Клімат суворий, і виноград, в особливості «неббіоло», потрібно довго витримувати протягом туманною осені, для того щоб його щільна міцна шкірочка досягла повної зрілості. Асті, часто осмеиваемое як «дитсадівський лимонад», насправді виготовляється з великою ретельністю, з дотриманням усіх вимог DOCG з винограду сорту «мускат».

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

В П’ємонті налічується понад 40 районів DOC — це більше, ніж може похвалитися будь-який інший регіон, але у свідомості П’ємонту домінуюче положення займає «неббіоло». Виноград сорту «барбера» здатний втамувати спрагу пьемонтцев, але саме «неббіоло» відповідальний більш ніж за половину червоних вин, і він неодмінно супроводжує більшість страв, якими ви, ймовірно, будете там насолоджуватися. Але «неббіоло» — сорт з похмурим, різким характером, він дає вина темні, в’язкі, виснажливі в перші кілька років свого життя, але здатні створювати чудові темні, дикі букети. За неминучим таніном холодного чаю і кислотністю відкривається достаток, повне шоколаду, родзинок, чорносливу і терпкого запаху тютюну, сосни і пряних трав. Ці аромати змішані в Вагоlo і Barbaresco — обидва належать до категорії DOCG, але оскільки при створенні цих вин можуть застосовувати значне старіння в бочках, існує небезпека, що їх плодові аромати і солодкість можуть бути витіснені занадто сильними нотами дуба.

Поставлені ходом часу перед необхідністю змін, найбільш далекоглядні і схильні до новаторства винопроизводители запропонували вина, що відповідають сучасним смакам — з меншим вмістом дубильних речовин і легко п’ються. Вина Barolo бродять і витримуються менше часу, але часто старіють в нових бочках (це швидше схоже на червоне бордо), щоб прискорити процес. Це дозволяє витримувати вино в пляшці близько п’яти років, а не двадцять, як традиційне. Це гарна новина для тих, хто бажає пити вино сам, а не заповідати його своїм нащадкам. Кращі виробники: (Barolo) — Altare, Ascheri, Cavallotto, Ceretto, Clerico, Aldo Conterao, Giacomo Conterno, Conterno-Fantino, Fontanafredda, Gaja, Giacosa, Mascarello, Pio Cesare, Prunot-to, Ratti, Sandrone, Scarpa, Scavino, Sebaste, Vajra, Vietti, Voerzio; (Barbaresco) — Cantina del Glicine, Castello di Neive, Ceretto-Bricco Asili, Gaja, Giacosa, Marches! di Gresy, I Paglieri, Paitin, Pio Cesare, Produttori del Barbaresco, Bruno Rocca-Rabajik, Roagna, Scarpa, La Spinona, Vietti.

Також рекомендуємо прочитати: Читайте також: Ар і середній Рейн -виноробні регіони Німеччини

«Неббіоло» можна виявити і в більш ніжному, сливовому варіанті, як в Nebbiolo ‘ Alba (кращий виробник — Ascheri), Langhe Nebbiolo або Nebbiolo del Piemonte (обидва — DOC), коли під щільністю вина часто переважає тон з примітною свіжістю яблука або дині. Далі на північ, на пагорбах Новара і Верчелли, більш м’яке і більш доступне напрямок неббіоло представляють Carema (DOC), Gattinara (DOCG) і Ghemme (DOC). Кращі виробники: (Carema) — Luigi Ferrando; (Gattinara) — Antoniolo, Le Colline, Nervi, Travaglini; (Ghemme) — Antichi Vigneti di Cantalupo.

Вина Barbera широко поширені в П’ємонті, і вони чудово щільні. Кращими винами DOC є — Barbera ‘ Alba (кращі виробники: Altare, Clerico, Aldo Conterno, Gaja, Elio Grasso, Parusso, Prunotto, Paolo Scavino, Vajra, Viberti, Vietti) і Barbera d’asti (кращі виробники: Braida, Cascina La Barbatella, Cascina Castlfet, Chiarlo, La Spinetta). Зазвичай вони мають досить високу кислотність, слабосмолистую гостроту і тим не менш справжній кисло-солодкий смак родзинок таї навіть якусь солодкість коричневого цукру.

Хороший також виноград сорту «дольчетто». Він дає зухвале пурпурове вино, повне, але в той же час м’яке, злегка шоколадне, дивовижно освіжаючий, коли молоде. Більшість таких вин слід пити молодими. Деякі вина витримують близько п’яти років, але багато хто найкраще у віці близько року. Grignolino — привабливе, незвичайне цитрусове червоне вино, a Freisa дотримується п’ємонтського солодко-кислого курсу і до того ж часто буває ігристим. Кращі виробники: (Dolcetto) — Altare, Castello di Ncive, Clerico, Conterno, Mascarello, Oddero, Prunotto, Ratti, Sandrone, Scavino, Vajra, Vietti, Voerzio; (Grignolino) — Aldo Conterno, Braida, Liedholm; (Freisa) — Aldo Conterno, Bartolo Mascarello, Aldo Vajra.

Тихі п’ємонтські білі вина в даний час тільки-тільки встають на ноги. Gavi і Cortese di Gavi — вина DOC з винограду «кортесом», мають свіжий, з яблучної нотою смак. Кращі виробники: Са’ Bianca, Castello di Tassarolo, Chiarlo, Deltetto, Franco Martinetti, San Pietro, Santa Seraffa, La Scolca Erbaluce di Caluso (DOC) пропонує дещо краще- гостре, з лимонним і горіховим присмаком вино (кращі виробники: Ferrando І Orsolani). Roero Ameis (DOC) в найкращому варіанті являють собою чарівне, з легкою гіркуватістю біле вино зі змішаним лакрично-персиковим плодовим ароматом з запахом свіжого хмелю. Кращі виробники: Almondo, Castello di Neive, Correggia, Deltetto, Giacosa, Malvira, Negro, Prunotto, Vietti, Voerzio.

Читайте також: Валле-д’аоста невеликий виноробний регіон Італії

Виноград сорту «мускат» в самому своєму видатного вигляді проявляється у винах Moscato d’asti і Asti (DOCG), обидва — солодкі, ігристі і повні зеленої свіжості зрілого столового винограду. Ці вина треба пити молодими. Кращі виробники: Bera, Braida, Cascina Pian d’or, Caudrina, Cinzano, Gancia, Icardi, Martini & Rossi, Saracco, La Spinetta, I Vignaioli di Santo Stefano, Viticoltori-Acquese.

КЛАСИФІКАЦІЯ

В П’ємонті налічується велика кількість DOC і третя частина DOCG вин Італії.

ОРГАНІЗАЦІЯ

Довіри заслуговують вина від найкращих великих постачальників, але якщо в Бароло і Барбареско ви бажаєте отримати по-справжньому якісний продукт, вам потрібно відправитися до виробників-одноосібникам. У Асті вина від кооперативів і великих оптовиків зазвичай чудові.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

У Бароло шукайте вино з одного виноградника. В якості ключа: Bric означає «вершина пагорба», Sori — «схил», a Vigna означає «виноградник». Провідними послідовниками сучасних течій в Бароло є Renato Ratti, Ceretto, Paolo Cordero di Montezemolo, а в Барбареско — Angelo Gaja. Термін Riserva вказує на те, що вино витримувалося додатково, понад звичайного терміну.

ПРО СМАК

Виноград сорту «неббіоло» дає запам’ятовуються смаки, і оскільки багато вина прагнуть робити по можливості молодше, тепер легше відшукати букети смоли, троянди, фіалки і лакриці. Більш легкі різновиди тих же самих букетів можна також виявити в Spanna і іноді ще Gattinara. Barbaresco Легше, ніж Barolo, але букет більш насиченим, ніж у інших п’ємонтських вин з «неббіоло». Barbera надходить на ринок всіляких стилів. Очікуйте високій кислотності і якщо хочете насиченості, то вирушайте до хорошого винареві. Dolcetto — відповідь П’ємонту на вимогу ароматного, але легкого червоного вина, повного шоколадно-сливового смаку.

Білі, як сухі Arneis Roero і Cortese di Gavi, так і солодке Moscato, володіють простими, очевидними букетами.

ХОРОШІ РОКИ

Рік збору винограду дуже важливий для Barolo і Barbaresco і менш істотний для білих вин.

2000 Хороша концентрація і структура.

1999 Ще один хороший рік зі значним числом вишуканих вин.

1998 Третій прекрасний рік поспіль.

1997 Самий чудовий рік з 1990 року. Видатний.

1996 Хороший рік, але збори були невеликі.

1995 Кілька чудових Barolo і Barbaresco.

1994 Кілька елегантних і привабливих вин.

1993 Нестійкий рік, але є ряд хороших вин.

Читайте також: Фруктове

1990 Легендарний рік для всіх червоних вин.

ЯК ЇХ ПИТИ?

Щоб впоратися З Barolo і Barbaresco, потрібно рясна м’ясна їжа. Запіканки з темною яловичиною зі спеціями, рагу з зайчатини, фондю та bollito misto. На відміну від багатьох червоних вин п’ємонтські червоні добре поєднуються також із більшістю сирів. Солодкі Asti приємні самі по собі, але також чудові з різдвяним пудингом і солодкими пиріжками з начинкою з родзинок або мигдалю — особливо коли на цьому етапі різдвяного обіду бажаним є низький вміст у них алкоголю.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Є найдешевші вина Barolo. але їх краще уникати. Гарне Barolo в наші дні дорого, а найкраще Barolo — з одного виноградника від кращого виробника — буде дуже і дуже дорогим. Вино з чистого «неббіоло» може бути хорошим придбанням, але з обережністю вибирайте рік урожаю, оскільки інакше вино може виявитися поганим і волокнистим. Barbera буде покупкою краще. Але якщо ви купуєте вино у гідного виробника, воно не буде дешевим Dolcetto може бути дуже хорошою покупкою, але аж ніяк не за низькою ціною. Кращі з них володіють хорошою глибиною і складністю і цілком стоять заплачені за них грошей. Що ж до білих, то ціна на Gavi і Arneis Roero загалом-то завищена Asti в минулому був недорогим напоєм, але нині такого про нього не скажеш. Це цілком хороше придбання.

ДОСТУПНІСТЬ

За хорошими Barolo і Barbaresco вам потрібно відправитися до фахівця. Інші п’ємонтські червоні вина також не дуже широко поширені, а сухі білі рідко зустрічаються за межами області Асті та інші вина Moscato доступні всюди, і єдине, що важливо,— їх слід купувати там, де швидко йде оборот товару, і уникайте запилених пляшок.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Barolo Granbussia, 1095 (Aldo Conterno) — якість 10*, ціна 10*, цінність 10*.

Хороші роки. Moscato слід пити якомога більше молодим; більшості червоних вин потрібна деяка витримка, хоча велика частина Dolcetto — найкраща вже у віці одного року Кращі роки (для червоних), 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1993, 1990

Зауваження про смак. Більшість п’ємонтських червоних вин виділяються сильними букетами, будь вони щільними темними, зі сливовим смаком винограду «неббіоло», типу Barolo і Barbaresco, або більш м’якими, зі смаком гіркого вишні, Dolcetto Білим теж непогано б володіти ароматом, але це аж ніяк не у всіх Cortese або Arneis. Ігристі вина, особливо Moscato d’asti,— свіжі і з чудово вираженим виноградним смаком