Цементно піщана стяжка підлоги – секрети швидкої заливки

Ремонт завжди супроводжується цілою низкою проблем, які неможливо передбачити заздалегідь: цемент раптово закінчився, то шпалери відклеїлися. Щоб уникнути подібних казусів, завжди потрібно все розраховувати і продумувати свої дії наперед. Цементно піщана стяжка не є винятком — тут все повинно бути бездоганно, адже від якості статі, від його ідеального стану буде залежати результат всього ремонту.

Зміст

 • Що таке стяжка і для чого вона взагалі потрібна?
 • Закон підлості чи є шанс у старого покриття
 • Навіщо потрібні маяки?
 • Приготування суміші. Просто про складне
 • Заливка стяжки. Радійте — ви на фінішній прямій
 • Догляд за стяжкою
 • ? Що таке стяжка і для чого вона взагалі потрібна?

  Цементна стяжка підлоги — це спосіб вирівнювання поверхні за допомогою спеціального розчину, що складається з цементу, піску, води і деяких добавок, які надають їй додаткову міцність. Такий тип стяжки досить надійний, адже термін її служби обчислюється десятками років. Вирівнювати підлогу таким способом можна в будь-яких приміщеннях незалежно від їхнього призначення: в квартирах, заміських будинках, складських приміщеннях, саунах, магазинах і т. д.

  Крім усього іншого цементно-піщана стяжка може служити не тільки засобом для вирівнювання підлоги, вона, в принципі, може бути самим підлогою, приміром, на складах або в громадських лазнях.

  Але навіть таке ідеальне покриття має один, хоча і не дуже значний недолік — цементна стяжка вимагає тривалої сушки, на відміну від своїх «побратимів», адже в її складі є вода. До речі, про складах. Інгредієнти для стяжки і їх пропорції можуть бути різними — це навіть не обов’язково пісок, цемент і вода, сюди можна додати керамзит, якщо вам потрібно зробити товстий шар, клейовий склад, пластифікатор.

  Ви можете і зовсім не возитися з самостійним приготуванням розчину, а купити вже готовий, тим більше, що вартість такої суміші можна прирівняти до ціни цементу і піску, придбаних окремо. До складу готових сумішей входять різні модифікатори і армуючі волокна, які сприяють швидкому висиханню стяжки і запобігають утворенню тріщин при усадці.

  ? Закон підлості чи є шанс у старого покриття

  Що таке закон підлості і яке відношення він має до цементній стяжці? Все дуже просто! Ви видаляєте підлогове покриття і… О, жах! Під ним виявляєте старий, змучений постійними механічними навантаженнями пол, який вже років так ндцать тому прийшов в непридатність. Ось саме в цей момент і спрацьовує горезвісний закон підлості. Ви хотіли прибрати старенький лінолеум і на його місце постелити новий, ан ні, не тут то було. Доведеться видаляти стару стяжку і заливати нову.

  Найоптимальніший варіант — цементна стяжка, яка дозволить створити нехай не ідеально рівну поверхню, але принаймні максимально наближену до неї, а при належному рівні досвіду, цей процес пройде гладко, як кажуть «без сучка і задирочки».

  Для видалення старої стяжки вам доведеться скористатися перфоратором або відбійним молотком. До речі, другий набагато зручніше, адже його потужність у кілька разів більше класичного перфоратора.

  Знищивши «залишки колишньої розкоші», потрібно все ретельно прибрати, не залишивши жодного сліду, а вже після цього переходити до наступного етапу.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Видалення старої стяжки. Сміття, звичайно, багато, але все буде ідеально

  Так, у старого покриття є шанс, якщо воно має більш або менш рівну поверхню, на якій відсутні (ну, або майже відсутні) тріщини і відколи. Таку стяжку можна просто залити самонивелирующей рідиною, яка додасть підлозі ідеальну гладкість або «залатати» ямки розчином.

  ? Навіщо потрібні маяки?

  Дивне питання, однак, деякі не розуміють, для чого потрібні маяки і воліють робити все на око. Такі досліди краще не ставити, адже «окомір» у всіх різний, так і вирівняти підлогу, використовуючи тільки свій зір, вам навряд чи вдасться.

  Виставлення маяків — найскладніший етап вирівнювання підлоги за допомогою стяжки, але якщо у вас є лазерний рівень, то ця робота не займе багато часу. Встановивши рівень в центрі кімнати, або закріпивши його на стіні, можна сміливо братися за роботу, а саме за відбивання рівня.

  Лазерний нівелір хороший тим, що він утворює рівну віртуальну площину, яка дозволяє легко виставити маяки. Закрутіть в одному кінці кімнати біля стіни саморіз на висоту майбутньої стяжки (довжина саморіза повинна бути не менше 10 мм), потім візьміть правило, і призначте його вертикально прямо на саморіз. У тому місці, де зазвичай перетинає лазерний промінь, зробіть позначку.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Ось він — лазерний рівень

  Тепер точно таку ж процедуру необхідно виконати в іншому кінці кімнати — вкрутили саморіз, приставили правило і, орієнтуючись на позначку, відрегулюйте висоту саморіза, викручуючи або навпаки закручуючи його. Таким чином, вам належить розмітити всю площу приміщення, але не потрібно занадто часто вкручувати саморізи, досить розмістити їх на відстані, рівній довжині правила.

  Немає лазерного рівня? Не біда! Скористайтесь водяним або просто натягуйте волосінь.

  Закінчивши розмітку, можна приступати безпосередньо до виставлення маяків. Якщо ваша стяжка буде не дуже товстою, навіть тонкої, то маяки можна зробити прямо з цементного розчину, який акуратно вкладається у не надто широку грядку між саморізами. Накривши розчин скотчем (так він не прилипне до правилом), притисніть його за допомогою все того ж правила до тих пір, поки воно з обох сторін не упреться в саморізи. Після цієї нескладної маніпуляції перевірте маяк рівнем і видаліть надлишки розчину шпателем. Через 12-15 годин, коли грядочки повністю засохне, можна знімати скотч і братися за стяжку.

  Якщо товщина вашої стяжки буде більше, ніж 5 мм, то можна встановити звичайні маяки, які застосовуються при штукатурці стін. У цьому випадку саморізи потрібно буде закрутити на відстані приблизно 50 см один від одного. Далі прямо на саморізи викладаєте невеликі купки з розчину (суцільну грядку краще не робити, оскільки є висока ймовірність появи тріщин) і вставляєте в них маяки до тих пір поки вони не упруться в саморізи. За допомогою рівня переконайтеся, що ваша праця не даремна і ви все зробили правильно. Надлишки розчину видаліть шпателем.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Виставлення маяків

  ? Приготування суміші. Просто про складне

  Якщо ви впоралися з маяками, то з приготуванням суміші для стяжки ви теж зможете впоратися, адже тут не потрібно особливого розуму, досить чітко слідувати деяким правилам і дотримуватися пропорції.

  Цементний розчин для стяжки готується дуже просто, хоча подібних «рецептів» дуже і дуже багато. Але є один, який вже кілька десятиліть успішно використовують будівельники у своїй справі.

  Отже, на 1 кг цементу візьміть 3-4 кг річкового піску і 0,5 літра води. Цю суміш потрібно ретельно перемішати до однорідної консистенції і бажано робити це не у величезній ємності (деякі особливо ледачі саме так і роблять), а у звичайному відрі. Так ви зможете контролювати витрата суміші, та й сам розчин завжди буде свіжим.

  Можна додати пластифікатор, який убереже вашу стяжку від розтріскування, але взагалі його використання не обов’язкове. А ще ви можете придбати вже готову суміш для стяжки і заощадити свій час і сили, які вам ще знадобляться під час заливки.

  ? Заливка стяжки. Радійте — ви на фінішній прямій

  Коли все найважче залишилося позаду (розмітка, виставлення маяків), можна трохи перепочити і зайнятися гідроізоляцією підлоги. Звичайно, перепочити в даному випадку вам не вдасться, адже роботи по гідроізоляції вимагають такої ж уваги до своєї персони, як і інші заходи з укладання стяжки.

  Всі стики та щілини між плитами потрібно змастити гідроізолюючої сумішшю, а по периметру приміщення вам належить закріпити демпферну стрічку, яка надалі захистить стяжку від сезонних деформацій типу «стиск-розтяг».

  Ця стрічка має клейкий шар, завдяки якому вона і тримається на стіні. Тільки не забудьте, що її висота повинні бути трохи більше товщини вашої стяжки, інакше розчин просто перетече у проміжок між стіною і стрічкою.

  Після затвердіння стяжки надлишки демпферної стрічки зрізаються звичайним ножем, а утворилася щілина успішно «ховається» за плінтусом.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Укладання демпферної стрічки

  Отже, пора приступати до заливання розчину. Починати краще всього від стіни, протилежної тій, де знаходиться двері. Приготувавши пару відер суміші, вилийте її в дальньому кутку між двома маяками і відразу ж починайте розрівнювати стяжку правилом. Рухи повинні бути не тільки «до себе», але і вправо-вліво — так ви зможете рівномірно розподілити розчин і створити рівну, гладку поверхню.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Розрівнювання стяжки правилом

  Бажано вирівнювати стяжку не до кінця, залишаючи 1-2 мм до краю маяків, так як в будь-якому випадку розчин трохи усядет.

  Поки ви ровняете першу партію суміші ваш помічник (якщо такий є) повинен підготувати другу. Таким чином, весь процес буде безперервним і частини стяжки будуть підсихати одночасно.

  ? Догляд за стяжкою

  На наступний день після заливки по стяжці вже можна буде ходити, але робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити поверхню. Навіщо взагалі ходити? Потім, що вам потрібно буде акуратно видалити надлишки розчину і затерти стяжку терткою для додання їй ще більшої гладкості.

  Буває і так, що після висихання на поверхні стяжки проявляються маяки, вони стають занадто помітними, а іноді і зовсім негарно стирчать. Їх можна просто вийняти, а що залишилися отвори акуратно закрити розчином. Так само можна вчинити і з невеликими западинами, які проявилися вже після усадки стяжки. А ось горбки потрібно постаратися видалити правилом, головне зробити це бажано в перший же день, інакше потім позбутися від них буде складніше.

  Для додання додаткової міцності можна провести процедуру залізнення стяжки за допомогою металевої гладилки і чистого цементу. Робиться це тоді, коли стяжка вже трохи схопилася і по ній можна спокійно ходити. Суть роботи проста: розпорошуйте цемент на поверхні свіжої стяжки і приглаживайте його гладилкою. Таким способом ви вб’єте відразу двох зайців — додасте стяжці додаткову міцність і гладкість.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Залізнення стяжки

  Але на цьому роботи не закінчуються, вам належить щодня протягом ще 2-3 тижнів змочувати поверхню стяжки водою за допомогою пульверизатора або валика. Робиться це для захисту підлоги від розтріскування і надання йому додаткової міцності.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки

  Ось так повинен виглядати підсумок вашої роботи

  Як ви змогли переконатися цементна стяжка підлоги своїми руками не таке вже й страшне заняття, яким зазвичай його всі уявляють. Багато, хто ще тільки думає про ремонт, ламають голову над тим, як уникнути подібного заходу, але вони навіть не здогадуються, наскільки все просто. Не думайте, а дійте, адже чим раніше ви почнете ремонт, тим раніше ви його завершення.

  Цементно піщана стяжка підлоги  секрети швидкої заливки