Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

Напевно, кожен, хто проживає на території з помірним кліматом, де температура «за бортом» опускається до -5 -15 °С і нижче хоч на якийсь суттєвий проміжок часу, стикався з такою ситуацією, коли загальний мікроклімат в приміщенні начебто комфортний, а поверхня підлоги неприємно холодна. По-старому підлогу застеляється килимами, тоді стає більш-менш комфортно по ньому ходити босоніж. Але цей економічний варіант неможливий в таких приміщеннях, як кухня, ванна, туалет, передпокій. Кардинально вирішує проблему водяний тепла підлога, облаштований у всьому будинку.

Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

При монтажі теплої підлоги важливо дотримуватися технологію і не економити на матеріалах

Зміст

 • Пристрій водяної теплої підлоги
 • Розрахунок теплої підлоги
 • Бетонний водяна тепла підлога своїми руками
  • Установка колекторного шафи
  • Підготовчі роботи і розмітка підлоги
  • Укладання теплоізоляції
  • Армуюча сітка під труби
  • Укладання труб системи «тепла підлога»
  • Перевірка системи обпресуванням
  • Заливка бетонної стяжки
 • Як зробити водяний тепла підлога на основі плит полістирольних
 • ? Улаштування водяної теплої підлоги

  Опалювальна система являє собою труби, укладені в стяжку підлоги або безпосередньо під підлогове покриття, по яких циркулює тепла вода, тим самим нагріваючи підлогу.

  Така система підключається до джерела з гарячою водою. Облаштувати водяна тепла підлога в квартирі можна тільки в тому випадку, якщо в ній передбачено автономне опалення. Монтувати ж тепла підлога в типових будинках категорично заборонено, в тому числі і підключати до центрального опалення. А от у приватних будинках обладнати тепла підлога на основі циркуляції води можна безперешкодно. Головне, скласти проект і правильно все розрахувати.

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  Схема водяної теплої підлоги пошарово в розрізі

  Схема водяної теплої підлоги може являти собою такий пиріг:

  • Плита перекриття (в квартирах і приватних будинках на поверсі вище 1-ого). Якщо підлога на 1-му поверсі виконаний по грунту, то шари повинні бути такими: пісок 5 – 7 см, щебінь фракцією 30 – 50 мм шаром 8 – 10 см, поліетиленова плівка, чорнова стяжка з додаванням щебеню 5 – 10 мм і річкового піску, шаром 7 – 10 див.
  • Гідроізоляція (рулонна, обклеювальна або обмазувальна).
  • Теплоізоляція (шар обов’язково прораховується індивідуально).
  • Фольгована ізоляція, щоб тепло не йшло вниз.
  • Армуюча сітка.
  • Труби водяного теплої підлоги.
  • Стяжка з цементно – піщаної суміші з додаванням пластифікатора. Загальна товщина разом з трубами повинна становити 7 – 10 див. Зверху труб обов’язково укладається армуюча сітка з осередками 150*150 мм, діаметр дроту 3 – 4 мм.
  • Фінішне покриття.

  Крім бетонної монтажу системи водяної теплої підлоги існує ще настильних система. Її принциповою відмінністю є те, що стяжку підлоги виконувати не потрібно, так як труби укладаються в спеціальні конструкції: полістирольні або дерев’яні.

  ? Розрахунок теплої підлоги

  Перед облаштуванням системи необхідно провести розрахунки для визначення діаметра і матеріалу труб, які будуть використовуватися, відстані між трубами і тепловіддачі всієї системи в цілому.

  Водяна тепла підлога може виступати як основне опалення, так і як додаткове. Не кожне приміщення можна обігріти тільки з допомогою теплої підлоги. Справа в тому, що обмежень по тепловіддачі конвекторів практично немає, тобто можна встановити таку потужність, що вони будуть дуже сильно нагріватися. При цьому їх доведеться просто заховати в спеціальний чохол, щоб ніхто випадково не обпікся. А ось температура поверхні підлоги жорстко обмежена, інакше буде просто некомфортно. З цього випливає, що потужність теплої підлоги також обмежена, її може бути недостатньо, щоб обігріти приміщення. В такому випадку основне опалення повинно бути влаштовано іншим способом, а теплі підлоги будуть лише приємним бонусом.

  Для розрахунку водяної підлоги потрібно:

 • Визначити тепловтрати будинку. Тут мають значення такі показники, як площа вікон, якість утеплення стін, підлоги і даху, а також висота стель. Для розрахунків можна скористатися онлайн програмами, доступними в інтернеті. Отриманий результат може бути різним: 40 Вт/м2 для приміщень з невеликими і якісними вікнами, добре утепленими стінами і стелею, 250 – 300 Вт/м2 для приміщень з тонкими стінами з цегли, не утеплювальним зовні, і великими вікнами з великою кількістю щілин.
 • Порівняти тепловтрати будинку з потужністю водяного теплої підлоги. При цьому необхідно врахувати, що труби водяного статі не будуть займати всю площу кімнати, а тільки близько 70%, так звану активну площу. Потрібно прорахувати всю активну площа будинку і помножити її на тепловтрати. Якщо отриманий результат буде більше тепловтрат, отже, система «тепла підлога» може виступати тільки в якості додаткового опалення.
 • Більш детальні розрахунки краще довірити фахівцям або скористатися профільними комп’ютерними програмами. Обов’язково потрібно виконати проект опалення, відповідно до якого буде проводитися монтаж.

  ? Бетонний водяна тепла підлога своїми руками

  Монтаж водяної теплої підлоги в бетонну стяжку є на даний момент найбільш розповсюдженим. Незважаючи на складність монтажу, а ще більше – демонтажу, у такого способу є ряд переваг. Бетонна стяжка перешкоджає деформації труб, так як витримує досить великі навантаження на поверхню. Контактуючи зі стяжкою, труби віддають їй тепло, в такому випадку вже сам бетон є нагрівальною поверхнею. В інших способах монтажу труби оточені повітряним прошарком, яка служить теплоізолятором, відбуваються великі втрати тепла.

  ? Установка колекторного шафи

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  У колектором шафі з’єднуються подає і поворотна труби від котла з трубами системи водяної теплої підлоги

  Улаштування водяної теплої підлоги починається з установки колекторного шафи в стіні приміщення. Краще всього розташовувати його на рівні підлоги приблизно посередині стіни. Потім до нього підводимо дві труби: подає й поворотну. По подаючої труби гаряча вода з котла надходить в систему «тепла підлога», що проходить по ній. Поворотна труба служить, щоб повернути охолоджену воду з системи назад в котел, де вона знову нагріється і буде направлена до подаючої труби. Рух води буде забезпечено циркуляційним насосом.

  На обидві труби встановлюємо запірні вентилі, щоб при бажанні приміщення можна було виключити з опалювальної системи. До вентиля підключаємо колектор. Саме до нього будемо підводити труби водяного статі. На зворотний бік колектора можна встановити зливний кран і повітровідвідник. Після збору колекторного шафи можна переходити до інших робіт.

  ? Підготовчі роботи і розмітка підлоги

  Поверхня підлоги для укладання системи повинна бути рівною і сухою. Досить більш-менш рівною бетонної чорнової стяжки. При цьому необхідно перевірити горизонтальність рівнем. Великий перепад висот неприпустимий – доведеться вирівняти.

  Якщо площа приміщення 40 м2, розбиваємо його на ділянки. Це пов’язано з тим, що бетонна стяжка має властивість розширюватися під дією температури. На розмітку впливає і геометрія приміщення, максимальний розмір ділянки повинен бути 40 м2, а співвідношення сторін 1:2. Так ми уникнемо розтріскування стяжки.

  На поверхню підлоги кладемо гідроізоляційну плівку, щоб уникнути вбирання вологи з нижніх шарів. По всьому периметру приміщення приклеюємо демпферну стрічку. Вона буде компенсувати розширення бетонної стяжки. Ширини стрічки 15 см буде достатньо, щоб перекрити шар теплоізоляції і стяжки.

  ? Укладання теплоізоляції

  Щоб уникнути втрат тепла вниз, які можуть становити 15 – 20 %, на поверхню підлоги укладаємо теплоізоляцію. Для цього можна використовувати екструдований пінополістирол, мінеральну вату, технічну пробку, полістирол (пінопласт) і пеноплекс або інші матеріали, наприклад, спеціальні мати для водяної теплої підлоги. Товщина необхідного шару розраховується індивідуально. Може становити від декількох сантиметрів, якщо внизу знаходиться опалювальне приміщення, до 20 – 25 см, якщо підлога влаштований по грунту у місцевості з холодним кліматом. Щільність матеріалу повинна бути мінімум 35 кг/м3.

  ? Армуюча сітка під труби

  В якості армуючого матеріалу використовують сітку з осередками 150*150 мм, при цьому діаметр дроту 4 – 5 мм. На дану конструкцію будемо укладати труби. Іноді можна зустріти рекомендації, що зверху труб укладати армуючу сітку немає необхідності. Але це не вірно. Сітка, покладена зверху труб, рівномірно розподіляє навантаження на всю поверхню теплої підлоги.

  ? Укладання труб системи «тепла підлога»

  Труба для теплої водяної підлоги підбирається, виходячи з розрахунків. Продається в мотках. Матеріал – поліпропілен або металопластик.

  Укладання проводиться згідно однієї з обраних схем:

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  Укладання змійкою — найпоширеніший спосіб укладання для невеликих приміщень

  Змійка. Починають укладання від стіни з вікном, так як найвища температура в контурі буде в самому початку. Чим більше буде змійка, тим менше на виході буде температура. Такий спосіб підходить для маленьких приміщень.

  Подвійна змійка. Укладання відбувається так, щоб труба з обратку розташовувалася поруч з гарячою трубою. Так тепло розподіляється відносно рівномірно. Спосіб підходить для приміщень з середньою площею.

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  Спіральна укладання дозволяє більш якісно і рівномірно обігріти всю площу приміщення

  Спіраль (равлик). Труби укладаються паралельно один з одним, труба з обратку нагрівається від труби з гарячою водою. Такий спосіб використовується в приміщеннях з великою площею. Різновидом є ще і спіральна укладання зі зміщеним центром.

  Труби закріплюються до арматурної сітки за допомогою дроту, кліпс або кріпильних стрічок з кроком близько 1 м.

  Важливо! При використанні для кріплення труб дроту необхідно обов’язково залишати зазор. Інакше в процесі експлуатації в місці, де занадто щільно притягнуто, почнуться деформації.

  Довжина контуру труб не повинні перевищувати 80 – 90 м, оптимальним вважається 50 – 60 м. Це пов’язано з тим, що в дуже великому контурі великі тепловтрати, приміщення прогрівається нерівномірно. Якщо не виходить зробити контур менше 60 м, слід обладнати два і більше контурів.

  Крок між трубами може становити 10 см, 15 см, 20 см, 25 см, 30 см, 35 див. найпоширенішим вважається 30 див. В холодних зонах, біля вікон і зовнішніх стін, крок повинен бути не більше 15 см Відстань від стін – 7 див.

  Труби підключаємо до колектора.

  ? Перевірка системи обпресуванням

  Для перевірки системи на міцність в ній необхідно створити тиск. Пускаємо воду під тиском в півтора рази більше робочого, але не більше 0,6 МПа. Чекаємо на 30 хвилин. Тиск не повинен знизитися більше, ніж на 0,06 МПа. Чекаємо ще 2 години. Від попереднього тиск не повинен зменшитися більш 0,02 МПа. Температура також не повинна змінюватися. Тиск можна опустити до робочого і залишити на 24 години. Якщо переконалися, що система робоча і не має протікання, можна приступати до заливання стяжки.

  ? Заливка бетонної стяжки

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  Шар бетонної стяжки зверху водяної теплої підлоги може становити від 3 до 10 см

  Для бетонної стяжки під водяний підлогу рекомендується використовувати цемент марки не нижче М-300. Можна додавати пластифікатори, які покращують міцнісні властивості бетону.

  Також можливий варіант покупки спеціальної суміші для теплих підлог. Товщина шару стяжки може бути різною: від 3 до 10 див. Визначається в розрахунках системи.

  Сохне бетонна стяжка не менше 28 днів. Укладати фінішне покриття можна тільки через місяць після заливки. В якості підлогового покриття можна використовувати різні матеріали, в маркуванні яких вказана можливість монтажу зверху водяної теплої підлоги.

  ? Як зробити водяний тепла підлога на основі плит полістирольних

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу

  Полістирольні плити для водяної теплої підлоги значно полегшують монтаж і являють собою утеплювач, кріпильний елемент і стягування в одному виробі

  Такий спосіб менш трудомісткий порівняно з бетонним. Чекати висихання також не доведеться.

  Труби укладаємо в полістирольні плити, в яких виконані спеціальні пази. У них встановлюємо алюмінієві пластини, які вщелкиваем труби теплої підлоги. Розміри плит 30*300*1000 мм. Зверху настилається вологовбирний шар, як для облаштування підлоги з паркету або ламінату. Якщо фінішним покриттям буде лінолеум або плитка, плити укладається ГВЛВ не менше 10 мм завтовшки.

  Який спосіб облаштування теплої підлоги вибрати, залежить від вихідних даних: площі приміщення, його утеплення, розрахункових показників. Незважаючи на легкість монтажу настильній системи, як і раніше чималою популярністю користується монтаж водяної теплої підлоги в бетонну стяжку. Вкрай важливим є необхідність правильно виконати розрахунки і дотримати технологію монтажу.

  Водяна тепла підлога своїми руками: пристрій, розрахунок і правила монтажу