Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартону

Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартонуГіпсокартон – дуже популярний матеріал для обробки стін, укосів віконних прорізів і стель, так як досить дешевий, легко піддається обробці і фарбування у будь який колір. Так як з нього вирізують і випилюють різні фрагменти, то необхідно їх щільно зшивати, підганяючи один до одного. Тому необхідний для обробки країв рубанок для гіпсокартону.

Як обробити кромки гіпсокартону

З гіпсокартонних листів (ГКЛ) можна робити дуже багато. Листи цього матеріалу лягають на спеціально підготовлені стіни або стелю практично ідеально, утворюючи гладку плоску поверхню, яку можна потім пофарбувати або перефарбувати, покрити лаком, обклеїти шпалерами і т. д.. З гіпсокартону роблять чудові полиці, правда, ненадійність і м’якість матеріалу не дозволяють ці полки потім сильно навантажувати. Листи ГКЛ легко ріжуться звичайним гострим ножем з твердої інструментальної сталі, або випилюються ножівкою по металу.

Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартону

При цьому існує певна проблема. М’якість гіпсу і волокниста структура картонній обкладки гіпсового листа призводять до того, що обрізані листи починають кришитися, а краї картону розкуйовджуються по волокнах. Щоб цього не відбувалося, потрібно завальцевать краю, покривши їх клеєм або лаком.

Найпростіше – це ошкуріть торці дрібнозернистим наждачним папером. При цьому кромки, швидше за все, будуть природним чином закруглені, що може бути небажаним.

Лист гіпсокартону не завжди потрібно відпилювати або обрізати під прямим кутом. Щоб скомпонувати прямокутне зчленування методом косого прируба, потрібно якомога точніше стесати межі під кутом 45°. Використання наждачного паперу або надфіля тут гарантовано зіпсує справу. Тому необхідний особливий інструмент – обдирний або для обробки країв рубанок.

Також рекомендуємо прочитати:Інструменти для робіт з гіпсокартоном
Чим стесати гіпсокартон
Чому бізнес вибирає LED
Вибираємо, який гіпсокартон краще: огляд виробників і матеріалів

Необхідний інструмент для роботи з гіпсокартоном (відео)

Рубанок для гіпсокартону

Власне, для цієї мети існують два різновиди рубанка. Рубанок обдирний дозволяє вирівняти обламані краю аркуша. Конструктивно він являє собою сталеву колодку рубанка з двома ручками, а замість підошви прикріплена терка зразок кухонною. Такий інструмент не стругає, а обтачивает бічні торці листа, тільки на відміну від ручної обробки надфілем грань залишається ідеально рівною, без заокруглень.

Для обробки країв рубанок влаштований складніше, на відміну від звичайного столярного рубанка стругальні ножі встановлені не в проріз на підошві, а збоку під потрібним кутом. Такий рубанок стесывает ідеальні фаски під 45°.

Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартону

Важливо звернути увагу на марку сталі, з якої виготовлено лезо. Це повинна бути високовуглецева інструментальна сталь, так як м’які низькоякісні стали, крім швидкої корозії, починають зазубриваться і кришити матеріал замість його стесывания.

Для зручності роботи бажано використовувати інструменти невеликого розміру, порядку 15 див. Працювати таким рубанком можна не тільки по гіпсокартону, але і по м’якій деревині або пластику.

Для чого потрібен для обробки країв рубанок (відео)

М’яка обробка торця гіпсокартону

Робота обдирочным рубанком дуже проста. Достатньо міцно тримати аркуш, м’яко і неквапливо знімаючи задирки і нерівності. Так як гіпс не деревина, він не стісують, а сточується, тому при грубій роботі він може кришитися або навіть ламатися. Єдине, про що не можна забувати періодично вибивати з пазух терки накопичився там гіпс.

Найбільша трудність, яка тут може зустрітися – це суворе дотримання кута обробки крайки. Для цього потрібно закріпити лист на строго горизонтальній поверхні, притиснувши його невеликим вантажем.

Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартону

На жаль, затискати гіпсокартон в струбцину або тиси не можна, тому що він відразу трісне всередині, на відміну від податливого дерева.

Для обробки країв рубанок для формування стиків

Для формування прямокутного стику двох листів методом косого прируба або для зшивання двох листів встик потрібно акуратно стесати межі кожного аркуша під кутом 45°. Можна стісувати не до кінця, залишаючи товщину межі близько 5 мм – це потрібно розрахувати, виходячи з характеру з’єднання.

Після цього потрібно скласти зчленування, закріпивши його на рамі або каркасі, щільно прошпатлевать і проклеїти клеєм ПВА.

Як вибрати для обробки країв рубанок для гіпсокартону

Прямокутні зчленування гіпсокартонних листів потрібно, звичайно, оформляти спеціальним алюмінієвим перфорованим куточком. Без цього з’єднання може швидко почати кришитися.

Таким чином, деталі з гіпсокартонних листів або навіть окремі листи гіпсокартону іноді потрібно зшивати встик або формувати з них кутові конструкції. Для того, щоб якісно обробити прилеглі торці, можна використовувати надфіль або дрібнозернисту наждачний папір, але точності рук може не вистачити, і бічні грані можна зіпсувати.

Тому потрібно використовувати обдирні або кромочні рубанки. Обдирні рубанки дозволяють отримати ідеальні бічні грані під 90°, а кромочні – кромки з фасками під кутом 45°.

Для обробки країв рубанок, як використовувати (відео)