Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

Ефективна і правильна робота системи водяної теплої підлоги багато в чому залежить від розподільного колектора. Наявність цього елемента в системі дозволяє підтримувати задану на терморегуляторі певну температуру теплоносія в контурі теплої підлоги. Основним елементом усієї конструкції колектора є змішувальний вузол для теплої підлоги, в якому і відбувається змішування теплого і холодного теплоносія. Від того, наскільки правильно працює колектор для теплої підлоги, і буде залежати комфортний мікроклімат в приміщенні.

Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

Принцип роботи колектора водяної теплої підлоги

Зміст

 • Регулятори витрати
 • Термостатичні регулятори
 • Змішувальний вузол
 • Змішувальний клапан
 • Колектор для водяної теплої підлоги дозволяє ефективно розподіляти теплоносій по всіх опалювальних контурів. Повноцінна і правильна робота колектора неможлива без термостатичних клапанів і регуляторів витрати для кожного опалювального контуру, а також змішувальних вузлів та клапанів.

  ? Регулятори витрати

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

  Регулятор витрати теплоносія необхідний для того, щоб врівноважити температуру контурів різної довжини

  Наявність цього елемента конструкції колектора обов’язково, особливо для систем теплої підлоги, де присутні кілька контурів з різною довжиною труб. Вся справа в тому, що якщо подати однакову кількість теплоносія з однаковою температурою на вході в контури різної довжини, то на виході з більш довгого контуру теплоносій буде з меншою температурою, ніж з короткого. На перший погляд все в порядку – довгий контур, як і годиться, віддав більше тепла, але цей нюанс негативно позначається на загальному рівні обігріву приміщення. По-перше, якщо довгий і короткий контури покладені в одному великому приміщенні, то обігрів відбувається нерівномірно і зонально. По-друге, довгий контур має більш високий гідравлічний опір, і при подачі теплоносія той кинеться в контур з меншим опором, а саме – в більш короткий. Регулятор витрати як раз і виконує роботу щодо збалансування подачі теплоносія в кожен опалювальний контур і подає в них рівно таку кількість теплоносія, скільки потрібно, виходячи з їх довжини.

  ? Термостатичні регулятори

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

  З допомогою терморегуляторів можна змінювати температуру в приміщенні

  Відкриті вікна, двері, протяги або пекуче у вікно сонце змінюють комфортну температуру в приміщенні в ту або іншу сторону. І щоб вся система теплої підлоги могла вчасно зреагувати на зміни температурного режиму, використовуються кімнатні термостати і термостатичні регулятори. Самі регулятори встановлюються на кожен контур окремо. Щоб контролювати температуру, використовуються кімнатні термостати, по одному на приміщення, які можуть керувати кількома тепловими регуляторами, для кожного регулятора один тепловий контур. Самих контурів в приміщенні може бути кілька, і вони можуть бути різної довжини. Термостати залежно від конструкції і моделі можуть володіти можливістю програмування і роботи по таймеру, щоб вмикати або вимикати обігрів в певний проміжок часу.

  ? Змішувальний вузол

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

  Змішувальний вузол призначений для регулювання температури теплої підлоги шляхом змішування обратки з водою, що йде з котла

   

  Теплоносій з опалювального котла подається при температурі від 70 °С до 90 °С, що цілком прийнятно для радіаторного опалення, водопостачання або підігріву басейну, та й то на всіх опалювальних елементах доводиться встановлювати спеціальну регулюючу арматуру. Система теплих підлог відноситься до низькотемпературних видам опалення, і її робоча температура знаходиться в діапазоні 35 – 50 °С. І щоб вийти на цей рівень, використовуються спеціальні змішувальні вузли.

  Змішувальний вузол для теплої підлоги складається з двох частин – циркуляційного насоса і регулюючого клапана. Завдяки насосу виконується постійна циркуляція теплоносія, а регулюючий клапан при необхідності додає гарячого теплоносія рівно стільки, скільки потрібно для підтримки певної температури.

  ? Змішувальний клапан

  У конструкції змішувального вузла може бути використано два види клапанів: 2-х і 3-х ходовий змішувальний клапан. Змішувальний клапан необхідний для змішування гарячого теплоносія, що надходить з котла, з вже остившім – з опалювального контуру. Клапани регулюються вручну або автоматично за допомогою сервоприводу і пристрою керування.

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

  3-х ходовий змішувальний клапан чудово підходить для приміщень з великою площею теплої підлоги

  Колектор для водяної підлоги, оснащений 3-х ходовим змішувальним клапаном, використовується в основному для приміщень з площею теплих підлог більше 200 м2. Такі клапани часто оснащені погодозависимыми датчиками з закладеними спеціальними програмами, які визначають потрібну температуру для теплої підлоги в залежності від зовнішніх факторів. Такі клапани найчастіше використовуються в теплих підлогах, які є основним опалювальним елементом в приміщенні.

  На жаль, 3-х ходовий клапан має два істотних недоліки. Перший недолік – він може за сигналом термостата подати безпосередньо воду з котла, температура якої 80 – 90 °С. Тим самим пошкодити опалювальний контур, підлогове покриття і стяжку. Другий недолік – такі клапани володіють дуже високою пропускною здатністю, що при мінімальній зміні у регулюванні може сильно підвищити температуру в приміщенні.

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог

  2-х ходовий змішувальний клапан дозволяє більш плавно і стабільно регулювати подачу теплоносія

  Колектор для теплої підлоги, оснащений 2-х ходовим змішувальним клапаном, зазвичай використовується для приміщень з площею до 200 м2. Сам клапан виробляє регулювання температури шляхом підмішування теплоносія з обратки, регулюючи кількість води, що надходить з котла. Завдяки цій особливості роботи клапана тепла підлога ніколи не перегрівається, за рахунок цього збільшується термін його експлуатації. 2-х ходовий клапан має малу пропускну здатність, більш плавну і стабільну регулювання.

  Всі змішувальні вузли і колектор мають безліч різних модифікацій і варіантів установки. При виборі того чи іншого варіанта необхідно керуватися доцільністю і зручністю їх установки. Всю конструкцію колектора найбільш зручно розташовувати в спеціальній шафі з усіма регулюючими і вимірювальними приладами. А правильне їх підключення буде гарантувати тривалу і безперебійну роботу всієї системи «тепла підлога».

  Колектор і змішувальний вузол для теплої підлоги: вивчаємо пристрій водяних підлог