В даний час алергія по праву вважається хворобою століття: більше 85% земної кулі є носіями цієї хвороби (у кого-то вона виражена більше, а у когось- менше), але лише половина з них здають кров на аналізи, приймають таблетки і записуються на стаціонарне лікування. Лікарі люблять лякати обивателів страшними фото і розповідями, але чи варто боятися цієї хвороби насправді?

Історія захворювання

Термін “алергія” був введений ще в минулому столітті, проте до цих пір вчені не можуть повністю вилікувати хворобу, а лише пригнічують її. Довгий час вчені припускали, що лікування повинно включати в себе заходи щодо відновлення функцій імуноглобулінів Е, проте дослідження показали, що таким способом вилікувати захворювання не вийде.

Чому алергія отримала високе поширення?

На це питання можуть відповісти відразу три теорії, що датуються минулим століттям.

Згідно з першою (її дотримується сучасна імунологія), захворювання отримало високу поширення у дітей із-за підвищення рівня гігієни. Це пов’язано з тим, що раніше на шкірі дітей організовувалися цілі колонії різних мікроорганізмів, які дають несприйнятливість до того чи іншого алергену. Зараз же батьки привчають дітей мити руки перед кожним прийомом їжі і після прогулянки, тому антигени просто не можуть контактувати з організмом людини. Аналізи показали, що в найменш розвинених країнах відсоток людей з подібним захворюванням невисокий. У міру зростання рівня доходу громадян в країні зростає і відсоток осіб, які страждають від алергічної реакції.

Згідно другої теорії, зростання алергічних реакцій пов’язаний з підвищенням кількості продуктів хімічної промисловості, вживаних у побуті. Саме тому сучасна імунологія радить не годувати дітей «хімією» (настільки улюблені чіпси, солодощі найнеймовірніших забарвлень і газовані напої), а також звернути особливу увагу на матеріали, з яких виготовляються речі, що оточують дітей (іграшки, канцтовари, меблі і так далі). І саме із-за цієї теорії багато екологи радять алергікам переїжджати з галасливих мегаполісів у безлюдні села, тим самим намагаючись вилікувати не тільки себе, але і своє майбутнє потомство.

Третя теорія тісно пов’язана з першою і другою: на думку фахівців, алергія є спадковим захворюванням. Тобто, якщо Ваші батьки чи дядько з тіткою страждали від цього захворювання, є великий ризик наявності гіперчутливості як у Вас, так і Ваших дітей.

Симптоми

Симптоми захворювання вельми численні і найчастіше можуть бути провісниками інших захворювань. Саме тому багато людей вважають раптово з’явився нежить симптомом застуди і не поспішають здавати кров на аналізи, замість цього приймаючи таблетки від кашлю. Точно також алергія на сонце може прийматися за звичайне роздратування на шкірі і лікуватися заспокійливими бальзамами, а не стаціонарними методами (саме останній спосіб лікування радить сучасна імунологія).

Необхідно ретельно знати симптоми захворювання людям, які мають маленьких дітей. Алергія у дитини вважається найбільш небезпечною з-за того, що малюк часто не зможе достовірно описати батьку, що з ним відбувається. Таким чином може бути втрачено дорогоцінний час, а анафілактичний шок у дітей настає дуже швидко.

Симптоми хвороби залежать від способу попадання алергену в організм людини:

Через дихальні шляхи

Основні симптоми цього різновиду гіперчутливості легко переплутати з вірусними інфекціями, тому необхідно бути вкрай обережним і відразу ж викликати лікарів. Нехай краще фахівці візьмуть кров на аналізи і переконаються у відсутності алергічної реакції, що рано чи пізно хворий впаде в анафілактичний шок. Слід насторожитися при наявності наступних ознак:

 • Різке чхання;
 • Тривалий свербіж в області носа;
 • Різко з’явився нежить, або якихось водянистих виділень з носоглотки;
 • Сильного кашлю;
 • Хрипів у легенях;
 • Ознак задухи.

На шкірні покриви

Даний вид захворювання найбільш помітний навіть для простого обивателя, оскільки його важко з чимось сплутати. Саме тому варто часто звертати увагу на шкіру дітей, особливо, якщо Ви недавно годували їх якоюсь новою їжею. Провісниками гіперчутливості служать наступні симптоми:

 • Різні види почервонінь на шкірі;
 • Шкірний свербіж;
 • Лущення шкірних покривів;
 • Сухість шкірних покривів;
 • Висипання на шкірі, що нагадують екзему (якщо Ви не впевнені, не варто роздивлятися фото на сайтах, а краще відразу ж звернутися до лікаря);
 • Пухирі;
 • Сильні набряки.

На органи зору

Цей тип хвороби теж досить часто допомагає швидко обчислити алергію (досить згадати всім відомі фото і відео про людей, хто плаче при вигляді кота, квітів або апельсинів). Слід звернутися до лікаря, якщо Ви відчуваєте:

 • Сильне печіння в області очей;
 • Наявність припухлості на шкірі поруч з очима;
 • Підвищення сльозоточивості.

У травну систему

 

Якщо Ви помітили у дітей наявність хоча б одного з нижчезгаданих симптомів, то відразу ж викликайте лікаря: ці ознаки служать сигналом серйозного захворювання (будь то алергія або кишкова інфекція).

 • Нудота;
 • Блювання;
 • Діарея або запор;
 • Наявність набряку губ, язика або всієї ротової порожнини;
 • Поява кишкових кольок

Окремо слід виділити анафілактичний шок. В основному він провокується укусом комахи, або введенням лікарського препарату. Пам’ятайте, що шок може розвинутися протягом декількох секунд, і вилікувати пацієнта за такий короткий проміжок часу просто неможливо. Саме тому слід дотримуватися обережності при прогулянках на природі, а також заздалегідь повідомляти лікаря про те, що даний препарат Ви будете пробувати вперше і необхідний тест на алергічну реакцію (інакше лікування може обернутися швидкої смертю). Пам’ятайте, що краще кілька раз здати кров на аналізи, ніж проходити довгий і важкий лікування в стаціонарних умовах.

Симптоми анафілактичного шоку:

 • Різка поява задишки;
 • Наявність судом;
 • Переднепритомний стан;
 • Наявність висипу на шкірі (може бути як локально, так і на всій поверхні);
 • Непроизводное сечовипускання або дефекація;
 • Нудота або блювання.

Пам’ятайте, що при гіперчутливості можлива комбінація з симптомів різних типів. Наприклад, алергія у дитини часто виявляється по наявності висипу на шкірі, кашлю або чхання і скарг на сонливість. Також слід знати, що алергія не визначається за фото: наприклад, людина могла просто обпектися кропивою, а його родичі взяли пухир за алергічну висип, зробили її фото і звернулися до лікаря. Навіть, якщо це дійсно було проявом гіперчутливості, імунологія просто не зможе забезпечити належне лікування такого пацієнта.

Надання долікарської допомоги при алергічній реакції

Якщо алергія застала Вас там, де немає надії на якісне і швидке лікування (наприклад, в далекому поході, безлюдному поселенні або в іншому місці, куди машина швидкої медичної допомоги буде їхати дуже довго), то необхідно якомога швидше починати намагатися вилікувати потерпілого власними силами:

 • Ретельно промийте місце, яка контактувала з речовиною, яка викликала гіперчутливість і очистіть його за допомогою води, або антисептика;
 • Максимально обмежте контакт з речовиною, що викликав реакцію (наприклад, якщо сталася алергія на сонце, то необхідно якомога швидше заховати потерпілого від сонячних променів);
 • Якщо гіперчутливість сталася внаслідок укусу комахи, то необхідно витягти жало з тіла потерпілого;
 • Після завершення вищеперелічених заходів дайте потерпілому таблетки від гіперчутливості або зробіть укол;
 • Як можна швидше вирушайте в лікарню, щоб здати кров на аналізи і отримати кваліфіковане лікування.
 • Способи виявлення алергенів

  Як відомо, алергія може проявитися не відразу, і речовина, що викликала таку реакцію, може залишатися невідомим довгі роки. Особливо часто це зустрічається у дітей: малюк прийшов з дитячого садка абсолютно здоровим, а через кілька годин у нього різко піднялася температура, на шкірі з’явилася дивна висипка, а з очей потекли сльози. Батьки відразу ж дізналися прояви гіперчутливості та провели власне лікування: дали малюку таблетки. Висипка пройшла, і батьки вважають, що таблетки допомогли їм “вилікувати” дитини. Алерген ж залишився не виявленим: бути може, це була реакція на нову фарбу, якою діти фарбували рамку для фото, а, може бути, напад був викликаний екзотичним фруктом або квітучою рослиною.

  Пам’ятайте, мало просто “пролікувати” гіперчутливість, необхідно максимально видалити алерген із середовища, що оточує людину. Але як же виявити дану речовину?

  Передусім слід звернутися до спеціаліста (до кваліфікованого, спеціалізацією якого є алергологія або імунологія, а не до знахарів, говорить: “ми лікуємо будь-які хвороби”), який призначить пацієнту найбільш ефективний спосіб виявлення алергену.

  Проби, що залишаються на шкірі

  Цей спосіб проводиться в тих випадках, коли є лише підозра на алергію і є приблизна група можливих алергенів (можна просто прийти до лікарів і сказати – лечу алергію, але не знаю, на що вона – кількість проб не повинна перевищувати 20 за раз).

  Основні переваги проби – порівняльна легкість проведення, швидке отримання результату і невелика вартість.

  Дослідження проводиться за наступним алгоритмом:

  • На консультації з доктором вибирається група можливих алергенів (від 2 до 20 штук);
  • Шкіра пацієнта ділиться на пронумеровані сектори (краще, якщо це буде вироблятися не хімічними чорнилом, здатними викликати роздратування шкіри, а нешкідливими засобами);
  • На шкіру пацієнта наноситься спеціальний розчин, що містить високий рівень обраного речовини;
  • У місці нанесення розчину шкіра сильно пошкоджується з допомогою медичних інструментів.

  Якщо Ви маєте гіперчутливу реакцію на який-небудь з обраних компонентів, то Ви практично відразу побачите такі прояви, як почервоніння, свербіж і утворення набряків, активно збільшується в розмірі. Для додаткового контролю може бути введений спеціальний розчин, що викликає вищеописані прояви у будь-якої людини.

  Якщо Ви хочете максимально ефективно пролікувати алергічну реакцію у дітей, то не давайте їм протиалергічні препарати за кілька днів до взяття проби: їх прийом може вплинути на достовірність результатів, а також на постановку діагнозу.

  Провокаційна проба

  Дана проба особливого актуальна в наступних ситуаціях:

  • Зникнення гіперчутливості організму на раніше виявлені алергени;
  • Відсутність позитивних результатів при інших способах аналізу.

  Слід пам’ятати, що ця проба повинна проводитися під суворим наглядом медичних працівників, що мають все необхідне обладнання для надання екстреної медичної допомоги. Якщо людина працює, то йому необхідно взяти відпустку за медичними показаннями (мало просто сказати начальству “я лечу важке захворювання” або “я лечу алергічну реакцію”, необхідно надати відповідні документи) на випадок можливого приміщення в стаціонарне відділення.

  Проба проводиться за суворими індивідуальними показниками і лише на один алерген: наприклад, якщо можливий діагноз – алергія на сонце, то пацієнт буде опромінений ультрафіолетовими променями.

  Аналізи, пов’язані з кров’ю

  Більшість людей вважають, що здати кров на аналізи – найбільш вірний спосіб визначити алерген і, тим самим, зробити лікування максимально ефективним. Крім того, саме цей спосіб рекомендується наступним групам людей:

  • Постійно беруть протиалергічні препарати;
  • Не мають можливість провести шкірні проби (наприклад, люди, які захотіли саме в даний момент вилікувати шрами і рубці);
  • Бажаючим ще раз підтвердити результат, отриманий при проведенні шкірної проби.

  Аналізи даного типу можуть допомогти визначити загальний рівень кількості антитіл IqE, що містяться в крові пацієнта. Слід пам’ятати, що ці дані не можуть бути основним джерелом інформації при виборі лікувальних процедур, оскільки імунологія мала безліч випадків, коли людина з високим рівнем антитіл не мав гіперчутливості. Також може бути визначена специфічність даних антитіл (це особливо актуально для харчових алергенів).

  Пам’ятайте, що даний аналіз не зможе визначити рівень реакції організму на вибраний алерген. Крім того, здати кров на аналіз коштує досить недешево, і краще мати невеликий список алергенів.

  Лікуємо або пригнічуємо?

  На жаль, сучасна імунологія не може повністю позбавити людину від цього захворювання, вона здатна лише придушити його. Також імунологія пропонує в якості основного захисту від хвороби уникати алергену, що не завжди можливо (наприклад, якщо у людини алергія на сонце або алергія на пилок). Саме тому є 4 основних типи лікування:

  Медикаментозне

  Часто люди вживають лише таблетки, видаються без рецепта, часто підвищують рівень сонливості і знижують концентрацію уваги. Саме тому варто звернутися до лікаря, а не шукати в Інтернеті фото безрецептурних препаратів. Фахівець допоможе Вам підібрати максимально ефективні таблетки 2 або 3 покоління. Таблетки 2 покоління володіють протизапальним ефектом і їх можна приймати лише кілька днів. Таблетки 3 покоління є стабілізаторами, які треба приймати тривалими курсами.

  Імунотропної

  Суть даного типу лікування зводиться до двох основних варіантів:

  • В кров хворого багаторазово вводяться дози алергену (спочатку вони мінімальні, але потім поступово починають збільшуватися). Таким способом лікарі намагаються пролікувати пацієнта, знижуючи чутливість імунної системи до даного алергену. Недоліком методу є ризик алергічної реакції і неможливість застосування більш, ніж одного алергену;
  • В кров хворого вводяться його власні лімфоцити, попередньо вилучені і оброблені за особливою методикою. Даний метод дозволяє знизити тяжкість реакції гіперчутливості набагато швидше, ніж таблетки. Єдиний недолік — неможливість застосування методу при деяких реакціях (наприклад, алергія на сонце подібними методами не пригнічується).

  Немедикаментозне

  Зазвичай до даних методів вдаються люди, які бажають додатково пролікувати захворювання в період загострення.

  По-перше, необхідно дотримуватись спеціальної дієти, створену фахівцем саме для Вашого типу алергії. По-друге, у разі гіперчутливості, пов’язаної з дихальними шляхами, необхідно проводити дихальну гімнастику і сеанси масажу.

  Не традиційне

  Багато людей не хочуть приймати таблетки, від яких підвищується сонливість, не бажають робити уколи, «псують кров», а також відмовляються від інших традиційних методів лікування, вдаючись до послуг знахарів і лікарів, оголошеннями яких рясніє будь-яка газета.

  Пам’ятайте, що люди, що говорять такі фрази, як: «я лечу з фото від будь-якої алергії», «Лечу від алергії зі 100% гарантією» або «є змова, яким я лікую людей десятиліттями», швидше за все, є шарлатанами, які не зможуть полегшити Ваші хворобливі відчуття, а в деяких випадках лише загострять їх. Наприклад, при проведенні якихось ритуалів з фото багато чаклуни люблять палити ароматні трави, які є сильними алергенами (це ж відноситься до лікування травами). Пам’ятайте, що Ваше фото лікування не допоможе, якщо «спеціаліст» не знає, на що Ваш організм реагує гіперчутливістю.