Активоване вугілля при гастриті: можна пити і чи є користь

Дорослим відомо дія активованого вугілля. Багато людей приймають його, не замислюючись про дії та дозволеності прийому. Не всі знають, що сотні років тому в Стародавній Індії воду для пиття пропускали через вугілля, відстоювали в мідних посудинах і виносили на сонці, а в Стародавньому Єгипті відомі знахарів якості вугілля служили підставою для застосування в медицині.

У Санкт-Петербурзі аптекар виявив, що вугіллям можна очистити спирт. Відкриття відбулося в 1785 році. Вчені 19 століття часто не мали можливості перевірити дію препарату, доводилося відчувати нововведення на власному досвіді. Подібним чином вчинив хоробрий аптекар в 1830 році, коли одночасно прийняв стрихнін і вугілля, залишившись в живих.

Активоване вугілля при гастриті: можна пити і чи є користь

Властивості активованого вугілля

В далекі часи подія розцінювалося як диво. Зараз відомо – головна особливість активованого вугілля полягає в структурі: препарат складається з безлічі неоднорідне розташованих часток і пластинок, між якими утворюються пори. Завдяки будові активна поверхня 1 г сорбенту величезна, становить, за різними даними, близько 1000 м2. З подібним пристроєм пов’язана висока адсорбирующая здатність. Активується вугілля під впливом високих температур, з хімічної точки зору складається виключно з вуглецю. З-за адсорбційної здатності, з-за нездатності всмоктуватися в кров і повному виведенні з організму за допомогою кишечника, вугілля часто використовують у медицині.

Медикамент, який призначається лікарем, відноситься до групи ентеросорбентів. Препарат поглинає речовини, що надходять ззовні і утворюються всередині організму.

Вимоги до сорбентам

 • Не повинен травмувати слизову оболонку шлунка і кишечника. Щоб не відбувалося пошкодження слизової, потрібно суворо дотримуватися рекомендованої дозуванні ліки. Максимальна кількість активованого вугілля на прийом дорослій людині становить 8 р.
 • Зобов’язаний добре виводитися. Виведення препарату відбувається не довше 10 годин після надходження в організм. Швидкість виведення залежить від швидкості просування вмісту травного тракту.
 • Відрізняється хорошою адсорбуючою здатністю. Активоване вугілля фізично поглинає речовини, не вступаючи в хімічну взаємодію.
 • Зручний у застосуванні. Форма випуску – таблетки, за необхідності перетираемые; гранули, порошок та паста.
 • Не надає негативну дію на органи і системи органів. Вугілля не всмоктується в кров, транзитом проходить по кишечнику, збираючи отрути по дорозі.
 • Активоване вугілля при гастриті: можна пити і чи є користь

  Захворювання, що вимагають застосування активованого вугілля:

  • Диспепсичні явища, що супроводжуються нудотою, метеоризмом, діареєю.
  • Метеоризм.
  • Підвищена секреція шлункового соку.
  • Гострі отруєння, харчові токсикоінфекції.
  • Підвищений вміст білірубіну в крові при захворюваннях печінки.
  • Збільшення кількості сечовини в крові при захворюваннях нирок.
  • Алергічні захворювання.
  • Адекватна підготовка до досліджень черевної порожнини.

  Застосування активованого вугілля при гастриті залежить від багатьох факторів, включаючи різновид хвороби.

  Прийом препарату при гострій формі гастриту

  Гострий гастрит виникає при механічному, хімічному або біологічному пошкодженні слизової шлунка, залежно від першопричини. Захворювання супроводжується блювотою, у важких випадках – нестримною. Після блювоти на короткий період часу стає легше, скоро нудота повертається знову.

  Для видалення з шлунка токсичної речовини, що викликав гастрит, дозволено і потрібно приймати сорбент. Щоб не пошкодити запалену слизову шлунка таблетками, перед застосуванням ліки розтирають в порошок і розчиняють у воді. Промивають шлунок розчином, з розрахунку 10 г препарату на літр води, неодноразово. Причому кількість води береться велика, щоб ліки в повній мірі виконав задану функцію: зібрало токсини.

  Після припинення блювоти потрібно одноразово прийняти 20-30 г розчиненого у воді ліки. Потім засіб рекомендують приймати всередину в середньому по 4 таблетки 4 рази на день. Наступний прийом необхідний для очищення кишечника від потрапили туди токсичних речовин з шлунка.

  Активоване вугілля при гастриті: можна пити і чи є користь

  Застосування при хронічній формі гастриту

  Якщо у пацієнта немає виразки шлунка в анамнезі, пити активоване вугілля можливо з урахуванням кислотності і кількості шлункового соку.

  При прийомі препарату пацієнтом з діагностованим гастрит з підвищеною секрецією – стан покращиться. Сорбент прибере надлишки шлункового вмісту, подразнює стінки шлунка. Схема прийому: 4 таблетки, розчинені у воді, 4 рази щодня. Обов’язково враховується прийом інших препаратів і часовий розрив між прийомами.

  Якщо прийняти вугілля при гастриті зі зниженою секрецією – пацієнтові стане гірше: препарат виведе шлунковий вміст. У таких пацієнтів їжа погано перетравлюється, а медикамент збере шлунковий сік, ферменти, слиз, обволікає стінки шлунка. Гастрит в описаній ситуації лише загостриться.

  Активоване вугілля при гастритах у дітей

  Часто гастрити у дітей викликають отруєння та інфекційні захворювання. Клінічно захворювання проявляється блювотою, без активованого вугілля надати допомогу не вийде. Для дитини зручною формою випуску препарату стане не таблетка, а порошок або паста. Необхідну кількість ліків залежить від віку і ваги: у середньому, 0,05 мг на кілограм ваги тричі на день. Приймати ентеросорбент дитина має право до трьох днів.

  Особливості:

 • Перед подачею дитині ліки потрібно уважно ознайомитися з інструкцією!
 • Якщо після промивання шлунка самопочуття не покращився – викликають швидку допомогу!
 • Навіть якщо дитині після промивання стало краще, потрібно організувати огляд педіатра для оцінки стану здоров’я та призначення подальшого лікування.

  Якщо є сумніви з приводу промивання шлунка, потрібно викликати педіатра додому. Організм дитини швидко реагує на зневоднення, слід бути вкрай уважними, побоюючись пропустити погіршення.

  Приймати з обережністю

  Активоване вугілля – сильний адсорбент, при тривалому і безконтрольному прийомі виводить корисні речовини з травного тракту: вітаміни, гормони, ферменти. Особливо обережними залишайтеся при захворюваннях серця, при поганому всмоктуванні калію і кальцію порушується електролітний баланс в серцевих клітинах, приводячи до погіршення стану пацієнта. Для виключення ускладнень, пов’язаних з порушенням всмоктування корисних речовин, препарат не можна пити безпосередньо перед прийомом їжі. Краще за годину-дві до трапези.

  Приймати наказано короткими курсами до 14 днів. Потім перерва, через 2 тижні курс повторюється, виключно після консультації лікаря.

  Прийом ентеросорбенту здатний спровокувати запор або діарея, при ознаках атонії кишечника не потрібно засіб вживати.

  Вагітним препарат дозволяється приймати з обережністю. Якщо жінка схильна до запорів, що часто трапляється при вагітності, активоване вугілля посилить стан.

  Активоване вугілля при гастриті: можна пити і чи є користь

  При застосуванні інших медикаментів слід обов’язково контролювати розбіг по часу між прийомами. В окремих ситуаціях, наприклад, при прийомі препаратів, знешкоджувальних токсини, які починають діяти лише після всмоктування, сорбент скасовують, щоб вугілля не адсорбировал лікарський засіб.

  Тривалий прийом обов’язково супроводжується рясним питвом з-за активного поглинання вугіллям рідини. При недотриманні рекомендації розвивається зневоднення.

  Протипоказання

  Активоване вугілля не можна приймати при розвитку порушення цілісності слизової оболонки в будь-якому відділі травного тракту: якщо біль при гострому гастриті обумовлена наявністю ерозій, медикамент протипоказаний. Після прийому ліків кал пацієнта забарвлюється в чорний колір, аналогічним стілець стане і при шлунково-кишковій кровотечі. Неможливо диференціювати патологію від простої зміни кольору, при наявності кровотечі виявиться втрачено час для надання допомоги.

  Застосування препарату у пацієнтів, якщо в анамнезі простежується виразка шлунка або дванадцятипалої кишки, також протипоказано.

  До застосування будь-яких ліків треба ставитися відповідально! Про необхідність застосування медикаменту розповість лікар. При розвитку дискомфорту або болю в області шлунка потрібно обов’язково побувати на прийомі у лікаря, який порекомендує уточнюючі обстеження діагноз і призначить адекватне лікування.