Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ваннійСпособів облицювання стін у ванній кімнаті багато, але всі вони вимагають вирівнювання поверхні. Якщо стіни рівні, підготовка особливих проблем не викликає. Але найчастіше поверхня буває не просто кривої, але ще і з перепадами по висоті. Заощадити час і сили, відмовившись від штукатурних робіт, можна. Якщо обшити стіни гіпсокартоном, що дозволяє вибирати будь-який спосіб обробки, в тому числі й укладання плитки на ГКЛ.

Важливі нюанси

У багатьох непосвячених застосування гіпсокартону у ванній викликає сумніву, адже звичайний гіпс боїться вологи. У складі гіпсокартону дійсно є пресований гіпс і подрібнена макулатура. Таке поєднання дозволило створити вогнестійкий і екологічний матеріал з хорошими характеристиками міцності і теплоізоляції.

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Слід розрізняти 2 типу гіпсокартону:

 • ГВЛ – для застосування у приміщеннях з нормальними показниками вологості та температури.
 • ГВЛВ — для приміщень з підвищеною вологістю, на вологостійкий гіпсокартон можна клеїти плитку.

Стійкий до води гіпсокартон можна відрізнити і зовні – виробники офарблюють його в зелений колір.

Якщо в листі немає спеціальної просочення, він буде деформуватися вже на етапі нанесення клею. Застосування спеціального гіпсокартону не означає, що вологість у ванній можна не контролювати. Перш ніж монтувати ГКЛ, щоб покласти на нього кахель, треба переконатися, що вентиляція у ванній в нормальному стані.

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Щоб вирівняти стіни швидко і якісно, листи закріплюють на металевий профіль. Дерев’яний каркас у цьому випадку неефективний, так як цей матеріал погано переносить підвищену вологість. Решітка з профілю повинна бути міцною – зі стороною квадрата не більше 40 см, так як ГКЛ доводиться витримувати не тільки вагу листа, але і кераміки. Для підвищення міцності під гіпсокартон можна класти штукатурну сітку.

Також рекомендуємо прочитати:Як класти плитку на гіпсокартон
Чим клеїти гіпсокартон до стіни
Як позбутися від мотлоху і почати жити
Важливо мати закриті труби у ванній кімнаті і туалеті?

Для додаткового захисту гіпсокартону від вогкості краї листів по всьому периметру обробляють спеціальною мастикою або загортають у гідроізоляційну мембрану.

Стіни з гіпсокартону підходять для всіх видів обробки, але якщо мова йде про ванній кімнаті, то краще всього покласти на нього кахель.

Особливості укладання плитки на гіпсокартон у ванній (відео)

Клей

Зазвичай плитку за підготовленим гіпсокартону у ванній закріплюють спеціальним клеєм.

Для цієї мети підходить один з варіантів:

 • суха суміш, яка розводиться водою або вже готовий склад;
 • клей, що має у своєму складі цемент, підходить для обробки паперової основи;
 • «рідкі цвяхи» — універсальний засіб для з’єднання поверхонь.

Використовувати для облицювання кахлю розчин з піску і цементу не рекомендують. При купівлі клею треба уважно вивчити інструкцію або уточнити у продавця, чи підходить такий тип клею для облицювання плиткою основи з гіпсокартону.

Готують клей згідно з рекомендаціями на упаковці. Суху суміш розводять водою у певних пропорціях і ретельно розмішують. Для цієї мети добре використовувати будівельний міксер.

Замішувати відразу велику порцію клею не варто: якщо навички облицювання немає, і робота буде просуватися поступово, клей може втратити свої робочі властивості. Зазвичай орієнтуються на обсяг клею, який вимагає укладання 1 м2 кахлю.

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Укладання

Клеїти керамічну плитку за влагостойкому гіпсокартону у ванній простіше, ніж на іншу основу, адже поверхня ГКЛ не вимагає серйозної підготовки. Насамперед, треба враховувати, що гіпсокартон має пористу структуру, тому ґрунтовка тут обов’язкова. Вибирайте складу глибокого впливу, з протигрибковим ефектом. Ґрунтовку наносять у два шари звичайним валиком або пензлем, грунтовно обробляючи всі шви.

Вибір схеми розкладки

Перед облицюванням гіпсокартону кахлем потрібно вибрати відповідну схему розкладки – розрахувати кількість рядів за двома напрямками.

Робиться це наступним чином:

 • Кількість швів у вертикальному ряду починають підраховувати зі стелі, тоді ряд різаною плитки буде внизу, а значить, менш помітним.
 • Для вибору варіанта розкладки в горизонтальному ряду кахель розкладають уздовж стіни, поки без клею. Якщо укладання останньої цілої плитки залишає в ряду зазор ширше, ніж половина плитки, кладка починається з того кута, який на увазі. Якщо ж зазор невеликий, то добре буде виглядати симетричний варіант викладення. Керамічна плитка у цьому випадку укладається від центру стіни, тоді по кутах залишаються відрізки для шматків кахлю однакової ширини. Така облицювання не тільки виглядає акуратно, але і забезпечує симетричне розташування декоративних вставок.

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Нанесення розмітки

Щоб полегшити обробку, наносять вертикальні і горизонтальні прямі лінії:

 • Розмітку вертикальних рядів контролюють схилом. Лінії наносять на стіну з кроком, відповідним ширині 2-3-х плиток.
 • Для розмітки горизонтальних рядів спочатку визначають «нульовий рівень». Для чого в будь-якому куті ставлять крапку, яку переносять на інші кути, контролюючи відстань рівнем. З допомогою таких орієнтирів відбивають лінію шнуром з пігментом. По цій лінії вирівнюють всі горизонтальні ряди.
 • Після вимірювань відзначають лінію, де знаходиться нижній край першого ряду цілого кахлю. З цього рівня на підлозі закріплюють планку з дерева, яка і служить опорою для плиток, поки клей не схопиться.

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

Укладання плитки

Покрокова інструкція

 • Починається кладка від кута або від центру – в залежності від вибору схеми.
 • На ділянку стіни або на плитку наносять клей, розрівнюючи складу зубчастим шпателем.
 • Кахель встановлюють на місце. Після перевірки правильності її розташування, плитку злегка вдавлюють в розчин.
 • Особливих зусиль при цьому прикладати не треба – достатньо, щоб клей злегка виступив по краях.
 • Ширину зазорів між плитками контролюють спеціальними монтажними вставками, які мають вигляд хрестиків з пластику.
 • Коли кладка першого ряду закінчена, в роботі роблять перерву на годину, щоб клей загус. Тоді покладена керамічна плитка буде надійною опорою іншим.
 • Герметизація швів

  Через 3 дні після закінчення укладання можна переходити до затірки швів. Для цього набувають спеціальне вологостійке засіб, призначений для ремонту у приміщеннях з підвищеною вологістю.

  Наносити затірку потрібно м’якою і гнучкою гумової гладилкою рухами шпателя по діагоналі. Через годину надлишки кошти можна зняти губкою.

  Додаткову герметизацію швах забезпечує обробка рідким склом або водовідштовхувальним лаком.

  Чи завжди можна клеїти плитку на гіпсокартон у ванній

  Корисні рекомендації

  • Ґрунтовку на ГКЛ наносять в 2 шари з інтервалом у 45 хвилин.
  • Для хорошого результату важливо якість і консистенція клею: дуже рідкий склад стікає зі стіни, густий – складно розподіляється. Нормальна концентрація по густоті нагадує сметану.
  • Плитку звичайних розмірів можна клеїти до гіпсокартону руками. Кладка великого кахлю вимагає застосування молотка з дерева або пластика з гумовими насадками.
  • Не варто клеїти кахель на всю поверхню відразу. Досвідчені майстри після кожних 4-5 рядів роблять перерву на годину, щоб клей схопився, тоді верхній ряд своєю вагою не буде тиснути на нижні ряди, зрушуючи укладання.
  • Затірку швів починають тільки після повного висихання клею, зазвичай не раніше, ніж через 2 дня після укладання плитки.
  • Затірку втирають по діагоналі, в інших варіантах можна зіпсувати результат.
  • Коли надлишки затірки видалені, кахель протирають м’якою сухою тканиною.

  Укладання плитки на вологостійкий гіпсокартон у ванній істотно не відрізняється від облицювання стін з іншого матеріалу. Побачити весь процес і отримати заряд натхнення можна переглянувши наступний відео ролик.

  Укладання плитки на гіпсокартон у ванній (відео)