Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

У приватних будинках підлоги зазвичай створюються безпосередньо на землі, вони виходять досить дешевими і простими по конструкції. Підлоги по грунту облаштовуються на перших поверхах приватних будинків з стрічковими фундаментами, і для їх облаштування можна використовувати глину, цемент або бетон. Найбільшою популярністю користується бетонну підлогу по грунту. Причин тому кілька: по-перше, бетон загальнодоступний, по-друге, він дешевий, по-третє, підлога з бетону володіє найбільшою міцністю і довговічністю, до всього іншого, його досить просто зробити. Роботи по створенню таких підлоги можна виконати, не володіючи спеціальними навичками, головне, знати, що і як робити.

Зміст

 • Умови для облаштування бетонної підлоги по грунту
 • Пристрій бетонної підлоги по грунту
  • Розмітка рівня бетонної підлоги
  • Розчищення і трамбування ґрунту
  • Укладання гравію, піску і щебеню
  • Гідроізоляція та теплоізоляція бетонної підлоги
  • Армування підлоги
  • Установка напрямних та опалубки
  • Заливка бетону, вирівнювання і стяжка бетонної підлоги
  • ? Умови для облаштування бетонної підлоги по грунту

   Пристрій підлоги по грунту пред’являє певні вимоги до грунтів. Грунт повинна бути сухою, рівень ґрунтових вод повинен бути на глибині не менше 4-5 м, ґрунти не повинні бути рухливими. Бетонну підлогу по грунту має сенс робити у випадку, коли в проекті будинку передбачений підвал або цокольний поверх. До того ж, будинок повинен бути затишним і в холодний період опалюватися, оскільки взимку грунти промерзають, тим самим збільшуючи навантаження на фундамент і деформуючи конструкцію.

   ? Пристрій бетонної підлоги по грунту

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Схема пристрою підлоги по грунту

   Всі роботи по влаштуванню підлоги починаємо після того, як зведені стіни, і споруджена дах. Це забезпечить якісне виконання подальших робіт. Сам процес облаштування підлоги складається з наступних етапів:

   • розмітка рівня бетонної підлоги;
   • розчищення і трамбування ґрунту;
   • укладання гравію, піску та щебеню;
   • гідро – і теплоізоляція;
   • армування;
   • установка напрямних і опалубки;
   • заливка бетону, вирівнювання і стяжка бетонної підлоги.

   ? Розмітка рівня бетонної підлоги

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Намічаємо «нульовий» рівень підлоги

   Рівень бетонної підлоги виставляємо в «нуль» з низом дверного отвору і наносимо по всьому периметру приміщення. Щоб це зробити, необхідно поставити позначку на стіні на рівні 1 м від низу дверного отвору. Потім перенести мітки на стіни по всьому периметру приміщення і вже від них відміряти і намітити назад 1 м вниз. Отримана лінія і буде «нульовим» рівнем, до якого необхідно залити бетон. Щоб легше орієнтуватися, по цій лінії в кутах кімнати можна забити цвяхи і натягнути на них шнур.

   ? Розчищення і трамбування ґрунту

   Тепер приступаємо до розчищення і утрамбування грунту. В першу чергу прибираємо весь будівельний сміття в приміщенні.

   Потім починаємо знімати верхній шар грунту.

   Конструкція підлоги по грунту являє собою багатошаровий «пиріг», товщиною близько 30-35 див. Тому знімаємо шар ґрунту доти, поки загальна висота від «нуля» до грунту не стане рівною товщині конструкції багатошарового пирога».

   Після чого ретельно утрамбовується поверхню. Зробити це можна за допомогою спеціальної віброплити. Але якщо її немає, тоді беремо звичайне колода, до неї прибиваємо зверху ручки, а знизу дошку і починаємо ущільнювати грунт. Завдання полягає в тому, щоб отримати рівне і досить міцну підставу, по якому можна ходити і не залишати поглиблень від ніг.

   Може бути така ситуація, коли рівень грунту знаходиться нижче заявлених 35 див. У цьому випадку необхідно зняти невелику частину родючого шару, щільно утрамбувати, засипати до необхідної позначки пісок і ущільнити його.

   Важливо! Для підвищення гідроізоляції бетонної підлоги поверх рідного ґрунту можна укласти шар глини, а потім піску. Глину можна трохи полити водою і утрамбувати, вона буде перешкоджати проникненню ґрунтових вод.

   ? Укладання гравію, піску і щебеню

   Як тільки базовий шар утрамбований, можна приступати до засипання наступного — це буде гравій. Шар гравію засипаємо завтовшки 5-10 див Поливаємо водою і ретельно утрамбовується. Щоб було простіше контролювати товщину шару, базовий грунт вбиваємо кілька рядів кілків потрібної висоти і виставляємо їх по рівню. Після засипання і трамбування кілочки можна вийняти.

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Засипаємо пісок і трамбуем

   Після гравію засипаємо пісок. Товщину шару робимо близько 10 см і для спрощення контролю використовуємо всі ті ж кілочки. Пісок поливаємо і щільно утрамбовується. Слід зазначити, що для цього шару можна використовувати пісок яружний з різними домішками.

   Поверх піску укладаємо шар щебеню фракції 40-50 мм. Виконуємо процедуру ущільнення. Отриману поверхню з щебеню присипаємо тонким шаром піску, вирівнюємо і утрамбовується. Якщо на поверхні спостерігається щебінь з гостро стирчать краями, то його слід прибрати або покласти так, щоб на всій площині не було гострих кутів.

   Важливо! Базова основа і всі верстви «пирога» бетонної підлоги повинні бути вивірені по горизонту. Тому на всіх етапах укладання та ущільнювання кожного шару необхідно стежити за горизонтом за допомогою рівня.

   ? Гідроізоляція та теплоізоляція бетонної підлоги

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Гідроізоляцію бетонної підлоги можна виконати поліетиленовою плівкою

   Для створення гідроізоляції бетонної підлоги можна скористатися поліетиленовою плівкою товщиною 200 мікрон або гідроізоляційної мембраною. Шар гідроізоляції розкладаємо по всі площі кімнати, краю виводимо на пару сантиметрів вище «нуля», самі листи пускаємо в нахлест і приклеюємо скотчем.

   Для підвищення теплоізоляційних якостей бетонної підлоги можна використовувати різні матеріали, кожен їх яких укладається на певному етапі робіт:

   • керамзит;
   • пінопласт;
   • кам’яна базальтова вата;
   • мінеральна вата;
   • пінополістирол;
   • екструдований пінополістирол;
   • перліт;
   • товста вологостійка фанера;
   • коркове покриття;
   • рулонний ізолон.

   ? Армування підлоги

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Армувати бетонну підлогу можна каркасом з металевих прутів

   Для додання бетонній підлозі додаткової міцності його необхідно армувати. Для цього застосовується металева або пластикова сітка, арматурні прути або металевий дріт. Армуючий каркас необхідно укладати на підставки висотою 2-3 див. Так він виявиться усередині бетонної підлоги і створить з ним єдине ціле.

   Важливо! Якщо використовуємо пластикову сітку, то її натягуємо на забиті в підставу кілочки. Армуючий каркас з арматури і металевої дроту можна зварити самостійно, володіючи певними навичками.

   ? Установка напрямних та опалубки

   Щоб полегшити заливку бетону і витримати «нульовий» рівень, необхідно укласти напрямні. Приміщення розмічаємо на рівні відрізки шириною до двох метрів і поділяємо їх за допомогою направляючих. Їх зазвичай виготовляють з дошки або бруска, головне, щоб висота напрямних була врівень з «нульовою» відміткою. Самі напрямні фіксуємо за допомогою густого розчину з цементу, піску і глини.

   Опалубку для бетонної підлоги встановлюємо між направляючих. Вона утворює так звані «карти», які згодом заливаються бетоном. Це робиться для того, щоб спростити процес заливки і витримати «нульовий» рівень. Для опалубки використовуємо вологостійку фанеру або дошки.

   Важливо! Направляючі і опалубку необхідно вивести під «нуль» і вирівняти по горизонту за допомогою рівня, щоб при заливці отримати рівну підлогу. Опалубку і напрямні обробляємо спеціальним маслом, щоб легко вийняти дошки з бетонного розчину.

   ? Заливка бетону, вирівнювання і стяжка бетонної підлоги

   Заливання бетонної підлоги виробляємо в один, максимум у два заходи. Це необхідно для створення монолітної і міцної конструкції. Для цього можна замовити бетон на заводі, і його привезуть у великому обсязі, але якщо такої можливості немає, доведеться все робити самостійно. Тоді потрібно бетономішалка і лопата, цемент марки М400 або М500, річковий пісок, щебінь і напарник.

   Щоб приготувати бетон, беремо 1 частина цементу, 2 частини піску, 4 частини щебеню і 0,5 частини води. Перемішуємо в бетономішалці і отриману суміш використовуємо для заливки підлоги. Заливати починаємо з протилежного кута від дверей. Необхідно за один-два рази залити кілька «карт», після чого лопатою розрівняти і розтягнути суміш. Для щільної усадки бетону використовуємо спеціальний вібратор, який сприяє ущільненню бетону і заповнення ним усіх порожнин.

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Встановлюємо правило на направляючі і тягнемо на себе

   Після заповнення декількох «карт» починаємо попереднє вирівнювання бетонної підлоги. Для цього встановлюємо правило довжиною більше 2 м на направляючі і тягнемо до себе. З його допомогою знімаємо надлишки бетону, які заповнюють ще порожні «карти». В тих «картах», де провели вирівнювання, виймаємо опалубку і напрямні і заповнюємо бетоном порожнечі. Як тільки вся площа підлоги залита бетоном і вирівняна, його накривають плівкою і дають вистоятися 3-4 тижні для затвердіння. Протягом цього часу поверхню постійно змочують водою.

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками

   Заливаємо підлогу самовирівнюється сумішшю

   На завершальному етапі виконуємо стяжку бетонної підлоги самовирівнюється сумішшю. Це дозволить згладити всі дрібні огріхи і створити ідеально рівну поверхню. Починаємо з протилежного кута від дверей. На поверхню наносимо розчин з самовирівнюється суміші і за допомогою правила розтягуємо її. Отримана поверхня повинна вистоятися протягом 3 днів.

   Вінцем у створенні бетонної підлоги по грунту буде укладання підлогового покриття, яке завдяки ретельно підготовленій основі буде міцним і довговічним. Конструкція бетонної підлоги по грунту завдяки своїй простоті і надійності зможе прослужити не один десяток років, головне при її створенні дотримуватися технологію заливання бетону.

   Пристрій бетонної підлоги по грунту своїми руками