Ріоха — виноробний регіон Іспанії: Вина Ріохи

Всього 30 років тому, за винятком небагатьох спеціалізованих магазинів, за межами іспаномовного світу ніхто не торгував вином з Ріохи. Але мова йде зовсім не про якомусь вискочці, отакого парвеню серед виноробних районів,— походження виноградників Ріохи можна відстежити в глиб століть мало не до римлян, і ці виноградники, поза всяким сумнівом, процвітали ще до того, як в Бордо почали підрізати лозу.

Втім, саме Бордо наставило Ріоха на потрібний шлях. Коли виноградна попелиця філоксера, обрушившись на Бордо подібно караючого потопу знищувала виноградники, колишні засобом існування провінції, Ріоха ця напасть не вразила. І бордосцы кинулися на південь, принісши з собою своє ноу-хау, свої гроші і свої мрії, створюючи якусь подобу Бордо на південь від Піренеїв.

Бум тривав недовго. Філоксера була переможена, і французи повернулися на батьківщину, але залишили свою методику. І поки Бордо перетворювалося на один із центрів сучасного виноробства, постійно розвиваючись і покращуючи свої вина, Ріоха впала в сонне заціпеніння, без затій копіюючи стару добру початкову бордоську методику.

У всій Іспанії і Південній Америці унікальний приємний маслянистий тип вина Ріохи утвердився як зразок кращого вина, яке здатна виробляти Іспанія. Тільки на початку 1970-х років Ріоха нарешті вийшла на широку міжнародну арену. В результаті пішли неминуча експансія районів виноградарства на рівнини, більш підходящі для вирощування пшениці, ніж вина, і зменшення впливу на букет дубового тони, за який в першу чергу так сильно любили вина Ріохи.

Нові, розташовані на рівних ділянках виноградники — якщо з їх винограду взагалі мають намір отримувати вино (відверто кажучи, я б вважав за краще, щоб ця земля знову відійшла під пшеницю) — слід було б віддати під виробництво молодих, соковитих вин, не піддаючи їх якій би то не було витримці. Тоді класичні райони можна було б відвести виключно під виробництво високоякісних вин. Проте в даний час врожаї винограду в Ріохе занадто високі, а якість вина дуже неоднорідне. Шкода, але Ріоха, мабуть, не знає, куди йде.

Також рекомендуємо прочитати:

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Ріоха — це червоні, білі та рожеві вина. Знайдуться тут навіть ігристі, нехай і в дуже незначній кількості. Однак слава Ріохи грунтується безпосередньо на її червоних винах, в значній мірі тому, що в порівнянні з білими червоні вина взагалі краще проходять витримку в бочках.

В Ріохе існують три основні підобласті, найважливіша з них — Ріоха Альта. Незважаючи на те що більшість великих виноробних компаній — «бодегас» змішують вина з усіх трьох регіонів, при отриманні червоних вин в Альті дотримуються більш суворого підходу. Рожеві вина на основі вироблених в Альті — кращі в Ріохе.

У Ріоха Алавеса виробляють самі тонкі, ароматні червоні вина. На схід від Логроньо розташована Ріоха Баха — велика, спекотна і досить плоска місцевість, і вина її певною мірою мляві. Вони використовуються в купажі для додання ваги більш легким винам з двох інших подобластей, але самі по собі вони зазвичай дещо важкуваті.

Сорти червоного винограду — «темпранільо», «гарнача тінта», «грасиано» і «масуэло», з них кращий — «темпранільо». Він не дає інтенсивного фарбування, але надає суничний аромат, який характеризує кращі вина. «Гарнача» — це велика, щільна різновид винограду «гренаш», яка поширена по всій Південній Франції. Він може бути гострим і злегка порожнім і дає прекрасні результати при змішуванні з «темпранільо». З «гарначи» виходять також гарні рожеві вина. «Грасиано» знаходиться на межі зникнення, але окремі виробники з числа кращих виноробів, цінуючи цей сорт винограду за якість, прагнуть зберегти його. «Масуэло» – менш цікавий сорт. Є ще невелика кількість ділянок «каберне-совіньон», що залишилися з тих часів, коли в Ріоха прийшли бордоські винороби.

Читайте також: Пойяк – виноробний регіон Бордо, Франція

Основний сорт білого винограду — «виура». Традиційно він додається до червоним купажным винам. Виготовляються сучасним холодним і повільним способом білі вина виявляють чудовий терпкий смак грейпфрута. Тим не менше цей сорт також добре приймає дуб і може сформувати чудовий повний, м’який букет. В Ріохе використовують і інші сорти білого винограду, це — «мальвазія риохана» і «гарнача бланка».

Кращі виробники: Artadi, Marques de Caceres, Campillo, Campo Viejo, Contino, CVNE, Faustino Martinez, Marques de Grinon, Lopez de Heredia, Martinez Bujanda, Montecillo, Marques de Murrieta, Navajas, Olarra, Palacio, Remelluri, La Rioja Aha, Marques de Hi soil, Bodegas Riojanas, Sierra Cantabria, Vina Ijalba.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Вина Sin Crianza у продаж надходять молодими і рідко піддаються витримуванню в дубових бочках. Ці бадьорі вина, схожі на божоле, можуть бути дуже приємні.

Вина Crianza повинні мати витримку щонайменше два роки і як мінімум — рік витримки в бочці. Вони можуть бути приємними, легкими винами, але іноді смак їх коливається від відверто плодового, характерного для вин Sin Crianza, до суничного дубового відтінку вин Reserva.

Вина Reserva повинні бути принаймні трирічної витримки і мінімум рік зберігатися в бочці. Для багатьох вин Reserva цей термін виявляється більше, і вино надходить у продаж після п’яти років витримки. Це самі чудові вина з усіх вин Ріохи.

Вина Gran Reservas повинні бути не менш п’яти років витримки, і термін витримки в бочці становить мінімум два роки. Зберігання в бочці часто триває довше двох років, що знижує вміст алкоголю у вині і робить вина Gran Reservas прекрасними.

Читайте також: Совіньон Блан: особливості сорту винограду і вина

ОРГАНІЗАЦІЯ

В Ріохе балом правлять великі виноробні компанії — «бодегас», що пов’язано головним чином з витратами на виробництво традиційної ріохи Основні витрати обумовлені тими воістину величезними вкладеннями, які вимагають вишикувалися незліченними рядами дорогостояпще дубові бочки — саме в них необхідно декілька років витримувати вино, перш ніж його можна буде випустити в продаж.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Те, до якого класу відноситься вино (наприклад, Crianza), в Ріохе часто вказують на контретикетці. Оскільки в цій галузі виноробства велику роль відіграє купажування, то назви виноградників на етикетці зустрічаються рідко.

ПРО СМАК

Самі молоді червоні вина мають насичений плодовий аромат, що нагадує божоле, але якщо залишити в стороні, червоні ріоха повинні мати дубовий тон. Ваніль, суниця і кокос — ось букети, які не так часто мені доводилось зустріти разом. Серед білих вин — золотисте масляниста напрямок приходить в занепад. Новим стилем є свіже і енергійне вино, повне терпкого грубого плодового аромату, від якого перехоплює подих. Рожеві вина — сухі, з м’яким насиченим плодовим букетом, та їх несправедливо недооцінюють.

ХОРОШІ РОКИ

Самі старі вина можуть представлятися вигідним придбанням. Але тільки найкращі з Gran Reserva добре зберігаються більше десяти років. 1995 і 1994 були чудовими — найкращі врожаї за багато років. Для червоних вин хорошими були 1991,1990,1989 і 1985 роки. Білі і рожеві краще пити молодими, за винятком небагатьох найкращих білих, але вони зустрічаються рідко і надходять у продаж, коли вже готові до вживання.

ЯК ЇХ ПИТИ?

Молоді білі — бадьорі і освіжаючі, ідеально підходять до морепродуктів, а молоді червоні гарні з пікантними ковбасами, копченою шинкою і з запіканкою з бобів в іспанському стилі. Витримані червоні прибережіть для дичини, жаркого і сирів.