Венето — виноробний регіон в Італії: Вина Венето

Венето — виноробний регіон в Італії: Вина Венето

За загальним обсягом виробленого вина область Венето майже порівнюється з Сицилією і Апулією. Близько чверті вина Венето відноситься до категорії DOC, але не дуже-то радійте: подібне співвідношення досягається завдяки значним обсягам непомітних Soave, Valpolicella і Bardolino. Хотілося б мені відчувати більший ентузіазм щодо цієї жахливої взаємозв’язку, але якість того, що вважається легкими, але хорошими простими місцевими винами, занадто часто опускається нижче того рівня, який можна вважати прийнятним навіть при їх низьких цінах.

СОРТИ ВИНОГРАДУ І СТИЛІ ВИН

У Венето використовуються одночасно і місцеві сорти винограду, і інтернаціональні різновиди, і найбільш відомі вина виготовляються в основному з місцевих видів. До Другої світової війни Soave (DOC), основу якого складав виноград сорту «гарганега», з невеликою домішкою «треббіано», було просто легким місцевим вином Верони. Воно було сухим, злегка горіховим і ні в якому відношенні не порушувало правил. Але створений у 1968 році район DOC включив в себе величезні площі частині алювіальні рівнини, а також схили пагорбів, які давали найкраще вино. Потім широко поширена пересадка продуктивного, але поступається за якісними показниками «треббіано-тоскана», в противагу набагато краще «треббіано ді соаве», призвела до різкого збільшення обсягів збору. Якість вина стрімко впало. У 1988 році навіть винороби вирішили, що справи зайшли занадто далеко: пропозиція ще більше збільшити збори, слава богу, було відкинуто. Поставтеся до Soave з обережністю, але якщо ви побачите якусь вино від таких виробників, як Anselmi, Bertani, Bolla, Gini, Lenotti, Pieropan, Suavia,— особливо якщо це вина з одного виноградника,— купуйте і не чіпляйтеся до ціни. А якщо побачите солодке Recioto di Soave, виготовлене з підв’яленого винограду, купуйте і його теж. Інші білі вина Венето включають в себе зеленувато-яблучне, свіже Crema di Custoza (DOC), недороге Piave (DOC) з винограду «вердуццо» (м’яке і горіхове) або «токай» (досить повне і злегка запашне), а також свіже Prosecco (DOC), яке буває або «тихим», або ігристим.

Читайте також: Північно-східна Іспанія — вина і виноробні регіони

Червоні вина Valpolicella (DOC) і Bardolino (DOC) страждають від надпопулярності і надмірної експлуатації в тій же мірі, в якій їх зазнавало Soave. Вино Bardolino, що виготовляється з місцевого винограду, зокрема сортів «корвіна», «рондінеллі» і «молінарі», можливо, саме світле зі світло-червоних вин, з легким вишневим фруктовим ароматом та ледь помітною гірчинкою в послевкусии. Кращі виробники: Guerrieri-Rizzardi, Portalupi.

Також рекомендуємо прочитати:

Провину Valpolicella, виготовлення з купажу винограду того ж сорту, слід було б бути трішки повніше і володіти більшою глибиною, але кожен рік з’являється кількох вдалих зразків. У Вальполічеллі є ряд дуже хороших столових вин, що не входять в категорію DOC,— сильних, міцних і повних незвичайного інтенсивного фруктового аромату, кращі з них — Campo Fiorin і Capitel San Rocco. Видатною продукцією Вальполичеллы є Arnarone і Recioto — два найбільш цікавих і незвичайних червоних вина в Італії. «Атаго» означає «гіркий», і це чудове вино, виготовлене з наполовину висохлих виноградних ягід, і справді гірке, але воно має визначну сукупністю ароматів — шкірки солодкого винограду, шоколаду, сливи, деревного диму,— всі вони злиті воєдино у вині, яке в той же самий час є майже кислим. Recioto della Valpoiicella — солодке, але з гірким присмаком. Кращі виробники (все в стилі Valpolicella): Allegrini, Anselmi, Bertani, Brigaldara, Brunelli, Cecilia Beretta, Dal Forno, Guerrieri-Rizzardi, Lenotti, Masi, Mazzi, Portalupi, Quintarelli, Le Ragose, Le Salette, Speri, Міхальський, Le Vigne di San Pietro, Zeni.

Гарне червоне вино в Венето є повсюдно. Чудово червоне, в стилі бордо вино Venegazzu з розряду Vino da Tavolo — одночасно димне і чорносмородиновий. На північ від Венеції, в обширному районі DOC Пиаве, гарні бувають каберне фран і мерло (часто продається під назвою Merlot del Veneto), а Raboso може давати танинные, кислотні вина, в яких буквально проривається грубий фруктовий аромат. Breganze (DOC) — непогане вино типу клерета, особливо з «макулана».

Читайте також: Болгарія — регіони виноробства і болгарські вина

КЛАСИФІКАЦІЯ

Хоча на етикетках зустрічається слово «Superiore», у разі Soave, Valpolicella і Bardolino воно означає не краще, а більш старе. Таких пляшок краще уникати. Все ж шукайте слово «Класичний»: це означає, що вино виробляється в первісному центрі району, і в чому воно повинно бути схоже на справжнє, чиї достоїнства в першу чергу і створили репутацію цим винам.

ОРГАНІЗАЦІЯ

У виробництві вина панівне становище займають великі оптовики і кооперативи, що постачають на ринок свої комерційні купажі. Якщо можливо, завжди вибирайте одиночних виноробів — їх вина володіють більшою індивідуальністю.

ЧИТАЄМО ЕТИКЕТКУ

Для своїх найбільш хороших вин кращі виробники вказують назви одиночних виноградників. Ціна на такі вина буде набагато вище, але вони того варті.

ПРО СМАК

Винам області Венето числиться серед найприємніших в Італії, так як майже всі вони — легкі, освіжаючі і невимогливі. Гострота смаку вишневої кісточки хороших Valpolicella або Bardolino — безсумнівно вишукана, однак занадто багато вина — терпко-кислі і позбавлені фруктового аромату. Soave можуть мати чарівний горіховий смак з ледь помітною нотою лакричника. Тим не менш провідні вино-виробники рідко коли вас розчарують, і вже точно такого не станеться у випадку з Amarone.

ХОРОШІ РОКИ

Тут існує правило — пити більшість вин молодими. Багатий, інтенсивний Recioto можна зберігати від восьми до десяти років, а Amarones — в межах від десяти до двадцяти років.

2000 Тонкі, зрілі вина.

1999 Ще один рік змінного якості.

1998 Нестійкий рік, в який червоні вина були найкраще.

1997 Видатний рік.

1996 На якості вплинули дощі, але цілком хороший.

1995 Кращий рік за довгий час.

Читайте також: Центральне узбережжя Америки — найкращі вина регіони виноробства

1994 Невеликий урожай, нестійкого якості.

1993 Венето не настільки пощастило, як інших областей північного сходу Італії.

1991 Дуже хороший рік у Венето.

1990 Хороші, концентровані червоні і білі вина.

ЯК ЇХ ПИТИ?

До місцевої кухні ідеально підходять великі глечики свіжого, легкого вина області Венето. Amarone чудово йде з гострими сирами, а Recioto може бути хорошим вином для десертів з чорносливу або ожини. Recioto di Soave, крім іншого, добре з хлібним пудингом.

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ПОКУПЦЯ

ЗА ЩО Я ПЛАЧУ?

Soave, Valpolicella і Bardolino зазвичай відповідають своїй ціні, тому малоймовірно, щоб дешеві вина були хорошою покупкою. Кількість вин, що виробляються в індивідуальних господарствах, росте, і вони набагато дорожче, а вина з окремого виноградника — ще дорожче, але ці вина коштують того — завдяки того смаку, якого більше ніде не знайти. З іншого боку, вина Amarone і Recioto ще більш дороги, але вони можуть бути настільки цікавими, що дійсно відповідають своїй високій ціні. Вино Venegazzu, з категорії Vino da favola певною мірою цінують за якість. Основні вина Венето і Пиаве досить дешеві і часто є гарною покупкою.

ДОСТУПНІСТЬ

Основні вина Soave і інші часто зустрічаються вина з області Венето продаються майже повсюдно — ось нехай вони і залишаються на полицях. Якщо вам потрібен гідний підбір високоякісних вин, вироблених хорошими виноробам і з Венето, то вирушайте до італійським фахівцям. Вина зразок Raboso, Nero, Prosecco і Tocai зустрічаються нечасто, але являють собою гарне придбання і стоять зусиль для їх пошуків.

КОРИСНІ ВІДОМОСТІ

Soave з одного виноградника, 1999 (Anselmi) — якість 8*, ціна 7*, цінність 8*.

Кращі роки: 2000, 1998, 1997, 1995, 1993, 1991, 1990 1988, 1985.

Зауваження про смак: Червоні вина мають нотку гіркою вишні, а білі чисті і горіхові. Вина Recioto – солодкі і концентровані. Amarone della Valpolicella чарівно гіркувате і багате.