Як утеплити підлогу лазні: утеплення дерев’яного і бетонної підлоги банного

Лазня – це не тільки «храм чистоти». Це поняття завжди передбачало тепло, жар. Хорошою лазню можна вважати лише тоді, коли вона довго тримає температуру, дозволяє добре пропарити, прогрітися. Навряд чи комусь хочеться митися в приміщенні, яке швидко охолоджується. Практично найважливіша задача для лазні – це збереження комфортної температури. Тому при її будівництві велику увагу приділяють теплоізоляції стін, стелі і особливо підлоги. Щоб прийняти правильне рішення, як утеплити підлогу лазні, необхідно розібратися більш детально в цьому питанні.

Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

У передбаннику підлогу цілком може бути дерев’яним, але його обов’язково треба утепляти

Зміст

 • Необхідність утеплення підлоги лазні
 • Як утеплити підлогу в лазні
  • Утеплення перлітом
  • Утеплення пінопластовими плитами
 • Утеплення дерев’яної підлоги в лазні
 • ? Необхідність утеплення підлоги лазні

  В процесі експлуатації підлогу в лазні піддається постійному впливу несприятливих факторів. Вода ллється постійно в мийному відділенні, не даючи покриттю підсохнути. У парній надмірна вологість у поєднанні з постійно високою температурою надає згубну дію на всі конструкції, включно і на підлогу. Створюються ідеальні умови для появи неприємного запаху, поширення цвілі і грибка. Тому від якості пристрою підлоги і матеріалу, з якого його виготовляють, безпосередньо залежить довговічність самої лазні.

  Головне призначення підлоги в лазні – швидкий стік води у спеціально збудовану зливну яму. Для його будови можуть використовуватися різні матеріали. Особливо популярно в населення (в основному за доступною вартості) дерев’яне підлогове покриття. Однак висока температура і вологість у парильні руйнують згодом навіть самий якісний дощана підлога. Неприпустимо також настилати в лазні синтетичні матеріали – ламінат або лінолеум.

  Тому бетонне покриття підлоги є на сьогоднішній день оптимальним варіантом для вологого і жаркої парної. Зате у передбаннику, а також в кімнаті відпочинку підлогу цілком може бути дерев’яним.

  Але як бетонний, так і дощата підлога в лазні обов’язково потрібно утеплювати. Адже, виходячи з гарячою парилки, де холод може не відчуватися під ногами, і, торкаючись до більш холодного покриття підлоги в передпокої або кімнаті відпочинку, відвідувач може відчути неприємний дискомфорт.

  ? Як утеплити підлогу в лазні

  Бетонна підлога в приміщенні лазні зручний простотою обслуговування. Найчастіше бетонні покриття роблять у мийній. Їх настилають тільки після влаштування дренажної системи, установки покрівлі, дверних блоків, скління вікон та закінчення всіх оздоблювальних робіт. Так як бетонну підлогу вологий і прохолодний, в лазні рекомендується покривати його орендованій дерев’яними ґратами, а ще можна застелити килимками з лози.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Знімні дерев’яні решітки на підлозі лазні

  Для утеплення бетонної підлоги лазні найбільш ефективним вважається метод закладки двох шарів бетону, використовуючи в якості прокладки теплоізоляційний матеріал: пінопласт, скловату, керамзит, перліт.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Конструкція утепленого бетонної підлоги лазні

  ? Утеплення перлітом

  Перліт представляє собою спучений пісок, який відрізняється дуже низькою теплопровідністю і легкістю.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Перліт — утеплювач для бетонної підлоги в лазні

  Працюючи з ним, потрібно уникати протягів, так як він з легкістю розлітається за вітром. Суміш перліту готують так:

  • змішують обережно 2 відра перліту та одне відро води, потім додають цемент марки 300 або марки 400, ретельно перемішують;
  • всипають ще одне відро перліту, а також піввідра води;
  • масу продовжують заважати до початку виділення води з суміші – це є вірною ознакою готовності прокладки для утеплення.

  Далі на бетонну плиту прокладають тонкий шар теплоізоляційної суміші і залишають на тиждень для повного висихання. Потім проводиться кладка другого шару бетону. Після повного висихання можна вважати, що теплоізоляція підлоги лазні готова.

  Важливо! Одночасно з теплоізоляцією потрібно провести і гідроізоляцію підлоги. Ці два процеси будуть доповнювати один одного при експлуатації підлоги лазні, істотно збільшуючи термін його служби.

  ? Утеплення пінопластовими плитами

  Для отримання максимальної ефективності від утеплення рекомендується використовувати матеріали із закритою комірчастою структурою – пінопласти. Пінополістирол характеризується практично нульовим водопоглинанням завдяки своїй спеціальній структурі, зберігаючи досить довго свої ізоляційні якості.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Утеплення підлоги лазні пінопластовими плитами

  Вода не проникає всередину пінополістиролу, що не можна сказати про теплоізоляційних матеріалах з волокнистої і відкритою пористою структурою. Це якість особливо актуально для цегляних лазень, оскільки цегла дуже добре проводить вологу з навколишнього середовища і ґрунту.

  Сьогодні підлоги в лазні роблять в основному плитковими, а це передбачає наявність товстого шару бетонної стяжки. Тому застосовувані для утеплення пінопласти повинні володіти високими показниками міцності на стиск.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Бетонні підлоги в лазні роблять сьогодні в основному плитковими

  Для утеплення лазні повинно бути екологічно чистим. У цьому плані використання екструдованого пінополістиролу цілком виправдано, так як даний матеріал отримують методом спінювання звичайним вуглекислим газом, тому він не містить небезпечних газових реагентів. Пінопласт ріжеться звичайними будівельними інструментами і це дуже зручно (немає потреби шукати спеціальні інструменти).

  Хоча твердий пінопласт теплоізолятор, при горизонтальній установці плити необхідно розташовувати строго на рівній основі. Самі плити досить легкі, тому не обтяжують конструкції фундаменту і перекриття. При роботі з пінополістиролом практично не утворюються відходи, що певною мірою зменшує вартість теплоізоляційних робіт.

  При контакті з вологою плити пінополістиролу не піддаються біорозкладу, а це ще один аргумент на користь їх використання в умовах волого-температурного режиму лазні.

  Технологія утеплення підлоги лазні екструдованим пінополістиролом складається з декількох етапів:

 • На бетонну плиту перекриття встановлюється гідроізоляція майбутньої підлоги. Для цього наносять 2-3 шари, наприклад, каучук-бітумної мастики, а зверху можна укласти рулонний гідростеклоізол.
 • На гідроізоляційний шар укладаються пінополістирольні плити.
 • По верху плит заливається стяжка з армуючої сіткою.
 • Після цього на стяжку наноситься спеціальний клей, укладається керамічна плитка.
 • Товщина утеплювача для лазні зазвичай варіює від 10 до 15 см, але бувають випадки, коли доходить і до 25 сантиметрів. Це зрозуміло, адже всі намагаються звести до мінімуму тепловтрати в такому вологому приміщенні як лазня.

  ? Утеплення дерев’яної підлоги в лазні

  Хоча відомо, що бетонні підлоги більш довговічні, багато хто все ж влаштовують у своїй лазні дерев’яні підлоги. З одного боку їх можна зрозуміти, адже дощана підлога екологічно чистий і зберігає тепло краще плитки. Такі підлоги теж можуть служити довго, але тільки якщо правильно провести їх термоізоляцію і це особливо стосується утеплення лазні з цегли. В якості матеріалу для дощатої підлоги можна вибрати ялину, сосну, ялицю і модрину. Підлоги з осики, липи, дуба і тополі не підходять для такого вологого і жаркого приміщення як лазня.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Утеплення дерев’яного статі лазні

  У кімнаті відпочинку і у передбаннику дошки підлоги необхідно покрити антисептиком, який захистить підлогу від грибків і гниття. У парильні на підлогу можна покривати ніякими речовинами, тому що в умовах жаркого і вологого мікроклімату почнуть випаровуватися і потраплять в легені людини. Тут підлозі потрібно просто дати добре висохнути, і він не буде гнити, а просто потемніє.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Конструкція утепленого дерев’яної підлоги лазні

  Нерідко в лазнях влаштовують знімний дерев’яний підлогу і при намоканні дошки легко знімаються, так як не прибиті цвяхами. Їх сушать на сонці, або використовуючи спеціальну техніку. В цей час замість них кладуть запасні сухі дошки. І це правильно, адже від того, як довго дошка була вологою, залежать її довговічність та експлуатаційні властивості.

  Найчастіше чорнова підлога, встановлений на балки перекриття, роблять у кімнаті відпочинку і у передбаннику, так як в цих приміщеннях вологість не така висока, як в мийному відділенні або в парильні. В цьому випадку процес утеплення підлоги відбувається в наступному порядку:

 • Виконується демонтаж дерев’яної обробки.
 • До нижніх частинах балок перекриття прибивають черепні бруси, укладають пароізолятор.
 • Кріплять чорнові дошки.
 • Простір між балками ретельно заповнюють теплоізоляційним матеріалом.
 • Викладають шар гідроізоляції.
 • Важливо! В процесі утеплення потрібно не забути зробити ухил для стоку води.

  Утеплювати дерев’яна підлога лазні можна гнучкої рулонної мінеральною ватою, керамзитом, шлаком, скловолокнистими матами. У парній підлоги за великим рахунком, не потребують утеплення, оскільки в цьому приміщенні практично завжди висока температура.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного

  Дерев’яна підлога в парній

  Вирішення питання про те, як утеплити підлогу в лазні необхідно продумати ще в початковій стадії будівництва, оскільки холодний, не утеплена підлога значно зменшує комфорт і красу використання лазні. Плюс до цього, кваліфіковано виконана теплоізоляція значно знизить втрати тепла в лазні.

  Як утеплити підлогу лазні: утеплення деревяного і бетонної підлоги банного