Тоскана — регіон виноробства Італії: Вина Тоскани

З усіх виноробних областей Італії Тоскана повинна була б бути блискучою. Зрештою, з усіх міст Італії Флоренція і Сієна прославилися досягненнями в мистецтві, філософії і науці, і по щасливою випадковості дивовижну красу цих двох міст майже не обезобразило вплив двадцятого століття. І поки що проходить між ними дорога йде у гору, під гору, огинаючи Сан-Кашано, Грив і Кастеллину, і ледь не за кожним поворотом відкривається прекрасне місце для пікніка, обрамлене оливами, кучерявими рослинами або мальовничо грубими скелями, а за рідкісною кипарисовій гаєм ховається від надокучливих очей сільська вілла, варто відкинутися на сидіння і спробувати відчути те, що повинно символізувати саму душу італійського вина, навіть саму італійську життя. Нині мрії ближче, ніж коли-то в минулому. З точки зору виноробства за недавно минулі роки Тоскана пройшла довгий шлях, і ряд найбільш цікавих вин Італії народився саме в цих пагорбах.

У Тоскані під виноградники, які мають потенційно видатними якостями, відведено більше площі, ніж в якій-небудь іншій області. Їй належить марка «К’янті» (Chianti, DOCG) — назва самого прославленого італійського вина; воно практично уособлює собою все італійське, від полум’я оплывающих свічок в самій сумнівною тратторії до величних творів Мікеланджело. Тоскана має Brunello di Montalcino (DOCG) — вином, яке своєю першочерговою метою мало звання «самого дорогого італійського вина». Потім, тут є і велично назване Vino Nobile di Montepulciano (DOCG), яке нині дуже часто покладається на самовпевнену звучність своєї назви, і Vernaccia di San Gimignano (DOCG), яке у своєму кращому вигляді здатне віддати належне чудовому, з безліччю веж на пагорбі, місту Сан Гиминьяно, біля Сієни, що дав своє ім’я провину.

І знайшлися «бунтарі-іконоборці» — переважно ті, хто в сум’ятті спостерігав, як К’янті взяла курс на «обрядове поділ». Вони дали обітницю, що підуть своїм шляхом, щоб виявити потенціал благородства, яке, без сумніву, криється в ґрунті тосканських пагорбів. Низвергателями традицій виступили Tignanelio (з підзони Chianti Classico) і Sassicaia (з району Bolgheri, що біля моря): вони ігнорували правила, які наказували певні сорти винограду і вимоги до витримки, і стали робити вина на власний розсуд, використовуючи такі заборонені лози, як «каберне-совіньйон», «мерло», або чистий «санджовезе», і витримували вина в нових маленьких дубових діжках. Ці вина продавалися як столові вина (Vina da Tavola) і за значно вищими цінами, ніж у випадку, якщо б вони належали до категорій DOC або DOCG. Вина категорії Vina da Tavola отримали широке поширення в 1980-х роках: вони всі хизувалися помітними назвами, на зразок Sammarco, або Solaia, або Cepparello. Всі вони продавалися в елегантних пляшках, і відстежити їх усіх не міг ніхто. Потім в 1992 році з’явився закон Горіа. Тепер усі ці вина можуть повернутися в отчий будинок і іноді можуть навіть використовувати власні категорії DOC, Sassicaia, на 100 відсотків складається з «каберне-совіньон», починаючи з урожаю 1994 року носить маркування «DOC Sassicaia di Bolgheri». Інші не поспішають наслідувати цьому прикладу зберігаючи багатозначне мовчання.

К’янті тим не менше робить масштабну спробу поліпшити якість, проводячи програму під назвою «Chianti 2011». Суть її полягає в тому, що раз виноградників К’янті будуть засаджені заново, то в майбутньому слід використовувати тільки кращі клони «санджовезе». Скрупульозно досліджуються також такі проблеми, як скільки лози потрібно висаджувати на гектар і як її слід підрізати і формувати.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

Насамперед Тоскана — район червоного вина, а найбільший вплив має сорт «санджовезе». Сорт з дрібними ягодами, «санджовезе пікколо» — або «санджовето»,— є оплотом к’янті, в той час як «санджовезе гроссо», з більш великими ягодами, дає Brunello di Montalcino і Vino Nobile di Montepulciano (DOCG) . Історично «санджовезе» дає вино пікантно-свіже, злегка різке, трав’янисто-пряне, повне кислого фруктового смаку, який добре втамовує спрагу. Його зазвичай і п’ють молодим в барах і тратторіях прилеглої Флоренції, заплетених у солому дволітрових пляшок – фиасок, які в наші дні, на жаль, майже зникли. Саме це вино мав на увазі барон Рикасоли, коли більше ста років тому фактично створив сучасне к’янті — вино, яке слід вжити протягом року після збору врожаю. Але винороби К’янті почали витримувати свої вина у великих старих дубових бочках. Одне це не могло погубити все вина, але безглузді закони, які дозволяли використовувати в купажі до 30 відсотків безнадійного білого «треббіано», занадто часто приводили до тощему, апельсиново-кислого провину зі слабо вираженим фруктовим тоном, яке не приносило задоволення. Хвала небесам, правила регулювання DOCG самим рішучим чином спочатку зменшили дозволений в к’янті обсяг білих сортів винограду до значень від 2 до 5 відсотків, а тепер їх додавання взагалі заборонено; також вони дозволяють додавати максимум 10 відсотків інших сортів червоного винограду.

Читайте також: Швейцарія – регіони виноробства і швейцарські вина

Вино Antinori’s Vino da Tavola від Tignanello визначило нову моду, і тепер практично в усі високоякісні к’янті до «санджовезе» додають якусь частку «каберне», «мерло» або «сіра» або використовують одне лише «санджовезе» (найчастіше з малою кількістю «канайоло»). Але варто пам’ятати, що з незапам’ятних часів у Carmignano, чудовому районі DOC, трохи на захід від Флоренції, є каберне (кращі виробники: Capezzana, Villa di Trefiano). Немає сумнівів, що виробники, які роблять такі вина, часто використовуючи маленькі дубові бочки (завдяки їм одержувані вина втрачають менше фруктового аромату і окислюються значно повільніше), рухаються у бік від шляху традиційного к’янті. Але вони, принаймні, створюють умови для створення вин світового класу. Кращі виробники — (якщо не вказано інакше, мається на увазі район Classico): Antinori, Badia a Coltibuono, Castell’in Villa, Castellare, Castello dei Rampolla, Castello di Ama, Castello di Poppiano (Colli Fiorentini), Castello di San Polo in Rosso, Castello di Volpaia, Felsina, Fontodi, Frescobaldi (Reyna), Isole e Olena, Monsanto, Riecine, Ruffino, Selvapiana (Reyna) і Basciano (Reyna).

Виноград «санджовезе» з К’янті, який нібито здатний змінювати характер в залежності від того, де він зійшов, і який на бідних грунтах і в прохолодних місцях дає тільки багате, глибоке вино, є тим самим сортом, з якого роблять Brunello di Montalcino — вино, ефективно спустошувальний банківські рахунки цінителів вина в Італії. У своїх найкращих проявах воно справді може бути великим, складним вином, але тільки деякі зразки гідні запитуваної за нього ціни. Закон вимагає витримувати в бочках вина, які для цього не завжди придатні, і це означає, що з нового вина Rosso di Montalcino DOC може вийти щось краще — там, де немає обмежень на витримку, отримують більш м’які, соковиті вина.

Кращі виробники: Altesino, Argiants, Banfi, Barbi, Caparzo, Castelgiocondo, Col d’orcia, Costanti, Poggio Antico, Il Poggione, Talenti.

Vino Nobile di Montepulciano теж непогано справляється зі справою, коли потрібно позбавити гаманці від зайвих грошей. Подібно Brunello, його роблять з «санджовезе» (тут відомого як «пруньоло») з додаванням в невеликих обсягах «маммоло». Тут також є хороший, більш молодий варіант — вино Rosso di Montepulciano DOC, але кращі виробники виготовляють вишукані вина класу DOCG, які за стилем знаходяться між Brunello і високоякісним к’янті.

Кращі виробники: Avignonesi, Boscarelli, Le Casalte, Poliziano, Trerose.

Поряд з «санджовезе» у всіх обличчях і з іншими згаданими мною традиційними сортами винограду тут все більше вирощують «каберне» («совіньон» і «франція»), «мерло» і «сіра» — навіть «гаморі», як для купажування у вина DOCG, так і для створення столових вин Vino da Tavola — мода на них не проходить, і кожне поважаюче себе маєток випускає щонайменше одне найменування, які прагнуть отримати оцінку на світовій арені.

Найкращі червоні вина Vino da Tavola: (“санджовезе” та інші тосканські різновиди) — Boscarelli, Cepparello, Coitasssala, La Corte, Elegia, Flaccianello della Pieve, Fontalloco, La Gioia, Palazzo, Percarlo, Le Pergole Torte, Romitorio di Santedame, Sangioveto II Sodaccio, I Sodi di San Niccoli”; (купажі “санджовезе” і “каберне”) — Alte d Altesi, Baiifico, Cabreo il Borgo, Ca’ del Pazzo, Camartina, Grffi, Sammarco, Solaia, Tignanello; («каберне-совіньон») — Collezione, II Pareto, Olmaia, Le Stanze; («мерло») – Masseto, Vigna L Apparita, (кулажи «каберне» і «мерло») — Gkiaie della Furba, Lupicaia, Ornellaia, Tassinaia, («сіра») — L JEremo, Vigna del Bosco.

З білих сортів найбільш широко вирощується «треббіано-тоскана», який з жахливою ефективністю дає величезні кількості винограду. В к’янті його більше не використовують і нарешті стали переробляти в вино за сучасною методикою, отримуючи чисті, освіжаючі, але тим не менш досить не запам’ятовуються вина, в тому числі Galestro, хоча додавання «мальвазії» і «шардоне» здатне дати пристойні результати (кращі виробники: Antinori, Frescobaldi, Bafioc, Teruzzi & Puthod). Шардоне від висококласних виноробів саме по собі може бути чудовим.

Кращі виробники: Avignonesi, Caparzo, Felsina, Isole е Olena, Manzano, Rufino.

Виноград сорту «верначчия» дає потенційно найцікавіше в Тоскані біле вино San Gimignano (DOCG) — сухе, але з горіховим смаком, з легкої медової нотою, причому зі значним фруктовим ароматом. Кращі виробники: Ambra delle Torri, Falchini, Montenidoli, Pietraserena, San Quirico, Teruzzi & Puthod, La Torre, Vagnoni. Але тут до того ж є і маса безсоромною продукції! Bianco Vergine Valdichiana (DOC) — зазвичай нічим не примітне вино з «треббіано». Зустрічаються також «совіньйон-блан» і навіть «віон».

І ще тут є Vin Santo, або «святе вино»,— хоча воно взагалі-то і не тосканське, але традиційно до нього зараховується. Виготовляють його з «треббіано» і «мальвазії», зібрані грона залишають під кроквами, щоб вони підсохли, і лише потім пускають під прес і залишають бродити. Вино може бути сухим, просто солодким, дуже солодким або чимось проміжним. Потім його витримують у маленьких запечатаних барилах щонайменше три роки. Деякі найменування вин належать DOC, деякі ні. Якісь з вин — вершини виноробства. Якісь- зовсім ні.

Читайте також: Саме страшне вино в світі

Кращі виробники: Avignonesi, Badta а Coltibuono, Capezzana, Castello di Ama, Castello di Brolio, Castello di Cacchiano, Felsina Berardenga, Isole e Olena, Poliziano, Selvapiana.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Розташований між Флоренцією і Сієною, район Chianti Classico є найкращим і найбільш відомим з семи підзон К’янті. Решта шість районів — це Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colli Senesi, Colline Pisane, Montalbano і Reyna, з яких Руфіна і Коллі Сенези — найбільш значущі. Вина класу Riserva тепер можуть витримуватися до реалізації всього два роки, і дозволений тільки червоний виноград. Більша частина основного вина називається просто Chianti, без будь-якої подальшої дефініції. Вина Riserva марки Brunello di Montalcino вимагають п’ять років, марки Vino Nobile di Montepulciano відповідно три роки витримки в бочці і пляшці. Кількість вин Super-Tuscan і Vino da Tavola, про яких в останні роки багато говорилося, в умовах нового закону теоретично має почати скорочуватися, оскільки вони визнають різні класифікації DOC. Подивимося! Siamo in Italia.

ОРГАНІЗАЦІЯ

В даний час всі, без винятку, найвишуканіші тосканські вина постачають маєтку відданих своїй справі виноробів і виноградарів. Торговці стикаються зі зростаючими труднощами в придбанні високоякісного вина, і в цьому одна з причин такого низького падіння стандартів основного тосканського вина. Тим не менш ряд виробників, як, наприклад, Antinori, в змозі поєднувати високі стандарти виноградарства з орієнтованим на якість комерційним виробництвом. Кооперативи, які досі входить багато дрібних виноградарів, якістю своїх вин не відомі, але кращі з них прагнуть змінити становище.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Слово «Classico» вказує на основну і найбільш строго контрольовану зону виробництва к’янті. Словом «Riserva» передбачається позначати вино вищої якості, що відповідає вимогам більш тривалої витримки. На практиці, за винятком самих хороших виробників, часто це лише служить гарантією, що вино стало більш сухим і втратило фруктовий тон. Тримайтеся подалі від старих вин від невідомих виробників. Слова «Vino da Tavola» на винах з окремого маєтку часто є ознакою экстракачества. Це означає, що сорти винограду і методика виноробства не відповідають правилам DOC. На превелике сум’яття, найдешевші вина також, класифікуються як «Vino da Tavola» але вас повинна насторожити ціна!

ПРО СМАК

Вважається, що в даний час у Франції існує три основних напрями червоного вина (якщо залишити осторонь багато зразки втомлених і позбавлених фруктового тони вин минулих років). По-перше, є різкі молоді червоні вина, типовим зразком є правильно зроблене молоде к’янті — йому належить бути свіжим, агресивним, гірко-солодким пінливим напоєм, якому судилося бути бездумно випитим за їжею протягом року після збору врожаю. На мій погляд, такі вина — найкраще, що дає традиційний і рідкісний метод governa, при якому підв’ялені грона зазвичай використовують для початку вторинного бродіння, надаючи вину характерну і вишукану колючість. Потім йде звична, розлитое в маєтках по пляшках вино К’янті, Монтальчіно і Монтепунчіано — в компанії з рожевими винами з Монтальчіно і Монтепунчіано — які подають себе більш серйозно і які у своїх кращих зразках є ароматними, питкими винами, з сильними, характерними для «санджовезе» букетами вишні, чорної смородини і прянощів, підкріпленими розумною часткою таніну і кислотності. І по-третє, є вина Riserva і Vino da Tavola — і не забувайте, що тут ми говоримо лише про кращих маєтках, які бажають котируватися на світовій арені. Найкращі к’янті Chianti Classico Riserva позначені витонченістю і структурою з багатими ягодны мі букетами і чималою традиційної гостротою «санджовезе» — хоча її прекрасно можна збалансувати додаванням сортів «каберне-совіньон», або «каберне фран», або «мерло», або «сіра». Vino Nobile може інколи піднятися до чистої мощі Brunello, одночасно зберігаючи велику делікатність, нагадує кращі к’янті,— але, на жаль, цей пряний і скандальний стиль залишається швидше винятком, ніж нормою. Самі процвітаючі виробники Brunello здатні хороший рік добитися приголомшливого поєднання фруктового тони і таніну, що може дати велике вино з ароматами родзинок, перцю, таніну, лакриці і звичного чорного шоколаду,— хоча мало хто може собі дозволити таке дороге придбання.

Vino da Tavola примітні завдяки своєму беспримесному солодкого аромату різних ягід — відповідно сортам використовуваного винограду — і певної жорсткості, яка швидше вселяє впевненість у потенціалі для витримки вина, що змушує хвилюватися про стан емалі зубів. Carmignano, зі своїм «каберне», здатне досгичь чудовою чорносмородинової солодощі.

Тосканські білі – менш цікаві, хоча хороше Vernaccia di San Gimignano може володіти приємними ароматами лісового горіха і дягелю, а рідкісне Bianco Vergine Valdichiana явля ється освежающе-бадьорить напоєм для літнього сезону. У своїх кращих проявах бродившее в бочках шардоне з успіхом змішує аромати Старого і Нового Світла.

Читайте також: Херес – регіон виноробства в Іспанії: Вина Херес

ХОРОШІ РОКИ

В цій частині Італії рік збору врожаю відіграє свою роль: Тосканські пагорби — регіон прохолодний і схильний до дії заморозків, і вина в менш вдалі роки бувають дуже худими. Білі вина загалом слід пити молодими; для старіння призначені тільки червоні, але багато з них нітрохи не гірше, якщо пити їх молодими.

2000 Високі рівні вмісту цукру, що призводить до можливої незбалансованості.
1999 Ранній врожай дав ряд класичних вин.
1998 Нерівний урожай, краще для Brunello, ніж для к’янті.
1997 Виключно здорові і багаті лози. Хороший рік.
1996 Суха погода наприкінці збору врятувала урожай, але самі збори були низькі.
1995 Хороший рік для червоних вин.
1994 В цілому хороший рік, довгоочікуваний після кількох поганих.
1993 Погода під час збору була сирою, але червоні — добре концентровані; можна пити.
1992 Уникайте Brunello. Можна пити інші.
1991 Хороший рік в Тоскані: і червоні, і білі були зрілими, з хорошою структурою і концентрацією.
1990 Чудовий рік. Найкращі червоні володіють великою насиченістю і концентрацією і добре зберігатися (втім, багато хто вже досягли свого піку).
1988 Дивовижні червоні без винятків; кращі вина добре п’ються.
1986 Хороше, довгоживучі к’янті.
1985 Сильні, глибокі, м’ясисті вина як і раніше чудово п’ються.

ЯК ЇХ ПИТИ?

У чому Тоскана край, де кухні не обійтися без вина: місцевим червоним винам безумовно потрібно супроводжувати трапезу. З повсякденними тосканськими стравами з м’яса і птиці, з crostini та іншої простою їжею, особливо приготованою з використанням дивовижного місцевого оливкової олії і пряних трав, я б пив дуже молоде к’янті або неклассифицированное санджовезе, а з більш складними, що володіють більш вираженим смаком стравами — небудь Rosso di Montalcino або Montepulciano, або яке-небудь з червоних з додаванням каберне.

Chianti Riserva і сильні, щільні вина Brunello і Vino Nobile, враховуючи, що вони зберігають свій фруктовий тон, найкраще підуть з ситної смаженої дичиною або місцевої яловичиною на рожні. Різновиди з менш вираженим фруктовим тоном гарні зі спагеті, запеканками і пікантним сиром Ресогіпо.

Vernaccia di San Gimignano володіє значним тілом і добре йде з місцевими гострими, пряними салатами і стравами з бобових. Хоча вина Vin Santo і справді гарні, але їх важко знайти і вони дороги; традиційно їх неквапливо потягують на десерт, разом з cantucci (сухими горіховими бісквітами).

ІНФОРМАЦІЯ та Я ПОКУПЦЯ ЗА ЩО Я ПЛАНОМ?

За вартістю тосканські вина займають весь ціновий діапазон. На верхньому кінці планки Brunello di Montalcino і Vino Nobile di Montepulciano дійсно повинні мати гарні букети, інакше вони не виправдовують свою ціну. В К’янті є хороші дешеві вина, які можна придбати на місці, але не всі експортовані к’янті будуть хорошим придбанням. Однак якість за останні роки впала, і якщо шукати гарні назви, то, напевно, щось задовольняє знайдеться. Carmignano з Капеццаны — хороше і не дуже дороге Sassicaia яке в минулому було Vino da Tavola, а тепер — DOC, непомірно дорого, але це вино світового класу; те ж саме можна сказати у відношенні деяких «супертосканських» Vino da Tavola але навіть ті, які не є видатними, як і раніше, коштують дуже дорого. Тосканські білі — як недорогі, так і нецікаві, за винятком небагатьох «бутикових» вин з «шардоне» та інших міжнародних різновидів — ці можуть бути і дорогими, і цікавими.

ДОСТУПНІСТЬ

Можливо, к’янті — найбільш відоме італійське вино, і в продаж воно є майже скрізь. Тим не менш вибір хорошого к’янті вимагає певної обережності. Є чимало імпортерів і дешевих закордонних італійських ресторанів, які підбирають вина, єдино орієнтуючись на ціну. Інші тосканські червоні вина не отримали широкого розповсюдження. Brunello di Montalcino. Vino Nobile di Montepulciano, Carmignano і кращі Vino da Tavola зазвичай можна знайти лише у спеціалізованих магазинах. Білі вина не так легко знайти за межами Тоскани або італійських ресторанів, і часто вони все одно не варті зусиль, витрачених на їх пошуки.

КОРИСНІ ДАНІ

Chianti Classico 1997 (Isole е Olena) якість 8*, ціна 7*, цінність 8*

Хороші роки: Тосканські білі вина краще пити молодими. Нині набагато більше червоних вин випускаються в продаж також молодими. Тільки Brunello di Montalcino і кращим Vino da Tavola потрібна тривала витримка після надходження у продаж.
Зауваження про смак. К’янті змінює курс від вишуканого вина до основного, але у своєму кращому — пряному і швидше агресивному прояві воно чудово поєднується з італійською кухнею. Brunello, Vino Nobile Carmignano і кращі Vino da Tavola — багаті, щільні і більш концентровані. Білі вина здебільшого легкі і більш або менш горіхові.