Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відео

Незважаючи на сприятливі ґрунтові та кліматичні умови, весняні гриби України не занадто численні. Тим не менш, збирати лісові гриби на території півдня і сходу України можна вже починаючи з квітня або травня.

Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відеоНезважаючи на сприятливі ґрунтові та кліматичні умови, весняні гриби України не занадто численні

Грибні місця України

В останні роки особливу популярність набуває грибний туризм, який передбачає не стільки вирощування їстівних видів, скільки збір лісових різновидів з дуже високою харчовою цінністю. До числа популярних у грибників грибних місць належать:

  • карпатський край, представлений масивами між річками на кордоні таких областей, як Львівська та Івано-Франківська. На території заповідника «Сколівські Бескиди», що складається з букови хвойників, виростає більше п’яти десятків видів їстівних грибів, зокрема білі і боровики, сироїжки, підосичники і опеньки. Кращими місцями для збору грибів є околиці поблизу сіл Орів, Тухля, Орявчик і Гребенне. Середня відстань від Львова становить трохи більше ста кілометрів;
  • карпатські верховини, представлені піднятими ділянками гірничо-лісистій місцевості. В цьому плані чудово підходять для «тихого полювання» лісові масиви поблизу селища Верховина на території Івано-Франківської області, де в достатку ростуть білі гриби, лисички, маслюки та сироїжки. Досвідчені грибники вирушають на збір грибів в Микуличин або Яблуницю, до яких можна дістатися не лише особистим автомобілем, але і громадським або туристичним транспортом;
  • Буковина у Чернівецькій області, представлена великими буковими лісами, справжній рай для досвідчених грибників і простих любителів. Саме тут щорічно фіксується найвища врожайність дуже великих білих грибів. До числа населених пунктів, включених в численні стежки сучасного екотуризму, належать села Сергії і Зелена, а також Виженка. Організований екотуризм заснований на «тихому полюванні» в супроводі досвідченого провідника, який здатний показати найкращі грибні місця;
  • Львівщина багата подосиновиками, підберезники, опеньками та білими грибами, які в надлишку ростуть на території лісистій гірській місцевості у Старосамбірському, Турківському та Сколівському районах поблизу сіл Східниця, Славське та Лихобора;
  • Тернопільщина, включаючи Монастирський і Шумський райони, характеризується активним плодоношенням білих грибів та опеньків, а в Мшанецких лісових масивах ростуть підосичники і підберезники, а також маслюки. За збором боровиків рекомендується вирушати в Кременецькі гори;
  • Черкаська область, де зосереджена велика кількість великих лісових масивів, славляться білими грибами і маслюками. Поблизу Канева розташовується знаменитий Бучацьке лісництво, яке стало дуже популярним завдяки щорічному і дуже рясного плодоношення опеньків.

Читайте також: Як виглядають і де ростуть гриби свинушки

Також слід відзначити велику кількість грибів у лісових масивах, розташованих поблизу районного центру Кельменці, в околицях озера Синевир і поруч з селами Лумшори, Драгово та Вишка, а також Колочава. Грибне достаток наголошується в глухих селах Свалявського та Мукачівського районів.

Перші весняні гриби в Київській області (відео)

Весняний сезон збору грибів в Україні

Перші весняні гриби, найчастіше з’являються в лісових зонах, розташованих по двох сторонах Київського моря. Саме тут на зміну строчков, зморшків, гливи і рядовки з’являються лисички, маслюки, білі і рижики, а також сироїжки, у яких збираються, як правило, тільки капелюшки. При сприятливих погодних умовах в останній декаді весни з’являється травневий або георгіївський гриб, а також підберезники і інші найбільш невибагливі і поширені весняно-літні різновиди їстівних грибів.

Також рекомендуємо прочитати:Чим корисні і небезпечні гриби грузді для організму людини
Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів
Технологія і секрети вирощування печериць в домашніх умовах
Найкращі грибні місця Волгоградської та інших областей Росії

Якісь їстівні гриби ростуть у травні в Україні

Їстівні гриби вживаються в їжу без ризику для життя і здоров’я, навіть не піддаючи плодові тіла попередньої сильної тепловій обробці. Як правило, такі види мають дуже високу смакову цінність і надзвичайно популярні у грибників.

Читайте також: Якісь їстівні, неїстівні та отруйні гриби можна зустріти навесні

Рядовка травнева або Георгієв гриб

З’являється в лісових масивах в день Святого Георгія. За смаком плодові тіла цього виду весняного гриба нагадують м’якоть сморчка звичайного. У деяких країнах така різновид вважається делікатесної і широко використовується при приготуванні різних грибних страв, а в нашій країні збирається виключно любителями.

Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відеоРядовка травнева або Георгієв гриб

Сморчкова шапочка

Найчастіше зустрічається в осичниках, а також у вологих місцях в низинах, де відсутня високий травостій. Віддає перевагу ділянки, покриті торішнім листовим опадом. Основний сезон плодоношення сморчковой шапочки припадає на початок або середину квітні, а тривалість збору плодових тіл не перевищує два тижні.

Дощовик перловий

Плодове тіло грушоподібної або булавовидной форми, покритий гладкою двошаровою оболонкою з маленькими шипами, які дуже легко відокремлюються навіть при найменшому дотику. Молоді дощовики мають пухке і біле тіло, придатні для вживання в їжу. Зрілі гриби мають порошкоподібною бурим тілом. Старі і переросли плодові тіла у харчових цілях не вживаються.

Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відео

Трутовик сірчано-жовтий

Характеризується великими яскраво-жовтими плодовими тілами, які здалеку видно на стовбурах дерев. Завдяки незвичайним смаковими характеристиками і смаком при термічній обробці, дана різновид також носить назву лісова або деревна курятина. Слід зазначити, що в харчових цілях використовуються тільки молоді плодові тіла, зібрані на листяних породах дерев.

Трутовик лускатий

Одна з їстівних і досить популярних у багатьох грибників різновидів, яка вживається в їжу тільки в молодому вигляді. Старі і переросли плодові тіла стають дуже жорсткими. Протягом декількох сезонів трутовик лускатий плодоносить на пнях таких дерев, як липа і клен. Може руйнувати також і інші породи листяних дерев.

Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відео

Глива устрична

Капелюшок має форму раковини, вуха або язикоподібне. Поверхня найчастіше широко-лійчастого, гладка, темного забарвлення, сірувато-бура, чорно-бура з наявністю незначного сизувато відтінку. Ніжка циліндрична, з волосистим опушенням, білого або бурого забарвлення. М’якоть біла, м’яка або трохи жорсткувата, без вираженого грибного аромату і смаку.

Читайте також: Час і правила збору груздів та інших їстівних грибів

Глива покрита

Масово групами виростає в травні, на сухостоях і впали пенатах. Капелюшок сидячого типу, почкообразная або віялоподібна, з загорнутими або загнутими вниз краями. Підстава випукле, гладеньке, голе, трохи липке. Капелюшок коричнево-сірого або кожисто-коричневого кольору, з наявністю радіальних смуг. Пластинки відносно часті, широкі, радіально-віялоподібного типу з нерівними краями, жовтуватого кольору, прикриті світлим покривалом пленчатого типу. М’якоть м’ясистого типу, достатньою щільністю, білуватого забарвлення з ароматом сирої картоплі.

Де ростуть підберезники в Україні (відео)

Опису і назви неїстівних та отруйних грибів України

Не всі ростуть у природних умовах гриби є їстівними, тому дуже важливо перед тим, як відправиться на «тихе полювання» ознайомитися з описом найбільш поширених отруйних або просто неїстівних різновидів.

Энтолома весняна

Отруйний вид має невеликий капелюшком з наявністю характерної опуклості в центральній частині. Колір плодових тіл може варіюватися від буруватих відтінків до практично чорного фарбування. Ніжка порожня і ламка.

Весняні гриби України (42 фото): їстівні, неїстівні, отруйні, коли збирати, які ростуть в травні, сезон, відео

Строчок звичайний

Вид, що містить токсичні компоненти, відрізняється досить великим плодовим тілом неправильної форми. Капелюшок кулястої форми, з численними звивинами. Ніжка складчастого типу, ламка, сіруватого забарвлення.

Сморчкова шапочка

Даний вид характеризується низькою якістю і відноситься до категорії неїстівних грибів. Плодове тіло характеризується широкою, приростає до ніжці капелюшком морщинистого типу, бежевого забарвлення. М’якоть тонка, без характерного грибного аромату.

Де в Україні зростають трюфелі (відео)

Конічна шапочка

Різновид відноситься до категорії непридатних в їжу грибів, що обумовлено дуже низькими якісними характеристиками плодового тіла. Конічна шапочка має світло-бурою голівкою, білуватою ніжкою, а також тонкої і восковидної м’якоттю.

Збір грибів у весняний період – захоплююче заняття, завдяки якому у любителів «тихого полювання» з’являється прекрасна можливість урізноманітнювати свій щоденний раціон смачними і дуже корисними стравами.