9 міфів про алкоголь

Ні для кого не секрет, що наша країна є однією з найбільш питущих» у світі. При ясному розумінні того, що вживання міцних спиртних напоїв — заняття надзвичайно шкідливий, більшість росіян ставляться до пияцтва з невиправданою лояльністю. Саме цим, мабуть, пояснюється існування безлічі міфів, у яких схильність до надмірних узливань виглядає мало не позитивно. Варто ознайомитися з найпоширенішими з подібних помилок і переконатися в їх неспроможності.

Здатність багато випити — ознака здоров’я

Існує думка про те, що чоловік, що вміє «перепити» своїх товаришів по чарці, є людиною то дуже міцним, то надзвичайно мужнім. І те, і інше не має нічого спільного з дійсністю. Стійкість до дії спиртного, як правило, є ознакою другої стадії алкоголізму. Лікарі називають це толерантністю до алкоголю. Вона спостерігається не у всіх хворих, але при її наявності людині незабаром загрожує тяжке отруєння продуктами розпаду етилового спирту, що призведе, насамперед, до розвитку патологій серцево-судинної системи. Саме такі поразки є причиною близько 30% раптових смертей серед чоловіків віком до 45 років.

Алкоголь покращує апетит

Почасти це вірно. Близько 20-25 г міцного алкоголю, прийняті за 15 хвилин до трапези, дійсно активізують роботу нервового центру, відповідального за появу почуття голоду. Вживання натщесерце більш значних доз не тільки марно, але й небезпечно: етиловий спирт дратівливо діє на слизову оболонку порожнього шлунка і стравоходу, чим провокує розвиток запального, а потім і виразкового процесу.

Прийом антибіотиків несумісний з вживанням спиртного

Частка істини є і в цьому твердженні. Алкоголь дійсно послаблює терапевтичний ефект більшості антибактеріальних препаратів і ускладнює процес одужання хворих, яким рекомендовано їх прийом. У свою чергу, антибіотики підсилюють дія етилового спирту на організм, так що важке сп’яніння при вживанні такого поєднання людині забезпечено. Набагато небезпечніше поєднувати прийом алкоголю з лікуванням болезаспокійливими засобами (аспірином, ібупрофеном, ацетаминофеном і т. д.), так як в цьому випадку високий ризик пошкодження слизової оболонки кишечника. У людини, не схильної до зловживання спиртним, бажання «запивати» ліки алкоголем зазвичай не виникає. У будь-якому випадку поєднувати випивку з терапією небезпечно.

Алкоголізм можна вилікувати

Ані один із сучасних методів допомоги хворим алкоголізмом не здатний радикально перемогти недугу. Можна домогтися припинення вживання людиною спиртного (при його безпосередньому бажання і сприяння), але привести його в такий стан, коли він буде повністю незалежний від можливості прийому алкоголю, і гарантовано уберегти від зривів ще не вдавалося жодному лікареві. У цьому сенсі алкоголізм слід вважати невиліковним недугою, мають ймовірність рецидиву навіть після багаторічної розлуки.

Спиртне знижує артеріальний тиск

Мінімальні дози алкоголю дійсно надають розслаблюючу дію на стінки судин. Однак артеріальний тиск в значній мірі залежить від швидкості серцебиття (вірніше, від об’єму крові, яку серце перекачує в одиницю часу), а прийом спиртного сильно збільшує цей параметр. Крім того, в склад багатьох алкогольних напоїв входять речовини, що підвищують тиск. Наприклад, пиво, виноградні вина і вермути містять тирамін, а коктейлі та лікери — кофеїн. Присутність етилового спирту тільки посилює негативний вплив цих компонентів.

Прийом алкоголю покращує сон

Це оману засноване на тому факті, що невеликі дози спиртного дійсно викликають розслаблення і легку сонливість. Солідна порція алкоголю приводить людину в стан збудження. Він може заснути, але ритм сну при цьому буде порушений, і нормально відпочити не вдасться. З іншого боку, алкоголь діє як м’язовий релаксант, і це дуже небезпечно: люди, які засипають у стані сп’яніння, зазвичай хропуть, у них часто трапляються короткочасні зупинки дихання. При відсутності самоконтролю такі явища можуть створювати загрозу для життя.

Продукти, що містять спирт, поживні

Міцні спиртні напої не містять живильних речовин. Зате вони надзвичайно калорійні: в одному грамі горілки не менше 7 ккал. Це, по суті, швидкі вуглеводи, які не засвоюються клітинами, а відразу відкладаються про запас у вигляді підшкірного жиру. Великі дози алкоголю гнітюче діють на нервові центри, які сигналізують про настання насичення, а багато закуски, вживаються разом зі спиртним, непомірковано розпалюють апетит. В результаті питущі люди часто переїдають.

Вживання спиртного допомагає знімати стрес

Дуже поширена помилка, нерідко стає причиною розвитку алкоголізму. Невеликі дози міцних напоїв (наприклад, коньяку) провокують викид в кров дофаміну («гормону щастя»), що викликає поліпшення настрою, відчуття бадьорості і благополуччя. Настає короткочасна ейфорія, за якої людина може сховатися від життєвих негараздів. На жаль, вирішити реальні проблеми таким способом неможливо: повторні узливання швидко виснажують запаси дофаміну в організмі, починають проявлятися негативні наслідки випивки, погіршується стан здоров’я. Крім того, люди, схильні до надмірного вживання спиртного, постійно відчувають почуття провини, пов’язане як з їх поведінкою в моменти алкогольного «затемнення», так і з невиконаними обов’язками і втраченими можливостями. Тому говорити про порятунок від стресу за допомогою алкоголю не доводиться.

Алкоголь не викликає алергії

Практично гіпоалергенним є тільки сам етиловий спирт. Однак до складу алкогольних напоїв (особливо низькоякісних) входить маса речовин, здатних викликати патологічний відповідь організму. В горілці містяться сивушні масла, у винах і коньяках — барвники, ароматизатори, консерванти і поліфенольні сполуки, у пиві — дріжджі і складові частини хмелю. При виникненні хворобливої реакції етиловий спирт посилює неприємні прояви алергії. Зловживання будь-яким харчовим продуктом нікого не доводить до добра. Щодо алкоголю це більш ніж вірно. Його можна приймати лише зрідка і в дуже невеликих кількостях. Не менш важливо ретельно перевіряти придбані спиртні напої, вибираючи продукцію самих надійних виробників, що мають хорошу репутацію і гарантують безпеку товару.